Skocz do zawartości
TomekSz

ReefMax by TomekSz

Rekomendowane odpowiedzi

A oto mój ReefMax po 128 dniach.

Kilka zdjęć całości i głównych mieszkańców:

Widoczek ogólny na całość:

5075-calosc1.jpg

5075-calosc2.jpg

Korale:

5075-calustrea.jpg

5075-euphylia.jpg

5075-grzybkiizoa.jpg

5075-korona.jpg

5075-lobo.jpg

5075-skora.jpg

5075-twardy.jpg

5075-zoa.jpg

Błazenki (nazwane przez żonę Pika i Ciemka)

5075-pika.jpg

5075-pikaciemka.jpg

Inni mieszkańcy to:

Salarias, który niestety w czasie robienia zdjęć zakopał się w jakiejś norce.

Krewetka pistoletowa, której nie widać na z przyczyn oczywistych :)

Krab pustelnik.

Terrorysta jeżowiec, którego jutro sie pozbywam (oddaję do sklepu) ponieważ zdewastował mi xenie, i inne miękasy, które po prostu bezczelnie podgryza :cursin. Poza tym, już trzy razy dostałem od niego po łapach kolcami co jest bardzo bolesne, długo sie babrze i puchnie.:)

Tutaj filmik z całości. Można tam też znależć filmiki z wcześniejszych etapów rozwoju zbiornika: http://www.youtube.com/watch?v=2JFmqq80DnU

W przyszłym tygodniu zamierzam dołożyc mandaryna, krewetkę i jakis ukwiałek dla błazenków. Mam nadzieję, że nie będzie za wcześnie jesli chodzi o ukwiałek. Mandaryn chyba sobie poradzi. W skałach widuję dużo pożywki dla niego, może też trafię osobnika wcinającego zwykły pokarm.

Zapraszam do komentowania i sugestii co do dalszej i współczesnej obsady. Coś wyrzućić ? Coś dodać ? Coś przestawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo przyjemnie i czyściutko :) gratuluję !

ja bym ciut poprzestawiała :)

-xenie i parazoantusy , na oddzielne skałki, które nie stykaja się z główną konstrukcją, i na piasek,

-sps, stylopora (?) postawiłabym wyżej,

-zoa, z kolei postawiłabym niżej, nie przepadają za zbyt silnym światłem,

-grzybki - im poszukałabym lekko zacienionego miejsca.

krab nie rozrabia? nie robi przemeblowań? może nie tylko jeżowiec jest winny :)

co do zakupów,

-mandaryna kup takiego (postaraj się), który je mrożonki. Moze być jednak problem z wykarmieniem w dłuższym czasie osobnika bazującego jedynie na LR :)

-ukwiały rosną dość spore, parzą korale i są dość delikatne na "ruchy" parametrów, zastanawiałes się nad jakąś konkretną odmianą?

-o jakiej krewetce myślisz? zazwyczaj kupowane l.amboinensis lub debelius lepiej czują się w grupie. wtedy też są bardziej widoczne, więc doradzałabym zakup dwóch lub trzech sztuk.

Ja kupiłabym kilka nassariusów, pomogą przy piasku i są super :)

aha i pompę skierowałaym na taflę wody, i chyba dodałabym jeszcze jedną :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nika

Dzięki za zainteresowanie. Jak tylko pozbędę się tego terrorysty zbiornikowego:

5075-terror2.jpg

to przemebluje troszkę zgodnie z Twoimi sugestiami. Prawdę mówiąc obecne ustawienie jest częściowo podyktowane próbą ratowania niektórych korali przed kolczastym terrorystą.

Xenia w moim zbiorniczku rosła jak szalona. Teraz niestety zostało jej jakieś 20% tego co było. To samo Knopia.

Zakupy:

W przyszłym tygodniu dostawa w moim sklepie i zamierzam zakupić mandaryna. Prawdę mówiąc choruję na tą rybkę już od początku istnienia zbiornika ale nie odważyłem się go jeszcze wpuśćić.

Co do ukwiału to chętnie bym się kogoś poradził. Moje błazny sa raczej duże. Może coś zaproponujecie ? W tej chwili przykleiły się do lobopytona ale nie jest to dla nich zbyt "naturalna" miłość.

