Skocz do zawartości
Tofik

Pierwsze kroki Tofika :D czyli kolejna rafka z Białegostoku :D

Rekomendowane odpowiedzi

Gość AnT

Zrób z 2 otwry w szafce gdzie sump możesz tam jakąś kratke zamontowac albo wentylator od kompa(nawet lepiej )

Niebedzie sie wtedy wigoc sie zbierac w szafce naprawde polecam.

Wiem z doświadczenia.Tam też jest potrzebna wentylacja.

Pozdrawiam Daniel M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291344 Tofik :

...następnie filtr przepływowy na początek dam rowa, oraz zwykły węgiel aktywny, polata tak przez 2 miesiace dojrzewania, potem zamienię to na bio-pellet zobaczę co jest lepsze. A węgiel będę stosował nadal np w jakiś woreczku wrzuconym do odpieniacza

...

@Tofik, odradzam stosowanie w jednym filtrze i węgiel i absorber PO4. Jedno pozapycha drugie i w sumie będzie to pracować na pół gwizdka. Chyba że źle Cię zrozumiałam i tak nie planowałeś. Poza tym są różna czasy "trzymania" tych wkładów i choćby z tego powodu warto je trzymać oddzielnie.

I jeszcze co do przyszłości z peletkami, nie wiem czy to Twoje przejęzyczenie, czy może ja coś pokręciłam, ale przy peletach to węgla już nie potrzebujesz, a absorber PO4 ewentualnie. Ale to piszę bardziej z lektury forum, gdzyż peletek nie praktykuję :)

i cycle jeszcze :D bardzo lubię te bakterie :) zwłaszcza że przedawkowanie ich jest trudne, mimo to radziłabym zamiast jednorazowego strzału, lać codziennie po nakrętce, wg. mnie tak jest korzystniej.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Tofik' date=' odradzam stosowanie w jednym filtrze i węgiel i absorber PO4. Jedno pozapycha drugie i w sumie bedzie to pracować na pół gwizdka. Chyba że źle Cię zrozumiałam i tak nie planowałeś. Poza tym są różna czasy "trzymania" tych wkładów i choćby z tego powodu warto je trzymać oddzielnie.[/quote']

I dlatego rowa latała by luzem a węgiel zwykły w woreczku.

I jeszcze co do przyszłości z peletkami' date=' nie wiem czy to Twoje przejęzyczenie, czy może ja coś pokręciłam, ale przy peletach to węgla już nie potrzebujesz, a absorber PO4 ewntualnie. Ale to piszę bardziej z lektury forum, gdzyż peletek nie praktykuję [/quote']Tak chodziło mi o rowa na po4 - tak na wszelki wypadek jakby się okazało, że paletki to pic na wodę :)
I jeszcze co do przyszłości z peletkami' date=' nie wiem czy to Twoje przejęzyczenie, czy może ja coś pokręciłam, ale przy peletach to węgla już nie potrzebujesz, a absorber PO4 ewntualnie. Ale to piszę bardziej z lektury forum, gdzyż peletek nie praktykuję

Dokładnie tak chcę zrobić. Producent zaleca:

Dzień pierwszy 25ml na 40L :D

Dzień drugi 10ml na 40L

Dzień trzeci 10ml na 40L

Ja mam opakowanie 250L ale uznałem, że jednak bezpieczniej będzie dawać codziennie po 25ml niż za raz dawki producenta - jak jestem w błędzie to proszę o poprawę :D

PS. Nika wiesz co robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291376 Tofik :

...

