Skocz do zawartości
Tofik

Pierwsze kroki Tofika :D czyli kolejna rafka z Białegostoku :D

Rekomendowane odpowiedzi

A wrzucasz jakieś jedzenie do akwarium? Czy jeszcze nie ma dla kogo.

Bo ja zanim wpuściłem pierwsze życie wrzucałem drobiny dla tego co żyje w skale.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro mija dokładnie 30 dni od startu, na konto niebawem wpłynie stypendium.

i teraz dylemat: kupić piasek - 2 worki, a potem ryby, czy najpierw ryby potem piasek, a może piasek i ryby równocześnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zostawić sobie bufor kasy na wszelki wypadek i dać trochę czasu akwarium na dojrzewanie? ewentualnie zakupić dodatkowe testy? Może w miedzy czasie ktoś będzie chciał sprzedać piach i inne na targowisku..

Tanie włączniki czasowe są nawet w IKEA, pakowane po 2 za kilkanaście zl komplet.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bufor kasy - u mnie odpada :D

A ryby chcę kupić bo nudno bez nich, na zoa poluję od tygodnia nikt nie ma albo nie chce sprzedać.

Ponoć piasek wydłuży dojrzewanie stąd pytanie czy dawać go już czy po rybach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wy tak z tym dojrzewaniem jeśli parametry wody są stabilne to na co czekać tak to można czekać i czekać i czekać aż zbiornik dojrzeje w ciągu roku

Wydamy wtedy parę stów na prąd sól itd i za rok zwiniemy akwarium wystawimy tu na targowisku bo nam sie znudzi co widać dosyć często

ja bym wsadzał piach woda niech się wyklaruje i dopiero ryby

oczywiście jeśli parametry mamy ok

mnie osobiście doradzali wielcy tego świata że nie ważny jest czas ważne są parametry można mieć akwarium 5 miesięcy bez niczego a parametry dalej złe

takie moje zdanie

A Piasek to dojrzewanie raczej przyspieszy u mnie po 21 dniach parametry super glony nitkowe znikły a było ich pełno i poszedł piasek na sam początek i cycle cycle i cycle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka jest podobno dla cierpliwych :D

Tak czy inaczej jestem zdania, że zanim ryby to można pomyśleć np o ekipie czyszczącej, ryby będziesz karmić, a co z resztkami jedzenia? Zbiornik stabilny przy zerowym obciążeniu?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokolce to ponoć są ekipą czyszcząca.

W sumie to kraby też mogę dać i ślimaki,

A jakie kraby się nadadzą? Bo myślę nad: Calcinus elegans (Electric Blue Hermit Crab)

z 3 sztuki, do tego 10 ślimaków http://xxx.xx

tylko ktorych? rozważałem wcześniej już zebry i turbany

Punkt 17. regulaminu.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce do 200l ? Krewetki, ślimaki, jak skała nie pyli i ją dobrze przedmuchałeś można dać piach, ale to tylko IHMO. Mając ekipę czyszczącą, dokarmiając ją lekko i nie mając skoków parametrów dawałbym miękkie i rybki, przy czym każdy robi po swojemu. Cris6, a to nudzenie się po roku to chyba jednak często efekt niepowodzeń i nie spełnienia założonych wcześniej planów.

PS. ja u siebie nie mam krabów, przewracają korale, ale mam krewetki czyszczące i wurdemanni, do tego ślimaki: tectusy, strombusy i mitras to piachu..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki, hepatusa doradzały mi osoby z większym stażem które miały go w podobnych litrażach i problemu też nie było.

na razie taka jest lisa zakupów:

3 x Calcinus elegans (Electric Blue Hermit Crab

5 x Tectus spp.(Turban Snail)

5 x Turbo sp.(Zebra Turbo Snail)

2 x Calcinus laevimanus (Dwarf Zebra Hermit Crab)

może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299557 Sienki :

Pokolce do 200l ? Krewetki, ślimaki, jak skała nie pyli i ją dobrze przedmuchałeś można dać piach, ale to tylko IHMO. Mając ekipę czyszczącą, dokarmiając ją lekko i nie mając skoków parametrów dawałbym miękkie i rybki, przy czym każdy robi po swojemu. Cris6, a to nudzenie się po roku to chyba jednak często efekt niepowodzeń i nie spełnienia założonych wcześniej planów.

