Skocz do zawartości
altum

30L wstęp do czegoś większego...

Rekomendowane odpowiedzi

Czekając na swoje duże akwarium, między czytaniem NR, a szukaniem i kompletowaniem sprzętu do swojego baniaczka, postanowiłem (nie wytrzymałem:bump1) postawić mały, 30-sto litrowy baniaczek u dziadka, co by mu też pokazać jak piękne i fascynujące jest to hobby. Dziadek zdał egzamin bo wcześniej opiekował się moim roślinnym baniaczkiem nano, więc postanowiłem go "nagrodzić" i postawić u niego mini-rafkę :)

Konkrety:

Zbiornik został założony dnia 17.09.10, bo wtedy też przywiozłem 5,5 kg LR ze sklepu. Woda oczywiście już wcześniej była przygotowana, zasolona (Preis) i gotowa do ułożenia skały. Od razu po ułożeniu skały (notabene aż 4 kawałki, szał:)) wsypałem piasek aragonitowy z firmy Blau (paczka bodajże 4 kg, bo nie pamiętam dokładnie) - piasek suchy. Poszły tez bakterie Cycle w odpowiedniej ilości i tyle, do czasu zrobienia pokrywy.

Trochę to trwało, ale dzięki Szymonowi (sasz5) stałem się posiadaczem całkiem przyzwoitej i taniej pokrywy do tego baniaczka - pokrywa wraz z odpowiednim światłem oraz chłodzeniem została zamontowana nad baniakiem dnia 2.10.10 - zapytacie co świeciło wcześniej... Niestety tylko pozostałość po poprzedniej wersji akwarium - czyli diodowa żarówka o barwie i mocy baaaardzo odbiegającej od tego co każdy posiadacz solniczki chciałby mieć. Jakoś to przeżyłem i baniak też :D

W każdym razie od dnia zmiany pokrywy wszystko nabrało tempa (po drodze była jeszcze podmiana wody na wodę z dojrzałego akwarium) a akwarium nabrało kolorków, coś tam na skale zaczęło sobie rosnąć (jakieś glony, paprochy oraz krab - też urósł, bo już raz wyłowiłem jego wylinkę - niestety kolega nie poddał się kąpieli w wodzie z RO, wylazł dopiero w akwa - po kilku dniach i tylko jak światło się nie świeci - pomyślałem, że skoro nie dał się wykurzyć to na razie musi zostać...)

Dane techniczne baniaczka:

zbiornik ze szkła float 40x25x30 4mm 30 litrów

cyrkulacja - Hydor koralia nano 900l/h

odpieniacz - brak

ogrzewanie - na wszelki wypadek aquael z termostatem, chyba 25W (temperatura, którą utrzymuję 25-26 st.C)

światło - 2x 11W (kompakty: Narva blue i Narva Oceanic Natural Daylight 10000K)

LR - 5,5 kg, piach suchy aragonitowy Blau 4 kg, sól Preis, bakterie Nutrafin cycle

Fotki (już z pierwszymi zwierzakami - ślimaki Collonista costulosa - dużo, asteriny - kilka sztuk, clavularia, kolonia zoa i kilka rurówek):

nano302.jpg

nano310.jpg

nano307.jpg

nano308.jpg

nano306.jpg

nano304.jpg

nano305.jpg

nano303.jpg

nano301.jpg

Świeże fotki wrzucę jutro, pozdrawiam!


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Twój dziadek będzie miał na czym oko zawiesić :)

Jesteś pewny, że te muszelki są niezbędne, nie będzie się tam syf gromadził z czasem?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie muszelki? Jeśli chodzi o C.costulose to one są żywe:clowning tylko fotki były robione zaraz po ich wrzuceniu do akwarium :)


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna pikorafka, moze dziadek wkerci sie w wiekszy baniak:goofy. Jakbys jeszcze tlo mu zrobil to byloby juz super

Pozdrawiam:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro pstryknę fotki pokrywy - fakt, że jeszcze muszę wykleić ją folią odbłyśnikową i zrobić mały uchwyt, ale ogólnie liczy się to, że jest dobre światło i chłodzenie :)

A teraz fotki z dnia 6.10.10 z falującą clavu oraz kolonią zoa:

baniak2.jpg

baniaczek1.jpg

clavu.jpg

rurka.jpg

Od czasu kiedy pojawiły się zoa, mam takich dwóch małych ciekawskich.

slimol.jpg

Teraz najbardziej aktualne fotki i od razu uprzedzę, że błazen nie był planowany w tym akwarium (kupowałem akwa od kogoś, kto jeszcze miał 3 rybki i musiałem gdzieś go dać...). Oczywiście, jak to bywa jemu to akwarium odpowiada od pierwszej minuty, pływa, szama wszystko jak leci i się wygłupia jak to błazen :)

Fotki:

nemo10.jpg

nemo5.jpg

nemo1.jpg

nemo3.jpg

nemo9.jpg

nemo2b.jpg

nemo4h.jpg

nemo6.jpg

nemo7.jpg

nemo8f.jpg

To było by na tyle, jutro fotki pokrywy :D


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest na skale :) Rośnie na kawałku czegoś... hmm... skałą bym tego nie nazwał, ale ogólnie nie rośnie na "mojej" LR więc w każdej chwili mogę ja przestawić gdzie chce :) Mnie na razie pasuje tam gdzie jest aktualnie czyli pod wylotem z koralii nano :D Dzięki za info, chciałbym aby rosła szybko bo przyda się szczepka do nowego akwa.


