Skocz do zawartości
thomas kay

Wybór salimetru

Rekomendowane odpowiedzi

ja kupiłem ostatnio TM no i rożnica była spora bo aż 4 kreski,poprzedni był spławik AM


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha i wszystko jasne. Zakładam że TM lepszy od AM. Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ze wszystkim, powinno sie sprawdzic taki splawik u kogos, kto ma ladne korale i zapamietac wskazanie.

Peter, miales super wybarwione korale, wiec Twoj poprzedni splawic nie pokazywal zle...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czemu ten rewelacyjny TM niby ręcznie kalibrowany pokazuje 4 stopnie wiecej? :|

jak miałem wtedy Staszek takie korale to AM pokazywał 10,24 czyli TM 10,28

a moze się ta papierowa skala w AM przesunęła


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter,

trudno powiedziec, ale roznice sa tak duze, ze powiedzmy, ze sie papier ze skala przesunal. A moze to sie stalo troche wczesniej ? Zdaje sie, ze od jakiegos momentu miales klopoty ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292084 Radek Ch :

Chyba trochę rozumiem Sławka :) Po prostu na klawiaturze nie ma symbolu promili...

Michał to jak to jest z pomiarem zasolenia ? Jako przedstawiciel TM pewnie masz spore doświadczenie i pewnie

sporo się nauczę jak to robić i czym.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku, bycie przedstawicielem TM nie robi ze mnie doświadczonego akwarysty. Może Cię zaskoczę, ale osobiście używam refraktometru, ze względu na jego praktyczność. W pracy pomiarów dokonuję kolejno w kilku zbiornikach i bieganie z menzurką i spławikiem byłoby uciążliwe. Jednak refraktometr "ustawiam" według wskazań (nie będę pisał, że nie) hydrometru Tropic Marin. Jak widzisz więc nie wyważam otwartych drzwi, bo i nie ma czego. Nie mam także zamiaru Cię uczyć, bo bardzo prawdopodobne, że masz sporo więcej doświadczenia ode mnie. Nie wiem co tak bardzo zirytowałeś się z tymi promilami (to na prawdę jest duża różnica), ale jeśli mógłbyś to napisz proszę wprost, zamiast kluczyć o przedstawicielu TM, doświadczeniu i dawaniu nauk. Jeśli po prostu nie lubisz jak ktoś zwraca Ci uwagę to też napisz, obiecuję, że nie będę tego na przyszłość robił.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie dla wszystkich, którzy mają wątpliwości co do skali na spławikach. Spławiki mogą być skalowane w dwojaki sposób - albo dla gęstości (Density) albo dla masy właściwej przy 25 stopniach (Specific Gravity). Skala obu różni się, a odpowiednio wygląda tak:

Zasolenie (PSU/ppt) - Density - Specific gravity

34 - 1022.6 - 1.0256

35 - 1023.3 - 1.0264

36 - 1024.1 - 1.0271

37 - 1024.9 - 1.0279

Spławik AquaMedica jest np. skalowany w Density, ale z zapisem 1 i ułamkiem po przecinku i kogoś niewprawionego w odczycie może zmylić. Najprostsza metoda sprawdzenia, jak jest wyskalowany spławik (jeśli nie ma tego w instrukcji, a powinno być) to rozpuszczenie 35g soli kuchennej w litrze wody, podgrzanie jej do 25 stopni i sprawdzenie, co pokazuje - 1023 czy 1.026... Dlatego, jeśli ktoś miał spławik skalowany dla Density i "pojechał" do 1026 (co daje 35ppt przy Specific Gravity), to wyszło mu rzeczywiste 39ppt, czyli za dużo. Na marginesie - Allegrowe mierniki zasolenia nie sprawdzają się, gdyż są wyskalowane do pomiaru NaCl, którego w soli morskiej (i wodzie) jest tylko ok. 70%. W tej sytuacji ich odczyt na poziomie 24,5ppt będzie... prawidłowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter,

Radek pokazal kierunek.

Moglo tak byc ?

Prawde mowiac to splawiki sa najdokladniejsze, tylko przeznaczone dla dziewczat. Ze tez TM nie wpadl na to, zeby je robic z tytanu.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292356 Stani :

...

