Skocz do zawartości
to1mas

Bielenie korali jeszcze raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak w temacie, czytałem już fora na temat bielenia korali ale nie wiem co jest grane u mnie.

Wszystko było dobrze przez kilka miesięcy a tu od dwóch tygodni bieleją mi korale w różnych miejscach,

najbardziej od podstawy. Bieleją bardzo szybko, godzina około 1cm i przestaje bieleć.

Musiałem połamać już dwie acropory. Nie wiem jak zatrzymać ten proces.

Oglądałem wszystkie koralowce ale nie zauważyłem żadnych pasożytów, parametry wody mam chyba dobre -

KH - 8

CA - 420

MG - 1440 troche za dużo ale chyba to nie jest przyczyna

PH - 8

PO4 - 0,01

NO3 - 2

temp. - 25

zasol. - 1,024

testy robione salifertem

Wieczorem jak wróce z pracy to wrzuce kilka fotek


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmie korale codziennie po dwie kostki mrożonek

Nie stosuje biopelets

a PO4 mierze TM

Światło od 22 maja nie zmieniałem

A sól używałem różna bo taka była opinia że nie należy używać jednej soli, w tej chwili

od dwóch tygodni używam TM Bio Activ


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na sól. Inni mnie pewnie zlinczują, powiedzą że sól jest super itd.. poczytaj topiki ludzi którzy zaczęli stosować kulki/TM BA. Ja miałem podobne objawy tyle, że paliło korala od góry... Odstawiłem TM BA na rzecz Reef Crystal. Poprawa nastąpiła po PIERWSZEJ podmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bielenie zaczeło sie na innej soli - Sera a TM stosuje od dwóch tygodni


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, że to wina TM BA. U Nas "we wsi" kilka osób ją stosuje od roku i nikt nie zgłasza takich problemów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak myśle że to nie od soli TM bo po tej soli widze poprawe tz troche sie zatrzymało to bielenie.

A jak jest z mikroelementami , jest możliwe że od ich nadmiaru bieleją ? Mi sie wydaje że jak jest za dużo mikroelementów to korale powinny najpierw zbrązowieć a potem zbieleć, a ja mam bardzo dobre wybarwienie. Oświetlenie myśle że też jest w pożadku mam 10 T5 - pięć niebieskich, dwie różowe, trzy białe


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

a czym je karmisz tak z ciekwosci pytam ???

i wjakich godzinach ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale na przemian dostają mrożonki i suchy. mrożonki to plankton czerwony i zielony, artemie i różne mixy morskie. nazwy suchego teraz nie pamietam ale jest rewelacyjny, jak go wsypie to momentalnie wypuszczają polipy. Karmie zaraz przed zgaszeniem światła.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze warto PO4 sprawdzic jakims odpowiednim dla takich stezen testem ?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przez zbyt niskie KH mogą bieleć korale ?

Robiłem na samym poczatku testy TM i KH miałem 7 a potem jak przeszłem na saliferta to KH wyszło 12,7 i wydaje mi sie że jak zacząłem zbijać KH to od tego momentu sie zaczeło bielenie. Napisałem nowy post na temat jakości testów bo już sam niewiem przez co tak bieleją korale a szkoda ich.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki spadek lub wzrost kH moze byc przyczyna bielenia. To nowy aspekt. Inny, to mozliwy brak PO4 w wodzie i korale gloduja. Tym testem takich niskich stezen wiarygodnie nie zmierzysz. Glodne, oslabione korale dostaly popalic skokiem kH i przyczyna gotowa.

Byc moze masz wiecej PO4, bo NO3 jednak jest na przyzwoitym poziomie, ale skok kh mogl byc przyczyna.

Po pierwsze zmierzylbym PO4 a po drugie pilnowal stabilnosci parametrow.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko pytanie czy to kH sie gwaltownie zmienilo, czy tylko jeden z testow przeklamuje - widzialem w innym topicu ze pytales wlasnie o porownanie testow. kH tak z dnia na dzien od zmiany testow sie raczej nie zmienia :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko jasne tylko jakimi testami to wszystko mierzyć, które sa najbardziej wiarygodne, u mnie w pobliżu nie ma nic co mogło by mi zmierzyć dokładnie parametry wody i tu jest problem.

ort. do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladne testowanie PO4 kosztuje. Jest pelno opisow na forum.

