Skocz do zawartości
QesT

Świetlówka LED vs. Świetlówka T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ktora wedlug Was jest lepsza("dluzsza zywotnosc wlasciwej barwy swiatla")?:)

Jaka swietlowka LED ma przyblizona zywotnosc w akwarium morskim?

T5 - 6 miechow i zglowy.:cursin

Ktora bedzie "generowala" wiecej swiatla i "lepiej swiecila": Swietlowka LED 15W czy T5 24W?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość światła:

Świetlówka T5 24W w zależności od modelu ok. 1300 do 1500 lumenów

Świetlówka LED 15W w zależności od użytych LEDów od ok. 1400 do 2100 lumenów

Żywotność:

Świetlówka T5 24W wymiana po około 1500 do 2000 godzin

Świetlówka LED 15W wymiana po około 15000 do 20000 godzin (50000 godzin bez straty emisji to moim zadaniem teoria)

Wrażenie przy LEDach będziesz miał, że jest ciemniej, ponieważ emitowane światło jest w węższym zakresie widma i w mniejszym procencie postrzeganym przez oko ludzkie.

Najwyższa czułość oka ludzkiego występuje ok. 2000 - 3000 kelwinów, korali zupełnie inaczej.

Ale ilość fotonów którą otrzymują korale jest wyższa przy LEDach.

Dlatego przelicza się zapotrzebowanie na użytą moc dla świetlówek ok.1W, a dla LEDów 0,5W.

Wszystko zależy od tego na co kogo stać i co się komu podoba.

Adam...


Do niedawna bawiłem się tylko roślinnym, teraz pierwsza solniczka 25L i przygotowania do 325L.

http://www.ratemyfishtank.com/photo-main.php/861#comment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@QEST,witam,jesli moge to podepne sie pod ten watek, ja akurat wlasnie teraz jestem na etapie wymiany swietlowek t5 24waty na ledowe ,moge ci powiedziec np na przykladzie bialej ledowej 14 000[ 10 wat 14000K-erybka] ,iz WIZUALNIE swietlowka daje faktycznie doc ciemne swiatlo mozna by wrecz powiedziec iz zwykla t5-tka aquamedica 15000K ,daje mocniejsze swiatlo "wizualnie",ale widac od razu z jakiej swietlowki jest o wiele wiecej swiatla i ktore bardziej "przechodzi" przez wode-porownalem rownierz swietlowke t5 blu plus i ATI ACTINIC [obecnie ta druga jeszcze miesiac czasu i zakonczy zywot u mnie] do swietlowki ledowej BLU 10wat z erybki-obie t5 totalnie WYMIEKAJA,nie ma nawet co porownywac,koralowce swieca tak intensywnymi kolorami jakby je ktos naswietlil "radioaktywnymi kolorami" ,wymiana choc droga to na pewno na dluzsza mete jak dla mnie oplacalna-ale to moje zdanie i na koniec ,faktycznie dobrze jest dolorzyc do swietlowek ledowych jedna t5,pozdrawiam i sorki za taki przydlugawy wywod :)


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie: jesli przez najblizszych pare lat nie masz zamiaru zmieniac baniaczka to zdecydowanie postawil bym na ledy :) ,jeden zakup i 0 wymian przez jakis (wg tego co powiedzial adams) 6lat.To dosc proste :) zalozmy ze potrzebujesz 4 Swietlowek 24W by oswietlic swoje akwarium i planujesz prowadzenie go przez dajmy na to 3 lata :

Za ledy zaplacisz +/- 1000pln

Komplet swietlowek +/- 200pln (w ciagu 3 lat zmienisz je 6 razy ,a i tak po 3 miesiacach swietlowki traca czesc swoich wlasciwosci :) ) 200pln x 6 =1200pln ponad to z tego co napisal adams na kazdej swietlowce masz srednio 300 lumenow wiecej ,4x 300 lumenow daje nam 1200 lumenow :) czyli jakas malo wydajna dodatkowa swietlowka ,energii zaoszczedzisz jakies 36W miesiecznie (w malych akwariach tyle wat ma pompa obiegowa wiec to sporo :) )

Jesli jednak przymierzasz sie do zmiany akwarium powiedzmy w przeciagu najblizszych 2 lat to jednak ta oszczednosc srednio wyjdzie :)

200 x 4 =800pln

Ledy =1000pln (chyba ze po 2 latach bys je sprzedal ,jesli swieca 6 to mysle ze chetny sie znajdzie)

Reasumujac:

+Na dluzsza mete wieksza oszczednosc

+Wiecej lumenow

+Oszczednosc energii

+Brak problemu z grzaniem

-Jednorazowo wieksze uderzenie w budżet.

Pozdrawiam


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podepnę się do tematu. Moje oświetlenie składa się z 4 T5 i 2 T8. T8 używam jako arktyniki, którą czas już wymienic. Myślałem o wymianie na T8 blue 10W(e-rybka) lub T8 Northern Blue 15W(rs) . Pytanie moje to czy te świetlówki led są arktynicznymi i czy potrzebuje do nich kupic jeszcze jakiś zasilacz czy można je podłączyc w miejsce starych T8, które są na statecznikach elektrycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlówki LED z erybki dzialaja na 230v.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie. podepne sie do tematu.

planuje wymiane jarzeniowek na ledowe, mysle nad tymi :

http://ekotaniej.pl/...ch/result/?q=t5

istnieje mozliwosc zakupu innych kolorw (czekac trzeba 2 tyg. ale nie to jest problemem).

moze uda sie tez odstac wiecej watow.

jesli nie te to jakie polecacie ?

czy majac obecnie t5 potrzebuje dokupic stateczniki itp czy po prostu wystarczy zmaienic jedne na drugie ?

z gory dziekuje za zainteresowani i dodatkowe informacje :)

:gathering:

Edytowane przez biegala (wyświetl historię edycji)

narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji swietlowki ledowej pisze jak wół -

napiecie zasilania 230v. to znaczy ze podpinasz ja bez zadnych zasilaczy,bezposrednio do sieci.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.