Krewetki - amboinensis.

Większość ReffMaxów ma chyba dwie pompy. Zaczynam skłaniać się do zakupu drugiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął 25 tydzień życia akwarium.

Zodnie z sugestiami dodałem drugi cyrkulator Koralia nano.

Tak jak wcześniej pisałem postanowiłem dodać ukwiał dla błazenków.

Wybór padł na Entacmaea Quadricolor.

Moje błazenki oszalały na jego punkcie. Po godzinie, gdy tylko zorientowały się, że jest nowy mieszkaniec od razu się do niego wprowadziły. Po tygodniu od zasiedlenia nastąpiło pierwsze tarło. Udało mi się nawet uchwycić to aparatem, jednak film jest króciutki: (bateria wiedziała kiedy się wyczerpać :banghead)

http://www.youtube.com/watch?v=UC_aLHrrWSg

W tej chjwili samiec dzielnie pilnuje ikry o czym przekonałem się podczas operacji karmienia ukwiału. Efekt: dziabnął mnie skubaniec do krwi :cursin

Wygląda to tak:

5075-blazenukwial.jpg

Całość zbiornika wygląda następująco:

5075-calosc25tydzien.jpg

Niestety mam plagę cyjano :(

Razem z ukwiałem wpuściłem Synchiropus splendidus. Piękna rybka. Jest już ze mną ponad dwa tygodnie i nie widzę żeby schudł więc jestem dobrej myśli. Trudno drania upolowac aparatem więc nie ma zdjęcia. Są jednak filmiki:

Mandarynek

http://www.youtube.com/watch?v=-E3XoNjqUJw

Całość:

http://www.youtube.com/watch?v=r_1KO34x9_Q

Błazenki pilnują ikry:

http://www.youtube.com/watch?v=4pLAVCi9F1Q

szpieg z krainy deszczowców:

http://www.youtube.com/watch?v=d-zwlxFhdwc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z muzyką to poleciałeś... :(:)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie całości 28 tygodni po stracie

5075-calosc28week.jpg

Było lekkie przemeblowanie. Mój ukwiał po trzech tygodniach spokojnego siedzenia na stopie postanowił pozwiedzać okolicę i ruszył na zwiady po szczelinach między skałami. Najgorzej przeżyły to moje błazenki. Efektem tego wszystkiego były moje próby wyciągnięcia ukwiału z kryjówki i przemeblowanie skałek.

Niestety mam plagę brązowych glonów na tylnej szybie. Nie wiem jak to zwalczyć. Zwiększyłem już cyrkulację, leje bakterie i nic. Może jakieś sugestie ?

Doszło kilkoro nowych mieszkańców w postaci korali i ślimaka. Najbardziej jestem zadowolony z nowej euphylii. Odszedł jeden - ten zielony, umieszczony centralnie twardziel z wcześniejszych zdjęć, (niestety nie znałem jego nazwy), jego polipki po prostu pozarastały brązowymi glonami. Początki tego procesu są widoczne na wcześniejszych zdjęciach.

Zmniejszyłem też podmianki z 10 litrów na 5 litrów raz w tygodniu. O dziwo poleprszyły się parametry. Wczorajsze testy 6 dni po podmiance: NO2 i NO3 zero.

Tytaj aktualny filmik całości: youtube

Najbardziej jednak cieszę się, że mandaryn wciąż żyje i ma pełny brzuszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filmik i akwa super!! tylko ten błazenek już chyba za wielki do tego akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok.. Może fosforany masz za duże...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę dzisiaj do pokoju a tu smród jak diabli...

Od razu zapaliła mi się czerwona lampka i lecę do akwarium.

Patrzę, a w szczelinie leży mój nowy ślimak (a właściwie to co z niego pozostało) a na nim krab, który już zaczął go konsumować. Pewnie chciał nową muszlę.

Wywaliłem ślimaka i zrobiłem szybkie testy. Na szczęście NO2 i NO3 na poziomie zerowym.

Profilaktycznie podmieniłem 5 litrów wody.

Zastanawiam się czy ślimak padł z przyczyn naturalnych, wywołanych szokiem poprzeprowadzkowym, czy może mój krab mu w tym pomógł ??