I jeszcze co do przyszłości z peletkami' date=' nie wiem czy to Twoje przejęzyczenie, czy może ja coś pokręciłam, ale przy peletach to węgla już nie potrzebujesz, a absorber PO4 ewntualnie. Ale to piszę bardziej z lektury forum, gdzyż peletek nie praktykuję

Dokładnie tak chcę zrobić. Producent zaleca:

Dzień pierwszy 25ml na 40L :)

Dzień drugi 10ml na 40L

Dzień trzeci 10ml na 40L

Ja mam opakowanie 250L ale uznałem, że jednak bezpieczniej będzie dawać codziennie po 25ml niż za raz dawki producenta - jak jestem w błędzie to proszę o poprawę :D

PS. Nika wiesz co robić :D

jeżeli ta wyliczanka mililitrów dotyczy bakterii (bo cytat jakby mi nie pasuje), to ja lałam jedną - dwie nakrętki codziennie. Było wg. mnie o.k. i przenosiny a praktycznie restart przebiegły bezbólowo/bezobjawowo.

ps. Dziękuję, że znalazłeś literówkę - już poprawiam, przynajmniej wiem, że post jest czytany :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakieś to wszystko dziwne.

Ty wiesz inaczej, ja przeczytałem inaczej, z kolei jest temat na tym forum - haha szukałem :)

No i tam jest jeszcze inna instrukcja co prawda temat już stary i zapomniany, ale czy możliwe, że producent wypuszcza na rynek coraz to nowszą partię i inaczej opracowaną? :)

Co do samego akwa, właśnie skończyłem układać skałę i nawet mi się podoba, ale kurtka na wacie nadal mętnie, nie mam pojęcia od czego! Może być to efekty wlania tych bakterii? Wczoraj było w miarę klarownie.

Czy u was też po nalaniu do nakrętki tego cycle wygląda jak syrop do którego ktoś się zasmarkał? - taka gęsta zawiesina

Fotki wrzucę za jakieś 2-3 godzinki to ocenicie układ skały :D

Ps. nika ja zawsze czytam twoje posty i doszukuję się błędu aby pokazać Ci ten twój ulubiony różowy kolorek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291411 Tofik :

No właśnie jakieś to wszystko dziwne.

Ty wiesz inaczej, ja przeczytałem inaczej, z kolei jest temat na tym forum - haha szukałem :)

No i tam jest jeszcze inna instrukcja co prawda temat już stary i zapomniany, ale czy możliwe, że producent wypuszcza na rynek coraz to nowszą partię i inaczej opracowaną? :)

...

Ps. nika ja zawsze czytam twoje posty i doszukuję się błędu aby pokazać Ci ten twój ulubiony różowy kolorek :D

ok. bo wyraziłam sie nieprecyzyjnie, ja nie twierdzę, że tak jak ja lałam wynika z instrukcji tylko tak mi podpowiedziły osoby z większym stażem/doświadczeniem i pięknymi zbiornikami. U mnie "zaskoczyło", to chciałam i Tobie podpowiedzieć...

ps. a jak miło :D że czytasz i że na różowy popatrzę.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli że ile lałaś po n nakrętce dziennie tak jak ja?

Aha, czyli dobrze leję :) ja też wymyślałem po 25ml dziennie - 25 to tyle ma zakrętka.

Bo w przypadku producenta to powinienem przez pierwszy dzień lać z 4 nakrętki, a następne dni już po 2.

No i ja z kolei słyszałem, że je łatwo przedawkować ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291414 Tofik :

czyli że ile lałaś po n nakrętce dziennie tak jak ja?

ja lałam przez pierwszy m-c codziennie rano i wieczorem po jednej nakrętce, a potem już tylko wieczorem-też po jednej. I tak plus minus przez trzy miesiące. Potem bakterie mi się skończyły i w sumie około m-ca akwarium było bez cycle.

Po m-cu jak nabyłam kolejne i zaczęłam dolewać, to zbiornik już podziękował i nie chciał-pojawiały się naloty na piasku (lekkie ale zawsze).

Teraz przy okazji demolki związanej z dsb, robię dokładnie tak samo - też jest git, choć to prawie restart był: nowa skała, piach i światło i część wody.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291414 Tofik :

czyli że ile lałaś po n nakrętce dziennie tak jak ja?

Aha, czyli dobrze leję :) ja też wymyślałem po 25ml dziennie - 25 to tyle ma zakrętka.

Bo w przypadku producenta to powonieniem przez pierwszy dzień lać z 4 nakrętki, a następne dni już po 2.

