Skocz do zawartości
Mariusz L

Jak przyspieszyć wzrost SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Hej , witam wszystkich serdecznie. Chciałem się zapytać jakie przyrosty sps-ow macie w swoich baniakach. Pytanie to wzielo sie stąd ,że wydaje mi się ,że u mnie wolno rosną. Parę słow o baniaku:

530 litr(wysokość 50cm) , załozony w styczniu tego roku, parametry te co mierzę ; ca-460 ,KH-8,3 ,Mg-1480(sól Preis) ,fosforanów i azotanów nie mierzę ,ale po zbiorniku widac ,że nie ma ich duzo. Kolory korali są ładne. Oświetlenie było 2x54 t5 + HQI 2x150 , jakieś miesiąc temy dołozyłem 2x54 t5 , a tydzień temu zamieniłem jeden z żarników na 250w . Czyli w chwili obecnej jest 4x54t5 + 1x150w +1x250(żarniki reefluxy 12000) .Większość szczepek jest pod hqi 250w.Dolewam ballinga Ca+Kh i vitamino Grotecha.Obsada nie duża ,cztery rybki (naso ,hepatus, 2xchromis) parę krewetek , ślimaków ,dwie rozgwiazdy piaskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz L, co to znaczy że wolno rosną? tzn. w przeciagu m-ca jakie są przyrosty?

trudno tak zgadywać, tym bardziej że nie znamy tych przyrostów, ale jeżeli parametry są o.k., podmianki robisz regularnie, kontrolujesz światło to ja obstawiałabym właśnie światło.

Chętnie wrócę do tej rozmowy za m-c lub dwa, gdy już poswiecisz chwilkę żarnikiem 250W.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 250 jest inny swiat.

Przyspiesza. Ca i Mg nie musi byc tak wysoko.NO3 i PO4 warto znac i to dokladnie. Gdy to wszystko wpakujesz pod 250 W i utrzymasz stabilne parametry przez 2 miesiace to rusza.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na to liczę że ruszą wreszcie ,a co do ca to leję balinga Ca + Kh po to żeby Kh utrzymać w okolicach 8 i dlatego Ca jest tylr ,ale to chyba nie przeszkadza. A Mg utrzymuje się z samych podmian na takim poziomie. Tu mam przykładowe fotki, acra oblewa się przy podstawie a w górę poszła może 0,5 cm :

2246-acra1.jpg 18 lipiec

2246-acra.jpg Dziś

2246-seria1.jpg 11 lipiec

2246-seria.jpg Dziś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeciez to sa nowe szczepki.

Jak zbuduja stope to pojda w gore. Takie Ca jednak przeszkadza. Mg mozesz traktowac jak trucizne, jest o wiele za wysokie. Odloz te sol na pozniej a teraz wez cos mniej bogatszego.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289339 Stani :

No przeciez to sa nowe szczepki.

Jak zbuduja stope to pojda w gore.

Znów coś nowego się dowiedziałem,czyli koral wpierw buduje sobie podstawę,aby potem nie przewrócić się jak urośnie duży ?Jest to sensowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz super parametry !:)

Ze wzrostem zawsze trzeba chwile poczekac. Szczepki musza najpierw przestawic sie na inna wode, oswietlenie, potem pomysla, ze warto tu sie zadomowic i przewaznie ich wzrost zaczyna sie od budowy stopy. To juz jest sukces.

Reszta wiadoma - idziesz po piwo, siadasz i patrzysz jak rosna.:)

Wszyscy tak robimy...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się podepnę do tematu, ponieważ mam dwa problemy - pierwszy to powolne przyrosty, a drugi to to, że korale (montipora, stylophora) są "cienkie" i dość łamliwe.

Jeśli chodzi o parametry to wygląda to następująco (mierzone salifert'em):

NO3 - >0,1

KH - ~7

Mg - 1410

Ca - >500 (przyznaję się, mój błąd, trochę przesadziłem, sytuacja od dwóch tygodni)

Od ubiegłego tygodnia zacząłem karmić Reef Pearls co 2-3 dni, 15 minut po wyłączeniu światła.

Czy ktoś ma jakieś pomysły? Coś robić z tym Ca czy czekać aż samo spadnie?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przyspieszyć wzrost SPS ?

odpowiedz jest prosta

1 dobrymi parametrami wody

2 dobrym oświetleniem

3 ingerencją chemiczną np. antybiotykami.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysiu,

wyglada na to, ze znowu jakis parametr wzrosl (zmienil sie) a to oznacza, ze po doprowadzeniu wszystkich do porzadku, bedziesz ze 2 miesiace czekal, az korale zaczna rosnac. Zmieni sie znowu jakis parametr, to kolejne....