Prawde mowiac to splawiki sa najdokladniejsze, tylko przeznaczone dla dziewczat. Ze tez TM nie wpadl na to, zeby je robic z tytanu.:)

Dziewczyny też tłuką :) u mnie już drugi JBL na stanie. Ale mogę swobodnie go polecić, identyczne wyniki na trzech sztukach JBL .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292337 Radek Ch :

Wyjaśnienie dla wszystkich, którzy mają wątpliwości co do skali na spławikach. Spławiki mogą być skalowane w dwojaki sposób - albo dla gęstości (Density) albo dla masy właściwej przy 25 stopniach (Specific Gravity). Skala obu różni się, a odpowiednio wygląda tak:

Zasolenie (PSU/ppt) - Density - Specific gravity

34 - 1022.6 - 1.0256

35 - 1023.3 - 1.0264

36 - 1024.1 - 1.0271

37 - 1024.9 - 1.0279

Spławik AquaMedica jest np. skalowany w Density, ale z zapisem 1 i ułamkiem po przecinku i kogoś niewprawionego w odczycie może zmylić. Najprostsza metoda sprawdzenia, jak jest wyskalowany spławik (jeśli nie ma tego w instrukcji, a powinno być) to rozpuszczenie 35g soli kuchennej w litrze wody, podgrzanie jej do 25 stopni i sprawdzenie, co pokazuje - 1023 czy 1.026... Dlatego, jeśli ktoś miał spławik skalowany dla Density i "pojechał" do 1026 (co daje 35ppt przy Specific Gravity), to wyszło mu rzeczywiste 39ppt, czyli za dużo. Na marginesie - Allegrowe mierniki zasolenia nie sprawdzają się, gdyż są wyskalowane do pomiaru NaCl, którego w soli morskiej (i wodzie) jest tylko ok. 70%. W tej sytuacji ich odczyt na poziomie 24,5ppt będzie... prawidłowy...

przecież tą samą wodę mierzę 2ma spławikami,możesz to jakos prosciej wyjaśnic :) bo jakoś nie kumam


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter,

ja to odczytuje tak, ze jeden mierzy gestosc a drugi ciezar. W Twojej solance gestosc byla ok: 1,024 (JBL) a teraz masz TM i nie mierzysz juz gestosci tylko ciezar, ktory tez jest ok i wynosi 1,028.

W twoim przypadku jest wszystko ok. No moze jedynie moglbys nieco zmniejszyc zasolenie tak, zebys na swoim odczytywal 1,027.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już zgłupiałem,to po co na spławiku TM na skali jest zaznaczone zielonym polem żeby się trzymać od 1.022 do 1.025?

a ja mam trzymać 1.027 ?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, tak odczytalem wypowiedz Radka.

Za troche wiecej niz 100 zl mozna dostac refraktometr. Czasami go podkrece, sprawdzajac za pomoca RO. To tyle chyba na temat, czym jest najwygodniej. Jak ktos chce super dokladnie - to kupuje splawik.

Porownaj ten splawic z innymi u kolegi czy w Gdyni w sklepie, bo faktycznie mozna przedobrzyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pudełku spławika TM jest napisane;

scale from 1.018 to 1.028

recommended range; 1.025 to 1.027 przy 25 C" to faktycznie by sie zgadzało,tylko po co ten na zielono zaznaczony fragment 1.022 do 1.025 ? i właśnie ten pomalowany odcinek na skali wprowadza w błąd


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże troszkę temat. Czy spławik JBL i TM mają tą samą skalę tzn pokazują geśtość przy 25 stopniach?? Dziś dokupiłem spławik TM w celu sprawdzenia poprawności pomiaru spławika JBL. TM wskazuje identycznie jak JBL czyli 1.0238. Czy oba są wyskalowane w tych samych jednostkach? Niestety brak instrukcji, dodatkowo podziałka na zielono w TM jest od 1.0205 do 1.0235.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłącze do tematu... Szczerze mówiąc to już się pogubiłem :bump1

Mam spławik AquaMedica na którym zielona skala jest od 1,025 do 1,031 ?????

zdj153v.jpg

więc w/g tej skali jakie powinienem trzymać zasolenie????


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tej skali to dowolne, bo spławik i tak na 99% pokazuje inne niż jest faktycznie.

Najlepiej porównaj wskazania swojego salimetru z jakimś bardziej wiarygodnym, a następnie przy pomiarze bierz poprawkę na margines błędu.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś poszedłem i wymieniono mi spławik który ma poprawną skalę :bump1


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.