Skocz do zawartości
kono

glony wróciły :-(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po załaniu zbiornika i wsadzeniu zywej skały juz po kilku dniach pojwiły sie łaki glonów, cierpliwie czekałem, az wszystkie znikną. Odczekałem jeszcze dwa tygodnie i zacząłem wprowadzac zwierzęta. Najpierw były to Zoanthus, błazenek i garbik. Po jakims czasie doszły ricordea, xenia, sinularia, węzowidło i krab pustelnik. Wszystko było w porządku, do czasu kiedy 2 tyg temu jak wstałem rano, jednej nocy w akwarium padły wszystkie glony wyższe tan. miałem dwa gatunki pełzatki, było ich dosyc sporo i nagle tego ranka, zrobiły się z nich przeźroczyste farfocle i woda przez cały dzień była mętna w baniaku. od tego momentu zaczęły znowu pojawiac się glony. Pojawiają sie w mniejscach gdzie podczas dojrzewania utrzymywały sie najdłużej. w niektórych miejscach znów tworza łąki, a mechaniczne usówanie na niewiele się zdaje. Akwarium ma wymiary 68 x 33 x 50cm(wys). Oświetlenie HQI 150W + aktyniczna 18W. Mam ok 90 l wody i 25kg żywej skały. filtracja oparta na biostar flotor. Uzupełniam wapń kalkwasser przy automatycznym dolewaniu wody. parametry to kh 9, ph 8,2, ca 440, mg 1200, no3 0, no2 0. wodę podmieniam 10L co dwa tygodnie. Jak walczyc z tymi glonami? Może poprostu czekać , aż same znikną? dodam,że mają ciemno zielony kolor. wieczorem postaram się dodac fotki tych glonów.

pozdrawiam

kono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

caulerpa sie sexila :)

ten glon wyzszy tak ma, ze potrafi rozmnazajac sie pasc - uwalnia wtedy wszystko co w sobie nagromadzil i zanieczyszca wode


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest Marx.Dlatego pełzace mówimy nie lub ograniczamy jej rozrost .przy dobrze funkcjonujacum zbiorniku są nie potrzebe .


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy to szczegolnie C. Racemosa, Taxofolie mam pol roku i nie wyciela jeszcze takiego numeru a Racemosa po miesiacu. I teraz jesli glon odda do wody wszystko co nazbieral to skacza oczywiscie azotany, fosforany itd.. wiec profituja z tego glony nitkowate tym bardziej, ze nie maja konkurencji. Coz robimy?

1. Dodajemy owa konkurecje, daj sobie spokoj z Caulerpa moze na razie i sprobuj tego: http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=1097

albo tego: http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=567

To czerwone to Botryocladia a zielone to Chaetomorpha. Oba glony rosna doskonale nawet po slabszym swiatlem, sa latwe do kontroli i przede wszystkim sa wielokomorkowe wiec nie wywijaja numerow w stylu Caulerpy. Choc jak wiedac stosuje tez C. Taxofolie i tworzy ona u mnie bardzo stabilna populacje.

2. Dodajemy jakiegos glodnego glonozerce, wybor jest spory i nalezy do Ciebie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pokolcu w akwa to tych ładnych glonów długo nie potrzyma, szkoda kasy. Co do Calurepy to trzeba ją regularnie przycinać pozostawiając jedynie soczystozielone plechy a te dojrzałe usuwać. U mnie rośnie toxifera i recomosa i nie ma problemów, choc recomosy nie polecam tak inwazyjengo glonu nie spotkałem.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za odpowiedzi, myślałem o Zebrasoma flavescens, tylko obawiam się wymiarów mojego akwarium. jak myślicie czy mógłbym go kupic i wpuścić do zbiornika teraz, biorąc pod uwage, że jeszcze w tym roku bedę zmieniał na ok. 250L, no i czy poradzi sobie z dosyć sporą plagą glonów? Chyba, że proponujecie jakiegos innego glonożerce powiedzmy z ofery reefshopu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poradzi sobie, oj poradzi - ja mojego kupilem wlasnie do walki z zagloniona tylna szyba. nie bralem pokarmu dla niego, myslalem - eh, za tydzien i tak musze jechac do sklepu to wtedy kupie(szyba byla POTEZNIE zagloniona). Zoltek zeżarl wszystko w dwa dni i musialem leciec po pokarm ;).

a czy akwa nie za male - nie wiem, ja mojego trzymam w 250, niech sie spece wypowiedza


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@kono, mówisz Zebrasoma do 250 litrów, hmm, powiedzmy że ok niech będzie, ale żeby potem nie okazało się że spodobają ci jeszzce jakies rybki a już napewno nie inne pokolce. To jest taka choroba z tym kupnem ryb wszystko byśmy chcieli, ale nie wszystko się nadaje, na początku rybki sa małe, problem się zaczyna jak podrosną, i one się męczą i Ty się męczysz patrząc co wyprawaiją w akwa.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój flavescens pływa teraz w 240l. I w dziale Targowisko jest moje ogłoszenie o chęci sprzedaży. Takie akwarium jest dla niego za małe. Wszystkie pokolce pływające szybko i dużo. Wyjściem może być kupno bardzo małego egzemplarza.

Ale glony zżera. Skubie nawet te najmniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj odebrałem przesyłkę i wpuściłem flavescensa. Szczerze mówiąc myslałem, że dzis rano łapczywie rzuci sie na oglonione skałki, a niezbyt się nimi interesuje. Narazie jest nieco płochliwy tzn. pływa po całym akwarium, ale wystarczy, że jak podejde do szyby to odrazu się chowa. No nic chyba muszę mu dać trochę czasu na zaaklimatyzowanie się. Czy podawać mu jakieś inne pokarmy np. spirulinę, czy poczekać aż zgłodnieje i weźmie się za glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się trochę niepokoić, już drugi dzień jest w akwarium, a nie widziałem żeby choć skubnął skałkę no i nadal jest strasznie płochliwy i raczej woli płuwać za skałkami niez tam gdzie powinien, czyli przed. Martwie się tylko, że nie je glonów, w opisie czytałem że pokolce praktycznie cały czas pobierają pokarm i "pasą" się na łąkach glonów. Może te glony, które mam mu nie podchodzą:-)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki typ, niektore potrzebuja wiecej czasu zeby poczuc sie jak w domu. wcina pokarm ? ja walczylem 2 miesiace zeby zaczal salate zielona jesc, wiec nic mnie juz u zoltka nie zdziwi


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaczął jeść narazie płatki i spirulinę. Sałaty jeszcze mu nie dawałem, oczywiście glonów ani rusz. nie wiem czy kiedykolwiek sie ich pozbęde. Chociaż ostatni jakby trochę marniały i nie rozwijaja się tak bujnie jak kilka tygodni temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.