Skocz do zawartości
djender

oświetlenie LED z perspektywy czasu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym skierować się do pionierów, którzy już od dłuższego czasu są posiadaczami oświetlenia LED. Interesuje mnie Wasza opinia po dłuższym użytkowaniu. Jest tu na forum wiele wątków ale brakuje takich ogólnych spostrzeżeń. Jaka jest kondycja korali po dłuższym czasie? Czy wybarwienie jest ok? Jak się mają inne zwierzęta?

Ciekawi mnie też sprawa wszelkiego rodzaju niechcianych zjawisk w akwa. Wiadomo, że zużywające się świetlówki fiji purple czy actynic zaczynają przyspieszać wzrost niechcianych glonów czy cyjano. Często pojawiającą się radą na pozbycie się dino czy cyjano jest wymiana świetlówek na nowe. Czy zaobserwowaliście dobry lub zły wpływ oświetlenia led na ten aspekt naszej walki o ładne zbiorniki?

Ciekaw też jestem, czy zaobserwowaliście jakieś zmiany w szybkości pojawiania się glonu na szybach?


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak-kilkanaście dni temu zmieniłem oświetlenie na led,znaczy sie nie mam orginalnych ze sklepu ale samoróby,ledy zakupilem na necie.Narazie mam podłonczone tylko 8-em ledów ale dają rade,jak narazie wszystko sie pieknie otwiera,wszystko zmieniło kolory,i faktycznie glony na szybach wolniej sie osadzaja,przynajmniej mi się tak wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Swietlowki LED pol na pol z t5 i jestem zadowolony i sps'y tez,takze polecam.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam samorobke na cree od jakis 4 miesiecy. Montipory rosna okolo0,5 cm na miesiac (moze duzo moze malo nie mam doswiadzczenia ile powinny). Co zauwazylem to glony wapienne na skalach nie robioa sie fioletowe sa biale. Jedynie te w cieniu maja fioletowy kolor. Miekkie rowniez rosna i nie narzekaja.

Grzalka juz dawno temu wyjeta ze zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świecę ledami od stycznia 2010. Jedna lampa to vr.2 z diodami UV 120W , druga lampa to BPMaster 90W plus 1x54W T5 . Obydwie z RS od Przemka . Mierzyłem ilość światła po włączeniu ledów w styczniu i na chwilę obecną . Żadnych zmian w ilości światła . Miernik wskazuje tyle samo , więc obawy niektórych osób , że Ledy się „wyświecą” są niepotrzebne . Co do wzrostu korali to nie narzekam – wręcz przeciwnie . Żadnych zjawisk nieciekawych nie zauważyłem . Rachunek za prąd zmalał mi o 125zł w stosunku do poprzedniego oświetlenia tzn. 2x250W HQI plus 2x54 T5 . Ja osobiście jestem zadowolony i polecam lampy led . :nono


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie już byś musiał się rozglądać za nowymi żarnikami,czyli 600 zł wydatku minimum.A dlaczego dodałeś świetlówkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283132 inmar :

Normalnie już byś musiał się rozglądać za nowymi żarnikami,czyli 600 zł wydatku minimum.A dlaczego dodałeś świetlówkę ?

Sorry za offtop ale dobre żarniki można kupić do 200 zł/szt a używać spokojnie 12 miesięcy. Co nie zmienia faktu, że ledy są znacznie ekonomiczniejsze.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności to napewno jeden z dużych plusów, ja właśnie zbieram się do złożenia lampy diy i z podstawowych wyliczeń wychodzi na to że po póltora roku wyjdę na plus. Ale mam też nadzieję na większą stabilność, skoro jak napisał Hepatus1000, po 8 miesiącach nie ma zauważalnej straty w ilości emitowanego światła, to można liczyć, że pozbywamy się też efektów towarzyszących stopniowemu zużyciu świetlówek czy HQI.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te oszczednosci sa tylko pozorne i moim zdaniem zawyzone.

Ja za caly baniak ze swieceniem 14 godzin dziennie, miesiecznie wychodzi okolo 120zł wiec nie wiem jak przy 500 litrach moglo spasc o 125zł - to ile placiles ? 400 za samo swiatlo ?