Pozostale proponuje Salifert, ewentualnie TM.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284265 MateuszD :

tylko pytanie czy to kH sie gwaltownie zmienilo, czy tylko jeden z testow przeklamuje - widzialem w innym topicu ze pytales wlasnie o porownanie testow. kH tak z dnia na dzien od zmiany testow sie raczej nie zmienia :)

No właśnie i tu jest problem że jak miałem na Tropic Marin KH 7 a potem na salifercie ponad 12 to zbijając KH obniżyłe całkowicie wartość, ale z drugiej strony wiem że PH jest zależne od KH a PH mam na poziomie 8 i ja już sam nie wiem co jest grane

#284262 Stani :

Szybki spadek lub wzrost kH moze byc przyczyna bielenia. To nowy aspekt. Inny, to mozliwy brak PO4 w wodzie i korale gloduja. Tym testem takich niskich stezen wiarygodnie nie zmierzysz. Glodne, oslabione korale dostaly popalic skokiem kH i przyczyna gotowa.

Byc moze masz wiecej PO4, bo NO3 jednak jest na przyzwoitym poziomie, ale skok kh mogl byc przyczyna.

Po pierwsze zmierzylbym PO4 a po drugie pilnowal stabilnosci parametrow.

Pozdrawiam

To jak to jest w końcu z tym PO4 mam sie go pozbyć całkowicie czy jednak jakieś śladowe ilości mają być.

Myśle że karmię dobrze moje koraliki więc to bielenie raczej nie zgłodu

korzystamy z opcji "edytuj"

pkt. 6. Regulaminu


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tak PO4 0,04-0,06 bedzie najoptymalniejsze.

A jak do tej pory KH mierzyles TM to trzeba bylo przy tym zostac,ja od zawsze mierze TM i nie mam problemow z koralami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...witam...nie wiem czy powodem bielenia Twoich korali jest wartosc KH ale jesli zbijales to co pokazal Salifert to moze przedobrzyles...Nie wiem czy moj Salifert byl juz walniety od poczatku czy wszystkie sa takie ale ja musze odjac 3 by wyszedl prawidlowy wynik...TM zawsze pokazywal jak nalezy,nawet po terminie waznosci...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo obserwuję podobne wątki jak ten , w mojej ocenie to nie przez parametry wody korale bieleją , lecz przez brak pierwiastków śladowych , często bywa tak , ze mamy przewymiarowane odpieniacze co powoduje wyjałowienie wody , właśnie z pierwiastków , sam to przerabiałem. Mam odpieniacz wg producenta na zbiornik do 2000L , skupiałem się na pilnowaniu CA, MG , KH, PO4 , NO3 nie dodawałem do wody nic , i korale uciekały w siną dal. Dzisiaj leję do wody ABC , płyn lugola , owszem pojawiają się glony na szybach , ale mam to gdzieś , ważne że rosną korale. Myślę że wielu z nas szuka nie tam gdzie trzeba , nie sądzę żeby firmy wypuszczały , aż tak skopaną sól , nie mogą sobie na to pozwolić.

Być może nie doczytałem , ale czy dozujesz jakieś pierwiastki ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego poniedziałku zacząłem dozować ABC i M Grotecha, przedtem lałem tylko strond i jod z biodigesta.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to sa obiecane fotografie bielejących korali


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy, tym razem mnie dopadło.... pytanie co jest powodem??

zauważyłem jeden temat który powinien być brany pod uwagę (tak mi się wydaje...)

Otóż:

Pisałem w jakimś poście iż mój Chelmon zjada Aiptasie co jakiś czas... powiedzmy co 2-3 miesiące...

2 tygodnie temu dałem ogłoszenie na targowisku że szukam kilera tego ukwaiała...

Tydzień później zauważyłem iż populacja ukwaiała zaczyna maleć czyli rybcia zaczęła działać... 4 dni temu zaczęło się bielenie Seriatopor...

Mam już jeden szkielet na pamiątkę po ostatnim bieleniu które było w Maju iii.....??

w tym okresie Chelmon również zabrał się do roboty...

Bardzo możliwe że Aiptasia puszcza coś do wody w momencie atakowania przez wroga naturalnego/chemię/usuwanie mechaniczne...

Co o tym myślicie??

PS nic nie zmieniłem od założenia zbiornika, (zastosowałem Purigen ale to było dawno) sól zmieniam co kilka podmian (kupuje opakowania 2-4 kg) osada się nie zmieniła...

Testy wody w normie bez wahań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cdn...


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.