Skocz do zawartości
zielony mintaj

Obniżanie poziomu fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej znajduje się moje luźne tłumaczenie podsumowania do tekstu Phosphate and the Reef Aquarium znajdującego się na stronach reefkeeping.com, którego autorem jest Randy Holmes-Farley.

Moje sugestie są dla akwarystów, dla których celem jest poziom fosforanów 0,02ppm lub mniej. Lista metod, przy pomocy których można pozbyć się fosforanów, znajduje się poniżej. Są one ułożone wg tego, jak sprawdziły się w moim systemie:

1. Wielkim wygranym są makroglony. Nie tylko świetnie wykonują swoją pracę obniżając poziom fosforanów, lecz także pomagają obniżyć stężenia innych nutrientów (na przykład związków azotu). Są tanie, dodatkowo przynoszą akwarium inne korzyści: stanowią schronienie dla wielu małych stworzeń co poprawia zarówno bazę pokarmową jak i różnorodność. Są ciekawe w obserwacji. Dodatkowo, do tej kategorii zaliczyłem organizmy zazwyczaj traktowane jak chwasty, w tym koralowce (np. Xenia) czy inne organizmy przeprowadzające fotosyntezę.

2. Odpienianie jest kolejnym wygranym, moim zdaniem. Nie tylko eksportuje poza system organiczne formy fosforu, redukuje je do postaci nieorganicznych, ale także usuwa inne nutrienty i zwiększa wymianę gazową. jest to istotne zwłaszcza dla akwarystów, którzy obserwują problemy z wahaniami bądź poziomem pH.

3. Stosowanie wody wapiennej lub innych suplementów o wysokim odczynie również jest dobrym wyborem. Metoda ta może być tania i rozwiązać dwa problemy: utrzymanie poziomu wapnia i twardości. Utrzymanie wysokiego odczynu w akwarium (8,4) może zapobiec wprowadzeniu fosforanów ze skały i piasku do kolumny wody. Przy spadku pH do wartości 7,x kiedy rozpuszczeniu ulega aragonit, fosforany mogą przedostawać się do wody. W niektórych systemach (w których stosuje się reaktory ditlenku węgla), pomóc może podniesienie odczynu.

4. Ogólnodostępne absorbery sprawują się całkiem nieźle. Metoda ta ma kilka wad (m.in. cena), ale skutecznie pozwala obniżyć stężenia nieorganicznych fosforanów do bardzo niskich poziomów.

5. Kolejna opcja to wprowadzenie bakterii. Obniżają nie tylko poziomy fosforanów, lecz również [a może przede wszystkim- mintaj] związków azotowych. Do tego sa niezbyt drogie, a dodatkowo mogą stanowić cenne źródło pokarmu dla innych organizmów. Do wad można zaliczyć trudność w kontrolowaniu, przez co stężenia nutrientów spadną zbyt nisko. Bakterie zużywają duże ilości tlenu oraz wymagają dokarmiania związkami węgla.

To tylko podsumowanie, zapraszam do zapoznania się z całym tekstem- mnie zaciekawił :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punk 3 przypomniał mi dlaczego znów zwiększył mi się poziom fosforanów,nie lałem ostatnio ballinga i Kh spadło mi z okolic 11-13 jakie zazwyczaj u mnie się utrzymuje do 7,2 i chyba skała znów oddaje fosforany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:winner1 Mintaj.

A ktore makroglony specjalizuja sie w tym najbardziej?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#294227 Grzegorz Dyzma :

A ktore makroglony specjalizuja sie w tym najbardziej?

Wg popularności- spaghetti :) Wg mnie- najlepsze są caulerpy: rosną szybko i naprawdę potrafią w zauważalny sposób obniżyć azot i fosfor. Trzeba je tylko przycinać co kilka dni :) Jest gdzieś na reefcentral.com temat o tym, że różne gatunki glonów wyciągają różne ilości fosforanów i azotanów, jeśli mamy za dużo jednego- sadzimy taki gatunek, jeśli za dużo drugiego- inny :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spaghetti to wiem ale gdzies w jednym chyba z Twoich watkow czytalem jeszcze o innych dlatego pytalem:baby


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie glony sie nie sparawdzily na dluzsza mete,bo kiedy wszystko z wody wyciagnely to przestaly dalej rosnac i zaczely sie robic biale i musialem je wywalic.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

INmar w punkcie 3 mowa o spadku pH (odczyn) a nie o spadku KH (alkalicznosc) jak u ciebie z 11 na 7 :strutin

Wg mnie lanie wody wapienniej to glupi pomysl w akwarium, poniewaz nastepuje wtedy tzw stracanie nieorganicznego fosforu i odkladanie sie tego osadu na skale/piachu. wg mnie to mogloby miec przyszlosc, jesli zbudowac specjalny system do tego celu, gdzie osad ladowal by w osadniku do tego przeznaczony, ktory mozna by bylo oprozniac a co za tym idzie wyciagac fosfor z systemu. tylko ze do tego trzeba maszynerie kontrolujaca poziom po4 w wodzie na bierzaco i na tej podstawie wyliczajaca dawke CaOH2 - a to jest DROGA impreza. poza tym glony i tak potrafia sobie po4 z fosforu wyciagnac - wtedy mamy w wodzie po4 = 0 a na skale trawnik.

a tak wogole to najlepsza metoda jest algaescrubber (z zalozenia)- jak sie to dobrze zrobi to i malo roboty i po4 zero (nie mowiac o no3 co wogole sie zapomina ze istnialo)

Peniek - slusznie zaobserwowales. przeciez glony nie beda rosly w nieskonczonosc, trzeba je wyciagac i robic miejsce pod nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#294225 inmar :

Punk 3 przypomniał mi dlaczego znów zwiększył mi się poziom fosforanów,nie lałem ostatnio ballinga i Kh spadło mi z okolic 11-13 jakie zazwyczaj u mnie się utrzymuje do 7,2 i chyba skała znów oddaje fosforany.

aleś Marek szczelił :strutin zgadzam się z @KIDULT


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie, zależy czy pomiary robiłeś rano czy wieczorem, chodzi o to że im wyższe KH tym większy bufor i mniejsze wachania PH w dzień w stosunku do nocy:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też możliwe, miałeś stałe niższe wyraźnie PH?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak pisałem przy niskim kh miałeś skok dobowy o 0,7 przy wysokim tylko o 0,3. Niskie ph to w sumie nie wiem jak wytłumaczyć, może jakiś łebski chemik się wypowie:baby

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.