Skocz do zawartości
Tofik

Kolejność komór w sumpie.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: Czy jest jakaś różnica w tym, czy odpieniacz wrzucę do 1 czy 2 komory?

Chodzi mi o to, że mam wysokość sumpa - 50cm, to chciałbym możliwe jak najwięcej wody tam spiętrzyć.

Jeżeli dam odpieniacz w pierwszej komorze tam gdzie spływ to w niej nie mogę zbyt wysoko magazynować wody - bo ma to wpływ na pracę odpieniacza.

Więc automatycznie w pozostałych komorach nie będzie się dało wyznaczyć wysokości lustra wody wyżej niż w komorze 1.

Czy to by było dobrze, gdyby pierwsza komora - spływu była zalana np do 45cm wody, tam była by żywa skała, ewentualnie jakaś hodowla glonów, lub po prostu palletki oraz grzałki. W następnej komorze lustro wody bylo by nie wyżej niż np 10-15cm, i tam stałby odpieniacz, a w trzeciej pompa obiegowa.

Czy są jakieś wady mojego założenia?

EDIT: DODAJĘ PROJEKT SUMPA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak dać że w 2 komorze dasz odpieniacz a w 1 skałę, myślę że glony odpadają bo będzie tam za mocny przepływ wody. ( to taka moja teza, nie miałem nigdy do czynienia z glonami wiec mogę się mylić ) Może dasz rade podnieść na czymś odpieniacz by stał wyżej np. kostka z pleksi?


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o podniesieniu odpieniacza też myślałem, ale to raczej nie ma sensu - bo jest bardzo wysoki i jak go podniosę te 15cm, to będę miał trudności z opróżnianiem kubka - bo będzie prawie pod "sufitem" szafki.

Gównie chodzi mi o maxymalne wykorzystanie objętości sumpa.

AHA, no i do szafki nie zmieści mi się zbiornik większy niż 50*50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że DSB? Dużo osób narzekało na to.


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik, odpieniacz powinien być po spływie. komora na sam spływ nie musi być duża, za nią umieszczasz odpieniacz.

poza tym DSB w sumpie odradzam, w główny zbiorniku sprawdza się fajnie (z autopsji), wiadomo ma swoje plusy i minusy i wymaga odpowiedniego podejścia. natomiast z tego co się spotkałam DSB w komorze sumpa często sprawiało problemy. ewentualnie dodatkowy zbiornik w obiegu tylko z DSB , o odpowiednij powierzchni/curkulacji/zwierzakach... ale chyba aż tak na DSB CI nie zależy?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie zależy, powtarzam, wymieniłem je tylko przykładowo, a nie z nastawieniem.

Wiem, że komora spływu nie musi być duża, ale chcę ją zrobić możliwe jak najwyższą i największą, żeby wlać tam tyle wody ile tylko się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik jakiej wielkosci akwarium i sump 50/50/? czasmi w malych sumpach nie ma sensu robic komor wystarczy bubble stop. Nika dobrze radzi, zostaw sobie wystarczajaco miejsca na zdejmowanie kubka i postaw odpieniacz wyzej. To najczestsze rozwiazanie i sie sprawdza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 80*50*50 - (około 200L)

MIejsce w szafce pozwala mi na sump:

50*40*50 - taki akurat teraz mam zbiornik do zdrobnienia na sump, ewentualnie przerobię go tak, żeby miał podstawę 50*50 i 40 wysokość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumieć mam, że proponujecie mi 1 komora spływ za nią odpieniacz, i trzecia komora to całą reszta - nie oddzielać komory na pompę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to ma az takie znaczenie w ktorej komorze jest odpieniacz? niech wypływ z niego będzie do pierwszej/drogiej/której tam chcesz i już. Ja mam odpieniacz w drugiej, ale wypływ z niego jest do pierwszej i myślicie, ze to ma jakieś znaczenie gdzie on stoi? wątpię, ważne, ze woda po odpieniaczu trafia do pierwszej komory


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moge cos doradzic to kup sprzet jak zamierzasz tam wlozyc. Mimo ze producenci podaja wymiary ciezko czasmi to sobie wyobrazic po poskrecaniu i podlaczeniu wszystkiego. Majac sprzet w rece latwiej Ci bedzie zaplanowac wielkosc komor. Sump 100L na planowana pojemnosc akwarium bedzie wystarczajacy. Dobrze ze myslisz o akwarium, ale pomysl tez o sobie zeby wygodnie Ci sie w nim operowalo wszystkimi gratami

PS. Ja mam sump bez komor i zyje:goofy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sprzęt ma dojechać w tym tygodniu.

Także wiem, ale ja nie planuję co do cm, ale orientacyjnie wiem ile to zajmie.

Ale dalej 100L sump to nie 100L objętości :clowning wychodzi około 40L max ;/ malutko.

Jedno mnie tylko gnębi. Nie umiem, przełożyć tego na papier :p nie bardzo wiem jak zrobić przegrody, aby woda przelewała się w taki sposób jak na rysunku.

Rysunek od boku nie ma sensu chyba, bo będzie mało czytelny.

Z kolei nie potrafię 3-D rysować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 komory w zupelnosci wystarcza. Nie rob sobie pod gorke. Jezeli masz latwy dostep do szafki odpieniencz na podstawce wkadasz do komory gdzie na rysynku zaznaczyles LR,grzalka. Refugium izolatka od frontu na calej dlugosci, i pompa tam gdzie zaznaczyles. 4 komory maja sens jezeli jedna to woda na dolewke


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz koniecznie oddzielać komorę zrzutu od komory odpieniacza? Przecież to może być ta sama komora, zresztą przepływ między nimi musiałby być dołem, więc i poziom wody będzie w nich taki sam. Z komory odpieniacza woda musi przepływać przelewem górnym, aby w tej komorze utrzymać stały poziom wody. Dalej między komorami "refugium a "pompy" woda znowu powinna przepływać dołem gdyż sama komora pompy mogłaby mieć za małą pojemność aby zalać komin a pompa nie zaczęła pracować na sucho.