PS. ja u siebie nie mam krabów, przewracają korale, ale mam krewetki czyszczące i wurdemanni, do tego ślimaki: tectusy, strombusy i mitras to piachu..

nie wiem skąd wy macie takie podejście do tego czekania jeśli parametry wody są w miarę stabilne

patrząc na twój zbiornik dzień 32 ryby pływają korale się moczą dlaczego w takim bądz razie Tofik ma czekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299561 cris6 :

nie wiem skąd wy macie takie podejście do tego czekania jeśli parametry wody są w miarę stabilne

patrząc na twój zbiornik dzień 32 ryby pływają korale się moczą dlaczego w takim bądź razie Tofik ma czekać

W moim przypadku 100% wody jak i skały pochodziło z dojrzałego zbiornika:)

to samo przy przesiadce na większy baniak, przy kolejnej przeprowadzce - do roku czasu, będę miał podobnie.

Tu nie chodzi o to czy przeżyje, bo duże prawdopodobieństwo że właśnie tak, tylko jakim kosztem i po co ryzykować?

Jedno pytanie: Dla przyjemności czy za wszelką cenę?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem jedno pytanie, po czym poznasz że baniak jet już ok? Po dacie? :D

Ja tam wierzę bardziej w wyniki testu niż subiektywne daty, objawy dojrzewania a nie czas.

Zielone glony na szybie mam, znaczy że chyba już można, węgiel stosuję, odpieniacz chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie po parametrach jakbym miał wszystko 100 % od kogoś to bym nie czekał bo na co

to tak jakbym robił przeprowadzkę do innego zbiornika

pierwsze c mnie się pyta dobry sprzedawca w Krakowie to nie ile mam zbiornik tylko jakie mam w nim parametry bo zbiornik mogę mieć długo parametry do niczego i nic mi ten sprzedawca nie sprzeda

i tak jak pisałem w miarę stabilne parametry a nie codziennie inne

Ale tak jak pisze takie moje zdanie i tylko moje bo każdy ma swoje

Każdy na tym forum ma chyba inne jedni sypią piach od razu inni nie jedni czekają 30 dni inni 60 szkoły jak widać są różne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do ekipy:

3 x Calcinus elegans (Electric Blue Hermit Crab

5 x Tectus spp.(Turban Snail)

5 x Turbo sp.(Zebra Turbo Snail)

2 x Calcinus laevimanus (Dwarf Zebra Hermit Crab)

są jakieś uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299564 Tofik :

Zatem jedno pytanie, po czym poznasz że baniak jet już ok? Po dacie? :D

No na pewno nie po samych parametrach ;] pewnie po tym co dzieje się na skale, po klarowności wody, po piasku którego nie masz.. parametr jest czym? jeden wynik w jednym punkcie, robiony testem o XX dokładności, przez człowieka który odczytuje wynik na oko.. Zbadaj ilość bakterii, tempo rozkładu substancji niechcianych:) tylko jak?

zielony glon wskazuje obecność no3 i po4, więcz tego co ja wiem nie jest pozytywny?

a sama obsada jest chyba ok:) osobiście wolałbym krewetki zamiast krabów i coś do piachu ale piachu jeszcze nie ma..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik tutaj prezentuje zupelnie inne podejscie od tego co obserwuje sie u nowych akwarystow. Zanim zaczal projektowac akwarium dlugo czytal forum, pytal i pokazywal projekty.

Teraz tez o wiele inne podejscie- chce zrobic wszystko dokladnie. Z cierpliwoscia ktorej brak innym.

Na pewno zycie ktore zakupi bedzie sie mialo u niego dobrze. W tym wszystkim nie rozumiem ostrzezen i minusow. Bo przymykamy oczy na to ze ktos wpuszcza pokolce do RM stojacego od 2 tygodni, a osobie ktora sie stara podklada sie klody pod nogi.

Tak wiec- zdecydowana wiekszosc wpuscila by juz zycie do akwa, ale zrob jak uwazasz.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko każdy baniak jest inny u wielu ludzi zielony glon wyskakuje po kilku dniach na skale.

U mnie skała jest prawie goła - większość glonow jest na szybie i co ty na to?

Nie uwierzę, że mam po4 zero, a no3 to około 5 powiedzmy, więc dla czego nie mam takich problemów z glonami zielony jak inni?

PS. Krewetki na początek to kiepski pomysł - tak mi mówią osoby bardziej doświadczone.

