Skocz do zawartości
NaCl

Oświetlenie - 2 połowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem nowy na tym forum. Na razie jeszcze wodę słodzę ale pewnie niedługo posolę :)

Do rzeczy, mam pytanie odnośnie oświetlenia akwarium: Planuję akwarium ok. 150 cm długości i chciałbym aby pół akwarium było mocno oświetlone, a pół nieco słabiej tj. w częsci mocno oświetlonej dać HQI 150-250 wat a w części słabo oświetlonej dać w zamian 1-2 t5 24 W (na całej długości 2x T5 54 wat

Czy takie akwarium będzie jakoś wyglądało?

Zamiar jest taki aby w jednej częsci rosły twarde koralowce, a w drugiej te mniej wymagające.

Czy od strony estetycznej ma to sens ? Czy ktoś próbował takie rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc NaCl,

Jak szerokie akwarium planujesz? Wydaje mi sie, ze jednolite oswietlenie jednak lepiej wyglada. Zawsze po bokach bedziesz mial slabsze swiatlo niz centralnie. Nizej tez mniej swiatla dochodzi wiec spokojnie mozna pogodzic wymgagania roznych koralowcow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium o wymiarach ok. 150x60x60cm lub 144x58x58cm. (Na razie mam obudowany stelarz)

Wymiary zależą od tego czy zdecyduję się na przesuwanie wyłącznika światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz taki plan, to daj sobie świetlówki na całą długość, i z jednej strony doświetlisz HQI. Wtedy w razie czego dokupisz drugie HQI na drugą stronę.

Drugie pytanie idąc tropem Kubaaasa- jak wysokie jest to szkło? Bo porobisz wieżyczki z żywej skały, to w jednym miejscu będziesz miał cień zupełny, w innym zasłonisz HQI i po problemie


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szarykruk: w poscie wyzej jest zaplanowana wysokosc 58 lub 60cm


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pracy jestem i w momencie jak zacząłem pisać wiadomość, nie było jeszcze postu powyżej. A trochę mi zeszło : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, nierownomierne oswietlenie dwoch czesci akwarium, bedzie wygladalo bardzo nienaturalnie.

Jak juz napisano, mozesz korale twarde umiescic wysoko a LPS-y i miekkie nizej i beda sobie rosly. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem taki zbiornik i jest ok. Sam zmieniam światło na niesymetryczne. Jednak proponuje Ci 150 i 250W hqi plus oczywiście niebieskie świetlówki


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady - muszę jeszcze to zagadnienie przetrawić.

Miałem taką wizję, aby połowę akwarium z górką kamieni wyeksponować poprzez większe natężenie, a drugą połowę (może nawet w kierunku niefoto) mieć taką bardziej stonowaną z o wiele niżej ułożonymi skałkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ulozysz czesc skalek nizej to automatycznie beda slabiej oswietlone a gorka bedzie zbierac wiecej swiatla. Przy akwarium o wysokosci 60cm na dnie masz ok 4 razy mniej intensywne swiatlo niz na powierzchni. Jesli z angielskim sobie radzisz to fajny artykul jest tutaj http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/lighting/72619-light-wattage-vs-tank-depth-musings.html

A jesli chodzi o pelne zagadnienie dot. oswietlenia to nie znalazlem lepszego opisu niz ten http://www.reef-eden.net/lighting.htm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.