Skocz do zawartości
jackozaremba

dobór oświetlenia LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kompletuję sprzęt do akwa o wymiarach 120x70x60 (504 litry brutto), ostatni wymiar to wysokość.

Zamierzam trzymać m.in. korale wymagające dużej ilości światła.

Z tego co pamiętam jakiś czas temu w ofercie były dostępne Black Pythony o mocy 120W, co uważam byłoby dla mnie idealnym rozwiązaniem. Aktualnie jest albo 100 W albo 160 W. Oczywiście rozważam zakup 2 takich lamp.

Pytanie tylko czy te 100W x2 dałoby u mnie radę.

Różnica w cenie pomiędzy 100 a 160 jest znaczna, ale z drugiej strony nie chciałbym wydawać kasy na coś co nie do końca będzie spełniało swojej funkcji.

Dodam też, że nie w chodzi w gre żadne doświetlanie akwa np. T5.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie ważne czy to będą lampy z PS czy DIY czy jakiś chinol, to jedną czy dwie małe T5 warto dać. Żeby ładnie wyciągnąć kolory korali.

PS: Jacek te 70 cm to wysokość czy głębokość ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Czyli w tym przypadku musiałbym kupować Phobosy, które mają dodatkowe miejsce na T5. Nie ukrywam jednak że cena mnie w tej chwili "odstrasza" stąd wybór padł na Black Python-y. Nie wiem jednak co w wyborem mocy. W opisie 100W jest że odpowiadają 200-250 W HQI, czyli nie byłoby najgorzej. 160W natomiast to odpowiednik 300-350W i nie wiem czy nie poparzę korali.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Nie wiem dokładnie, ale one są sterowane więc wydajność można zmniejszyć......... - chyba, także poparzyć nie poparzysz.

Przewagą "Pytona" jest możliwość łączenia modułów, ale....... może warto 3x taką ?

To już jest Cree..... Zresztą niech ktoś ci machnie lampę na Cree pod Twoje potrzeby, ale kosztowo nie wiem czy się opłaci.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po co Ci jakieś firmowe lampy jak nie masz kasy? nie lepiej żeby ktoś zrobił dla Ciebie lampe pod Twój baniak? a do tego dwie świetlówki T5? 100W w T5 plus ok 200w Led w zupełności wystarczy.. zresztą zapytaj osoby które same robią takie lampy.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz rację, że można zmniejszyć. Tylko po co kupować skoro nie wykorzystam ich mocy :)

W takim razie pytanie czy te 100W dadzą radę :) no i co się stało ze 120-tkami :):)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sienki nie napisałem nigdzie że nie mam kasy na firmowe lampy, tylko napisałem że odstrasza mnie cena, a to różnica :)

Co do DIY to faktycznie prawda jest taka, że można zrobić dokłądnie to co się chce, tylko czy takie DYI będzie wyglądało tak jak BP lub lepiej oraz czy będzie miało przynajmniej takie same funkcje.

Ja wiem, że wydłubanie czegoś DYI daje mega satysfakcję, ale jestem aktualnie na etapie budowania domu i powiem szczerze, że dłubania mam aż za dużo :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dopiero budujesz system to ja bym zrobił co innego.

Weź sobie ze 3 dni urlopu - odpoczniesz od dłubania :) i zaproś się na kawę do ludzi.

Wpadnij do RS i zobaczysz lampy live (ja byłem teraz i super wygląda to wszytko na żywo) umów się też z tymi co mają ledy DIY będziesz miał porównanie.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278744 jackozaremba :

@Sienki nie napisałem nigdzie że nie mam kasy na firmowe lampy, tylko napisałem że odstrasza mnie cena, a to różnica :)

Co do DIY to faktycznie prawda jest taka, że można zrobić dokłądnie to co się chce, tylko czy takie DYI będzie wyglądało tak jak BP lub lepiej oraz czy będzie miało przynajmniej takie same funkcje.

Ja wiem, że wydłubanie czegoś DYI daje mega satysfakcję, ale jestem aktualnie na etapie budowania domu i powiem szczerze, że dłubania mam aż za dużo :)

Funkcje pewnie że może mieć takie same, a do tego lepszy stosunek białych do niebieskich, tzn taki jaki chcesz:D

a wygląd, to zależy czy akwarium będzie otwarte czy zabudowane, bo jeśli zabudowane to lampa może nie wyglądać. czasem lepiej jak coś nie wygląda a działa, bo w 2 stronę to już nie miło :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w lampach z RS odstraszają wentylatorki dlatego teraz dłubię dla siebie do baniaka 300L (100x60x50h) lampkę, która będzie miała 108W w diodach na dużym radiatorze (czyli bez chłodzenia aktywnego) i do tego 2 x 39W T5 (lub opca 144W w diodach i 2x24W T5). Do tego zasilacze sterowane pod profiluxa i ściemniany statecznik do T5.

Teraz pojawił się problem bo nie mogę dostać białych diod Cree XP-G R5 o odpowiednim binie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martin co do wentylatorków - ogólnie podzielam Twoją opinię. Pasywne chłodzenie jest super.

Ale jak producent (np taki jak: ATI) da dobre wentylatorki to nic nie słychać........ chyba że ktoś oszczędza (np: Blau) to naprawdę można oszaleć.

A lampy RS- nie wiem jak wentylatorki "ichnie" pracują po dajmy na to roku, ale te co były w sklepie śmigały cicho.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie powiem tak, wszelkie odgłosy z akwa mnie wkurzają, nawet ciche wentylatory, które szumią jak w kompie :) Teraz miałem taką możliwość, żeby wywalić sumpa do innego pomieszczenia to zrobię wszystko, aby najgłośniejszą rzeczą w akwa była pompa cyrkulacyjna Tunze Nano :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278733 jackozaremba :

Z tego co pamiętam jakiś czas temu w ofercie były dostępne Black Pythony o mocy 120W, co uważam byłoby dla mnie idealnym rozwiązaniem. Aktualnie jest albo 100 W albo 160 W. Oczywiście rozważam zakup 2 takich lamp.

Pozdrawiam

Jacek

Hmm a Ta lampa to co ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzi go Pan, tego nie widziałem :)

Czyli jednak są jeszcze 120-tki


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.