KH jest za male (mysle, ze test jest walniety) a Mg i Ca za duze, to korale musza walczyc o przezycie i nie mysla o wzroscie.:)

Robi :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antybiotykami? To zart czy tak na powaznie? A co z bakteriami denitryfikacyjnymi? Jak ma to pomoc we wzroscie SPS?

@Stani test raczej jest OK, dopiero co kupiony. Ca wzroslo w przeciagu 1-1.5 miesiaca, nie byl to gwaltowny skok. Mg natomiast caly czas utrzymuje sie na takim poziomie. Przestalem obecnie dozowac ballinga, bo to nim tak Ca podbilem (za rzadko testy robilem i dawka okazala sie za duza) i nie leje zadnych dodatkow do wody.

Zrobie testy jeszcze raz, moze cos poplatalem i napisze jak wyszly.

PS. Przepraszam za brak ogonkow, pisze z telefonu.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysiu, sorry,

pomieszalem kH z Ph.

To nie test tylko ja...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku Stani, każdemu się zdarzy :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu jeszcze nie napisal a jest to b. wazny czynnik wzrostu SPS-ow: CYRKULACJA. Ma ona ogromny wplyw na przyrosty! I jeszcze o mikroelementach chyba nikt nie napisal a tez sa bardzo wazne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289662 AquaManiac :

Nikt tu jeszcze nie napisal a jest to b. wazny czynnik wzrostu SPS-ow: CYRKULACJA. Ma ona ogromny wplyw na przyrosty! I jeszcze o mikroelementach chyba nikt nie napisal a tez sa bardzo wazne.

A możesz odświeżyć temat ? Właśnie przechodzę na SPS-y i chłonę wszystko na ich temat.Już pozbywam się miękasów,nawet przed chwilą odwiedzili mnie morszczaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pieknie ,martwiło mnie ,ze korale wolno rosna , a teraz mam znacznie poważniejsze zmartwienie , a mianowicie ,trzy szczepki tracą tkankę (widać biały szkielet):cursin Jak sądzicie,czy światło może mieć na to wpływ , czy może coś innego jest przyczyną? Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poka, poka fotki, i napisz co zmieniałeś w ostatnim czasie w baniaku?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie pisze nic o karmieniu ???

no to ja napisze :-) u mnie mialem dwa skoki jezeli chodzi o przyrost spsow

pierwszy jak zadbalem o wlasciwe poziomy Ca, Mg i kH, pierw. sladowe plus zaczalem karmic korale, nie przy okazji tylko wedlug stalego schematu

pozniej mialem mala katastrofe ze wzrostem temperatury w zbiorniku (do 32st przez 2 tyg mojego urlopu), co zabilo mi 2 acry, ale wszystkie monti (nie tylko) urosly w ciagu 2 tyg tak, ze szok - wniosek z tego moze byc taki, ze moze warto lekko podniesc temperature w akwarium (w ramach normy oczywiscie)

wracajac do karmienia - daje codziennie plankton podwojna porcje (mieszam dwa typy) + Vitalizer, co 2-3 dzien dodaje jeszcze do tego mrozny plantkon (red plankton) plus w jedzeniu dla ryb daje cos drobnego (bodaj cyklope, artemie itp) - min 1h po zgasnieciu lamp, apropos lamp swiece dosc dlugo - 11h


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ,zrobiłem fotki :

2246-dsc04885.jpg

2246-dsc04886.jpg

2246-dsc04887.jpg

Kamilm- jeśli chodzi o karmienie to karmię dwa -trzy razy w tygodniu miesznką : dwa rodzaje mrożonek dla filtratorów(pół kostki każdego rodzaju) + cyclop-eeze(pół łyżeczki) ,codziennie dodaje 5ml vitamino Grotecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz wydaje mi sie to malo patrzac na litraz, napisz jaka obsada


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada nie wielka , cztery rybki (naso, hepatus ,dwa chromisy i salaris) ,pięć krewetek( 3szt wundermanii+ 2szt czyszczących) ,jeżowiec ołówkowy, dwie rozgwiazdy piaskowe ,dwa strombusy, kilka turbo, SPS- dziesięć sztuk w tym trzy większe drzewa( dwie monti i jedna acra) reszta to malutkie szczepki , 2xtalerzowa , seriatopora hystrix , hydnopora, acra tumida ,pozostałych nazw nie znam. Jutro kupie test na NO3 może to coś wyjaśni i pomierzę PO4 testem rowy tylko nie wiem czy to ma sens bo termin ważności był do czerwca 2010. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiego sps-a zaczęła się ta utrata tkanki?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza była hydnopora, zauważylem to chyba w niedzielę wieczorem ,ale się nie przejąlem zbytnio bo jest to świerza szczepka i poprostu myslalem ,że może źle ją wprowadziłem. Ale teraz robi się to samo na koralach, które są u mnie kilka miesięcy :cursin ,więc jest jakaś inna przyczyna,ech..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.