Skocz do zawartości
mallyy

RO - filtr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę do bardziej doświadczonych akwarystów. Jakiś czas temu kupiłem system do "domowego" produkowania wody do podmian.

Po 3 miesiącach coś się zaczęło dziać w zbiorniku. Dzięki pomocy kolegów z forum ustaliłem (TDS'em), że woda którą leję jest kiepska (wskazanie TDS 005). Nie wiem czy jest sens wymieniać poszczególne elementy filtra czy może lepiej zainwestować w jakiś lepszy zestaw. Czy może mi ktoś zaproponować jakiś filtr RO (kompletny), który nie będzie mi robił niespodzianek po tak krótkim czasie? Oczywiście chciałbym kupić coś w dobrym stosunku cena/jakość. Jest tego cała masa w sklepach ale nie mam się kogo poradzić w tym temacie.

Z góry dziękuję za każdą wskazówkę. :kapelusz


900L zbiornika Mitoja 3D już sklejone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wynik jest normalny i Twoje RO jest jak najbardziej ok. Zainwestuj w DI, to TDS pokaze "0".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI masz ?

BTW Wymieniać wkłady nawet jak jest dobry wynik ? Moje wkłady mają już ponad rok a wynik jest cały czas ok . Wodę posiadam z własnego ujęcia (woda poddana testom w odpowiedniej firmie)


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz DI ?

Jeśli to, to może w tym tkwi problem z jakością wody. Ja też mieszkam we Wrocławiu i na początku nie miałem DI i "czasem" były problemy z jakością wody. A żywica, moim zdaniem, załatwiła sprawę. :)

Widzę szybki odzew kilku osób i pisanie w tym samym czasie :)


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marqo,

moja RO pracuje od pieciu lat. Nie wiem skad sie te plotki wziely, zeby wymieniac. Wazna jest zywica i tyle. Zreszta, po to mamy TDS-y a nie kalendarze zeby wiedziec czy RO jest ok .:)

Ps: moze dodam, ze w RO zamontowany jest kranik, do okresowego przeplukania zestawu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą wymieniłem prefiltry,które z membraną były zamontowane 2 lata temu.Te prefiltry zdublowałem chyba w styczniu.Te nowsze zostały a na ich miejsce dałem nowe.U mnie woda w kranie jest dość czysta 104 na TDS-ie.Żywicę wymieniam jak jest 0,01.U mnie nie częściej niż pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobny problem co ma mallyy. Wymieniłem pre-filtry, założyłem nowiutką membranę, podłączyłem do wyjścia DI. Oczywiście wszystko wcześniej właściwie płukałem itd... W każdym razie na wyjściu po DI uzyskałem 004.

Coś nie tak pomyślałem, więc najpierw zmierzyłem TDSem wodę z kranu, która u mnie ma 235 ppm. Po pre-filtrach było coś 210. Po membranie 015. Pomyślałem więc, że membrana trefna. Kupiłem drugą, wymieniłem. I co? Też 015. Po DI też 005 :)

W końcu wpadłem na pomysł i podłączyłem drugie DI, które ostatecznie zbiło mi zanieczyszczenie do 000 :)

Z tego wynika, że wystarczy zwiększyć ilość złoża żywicy. Jako żywicę w drugim DI władowałem MB-20.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slabej jakosci membrany RO wylapuje ok 95% zanieczyszczen z wody, przy poziomie 250 w kranie mozna oczekiwac wyniku w okolicach 10 po RO - lepsze wypaluja nawet 98 i wiecej %, ale z wody 200-300 w kranie (czyli np typowej warszawskiej) cudu RO nie zdziala - choc DI juz w zasadzie musi doczyscic do zera, tylko kwestia jak szybko sie bedzie zywica zapychala.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.