Skocz do zawartości
inmar

Ciągłe uzupełnianie wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Będę budował system ciągłego uzupełniania wody RO.U mnie będzie podwójny elektrozawór przed RO potem 15 metrów wężyka a jeszcze przed wlaniem do sumpa mały dodatkowy filtr DI.Sterować tym będzie dolewka od Aqua-Trendu.

Chętnie wysłuchałbym opini ne ten temat,jakie są minusy takiego dolewania,co może "wyskoczyć",co można udoskonalić ?Najbardziej interesują mnie spostrzeżenia dłuższych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, to że wężyka kilka metrów jest problemem i wymaga dodatkowej żywicy na końcu ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam podobny problem jak Thomash. Nie wiem dlaczego ale TDS pokazuje po kilku dniach nawet 0,1 mimo, ze dolewka pracuje przecież na okrągło. Autouzupełnianie odpalam tylko na czas dłuższego wyjazdu, wróciłem po ponad pół roku do beczki.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie, tyle że bez dolewki (na timerze), a DI mam bezpośrednio za RO, później dopiero 15 metrów węża. Twoja wersja może być o tyle lepsza, że (tak mi się wydaje) będziesz miał mniejszą bezwładność układu (szybciej czyta woda) dzięki umiejscowieniu DI zaraz na wylocie. Jakbym miał możliwość, to dociągnąłbym kanalizę do samego akwarium, to już byłoby najlepsze wyjście. Na pewno spadnie ci ciśnienie i wolniej się będzie dolewało (u mnie tak było). Wydaje mi się, że takie rozwiązanie jak Twoje, ma same zalety. Co się może przydarzyć? - o ile nie nawali podwójny elektrozawór i nie zatnie się czujnik poziomu, to chyba raczej nic :D Aha, no i układaj wężyk łagodnymi łukami, ale to chyba wiesz :tongues

Edit:

Długo pisałem posta i pojawiły się inne przed moim. Mimo wszystko sugerowałbym jeszcze, aby elektrozawór podłączyć do timera i ustawić aby załączał się tylko w określonych godzinach, jakoś wolę jak mi się dolewa raz dziennie odpowiednia porcja wody niż kilkanaście razy dziennie po trochu. W końcu za każdym załączeniem membrana musi się "rozruszać".


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie czyściejsza woda by była jak by RO było przy akwa,ale niestety nie ma tam miejsca.Na końcu RO mam DI,ale jak pisałem chcę dać dodatkowy przed wlotem do sumpa.

Niejeden z nas,Ty nie miałeś żadnego filterka DI na końcu ? Może mi to rozwiąże Twój problem ?

Ps.Może oba filtry DI dam przy akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,rozmawiałem z nim kilka miesięcy temu bo ten projekt tyle dojżewa i od niego będzie taki mały dodatkowy filtr DI za 130 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie taniej i lepiej wyjdzie Ci normalny pełny 10" ?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tradycyjny system z filtrem DI na końcu układu. Całość mam umieszczone w szafce pod akwarium, najdłuższy z wężyków nie ma więcej niż 30-40 cm.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, ja mam na dwóch elektrozaworach, DI zaraz po osmozie, kilka metrów węża i baniak. Tak szczerze to nie wyobrażam sobie już innego sposobu dolewania wody, odpalasz raz i zapominasz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super i mam nadzieję,że u mnie też się sprawdzi.Już znudziło mi się uzupełnianie zbiornika raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288551 thomash666 :

Ja takie coś odpaliłem, ale zrezygnowałem.

Konieczna jest żywica na końcu wężyka, bez niej po dwóch tygodniach miałem cyjano/dino. Pozatym żywcia, ta po osmozie się szybciej kończy..

Mam od kilku miesięcy dokładnie zawór na czasówce uruchamiany rano i wieczorem po 8 minut, praktycznie zapomniałem o dolewaniu wody. Ale przynajmniej raz na miesiąc walczę z ciano na piasku... nawiązując do powyższej wypowiedzi zastanawiam się czy nie w tym problem, że mam DI zaraz za osmozą i potem z 6 metrów rurki

Znowu Seb pisze, że tak ma i jest OK ... czyli czy długość rurki po DI ma jednak znaczenie czy nie ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały bajer w jak największej częstotliwości właczania się osmozy, czyli... W małej komorze na pompę powrotną:) Im ona mniejsza, tym częściej włącza się dolewka i tym krócej woda kiśnie w wężyku, ile długości by nie miał. Moim zdaniem zawór na czasówce to nie jest najlepsze rozwiązanie, woda ma aż osiem godzin na to żeby się "zestarzeć" w wężyku.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb co Ty opowiadasz, woda ma sie zestarzec w wezyku w kilka godzin? i co z nia sie wtedy dzieje? u mnie woda na dolewke stoi po 2 tygodnie jest ok.

przeciez to jest tak trywialna sprawa, ze az nie podejrzewalem ze Ty tak mozesz napisac.

membrana do prawidlowej pracy potrzebuje sie rozruszac przez ok. 15 minut, pozniej dopiero pracuje wlasciwie. nie mozna pozwolic, aby woda po dluzszej przerwie pracy membrany szla od razu przez zywice. trzeba odczekac te 15 minut. a jak ktos ma "mala komore na pompe" to wtedy membrana pracuje co 10-20 minut, i caly czas utrzymuje parametry wlasciwej pracy , a co za tym idzie zywica sie nie marnuje szybko i nie przepuszcza syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult :) napisałem to po fakcie jak inni napisali że mają problemy z wodą od kiedy dolewka włącza się co osiem godzin, co się z nią dzieje w wężyku? Nie wiem. Może w wężyku, może w samych filtrach, może nieprecyzyjnie się wyraziłem, masz rację że zwróciłeś mi uwagę:) druga część Twojej wypowiedzi mówi dokładnie o tym co napisałem, cały bajer w tym żeby osmoza włączała się jak najczęściej, u mnie tak jest i nie mam problemów z wodą.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! wystarczy 10 min przerwy w pracy RO a woda na wylocie ma 100-150 ppm (przed DI oczywiście) po 2 min spada do 6 - 10 ppm


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przewierciłem kilka ścian,porozbierałem boazerię i pociągnąłem przewód elektryczny wraz z wężykiem do RO.Teraz mam dylemat jak rozmieścić resztę.Wymyśliłem sobie,że filtr RO+DI i elektrozawór chcę dać do pawlacza.Nie brałem tego pod uwagę i brakło mi wężyka więc dziś już tego nie mogę skończyć.

Tak właściwie to zastanawiam się czy nie ma jakiegoś minusa z umieszczeniem tam filtra,czy nie będzie tam wilgoci jak filtr będzie się pocił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie bedzie pocil to wilgoc bedzie na 100%.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka działa już bardzo długo i jestem zadowolony,nie wyobrażam sobie teraz dolewania ręcznie czy uzupełniania zbiornika do dolewki.Po jakimś czasie dołożyłem na końcu filtr DI.:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.