Muszelkę opróźniłem z resztek mięczaka a następnie wygotowałem i położym na powietrzu żeby trochę wywietrzała. Jak ona śmierdziała !!!! To jest nie do opisania. Masakara. Wrzucę ją później do akwa, żeby krab miał na podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - ty masz cały czas gotowa solankę na podmianki czy urabiasz na gotowo - chwila mieszania i do akwy?

Ja z krabami przyniosłem od razu garść muszli (różne rozmiary) żeby nie grasowały w domkach ślimaków :-) tak więc może wrzuć mu kilka.


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

syciu

Wodę zasalam i czekam jeden dzień. Akurat był termin podmianki więc miałem gotową solankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w kolejnym tygodniu.

Wczoraj udało mi się zakupić bardzo ładną euphyllie. Jest to chyba Euphyllia yaeyamaensis.

Pięknie się napompowała. Tutaj zdjęcie:

5075-euphylianowa.jpg

Całość, po małym przemeblowaniu wygląda tak:

5075-dsc02855.jpg

Błazenki (nie widać na zdjęciu) przygotowują się do trzeciego tarła z tyłu akwarium za skałkami obok ukwiału.

Samczyk oczyszcza kawałek szyby w bezpośrednim sąsiedztwie ukwiału z glonów. Samiczka podpływa i wykonuje "drgające ruchy" obok tego miejsca. Rybki są troszkę bardziej agresywne - bronią terytorium w sąsiedztwie ukwiału. Tutaj zdjęcia:

5075-taniec2.jpg

5075-dsc02875.jpg

Tarło nastąpi najprawdopodobniej jutro rano. Może uda mi się nakręcić filmik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Akwa wciąż żyje.

W ramach mojej walki z parametrami zdecydowałem się na wymianę odpieniacza na tunze nano. Mała relacja. Może komuś się przyda.

Rozpakowujemy przesyłkę:

5075-tunze1.jpg

Wyciągam oryginalny odpieniacz RM i demontuję pompę. Do pompy podłączam wężyk. Przy okazji testów w wiadrze odkryłem dlaczego oryginalny odpieniacz czasami nie pieni. Po prostu, wirnik w pompce czasami się zacina i dopiero kilkukrotne włączenie/wyłączenie przynosi pożądany efekt. Warto zwrócić na to uwagę.

5075-tunze2.jpg

Pompa z wężem ląduje w drugiej komorze na dnie. Przy okazji dodam, że wlot wody do pompy przekręciłem o 90 stopni i zabezpieczyłem gumkami. Chodzi o to, żeby wlot nie był zatkany przez dno. Wylotowy koniec wężyka wkładamy do trzeciej komory. Mniej więcej do połowy wysokości.

5075-tunze3.jpg

To jeszcze nie wszystko w kwestii obiegu. Gdybyśmy tak to zostawili to woda z trzeciej komory przelewałaby się z powrotem do komory drugiej i praktycznie nie było by obiegu więc, trzeba podnieść przegrodę między druga i trzecią komorą. Ja do tgo celu użyłem starej karty kredytowe. Trzeba ją tylko delikatnie przyciąc pod wymiar.

5075-tunze4.jpg

Sam odpieniacz montujemy przy pomocy magnesu. Wspomnianą wcześniej kartę kredytową zamocowałem również tym magnesem. Należy uważać, gdyż magnes jest bardzo silny. TAk to wygląda po skończonej robocie.

Odpieniacz jest dużo mniejszy od oryginalnego. W trzeciej komorze zostaje jeszcze sporo miejsca, które można wykorzystać. Jeszcze nie wiem jak. Może jakieś pomysły ?

5075-tunze5.jpg

Kubek odpieniacza wystaje ponad krawędź pokrywy na kilka centymetrów. Myślę, że wytne odpowiedni otwór i dopasuje przykrywkę. Ale to później.

O efektach przekonam się za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna instrukcja. Tomek powiedz mi czy w Koszalinie powstał sklep z morskimi żyjątkami? Pochodzę z Sianowa i o ile pamiętam nie było ( Przynajmniej do mojego wyjazdu w 2004) takowego w Koszalinie.

O ile podniosłeś tę przegrodę? Czy pompa od tunzy jest wydatniejsza?