Druga kwestia to fakt ze na ledach bedzie ci grzalka chodzila prawie non stop ( ledy malo grzeja wode w porownaniu do t5 czy hqi )

U mnie 234W T5 przejdzie na 200W grzalki. No i koszt startowy przy gotowej lampie rozlozy sie na 0 po min 4 latach

Jedyna jak dla mnie zaleta to blinki jak przy HQI, fakt ze nie wymienia sie swietlowek, lepsze wzrosty korali i banalnosc wykonania ściemnianych klimatów z porankami i wieczorami.

W razie zarzutow, ledami bawie sie juz dosc dlugo kiedy lampy z RS nie byly nawet jeszcze w planach....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kwestia oszczędności to sprawa bardzo indywidualna. U mnie nie będzie problemu z transferem zużycia prądu z oświetlenia do grzałki, bo grzałki nie posiadam :nono

Co do samego kosztu budowy takiej lampy, to 3-4 wymiany świetlówek dają podobną kwotę (mam zestaw 8 x T5)

Oczywiście jest to wielkie uproszczenie, jak znam siebie to zanim zaświecą te ledy to dojdzie jakieś sterowanie, a równie dobrze może się okazać, że po przeliczeniu dokładnym kosztów i czasu budowy, wsiądę w autko i zrobię sobie wycieczkę do ReefShopu po PacyficSun :)


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku (dokładny opis w stopce) świecę ledami od roku. Aktualnie nad zbiornikiem wisi Phobos na ledach Cree i jestem bardzo zadowolony z wyglądu samego baniaka (ilości i barwy ledów) jak również przyrostów i kondycji koralików. Co do grzania dodatkowo grzałką to w moim przypadku nie pamiętam kiedy ostatnio się włączyła, cały czas utrzymuję się temperatura w granicach 25-26.4 stopnia więc jakaś temperaturę ledy do wody oddają . W mojej lampie mam możliwość dodatkowego świecenia T5 ale jeśli mam być szczery to nie zauważyłem żadnej zmiany w wybarwienia korali więc czy jest konieczne doświetlanie T5 to nie wiem. Jeśli chodzi o ilości glonów na szybach czy na skale to nie zauważyłem większej różnicy w zwalczaniu niż przy innym oświetleniu ....:nono

pozdrawiam


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pomyłkę , ale miałem 4x54W a nie jak napisałem 2x54Ww T5-kach .:banghead

Inmar: co do T5 to wydaje mi się że ciekawsza jest barwa światła .

smithpl: co do zużycia prądu to nie mam na celu przekłamywanie tematu bo po co . Bardzo łatwo to przeliczyć biorąc

pod uwagę , że 1KW to koszt 0,39zł. Patrząc na oświetlenie które miałem 2x250W plus 4x54W paląc światło nad zbiornikiem 12h dziennie .

Opcja pierwsza z HQI plu świetlówki :

- koszt dzienny 716Wx12h=8,6KW x 0,39zł = 3,35zł x 365dni = 1222,75zł rocznie

Opcja druga LED 120W plus LED 90W plus 1x54W T5

- koszt dzienny 264Wx12h=3,17KW x 0,39zł = 1,24zł x 365dni = 452,60zł rocznie

Licząc oszczędności 1222,75zł minus 452,60zł = 770,15zł . W związku z tym że rachunek płacę co drugi miesiąc 770,15zł /2 = 128,36zł i taka jest właśnie oszczędność za energię elektryczną .

Co do grzałki to nie używam grzałki od dawien dawna . Tego lata miałem temp. 25 -26 stopnie ( używając wentylatory do schłodzenia wody ) , natomiast zimą było 24 &


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Wy macie z tą grzałką. Świecę lampą 120W LED od ok. 2 miesięcy i grzałka załącza się sporadycznie. W mieszkaniu temperatura pomiędzy 22 a 24 stopnie, woda pomiędzy 24,5 a 25. W zimie nie powinno być różnicy bo temperatury w mieszkaniu nie zamierzam obniżać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka po nagrzaniu wody do tem.25C włacza sie cyklicznie i proszę nie porównywać z ciągłym

świeceniem lamp,oszczędność jest oczywista.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

djender - kupisz grzalke jak zmienisz oswietlenie na ledy

chyba ze bedziesz mial morskie arktyczne

no wlasnie - czyli 128 na 2 miesiace a nie miesiecznie,

miesiecznie wyjdzie 68zł

a dogrzewania nie doliczyles, nie ma takiej mozliwosci abys wylaczyl 2x 250 HQI i raptem temp. stoi jak stala - sie nie da poprostu , hqi za bardzo grzeje.

ciekawe jak sprawdzacie czy wam sie grzalka wlacza? siedzicie 24h/dobe i patrzycie na lampke?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos nie zuwazylm zeby grzlka mi sie wlaczala przy ledach. Po prostu jej nie ma a temteratura jest w granicach 25. Podczas upalow byla 27-28.