No i ja z kolei słyszałem, że je łatwo przedawkować ;p

wiesz, moja zakrętka ma 5 ml...

ps. Tofik, wiesz co robić :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291420 nika :
#291414 Tofik :

czyli że ile lałaś po n nakrętce dziennie tak jak ja?

Aha, czyli dobrze leję :) ja też wymyślałem po 25ml dziennie - 25 to tyle ma zakrętka.

Bo w przypadku producenta to powonieniem przez pierwszy dzień lać z 4 nakrętki, a następne dni już po 2.

No i ja z kolei słyszałem, że je łatwo przedawkować ;p

wiesz, moja zakrętka ma 5 ml...

ps. Tofik, wiesz co robić :)

Poprawione, czyli mamy inne partie preparatu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się ułożyć coś sensownego, a woda chodź nadal mętnawa, to jednak od południa wyklarowała się na tyle, że udało się zrobić lepsze fotki.

Akwa doświetlone samą aktyniką:

dsc01080l.jpg

Tuż po odpaleniu HQI

dsc01077i.jpg

dsc01083b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik skad brales skale? Cos mi sie nie podoba. Nie chodzi mi o ulozenie, tylko teraz przy lepszym swietle. Wyglada jak skala z morza ale chyba nie z okolic rafy albo po prostu strasznie martwa. Nawet jezeli zostala oczyszczona wyszorowana z glonow grzybkow, przebarwienia po glonach zostaja. Nie widac wapiennych wogole. Malo zaglebien i wyglada na ciezka


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę kopiłem w aquamedic z Bogucina.

Może dlatego tak wygląda, że 2 tygodnie leżała bez światła w sumpie?

W sklepie było napisane, że dzika, odgazowana.

Niektóre kawałki są ciężkie, ale dużo jest takich bardzo leciutkich, może za słabe zdjęcia robię.

Jest kilkanaście takich czerwonych plam wielkich, ale są schowane w tym stosie, ich nie widać, bo układałem tak aby się trzymało dobrze i są zasłonięte. Wróć na pierwszą stronę wątku tam jest fotka z takimi czerwonymi chyba glonami. I właśnie nawet dopisane że ja tych glonów nie widzę, dopiero po cyknięciu fotki widzę że tam jest coś czerwonego - czemu tak jest nie wiem.

Fakt, trochę martwa się wydaje - znalazłem nic poza kiełżem i apistazją, oraz kilkoma chyba koralami - wyglądają jak takie zrogowaciałe brązowe coś :) - bardzo twarde, aczkolwiek na pewno to nie skałą :)

Tutaj jeszcze jedna fotka:

dsc01087g.jpg

Takich kawałków jest więcej, a na tej fotce i tak nie udało mi się uchwycić całej głębokiej czerwonej barwy skałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak Grzegorz mam wątpliwości co do tej skały - wygląda na strasznie betonowatą i martwą

ułożenie chyba jednak za wysokie :) w dodatku w kilku miejscach skałka na skałce tak, że stanową tylko podpórkę po całości a nie tworzą jakichś tam półek pod korale...

właśnie nie podoba mi się ta moda na płaskie kawałki - producenci zaczęli betonowe krawężniki ciąć w placki - na chwile do oceanu i na sprzedaż - ani to ładne ani naturalne - ani nie spełnia swojej najważniejszej roli

z tej skały widziałbym konstrukcje na rurkach - 2 rurki i po 4 kawałki na niej z odgałęzieniami w różne strony i te 2 filarki blisko siebie... było by podobnie do tego co masz ale sam kształt byłby bardziej naturalny (więcej rozgałęzień) a nie klocki lego :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli coś podobnego jak u ciebie w tym mniejszym akwa?

Kłopot jest taki, że moja wiertarka nie zmieści 20mm wiertła :)

No i te Wasze wątpliwości to mam rozumieć = o kant d.... potłuc taką skałę? nie spełni swego zdania?

PS. Jak już zrobię te 2 kolumny, to jak zrobić podstawę w nich aby stabilnie się trzymało i nie chwiało, bo taka kolumna co ważyć 10kg :) to może łatwo się wywrócić :D nawet jak będzie sztywna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spód większy kawałek, bądź dwa i będzie się trzymać. A po wiertło przejdź się gdzieś, do sklepu, na pewno znajdziesz coś dla swojej wiertarki.

