Skocz do zawartości
Tofik

Pierwsze kroki Tofika :D czyli kolejna rafka z Białegostoku :D

Rekomendowane odpowiedzi

"No i nadejszła wiekopomna chwila"

Wreszcie nadszedł czas na moje pierwsze słonowodne akwarium...

Nie ukrawam forum pomogło mi w załapaniu podstaw, a koledzy Kris_77, Rafał19, Pavilion, oraz Parman zechcieli się podzielić doświadczeniem praktycznym i kilkoma cennymi radami.

Wielkość zbiornika tj 200L nie była przypadkowa, właściwie to było z nią tak jak z każdym moim akwarium.

30 :) to jest litraż, potem 50 :D potem znowu większe, i myślę w końcu 100L to jest to. Zakładam temat proszę o pomoc i zaczyna się i pomoc i seria propozycji na większe akwarium. A mnie ogranicza i budżet, i prowadzenie, a przede wszystkim miejsce. W końcu udało się znaleźć miejsce na 150L :D i było by pięknie, gdyby nie fakt że zrobiło się 200 :)

Po wielu przemyśleniach postawiłem na komin zewnętrzny, żeby nie zajmować miejsca w środku akwarium.

Jako, że miewam dostęp do Opti, obowiązkowo wybrałem ten materiał na front i dwie boczne szyby.

Jako, że nie było na czym postawić samego akwarium więc zamówiłem u stolarza szafeczkę nie ukrywam, zerżnąłem z ADA :D aczkolwiek same wymiary dwu skrzydłowe drzwiczki to inicjatywa własna bo miało być praktyczne i dostosowane do moich potrzeb.

Co do samego sprzętu to jest on raczej z tej środkowej półki, ale swoją rolę jak na razie spełnia a w przyszłości będzie stopniowo i w miarę możliwości wymieniany na lepszy.

Do rzeczy:

sprzęt: akwarium 80*49*54

sump: 50*40*50

Światło Blau HQI 150 x 1 + 2 x 24W t5

falowniki: 2xjvp 102 ale chyba jednak będę zmieniał na coś słabszego :D

pompa obiegowa: NewJet 3000

odpieniacz stożkowy made by.... wiadomo kto :D, oczywiście na igle i pompie również NewJet 3000

Filtr przepływowy - na dniach ponoć ma być :D

Odprowadzenie wody z sumpa oczyścicie loc-line dziadostwo które sprawiło mi najwięcej problemu ale Kris_77 pomógł :D

Sól: Instant Ocean

Żywa skała: 30kg.

I to chyba wszystko, z każdym tygodniem mam nadzieję że będzie ładniej.

Na razie cierpliwie czekam na dojrzewanie, chociaż widzę, że skałę porasta już zielony glon - to chyba znak, że teoretycznie woda jest bez toksyn tak?

Kilka fotek - pierwsze dość marne bo robione komórką.

Szafeczka od środka

zdjcie0014w.jpg

ważenie soli nie miało sensu jednak :D

zdjcie0012o.jpg

tradycyjna karmi matka za 20 zeta :Dzdjcie0023z.jpg

widok, z pozycji osoby leżącej na łóżku - pomysłem tak,żeby przed walnięciem w kimę można było jeszcze raz spojrzeć na rybcie :D

http://img818.imageshack.us/img818/6000/zdjcie0015a.jpg

Kilka ujęć żywej skały:

dsc01063ym.jpg

dsc01059c.jpg

dsc01061n.jpg

dsc01063ym.jpg

Ciekawostką jest fakt, że tej czerwieni nie widziałem, - wyskoczyła dopiero na fotkach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najcięższy etap masz już za sobą. : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w koncu sie doczekalismy:D Bede kibicowal.

Dodam od siebie ze jak planujesz akwarium z NP to zarnik bedzie Ci niepotrzebny


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z tego co wiem, to nie miało być akwarium NP - pewnie pomylił działy :)

tak czy siak - zalewaj - dojrzewaj i wpadaj po szczepki :)

powodzenia!


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zgadza się, pomyliłem działy :) pisałem ten post o drugiej nad ranem :D

Zaraz biorę się za układanie, ale widzę że bieda.

Bo skała zajmuje 50% akwa - to chyba znaczy że dobrej jakości i lekka? :D

Po szczepki wpadnę na pewno :)

PS. Proszę o przerzucenie tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30kg skaly na 200l to dosc duzo, nawet jesli nie jest zbytnio porowata, ale moze czesc uda sie w sumpie zmiescic? Niby maly, ale ja w podobnym (45x45) mialem oprocz odpieniacza, pompy, duzego zeorektora jeszcze z 10kg skaly :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja skała jest strasznie przestrzenna, nie umiem cykać dobrych fotek, ale zaraz może coś pokażę :)

A sump, jest malutki, bo te wszystkie przegrody jeszcze filtr pod bio-pellet :) jakbym młotkiem pokruszył na malutką to bym upchał może

To taka poglądowa fotka na szybko ile tej skały jest ;/

dsc01066u.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od przybytku głowa nie boli - lepiej jest mieć w czym wybierać podczas układania konstrukcji

ułóż tak jak Ci się podoba - pozostałe włóż do sumpa - a jak coś zostanie to na targowisko :)

nie są ciężkie te kawałki ? bo na zbliżeniu porowatość taka sobie - wyglądają na mocno zbite kawałki

kształty całkiem fajne....


