Skocz do zawartości
Marqo

..

Rekomendowane odpowiedzi

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki i jest wszystko dobrze. Na pewno troche przeklanuje ale wszystkie splawiki tak maja, nawet te kilkukrotnie drozsze. Plusem jest jego wielkosc. Nie zajmuje wiele miejsca


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu splawiki mialyby wszystkie przeklamywac? Dobry splawik bardzo ciezko w kwestii dokladnosci pomiaru pobic :(


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, jesli producent dobrze go skalibrował to nic nie będzie przekłamywać.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnego doswiadczenia wiem ze one czy recznie czy "chinsko" kalibrowane nie sa dokladne. mialem JBL za 70zl i zawiozlem wode do sklepu zeby sprawdzili refraktometrem i mialem niedosolone akwa a mierzylem w dobrej temperaturze. znowu DarekB30 opowiadal mi ze jego AM tez sporo przeklamywal i dowiedzial sie o tym tez w sklepie. potem kupil swoj refraktometr i potwierdzilo sie. jednak 1,024 jest zasoleniem umownym bo organizmy w akwariach pochodza z roznych oceanow i STALY inny poziom zasolenia im nie szkodzi. nie mowie tu o skrajnych przypadkach co nie zmienia faktu ze mam slone akwa dopiero 4 miesiace i moja wiedza jest znikoma w porownaniu do innych:)


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jeszcze nie kupiles to polecam refraktometr. Drozszy ale i ma wiecej zalet. Przede wszystkim wynik jest "niezalezny" od temperatury wody - zawsze przelicznay na temperature refraktometru czyli okolo 20'C poza tym ma mozliwosc kalibracji


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matali1: wiec sprowadza sie to do tego co napisałem "jesli jest dobrze skalibrowany przez producenta" ... a tak poza tym masz racje, ze wazniejsza jest stalosc parametru.

@Tester: akurat nie do konca sie z tym zgadzam - imho refrekatometr wymaga bardzo czestych kalibracji i jego przydatnosc, dokladnosc, etc jest dyskusyjna jesli ktos o tym zapomina. bawilem sie tym przez kilka dni i pozostalem przy spławiku. spotkalem sie z historiami takimi, ze ktos mierzyl refraktometrem przez jakis czas a potem nagle odkrywal przy porównaniu ze spławikiem, że pomiary sa totalne rozjechane, a w miedzyczasie zatasnawiał sie dlaczego zwierzeta podupadaja na zdrowiu. nie wiem czy dotyczy to wszystkich refraktometrów, ale te najtansze robione w chinach na pewno nie trzymaja parametrow na dluzsza mete. moze dlatego we wszystkich sklepach w ktorych w polsce bylem nigdy nie widzialem, zeby w uzyciu byly refraktometry, wszedzie polegaja na spławikach tylko raczej nie tych z dolnej półki jak sera, jbl czy cos podobnego.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko o splawik trzeba tez troche zadbac - nawet odrobiny soli jaka zostanie na wynurzonej czesci plywaka jak sie nie wyplucze w slodkiej / ro wodzie moze z czasem falszowac wyniki pomiarow, ale jesli konkretny egzemplarz jest dobrze wykonany i skalibrowany fabrycznie, to moze dlugi czas sluzyc (dokladnosc pomiaru zalezy od proporcji objetosci czesci zanurzonej i wystajacej, im wieksza czesc podwodna w stosunku do wynurzonej tym teoretycznie wieksza rozdzielczosc pomiaru)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja splawikowa ma mniejsza szanse sie rozkalibrowac, ona dziala tylko na zasadzie sily wyporu, a wersja z uchylnym plywakiem zawsze ma jakies zawieszenie na osi - i tu juz minimalny opor - lub niedokladnosc wykonania - moga wplywac na wyniki. Bardziej zawierzylbym splawikowi.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.