Skocz do zawartości
dusia

Prosba o pomoc. Akwarium + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych. Do tej pory rzadko pisałem na forum, skupiałem się raczej na pochłanianiu wiedzy :).

Szesc miesiące temu zalałem 130l akwarium z panelem (gotowy zestaw z gietą przednia szybą). Dzisiaj w nocy z niewiadomych przyczyn akwarium pękło i wszytko wylądowało na ziemi. Szczescie w nieszczesciu że bylismy w domu i praktycznie całe życie udało się uratować (obecnie w 100l akwa). Cała sytacja nie daje mi za duzo czasu na szukanie niezbednych informacji i stad ten temat.

Po całej tej przygodznie nie chcemy rezygnować z akwarium dlatego tez w ekspresowym tempie muszę złozyc zamowienie na nowy baniak. Padło na wymiar 120x60x55 (nie jestem pewny co do wysokosci - 50? 60?). Akwarium z kominem z prawej strony i trzema otworami (jakie średnicy?). Tyle z akwarium. Teraz najwazniejsze sump.

Nigdy nie miałem doczynienia z sumpem, dlatego tutaj najwiecej pytań.

Jakiej wielkosci musi byc sump pod taki zbiornik? Z racji że szafce chce umiescic chłodziarke (34cm) do zagospodarowania mam ok 80cm. Myslalem ze na tył szafki wrzucic sumpa 80x35 a przed nim dolewke i zbiornik na podmiane (ok 40-50l) lub sump ustawic poprzecznie na 55-60cm, nie wiem tylko czy to nie bedzie za mało.

Dzisiaj czytam tylko o sumpach i sa rózne opinie co do jego podzielenia. Jak to wkoncu ma wygladac, przy załozeniu niezbyt duzej ilosci miejsca pod akwa? Druga sprawa której sie dzisiaj na szybko dowiedziałem że z sumpem to nie taka prosta sprawa - muszę ustalic jego pojemnosc na odpowiednim poziomie jak również ustawic w nim odpowiednie poziomy wody dla odpieniacza.

Od jakiegoś przechodziły mnie mysli o wiekszym zbiorniku, który od strony technicznej bedzie dopieszczony. Wszytko miało odbyc sie na spokojnie, wiedza, projekt, wykonanie. Nie myslełem że bede musiał wszytko zrobic w przeciagu kilku dni. Jutro jade po materiał, spawam stelaż. Akwa i sump musze zamówic jak najszybciej dlatego tez proszę was o pomoc, tak aby czegos nie spieprzyc.

Przepraszam za chaos w powyzszym poscie ale jeszcze nie ochłonąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - bez paniki:) budowa sumpa jest prosta jak budowa cepa, wystarczy tylko zakumać o co chodzi. Mój pierwszy miał cztery komory, potem za pomocą młotka zrobiły się trzy, potem dwie i tak już zostało. W obecnym baniaku mam dwukomorowy i taki uważam za najwygodniejszy. W pierwszej (dużej) komorze umieścisz odpieniacz, ewentualnie skałę, czy filtr na węgiel, rowę, pelety czy co tam chcesz, w drugiej (małej) pompę powrotną i czujnik dolewki, ewentualnie grzałkę. Co do otworów w kominie to kup śrubunki i zanieś do szklarza, niech zrobi takie otwory i w takim rozstawie żeby wszystko pasowało - to najlepszy sposób. Co do zapasu awaryjnego w sumpie to musi być taki żeby w razie zaniku napięcia zmieściła Ci się tam woda z całej powierzchni akwarium, tyle ile jest jej do wysokości krawędzi komina, plus to co w kominie i rurach. Co do średnic to spływ i rewizję dąłbym po 32 mm, powrót z pompy 25 mm.