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemny baniaczek:D. Z racji tego, że ja własnie jestem na etapie stawiania piko w rozmiarze 43l i myślę nad światłem bardzo bym prosił chociażby z grubsza opis po kolei jak, z czego( gdzie to nabywałeś) powstawała pokrywa i jej koszt. Ja planowałem lampki Aquaela niestety mają być dopiero w grudniu, więc z gotowców zostają 2szt Solar Duo boy, przy czym jest to dośc kosztowna opcja.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUPER BANIAK

Małe jest piękne.....hehehe kolega ma talent do zbiorników słodkich, który przeniósł się na morskie. Powiem krótko ten mały baniak już jest piękny a co dopiero jak bedzie w 100% gotowy i to tylko zapowiedź wielkiej solniczki która ja już widziałem świeżo po zalaniu, ale na razie ciiii:strutin. Także :kapelusz dla kolegi.

P.S moze co do kosztów pokrywy to ja wyręczę kolegę.

Pokrywa - PCV czarne 3mm - koszt? tu nie wiemy miałem stary kawałek w domu :) ale nie więcej niż 40zł

Światło - 2x11W świetlówki narva oceanic blue i 10000K 30zł/szt

Elektronika - 2xstatecznik - tutaj nas to nic nie kosztowało - stare chińskie lampki biurkowe - w najgorszym wypadku nie więcej niż 30zł/szt

Wentylatorki - ok 9zł/szt - są 2 czyli 18

Zasilacz do nich ok 15zł

Suma: koszt ok 200zł a pokrywa ma całą klapę górną otwieraną razem ze światłem co daje fajny dostęp do akwa bez konieczności zdejmowania pokrywy.

W razie pytań to info na priv ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki szasz5 :). Pewnie Cię, pomęczę na PW, ale tak czy inaczej liczę że nie będę zmuszony kombinować takiej pokrywy:D NIestety mam 2 lewe ręce


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis. Ja chyba zdecyduje się na otwarty zbiorniczek. Ta informacja o lampkach aquaela to pewniak? Jak będą w grudniu, to może poczekam. Ciekawe jaka będzie cena.

A wracając do tematu, to zapowiada się super zbiorniczek :)


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za opis. Ja chyba zdecyduje się na otwarty zbiorniczek. Ta informacja o lampkach aquaela to pewniak? Jak będą w grudniu, to może poczekam. Ciekawe jaka będzie cena.

Z tymi lampkami jest super patent - jak będziesz chciał wymienić źródło światła trzeba wymienić nie tylko sam kompakt bo tego się zrobić nie da, a całość - kompakt, statecznik i kabel bo tak :) jest to skonstruowane... Co z tego, że kompakt będzie ci świecić 2 lata jak najlepiej go wymienić po 8-10 miesiącach. Trzeba praktycznie kupić nową lampkę - tak to sobie aquael wymyślił - dla mnie olbrzymi minus tego produktu. Też analizowaliśmy z kolegą sasz5 oświetlenie do małych baniaczków i aquaela również wzięliśmy pod lupę.


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym. Jednak jeśli moduły do rafki będą w takich cenach w jakich są moduły do słodkich krewetkariów (czyli ok. 30zł), to nie widzę problemu - mogę kupować z kablem i statecznikiem.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem o tym. Jednak jeśli moduły do rafki będą w takich cenach w jakich są moduły do słodkich krewetkariów (czyli ok. 30zł), to nie widzę problemu - mogę kupować z kablem i statecznikiem.

Jeśli tobie to pasuje to nie widzę problemu, mnie natomiast denerwuje że to producent decyduje co ma świecić nad moim akwarium - u mnie to po prostu nie przejdzie :)

Teraz obiecane fotki pokrywy (szału nie ma bo ciemno było, ale coś tam widać).

pok5.jpg

pok2o.jpg

pok4f.jpg

pok3.jpg

Jeszcze coś do identyfikacji - mam tego trochę na szybach - czy to jest jakiś młody ślimak czy co?

pok1z.jpg


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wiadomo moze juz co to to jest...? bo tez mam tego maaaase na szybach i na skale....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurówka z rodzaju Spirobris.

A poza tym otrzymujesz nagrodę Górnika Roku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dziękować dziękować ale tylko tu znalazłam to coś co mi oblega szyby w akwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.