Wniosek grzalka jest zbedna przy ledach, no chyba ze w domu temp. spadnie ponizej 20. Chyba robi sie malz OT. zamias o lampach gadamy o grzlkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Smithpl: nie twierdze, że się tak nie stanie. Chociaż nie jestem na 100% przekonany, u mnie w mieszkaniu (niestety mieszkam w bloku) jest tak gorąco zimą, ze dopiero największe mrozy zmuszają mnie do zamykania okien, a ogrzewania jak mieszkam tu już dwie zimy to użyłem raz przez tydzień.

@Tofik: co masz na myśli pisząc rzeczywisty koszt? koszt budowy lampy ? - zależy jakie materiały, jak Cię poniesie fantazja przy budowie itp. Koszt zakupu? - w sklepie RS teraz jakieś spore obniżki się pojawiły, ale nie będzie to mniej niż 2 tys z kawałkiem.

Różnica jest taka, że opłaca się zrobić samemu lampę, jeśli wystarczy Ci proste urządzenie. Jak zaczniesz się bawić w magiczne sterowanie, tworzenie zachodów/wschodów słońca itp, to biorąc pod uwagę czas i komponenty jakie zużyjesz, to może się okazać, że wcale nie wyszło taniej. Nie mówiąc już o tym, że ciężko jest zakupić dobre diody, a panowie z PS mają do nich lepszy dostęp. Z drugiej jednak strony jest mega satysfakcja z własnego dzieła i dużo fun'u przy budowie (jeśli ktoś lubi majsterkować)

@Pikaczu2000: bo ja wiem czy taki offtop, jest to jeden z aspektów przejścia na oświetlenie LED. Ciekaw jestem, czy więcej jest "ledowych pionierów" , którzy odczuli spadek temperatury czy może mniej?


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o dodanie mocy aktualnej lapie - ręcznie zamontowanie kilku diod - chodzi mi o ceny diod.

Chciałbym dołożyć jeszcze z np 25W ledów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka napewno się wlącza używając ledów, wiem bo widzę, u mnie świeci Phobos Deimos 3 x 200W Anniversary plus 4 x T5, akwa 650 litrów plus sump, narazie ledy świecą 45% swojej mocy przez 10 godzin, i T5-ki 2 godziny dziennie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powstał problem grzałki . Wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu ot i cała prawda . Ja lubię chodzić w krótkim rękawie w domu a nie w swetrach . U jednego grzałka będzie załączać się częściej u drugiego rzadziej natomiast u trzeciego wcale . Nie wiem jak mam udowodnić to co piszę odnośnie grzałki . Nie ma jej ani włączonej ani nie posiadam takowego urządzenia stąd moje twierdzenie . Być może odezwie się któryś z kolegów który bywa u mnie i wie że nie posiadam grzałki . :)

smithpl : Temperatura wody na poziomie 24 lub 25 stopni to nie jest akwarium arktyczne , chyba że moje myślenie jest błędne. :)

Co do rachunków to chyba zdecydowana większość płaci co drugi miesiąc . Przynajmniej tak jest w Pile . Nie pisałem że mam oszczędności miesięczne 125zł tylko że rachunek za prąd zmalał mi o 125zł w stosunku do poprzedniego oświetlenia . A to jest różnica . Pozdrawiam i bez urazy . :nono:)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i spostrzeżenia na temat ledów pod kątem korali zajęły całe dwa posty... Reszta to dywagacje nie na temat, bo tematem nie jest włączanie się grzałki przy ledach...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuje zakup takich LEDów (Star White i Northern Blue).

Mam pakie pytanie:

1. Czy ilość 12x11W jest wystarczająca do akwarium ok. 1400l? (310x70Hx60)


akw 1400L i coś tam jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kurczak,potrzebujesz 700w w LEDach a 12x11 to nijak 700 nie wychodzi.

Do takiego akwarium to zapomnij o swietlowkach LED bo Cie wyjdzie astronomicznie drogo,rozejzyj sie za panelami LED.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.