Pozdrawiam

seb

ps. na szybko najprostszy projekt sumpa, zaznaczone poziomy wody, odpieniacz i pompa, wymiary musisz dobrać do siebie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli umieścisz chłodziarkę w szafce to raczej ona nie schłodzi Ci wody. Za dużo ciepła wydziela chłodziarka

Dodatkowo w zamkniętej szafce będzie jeszcze cieplej i woda w sumpie będzie się nagrzewać. Musisz chłodziarkę wyprowadzić na zewnątrz.


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sump wcale nie jest taki straszny - chyba. Musze przysiaść i dobrze to wszystko poprzeliczas by nie było w przyszłosci problemu. Czyli tak. Woda rurą 32mm z zaworem do regulacji poziomu w kominie spływa do sumpa do 1 komory, z odpieniaczem i innymi pierdołami. Nastpenie trzy szyby i komora z pompą. Brzmi niegroznie ;]

"Jeśli umieścisz chłodziarkę w szafce to raczej ona nie schłodzi Ci wody. Za dużo ciepła wydziela chłodziarka

Dodatkowo w zamkniętej szafce będzie jeszcze cieplej i woda w sumpie będzie się nagrzewać. Musisz chłodziarkę wyprowadzić na zewnątrz."

Co do chłodziarki to faktycznie nie pomysłem. Do dzisiaj stała pod akwa w niezabudowanej szafce. Będe musiał zmienic projekt. Dzieki za rade.

Teraz praktyka z podmianą wody. Przepraszam jezeli to głupie pytanie. Do tej pory był to wezyk do akwa i metoda usta - usta. Czy istnieje jakis sposob na szybkie spuszczenie 40l wody z akwa poprzez sump? Z dolewaniem nowej solanki nie powinno byc problemu - obok sumpa dodatkowy zbiornik + pompka i do sumpa. Dobrze kombinuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz. Co do spuszczania to i tak najlepiej ściągać wężem, można odessać ewentualny syf który się zbiera tu i tam. Co do wysokości sumpa to zosataw sobie odpowiednią ilość miejsca między nim a szafką, żebyś mógł spokojnie operować, włożyć czy wyjąć odpieniacz itp. Co do wysokości wody w komorze odpieniacza to niektóre muszą mieć określony poziom wody, inne nie. Tak czy inaczej zawsze możesz postawić odpieniacz na odpowiedniej wysokości koszyku plastikowym z market za kilka PLN.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze skąd jesteś, bo jak ze śląska to mam namiary na szklarza w Bytomiu.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dusia,

wlasnie mam moj stary sump w bagazniku i dzisiaj go wyrzucam.

Ma okolo 60x35 powierzchni i wystarczal na 500 l akwarium (komin pozostawal zawsze zalany, wiec tej wody nie musial przyjmowac). Pech, ze daleko mieszkasz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki za pomoc.

Po przemysleniach wyszło tak:

Akwarium 90x60x60h, komin 15x15 z 32mm przelotem do spływu i 25mm rewizja. Wlot bedzie za akwa.

Sump (mam nadzieje ze dobrze to policzyłem) 55x40x45h (załacznik)

Czy tak moze byc?

Ile centymetrów powinno byc roznicy pomiedzy sciankami w 1 i 2 komorze - 3cm bedzie ok?

Ile trzeba załozyc zanurzenie grzebienia? tzn ile cm nad spływem ma byc tafla wody? Po tym bede w stanie policzyc czy sump przyjmie odpowiednia ilosc wody - dobrze kombinuje?

Ile potrzebuje miejsca nad sumpem. przy 45cm sumpa bede mial ok 22cm - wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te scianki moga byc tej samej wysokosci.

wysokosc wody nad grzebieniem zalezy od tego jaki bedzie przeplyw - jesli dlugosc grzebienia to lacznie 30cm to przy pompie ok 3000 l/h (teoretycznej, w praktyce sporo mniejszej) mysle ze minimum 0.5 cm nad grzebieniem bedzie plynela woda, moze nawet wyzej - szczegolnie jak sie choc troche zapcha grzebien.