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem 2 wyspy, ale jednak akwa za krótkie ;/

Zaraz chyba wywalę do sumpa z powrotem skałę - bez wody może leżeć tą godzinkę/dwie?

I bym po jednej wkładał :)

Co do porowatości, to na fotce wyżej widać ten najgorszy

ale dużo jest takich które wyglądają jakbyś nakłuwał je igłą - tysiącami igieł :)

pokazałem tą skałę, bo mnie ciekawi kształt :D - coś jak szczepki sps no nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc fortke sumpa moze doradzimy ktora przegrode usunac. Ja mma sump bez komor co czasami wygodne nie jest ale w modzie ostatnio sa sumpy dwu komorowe. Jedna na odpieniacz duga na skale pompe i inne graty. Te 30 kilo spokjnie powinno sie zmiescic i niech Cie nie najdzie mysl ze skoro masz bioplety to zrezygnujesz z czesci skaly. 20kg na gore 10 do sumpa i bedzie cacy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez wody spokojnie polezy godzine, albo i dluzej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz: nie zamierzam jej sprzedawać :)

Sump jest nie sklejony jeszcze, bo do wczoraj walała się w nim skałą bo w głównym sechł komin.

U mnie będzie tak: komora na odpieniacz, przegroda na skałę, i przegroda na pompę.

Tylko, że powierzchnia dna jest mała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik jak cykasz forki to zaslon okno, zapal swiatlo nad zbioernikiem, wylacz lampe od aparatu i rob strzly pod katem tak zeby tez troche boczna szybe bylo widac . Dla mnie akarium prawie kostka, masz tam toche plaskich kawalkow. Wiertara plastikowe rurki i baw sie w rzezbiarza cos na srdoku i do gory.

MOze to Cie zainspiruje http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/1/1_reef_aquascape_large.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to trzeba kombinowac :) - czyli dac mala komore na pompe, doslownie taka zeby z zapasem 2-3 cm weszla + czujnik do dolewki, i nie marnowac tej komory.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/1514-sump6.jpg


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech, morduje się z tym od 2 - 3 godzin, i nic mi nie wychodzi ;/ zbyt wiele płaskich kawałków, nic nie daje fakt, że chcę zbudować drzewko, skoro wszystko jest płaskie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym laczysz kawalki?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291319 Tofik :

ech, morduje się z tym od 2 - 3 godzin, i nic mi nie wychodzi ;/ zbyt wiele płaskich kawałków, nic nie daje fakt, że chcę zbudować drzewko, skoro wszystko jest płaskie ;/

rurka pcv z castoramy , wiertarka i dajesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiertarka i takie białe paski jak do instalacji elektrycznej

Chciało się drzewko, ale cięzko je zrobić, a i to jak już coś sklecę to zajmuje 50% akwa a zatem zwykła centralna wyspa ;/ będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat płaskie szerokie kawałki idealnie się łączy :) ale to inna sprawa...

układaj po całości ładną konstrukcję bez łączeń - tylko postaraj się nie ustawić choinki - tak, że od dołu masz najbardziej wystające i tak idzie do góry coraz mniejszymi kawałkami - czyli daj na sam spód kawałki do połowy szerokości akwa - a na nie nieco wystające tak, zeby robiły fajne daszki pod lpsy - potem wyżej coś ala choinka i znów gdzieś coś wystającego...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik można wiedzieć na jaką filtracje się zdecydowałeś? Niedługo będę zalewał troszkę mniejsze akwa i nie mogę się zdecydować czy startować od razu z paletkami czy chemi pure elite+purigen. Jak u Ciebie to będzie wyglądać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gówna filtracja to oczywiście żywa skała, Odpieniacz, następnie filtr przepływowy na początek dam rowa, oraz zwykły węgiel aktywny, polata tak przez 2 miesiace dojrzewania, potem zamienię to na bio-pellet zobaczę co jest lepsze. A węgiel będę stosował nadal np w jakiś woreczku wrzuconym do odpieniacza

Ps. skała już ułożona, ale woda cholernie mętna i się zastanawiam, czy to syf się wzbił, czy pierwotniaki?

Wczoraj dodałęm cycle 25ml na około 140L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.