Moim zdaniem zupełny bezsens, niepotrzebna nic nie wnosząca a wręcz utrudniająca życie komplikacja. Przy tak krótkim sumpie podziel go na dwie komory: zrzutu w której umieścisz także odpieniacz a obok np. kulki - rozmiar tej komory wymusi Ci rozmiar odpieniacza. Dalej przelew górny do drugiej komory z pompą obiegową. Grzałkę dasz gdzie chcesz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i pompa tam gdzie zaznaczyles

tofik nie przeginaj:nono


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum w galerii jest tego typu sump, tylko troszkę bardziej rozbudowany, może lekko zmodyfikujesz pod siebie i będzie cacy :clowning


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po drobnej modyfikacji, zamieszczam rysunek, i od razu zastanawia mnie czy w miejscu gdzie odzieliłem refugium nie będzie martwych stref z racji nie równomiernego przepływu?

Grześiek, czy według Cienie to ma się przelewać woda z 1 komory 2 bokami? Czy 1?

(wiadomo jeden bok będzie zrobiony tak, żeby woda z zrzutu nie wpadała do komory pompy obiegowej)

PS. Mam tylko tutaj konto - jakie to jest forum sąsiednie?

Ktrótki, dzięki za link.

http://aqua-reef.pl/gallery/image/75-sump/

Ale ten sump jest zbyt skomplikowany :clowning

Moja wersja chyba jest łatwiejsza w wykonaniu :p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalke dalbym na koncu, tuz przed pompa. Szkoda energii na podgrzewanie wody do odpieniacza. Jesli woda z komory odpieniacza ma obmywac cale refugium to ta strzalka w lewo powinna byc wyeliminowana, inaczej woda z odpieniacza poplynie najkrotsza droga do pompy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala cyrkulacja, np nano koralia moze rozwiazac ten problem martwych stref.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hym wolał bym jednak uniknąć dodatkowego pożeracza prądu.

A co myślicie, o tym, żeby do komory na refugium wkleić z plexi podłogę, ale pod delikatnym skosem?

Wymuszało by to spływ wody na całej powierzchni zgodnie ze spadkiem. - nie mówię żeby był to strasznie wysoko, ale np 3cm przy prawym boku 1cm przy lewym, taka pochylnia wzdłuż przedniej ściany

Edit:

Zamieszczam rysunek - przedstawia on widok od prawego boku Sumpa.

Nie bardzo rozumiem, jak trzeba wyznaczać te przegrody dlatego proszę o sprawdzenie czy dobrze są zrobione. Nie chodzi o dokładne wymiary, ale o sposób wyznaczenia poziomu wody w komorze na refungium - chcę aby w drugiej komorze wysokość lustra wody była o 50% mniejsza niż w komorze odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że źle. W prawej komorze owszem będzie tyle wody na ile pozwala przegroda - reszta się przeleje. W lewej będzie więc reszta - i to od jej ilości zależy jaki będzie poziom a nie od tego jak sobie wkleisz szybę (a tak chyba kombinujesz). I powtarzam Ci jeszcze raz - poziom wody w "refugium" i komorze pompy będziesz miał najprawdopodobniej taki sam gdyż jeśli odetniesz komorę filtra to na pewno braknie wody i pompa zacznie pracować na sucho - już na oko widać że tak będzie (możesz to obliczyć - dodać objętość rury doprowadzajacej, część objętości komina jeśli będzie durso, lub cały komin jeśli bez Durso oraz spiętrzenie wody po włączeniu pompy - możesz przyjąć ok 1 - 1,5 cm i oczywiście jakiś zapas gdyż nie mozesz wypompować wody z przegrody do zera). Także przyjęcie poziomu wody o połowę niższego jest raczej bzdurne, gdyż może braknąć wody. Pewnie rzeczywistość skoryguje go do ok 3-4 cm mniej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc jak zrobić przegrody, bo naprawdę nie potrafię tego zrozumieć chociaż się staram

Możesz mi to jakoś rozrysować?

Skoro w komorze pompy ma być poziom wody taki sam jak w refungium, to po co ją odcinać szybą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież Ci napisałem, że w drugiej komorze będziesz miał tyle wody ile wlejesz - jeśli wlejesz idealnie tak żeby był poziom o połowę niższy to będzie, jeśli dolejesz 5 litrów to będzie większy - i tak samo w drugą stronę - czego tu nie rozumiesz?

Jeśli chcesz ściśle narzucić poziom wody w drugiej komorze to wtedy musisz po prostu zrobić przelew górny do następnej komory - pompy. Wtedy będziesz miał poziom o takiej wysokości jaką dasz szybę do przelewu - oczywiście musi być ona nizsza niż szyba w przelewie pierwszym. Ale wtedy cały czas utrzymuję że przy tej wielkości sumpa komora pompy jest za mała - tym bardziej że w niej będzie jeszcze niższy poziom niż w komorze drugiej.

Jeszcze raz pytam - po co Ci te komplikacje? Sądzisz ze te 10 glonów które tam posadzisz diametralnie podniosą Ci skuteczność filtracji?

Odnośnie twojego pytania - a po to odcinać go szybą że się upierasz - po co nie wiem. A technicznie odcina się po to żeby glony, czy piach z refugium nie dostały się do pompy.

Moim zdaniem to co narysowałeś to kompletny sump - z prawej zrzut i odpieniacz, z lewej pompa i duperele.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.