Skocz do zawartości
Topielec

Żywa skała - co wylazło u Ciebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Zagłosuj w ankiecie i rozwiń w poście jak to było u Ciebie? Co wyszło? Było ciekawie, czy może nie było warto i następnym razem kupił byś skałę bez niespodzianek? Zapraszam do dyskusji :clapping


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wylazło mnóstwo makroglonów, ale specjalnie kupiłem prosto z frachtu i z co ładniejszymi sadzonkami :clapping


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo że skała było odgazowana przez kilka tygodni w sklepie i wyglądała na jałową to i tak wyrosło z niej sporo gatunków makroglonów i ciągle widzę nowe gatunki, chociaż mam świadomość że z czasem zaczną znikać bo mam niskie PO4 i NO3. Wieloszczetów też jest sporo, osobiście mi nie przeszkadzają są przecież częścią ekosystemu. W Nocy w kilku miejscach wystają jakieś długie trąbki ze skały, pewnie ślimaki osiadłe. Krabów, wężowideł, krewetek już nie uświadczyłem, nie wyrosła też żadna rurówka ani koral.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wylazł taki miły stworek

4343-slimak.jpg

ze skały z glonami Chlorodesmis fastigiata.

Ślimak poszedł do innego domu, a tam po aklimatyzacji schował się i już nie pojawił :clapping

Drugim pasażerem był dziki krabik. 4343-clipboard01.jpg

Reszta to małże gąbki i glony. Ogólnie więcej szkodliwego wyszło niż pozytywnego, ale i tak cieszą niespodzianki.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem pierwsze 15 kg skały w sklepie. Była praktycznie goła , mieszkała w niej murena a oświetlenie było bardzo słabe . W skale siedziały wieloszczety, mały krabik i kilka rurówek a jak "dostała" światełka zaczęły na niej wyrastać glony halimeda.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak narazie z 4kg skały po 10dniach wyszło/dostrzegłem kilkadziesiąt (sic) rurówek, kilka ślimaków osiadłych, sporo wieloszczetów, kolonia prawdopodobnie Parazoanthusów, 2 małże...wciąż dostrzegam coś nowego. Przed włożeniem skały do akwa złapałem także 4 dzikie kraby i 2 małże ala omułek.

V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za zabranie głosu. Szarykruk, zdjęcia to super pomysł. Głosów w ankiecie już nawet sporo, ale postów mało... Śmiało, piszcie, bo z ankiety wynika, że bywa naprawdę różnie, a w postach raczej podobne przypadki (makroglony + inne drobne organizmy, w mniejszej lub większej ilości). Miał ktoś coś naprawdę ciekawego?

Czy skała z frachtu dała wam dużo zabawy, czy raczej to przereklamowana sprawa i lepiej kupić już odgazowaną i uniknąć ewentualnych problemów?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś naprawdę ciekawego to ten ślimak z grupy elysia. A jego kuzyn Elysia chlorotica- to jeden z fenomenów przyrody.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło pełno makroglonów, zielony grzybek (całkiem fajny), 2 ślimaki bumblebee, mnóstwo małych wieloszczetów, kilka maleńkich wężowideł, peanut warms, maleńkie rurówki

Gdyby nie te glony to by było dobrze :clapping


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie przełożyłem do głównego zbiornika ostatniej dostawy 6kg z erybki, ale już widziałem jakiegoś krabika, kilka ślimaków i sporo makroglonów.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kilka krabów mniejszych i większych , sporo wieloszczetów oraz makroglony .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jesteście szczęsciarze!!! u mnie : 1 krab i 1 wieloszczet!!!:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kilku kilogramów skały wypełzły 2 krabiki, kilkanaście wieloszczetów, około 10 rurówek, małża (jakaś dziwna, chodzi po całym akwarium). Z innej partii, już większej przeznaczonej do docelowego akwarium, dopiero tego wylazło! Rurówki, wieloszczety (część padła w transporcie), setki małych ślimaków, rozgwiazdy i trochę makroglonów :clapping