PS2. Zrobię tak: ekitpa jak wyżej na dniach, a w grudniu pokolce i błazny, potem piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299572 Tofik :

Tak, tylko każdy baniak jest inny u wielu ludzi zielony glon wyskakuje po kilku dniach na skale.

U mnie skała jest prawie goła - większość glonow jest na szybie i co ty na to?

Nie uwierzę, że mam po4 zero, a no3 to około 5 powiedzmy, więc dla czego nie mam takich problemów z glonami zielony jak inni?

PS. Krewetki na początek to kiepski pomysł - tak mi mówią osoby bardziej doświadczone.

PS2. Zrobię tak: ekitpa jak wyżej na dniach, a w grudniu pokolce i błazny, potem piasek

jak dla mnie idealnie choć osobiście bym najpierw sypnął piach a potem życie bo piach robi straszny syf w akwarium zanim osiądzie

ale takie moje zdanie ty sam podejmiesz decyzje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się czepiamy:D to widziałem tylko wynik no3 z dnia wstawienia odpieniacza, niecałe 2 tyg temu. Woda bez dostarczania jedzenia i produktów przemiany materii będzie czysta:)

wyniku po4 nie widzę, a rozrost glonów wskazuje na jego obecność, poziom zerowy również jest niewskazany.

Doceniam to że Tofik czytał, mam nadzieję że nie traktuje informacji wybiórczo :))

Co do krewetek, to jeśli parametry jak piszesz są ok, to czemu nie można ich mieć? mi zawsze mówiono że poza standardowymi parametrami jeszcze jod np ma znaczenie:)

Hehe.. nie odbieraj tego jako jakiś atak czy coś takiego.. ja to tak w dobrej wierze, dlatego zacząłem z tym buforem gotówki, bo nigdy nie wiesz co się może stać, a co jak złamie się wirnik pompy cyrkulacyjnej podczas czyszczenia? będziesz czekał do kolejnego przelewu? Ja zbierałem sprzęt i kasę żeby móc wystartować z pierwszym słodkim, później holendrem, malawii i akwa z paletkami.. a na koniec z morskim:) obecnie remontuje nowe mieszkanie i wiem że będzie tam baniak trochę większy i już zbieram powoli brakujące elementy.

Wracając do tematu, jest tyle pięknych ryb, po co pchać coś dużego? jeden pokolec pewnie przejdzie, różnie piszą o ich wymaganiach, przy tym ułożeniu skały nawet sobie popływa.. ale jeden, a do tego drobnica:) Jestem zwolennikiem zachowania proporcji, duża ryba w małym akwa wygląda nie fajnie, a kilka małych dużo lepiej:))

Tak czy inaczej będę trzymał kciuki za projekt i liczę na to że najpierw zakupisz piach i ekipę czyszczącą, chociażby z racji na nie małe koszty inwestycyjne:) żeby później rybkom było miło.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299558 Tofik :

Sienki, hepatusa doradzały mi osoby z większym stażem które miały go w podobnych litrażach i problemu też nie było.

na razie taka jest lisa zakupów:

3 x Calcinus elegans (Electric Blue Hermit Crab

5 x Tectus spp.(Turban Snail)

5 x Turbo sp.(Zebra Turbo Snail)

2 x Calcinus laevimanus (Dwarf Zebra Hermit Crab)

może być?

Hepatus w 200l... Ostatnio była tu taka moda, żeby kupić małego i oddać jak podrośnie. Jeden już do podrośnięcia nie doczekał. Ta ryba naprawdę szybko rośnie, dużo je, dużo pływa, w 200l ma spore szanse na skarłowacenie.

Co do listy zakupów, to po diabła Ci tyle krabów? I tak je z czasem oddasz, ew tak jak ja założysz małe akwarium dla nich :) Łażą po koralach, zrzucają szczepki. U mnie w 600l były 2 i siały spustoszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krabów po to żeby było je widać :) ale jak tak to kupię 2 mniej. - po jednym mniej z każdej odmiany

Nie będę dalej już się wykłócał o tego hepatusa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kraby są bardzo dobrze widoczne. Cały dzień jedzą i często siedzą na widoku.

Co do pokolca - Twoja kasa, Twoje sumienie. Polecam obejrzeć dorosłego hepatusa w dużym zbiorniku, a później wyobrazić sobie go w akwarium o długości 80cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.