Co do wysokosci nad sumpem - policz w zaleznosci od odpieniacza, zebys mogl go w miare wygodnie wyciagnac z sumpa (nie mowiac o zdejmowaniu kubka)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środkowa szyba nie musi być taka wysoka, nie ma potrzeby, a jeśłi chodzi o grzebień musisz pamiętać że woda przy wyłączeniu pompy zejdzie nie do poziomu krawędzi grzebienie, tylko do poziomu jego mocowania.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289674 seb :

...a jeśłi chodzi o grzebień musisz pamiętać że woda przy wyłączeniu pompy zejdzie nie do poziomu krawędzi grzebienie, tylko do poziomu jego mocowania.

...

nie wiem czy się nie mylę, ale ma też chyba znaczenie głebokość/zanurzenie powrotu wody? jeżeli bedzie na granicy tafli wody to o.k., ale niektórzy powrót mają bardziej zanurzony (np. ja) i wtedy woda sobie dalej spada do sumpa, ignorując grzebień.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale w takim wypadku to warto miec otworek zapowietrzajacy powrot, bo inaczej mozna znalezc cale akwa w sumpie rano :) - o ile powrot siega odpowiednio gleboko :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289674 seb :

Środkowa szyba nie musi być taka wysoka, nie ma potrzeby, a jeśłi chodzi o grzebień musisz pamiętać że woda przy wyłączeniu pompy zejdzie nie do poziomu krawędzi grzebienie, tylko do poziomu jego mocowania

Nie łapie. Woda spadnie do poziomu "najnizszego otworu w grzebieniu"

no ale w takim wypadku to warto miec otworek zapowietrzajacy powrot, bo inaczej mozna znalezc cale akwa w sumpie rano - o ile powrot siega odpowiednio gleboko

? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobisz rure powrotna z pompy tak, ze jej wylot bedzie nad samym dnem akwa, to jak wylaczysz pompe to cala woda z akwa (no do poziomu tego wylotu konkretnie) zleci do sumpa - na zasadzie lewara - tej samej na jakiej dzialaja pudelka przelewowe.

Rozwiazaniem jest maly otworek w rurze powrotnej, najczesciej na wysokosci normalnego poziomu wody lub tuz ponizej, ktory w takim wypadku powoduje zassanie powietrza do rury powrotnej i zapowietrzenie calego ukladu, rozlaczajac polaczenie z sumpem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD, nie musi być do dna ta rura - choć może :) bardziej chodziło mi np. o powrót z locklinu . wystarczy że dysze będą z 5-8 cm poniżej grzebienia, i wtedy tą "wodę" też warto wkalkulować do sumpa.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289708 MateuszD :

jak zrobisz rure powrotna z pompy tak, ze jej wylot bedzie nad samym dnem akwa, to jak wylaczysz pompe to cala woda z akwa (no do poziomu tego wylotu konkretnie) zleci do sumpa - na zasadzie lewara - tej samej na jakiej dzialaja pudelka przelewowe.

Rozwiazaniem jest maly otworek w rurze powrotnej, najczesciej na wysokosci normalnego poziomu wody lub tuz ponizej, ktory w takim wypadku powoduje zassanie powietrza do rury powrotnej i zapowietrzenie calego ukladu, rozlaczajac polaczenie z sumpem.

Faktycznie. O tym nie pomyslałem.

Czyli dziurke robimy ---> załacznik Dobrze zrozumialem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak, moze byc troche nizej zeby nie ciurkala woda podczas normalnej pracy systemu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizję zrób tak jak spływ czyli 32.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na spływie tez mozna wykonac takie "zabezpieczenie" jak na wlocie?

Dzisiaj zamawiam szkło i jade po materiał na stelaz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na splywie dzurka nie jest potrzebna. Chyba, ze zrobisz durso.

Tak jak Mateusz napisal, wywiec te dziurke 0,5 cm pod powierzchnia spietrzonej przez pompe wody. Pozniej jej pilnuj, zeby nie zarosla.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.