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie uwierzycie, ale ja kupilem skałę , która była rok czasu w akwarium u innego akwarysty, po przeniesieniu do mojego akwarium po okolo 6 tygodniach z małej dziurki w skale zaczęło coś rosnąć, i po kilku następnych tygodniach okazało się, że to sarcophyton (sic!). do dzisiaj sie zastanawiam nad tym... jakis jego zarodek w dzierze o srednicy ok 5mm przezyl najpierw transport z morza do sklepu w polsce, pozniej prawdopodbnie ten kawalek skaly byl zakryty i chyba to nie pozwolilo mu sie rozwinac, potem przezyl transport z olsztyna do wawy, skala owinieta mokrymi gazetami tylko i w koncu przypadkiem ten frgament skaly zostal tak ustawiony w moim akwarium ,ze mial dogodne warunki, zeby sie rozwinąć.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po weekendzie :clapping A co za aiptasią? Czy z żywą skałą zawsze się ją przytarga? Wojna z nią jest drogą przez mękę, więc może warto zaopatrzyć się w skałę sprawdzoną, żeby uniknąć tej "ślicznotki"?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić zdjęcie mojego gapowicza :tongues

3381-20101007_006.jpg


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka pączków Zoa, jakiegoś grzybka i drugie coś ni to grzyb ni ukwiał no i smętne resztki po obumarłej kiedyśtam kolonii zoa. No i dziś rano wypatrzyłem całkiem sporego kraba( polowanie czas zacząć). Gdzieniegdzie jakieś maluśkie rurówki, apitasii kilka było. Mam nadzieję że wieloszczetów się ustrzegę i innych paskudztw.

Ale jeszcze chyba sporo przede mną bo skała dopiero od soboty- odgazowana ze sklepu.


Boyu 58l. 44 W światła, Koralia nano 1600, odpieniacz nn... 8 kilo skały- zaczęło się kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przed wieloszczetami się nie ustrzeżesz :tongues ja też myślałem, że nie mam, aż wczoraj zapolowałem z latarką i wypatrzyłem kilka dorodnych okazów od 2-10cm. Ale cóż Ci one przeszkadzają, to chyba najlepsze "odkurzacze" w akwarium, u mnie wyjadają wszystko co tylko zalegnie w ich pobliżu.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dwa kraby upolowałem.

th_DSC04651.jpg

Ciekaw jestem czy dobre czy złe?

W każdym razie coś zeżarło do gołej skały wszystkie polipy z których miałem nadzieję coś wyrośnie- obstawiam któregoś z nich. Siedzą już w szklance.

A co do wieloszczetów to od jednych słyszę że te stonogi są dobre, od innych że zeżrą wszystko na swojej drodze, nie wiem komu wierzyć?

A i zaimportowałem sobie kilka malutkich weżowidełek:)


Boyu 58l. 44 W światła, Koralia nano 1600, odpieniacz nn... 8 kilo skały- zaczęło się kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ze skały wylazły ze 3 stomatelle, parę rureczników, pojawił się ciekawy biło zielonkawy grzybek no i oczywiście jedna majano (usunięta) i trochę apitasii ale na nie niedługo kupuje wundermani.

Parę wieloszczetów też się znalazło ale większość wlazła mi na czyścik i w ten sposób je usunołem

Wczoraj dojrzałem też w skale takiego małego krabika podobnego do tego wyżej, skubany tylko jest mały i nie mam jak go wyciągnąć, ma ktoś jakąś metodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie ze skały wylazły krewetki pistoletowe, ślimaki pełzające i osiadłe, Drupella sp. kilka krabów Actaeodes tomentosus a ostatnio przy przekładaniu skały moim oczom ukazała się mała 3cm zielona modliszka - niestety nie udało się jej złapać. Ponad to jeszcze taki stwór którego do tej pory nie mogę nazwać

0209.jpg

0210f.jpg

Ogólnie sporo dobrego :)

Pozdrawiam

Łukasz Lezuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi praktycznie nic nie wylazło, ot kilka wieloszczetów i mały krabik porcelanowy który chyba z wrażenia pojechał na wielką rafę :/


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie taka gąbka ostatnio wylazła http://pl.reeflex.net/tiere/2215_Sycon_sp.%2001.htm


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.