Skocz do zawartości
robi

Czy warto stosować peletki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do tych co stosowali lub stosują peletki.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od danego zbiornika i jego obsady. W dobrym filtrze fluidyzacyjnym peletki są wydajnym reduktorem azotanów i dość słabym reduktorem fosforanów. Jeżeli masz problemy z wysokim NO3, ogranicza to twoje karmienie, to warto peletki uruchomić. Jeżeli natomiast masz niskie NO3 to peletki niczego w zbiorniku nie poprawią, wręcz przeciwnie, miękasy i LPS-y wyraźnie siądą. Wydaje mi się że ważne jest indywidualne dobranie ilości kulek, by zbyt nie wyjałowić wody. Warto nie przesadzać z objętością kulek i dać jednocześnie absorber fosforanów typu Rowaphos, tak by tylko obniżyć NO3 i jednocześnie proporcjonalnie PO4. Zbijanie PO4 do wartości optymalnych samymi kulkami wiąże się często ze spadkiem NO3 do zera i nie jest to dobre. Taką strategię znalazłem na brytyjskim forum i z powodzeniem stosuję. Podsumowując zanim włączysz peletki, zastanów się czego potrzebujesz. Jeżeli Twoją pasją są SPS-y to wal śmiało, jeżeli masz ULTRA LPS-y to lepiej nie ryzykuj z kulkami.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#286897 robi :

Pytanie do tych co stosowali lub stosują peletki.

Jednym działają a innym nie.Mi nie działały pół roku,ale teraz niby działają,choć nie wiem czego to zasługa.Nowszej formuły kulki już prawie się skończyły a stare dalej się kulają.Chyba były trefne bo nic się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda kasy na biopellety,umnie od czerwca nie dzialaja,a sa z nowej formuly,w ciagu miesiaca ubywa okolo 200ml,Zeovit lepiej mi sie sprawdzal


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie pol kilo peletek kosztowalo 80zl do tego filtr 50 zl lacznie, no3 zbilo prawie do zera z wysokiego stanu, wiec nie wiem czy to taki wielki wydatek. Ale kazdy baniak inny. Kulki mam rowniez z nowej dostawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę przyznac że kulki działają, woda kryształ i NO3 na poziomie 0, niestety jak na razie na PO4 nie chcą u mnie działać.

Daję im ostatnią szansę, niedawno przeniosłem się na nowość Przemkową :tongues Zbijam PO4 za pomoca phosguard i może będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D

Sądzę, że musisz tu pamiętać o tym, że do w sumie małego akwarium(45 litrów) w którym nie ma odpieniacza dajesz jedną kostkę mrożonki dziennie :tongues Tak jak rozmawialiśmy - to naprawdę dużo, pamiętaj że niektórzy dają tyle na akwaria kilka razy większe - co ważne, pracujęce z odpieniaczem..

Tu może nawet i absorber PO4 nie pomóc(w sensie wchłonie to co ma wchłonąć - i to będzie tyle).

Próbowałeś nie karmić przez jakiś czas tak obficie?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku dlaczego uważasz że Tunze ReefPack 200 nie jest jest odpieniaczem? :D

Edit: Tam jest DOC 9002

Czy to dlatego że chodzi tylko 14 godzin na dobę?

Karmienie zredukowałem po naszej ostatniej rozmowie (Dziekuję za uwagę) a na swoją obronę mogę dodać że karmię tak już około 3-ch lat i za każdym razem płuczę mrożonki 2 razy (po płukaniu zostaje trochę mniej niz kostka :tongues)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mea culpa - wydawało mi się że mówiłeś ze nie ma tam odpieniacza - a nie spojrzałem w Twoją stopkę :tongues

Co do parametrów - a może to już "ten czas" - i po 3 latach poziom organiki skumulowany w skałach/piasku nie buforuje się - i widać to na testach?

Jak wygląda kwestia podłoża? Jak gruba wartswa, czy wymieniałeś je kiedykolwiek?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara skała sie kruszyła w dłoniach i dlaczego robiłem restart chyba w czerwcu.

Jest nowa skała i nowy pasek. Trochę wiecej jak wygladało czy też wygląda dojrzewanie mojezo zbiornika z kulkami dałem przed chwilą w wątku o polimerach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski, pewnie wiesz, ale zapytam - phosguard działa bardzo szybku i bardzo krótko, u mnie zbił z ponad 2,5mg/l do 0 w ciagu niecałego tygodnia ( po 5 dniach) bo po tym czasie od razu go wyjąłem, bo z tego co wiem, jak już wchłonie to co ma wchłonąc, to włąsnie po takim czasie zaczyna to oddawać:tongues


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...w moim przypadku na pewno warto stosowac te kuki...raz ze woda jest czysciutka,dwa ze fajnie jest wieczorem popatrzec jak sie kreca i trzy,nie potrzebuje juz zadnych woreczkow i skarpet do nastepnych produktow...ja mam filtr kulkowy zalozony troche niecodziennie,gdyz obiegowka go nakreca po czym wplywa bezposrednio do zbiornika glownego...raz na dwa tygodnie go czyszcze,wylewajac wode,wlewam swierza z akwa,robie milk-shake,wylewam i tak pare razy...potem nalewam wode do filtra,wlewam cycle i pije kawe...zakrecam,podlaczam i tyle...Nie uzywam zadnej gabki w tym filtrze,gdyz sie zatykala glutami dokladnie takimi samymi jak przy vodka method...Rozpisalem sie a pytanie brzmialo..."czy warto...?..."...nawet jak nie warto to i tak warto jak dla mnie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar, to zdradz mi tajemnice po co wlewasz skoro jest dobrze?

Znow przedobrzysz i bedzie placz...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniam,przecież nie będę je wlewał dopiero jak mi fosforany podskoczą bo będzie za późno.Dużo już ich ubyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam z kulkami ? kto jeszcze kręci ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma od 2 tyg ale te XXL były gluty na początku teraz się wyklarowało i czekam na efekty...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.