"Pozwolić przywiązaniu, by odeszło z jego życia, Jedi musi."

JODA

http://fishhunter.webnode.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kerad

Tak, jest jeden sklep, który prowadzi morszczyznę. Niestety tylko jeden :) Pan Kiełbasa (chyba najstarszy akwarysta w koszałkowie) zapiera się rękami i nogami, że nie będzie prowadził morszczyzny.

Przegroda powinna być podniesiona "do poziomu równego z resztą przegród" żeby woda "nie chciała" wracać :)

Pompa tunzy nie wymusza obiegu w taki sposób jak pompa oryginalnego odpieniacza RM. Właściwie to tworzy ona tylko bąbelki. Dlatego trzeba wprowadzić dodatkową pompę obiegową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwalam sobie się przywitać jako że również jestem z Koszalina i zaczynam swoją przygodę z akwarium morskim.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. ;-)


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#321411 salamander74 :

Witam.

Pozwalam sobie się przywitać jako że również jestem z Koszalina i zaczynam swoją przygodę z akwarium morskim.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. ;-)

Masz już zbiornik ? Jakby co zapraszam na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie do "instalacji tunze"

Jak widzieliście w moim poprzedmi poście pompę obiegową położyłem na dnie drugiej komory. Stamtąd też, czyli z dna, pompa zasysa wodę i pompuje bezpośrednio do komory trzeciej poprzez wężyk.

Zaobserwowałem, że woda w komorze trzeciej prawie stoi a co za tym idzie, odpieniacz w dużym stopniu "mieli" cały czas tą samą wodę.

Myślę, że wlot do pompy obiegowej należy ustawić trochę wyżej - gdzieś na wysokości połowy drugiej komory. Wymusi to cyrkulację w drugiej komorze i odpieniacz zostanie lepiej zasilony w "świeżą wodę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt tunze nano po 5 dniach:

5075-dsc03066.jpg5075-dsc03067.jpg5075-dsc03068.jpg5075-dsc03069.jpg5075-dsc03070.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zwolennik tunze :clowning Jak rozwiązałeś rozmieszczenie czujników od dolewki ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze dolewki :) Ale juz o tym myślę. rozmieszcze chyba w drugiej komorze bo jest tam trochę miejsca.

Dodam tylko, że po 5 dniach NO3 i PO4 spadło o połowę :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg ze starej pompy ? Wode odprowadzasz wężykiem czy jakieś rurki masz ? Pytam bo u mnie wężyk się załamuje i ogranicza przepływ . Rozmyślam nad rurką w kształcie "U" przez którą poleci woda z przegrody 2 do 3.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#323024 Marqo :

Obieg ze starej pompy ? Wode odprowadzasz wężykiem czy jakieś rurki masz ? Pytam bo u mnie wężyk się załamuje i ogranicza przepływ . Rozmyślam nad rurką w kształcie "U" przez którą poleci woda z przegrody 2 do 3.

Tak, pompa obiegowa ze starego odpieniacza. Pisałem wcześniej już jakie problemy techniczne są z tą pompą. Generalnie po pół roku powinno się ta chinśką zabawkę wywalić na złom.

Co do wężyka to zobacz na zdjęcia z kilku postów wcześniej. Wężyk się zagina, ale nie załamuje, jego przerój poprzeczny raczej się dużo nie zmienia więc natężenie przepływu też nie powinno mocno się zmniejszyć.

Trzeba też pomyśleć o tym, żeby pompa nie zasysała wody z dna komory tylko z jej górnej części. Takie rozwiązanie wymusi lepszą cyrkulacje wody w drugiej komorze.

Myślę, że zamiast U-rurki lepiej pomyśleć o sumpie i wyprowdzce odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to już trochę większa modyfikacja choć już robili na forum . Mój wężyk niestety się łamie . Po niedzieli muszę wybrać się na zakupy i kupić inny. Dzisiaj dostałem nową pompę newjeta 1200 , która ma robić za nowy obieg . Tak myślę czy na przyssawkach będzie się trzymać aby wodę pobierać z górnej części....Hmm już wiem jeszcze inaczej. Ona ma możliwość podpięcia wężyka na wlocie , dajemy krótki wężyk do góry i już zasysa z górnej części.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.