Skała nie wygląda aż tak źle, ale trzeba by pomacać aby poprawnie ocenić. Tylko pytanie, ile z tych 30kg poszło do sumpa?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Tofikowi kawałki tufu wapiennego sprzedali? Nie całość, ale jakąś część?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291639 szarykruk :

Na spód większy kawałek, bądź dwa i będzie się trzymać. A po wiertło przejdź się gdzieś, do sklepu, na pewno znajdziesz coś dla swojej wiertarki.

Skała nie wygląda aż tak źle, ale trzeba by pomacać aby poprawnie ocenić. Tylko pytanie, ile z tych 30kg poszło do sumpa?

calutkie 30kg :)

A może Tofikowi kawałki tufu wapiennego sprzedali? Nie całość' date=' ale jakąś część? [/quote']

Na tuf to nie wygląda

PS. Proszę o pomoc w identyfikacji: nie umiem zrobić temu zdjęcia, bo jest zbyt mało kontrastowe i zbyt małe.

Myślałem, że to apistazja, ale wygląda inaczej, majano tez chyba nie

Apistzja ma nóżkę wyraźną i "macki"

Majano jest chyba większe

A to co ja widzę to wygląda dosłownie jak dmuchawiec - takie cieniutkie - właściwie to jak sama góra dmuchawca, jak się rozłoży to wygląda jakby parasol do góry nogami, bez poszycia same druty tylko duuużo drobnych drutów :) kilka sztuk tego jest, podrzućcie proszę propozycje co to może być to będę nazwami szukał fotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291735 Tofik :

...

PS. Proszę o pomoc w identyfikacji: nie umiem zrobić temu zdjęcia, bo jest zbyt mało kontrastowe i zbyt małe.

Myślałem, że to apistazja, ale wygląda inaczej, majano tez chyba nie

Apistzja ma nóżkę wyraźną i "macki"

Majano jest chyba większe

A to co ja widzę to wygląda dosłownie jak dmuchawiec - takie cieniutkie - właściwie to jak sama góra dmuchawca, jak się rozłoży to wygląda jakby parasol do góry nogami, bez poszycia same druty tylko duuużo drobnych drutów :) kilka sztuk tego jest, podrzućcie proszę propozycje co to może być to będę nazwami szukał fotek.

a te parasolki już przeglądałeś?

Często gdy zbiornik startuje pojawia się ich całkiem sporo , np. takich a z czasem ich populacja zmiejsza się.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo!

Właśnie tak myślałem bo jak patrzę na skałę to ona ma setki białych rurek takich - ponoć korzenie białych rurek tak mi Kris chyba tłumaczył :D:)

NO a tera magiczne: DZIĘKUJĘ :)

http://pl.reeflex.net/tiere/1037_Bispira_sp.%2001.htm to chyba najlepsze odwzorowanie tego co mam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik 15 mm to moze byc za duzo. Jak zaczniesz wiercic to kawalki moga popekac bo wygladaja one na twarda skale. Samo natchnienie i pomysly mozesz czerpac zewszad. Dodatkowy plus to to ze jeszcze dojrzewanie przed toba nie ma zwierzakow, wszystko mozna przekladac wycigac do woli.

Poogladaj w necie pasma gorskie, zdjecia zatok.Ostatnio widzialem akwa gdzie po zapytaaniu skad pomysl ta takie cus? Kolo odpowiada ze wrocil z wakacji i do tej pory jest pod wrazeniem kuala lumpur towers. Tyle ze w akwa postawione ma po skosie tylna wyzsza przednia niska polaczone mostem i reszta juz sama sie dorobila. Mozesz jeszcze uzyc muszli po scolopach i poprzyklejac je do skalek jako polki na korale


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, ale jak więc zrobić kebaba z skały :), rurki cieńsze? są mniejsze? nie ukrywam, że jakby się udało z rurkami pcv to było by lux bo nie musiałbym jednej na drugą kłaść, żeby się nie chwiały a mógłbym bardziej poszaleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.