Skocz do zawartości
Iceberg

Napowietrzanie...?...

Rekomendowane odpowiedzi

...Panie,Panowie...witam.Od dluzszego czasu chodzi po mojej glowie taka prozaiczna moze rzecz,jak napowietrzanie wody morskiej.Nie chodzi tu o falowniki,wave box czy innego rodzaju urzadzenia powodujace duzy ruch wody przy powierzchni ale napowietrzanie kostka...hmm,przeciez tak to sie odbywa u Jaubert'a...swoja droga,czy ktos z tego forum stosuje te metode,zamiast berlinskiej...?...Juz dawno w pierwszym akwarium,prowadzonym nie jak Bog czy forum nakazuje, zauwazylem dobroczynne skutki napowietrzania kostkami...Wtedy robilem to tylko w nocy,czyli pompka sie wlaczala po zgasnieciu swiatel.Wizualnie,mialem wrazenie swierzosci wody.Odszedlem od tej metody,gdy na forum mnie to odradzano...Ktos napisal ze przeciez bedzie sie zbierac piana...dziwne ale piana sie nigdy nie zbierala...Teraz sump mam urzadzony w ten sposob ze woda z overflow'a leci rurami a na koncu jest dysza (cos w rodzaju venturi) i powietrze,ktore leci wraz z woda rozbijane jest na drobne babelki,nie wspominajac juz o tym ze wtedy jest cicho.Takze wszystkie dodatkowe pompy w sumpie zasysaja powietrze...wiekszosc skaly mam w sumpie.Nie wiem czy to przypadek czy nie ale kiedys wlozylem dodatkowa pompe od skimera do sumpa i zostawilem na pare godzin...efekt,tylko wizualny to piekna,napowietrzona woda,przypominajaca taka jaka powtaje w wyniku rozbijania sie fal o rafe...Korale tez musza to lubic,gdyz wygladaja na szczesliwe po takim zabiegu.Chcialbym zaznaczyc ze nie mam sps'ow,same lps'y a pisze o tym dlatego ze czesto powodem nieporozumien jest doradzanie sps'owca,lps'owcowi czy miekkiemu...Korale w sumie sie roznia i maja inne wymagania.Tyle mowi sie o dobroczynnosci plynacej z odpieniacza,szczegolnie w nocy,gdy trzyma na jakims poziomie PH,szczegolnie,gdy rura wywalona jest na zewnatrz i stamtad zaciaga powietrze.Dlaczego wiec nikt nie stosuje kostek,czy pomp zasysajacych powietrze w sumpie...?...a moze stosuje,tylko sie o tym nie mowi...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz sam w sobie napowietrza wode i to wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś natknąłem się ne Reefcentral na podobny patent, facet w dużym baniaku codziennie na jakiś czas włączał pompy napowietrzające, twierdził że to wspomaga odpienianie i robi dobrze baniakowi. Nie zgłębiałem tematu, bo w sumie efekt wizualny i opryskane lampy mi się nie podobają, ale jakby się tak zastanowić to na rafie woda jest napowietrzona mega, choć w baniaku odpieniecz robi robotę, ale czy wystarczającą? Trza by to sprawdzić:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Seb,nie bedziesz mial opryskanych lamp,napowietrzajac wode w sumpie jak ja to robie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Iceberg! Spróbowałem i faktycznie rezultaty są pozytywne. Tak jak zaproponowałeś w sumpie pompa napowietrzająca. Jeszcze nigdy nie miałem aż tak klarownej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde:) może spróbuję, w sumie bubble stop mam skuteczny więc czemu nie:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś się pokusi o wyjaśnienie jak i dlaczego to ma działać?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni chuchu, wczoraj szukałem ze dwie godziny:( przetrzepałem duże baniaki, jak masz czas to możesz przetrzepać TOTM-y, może tam to było, nie pamiętam kompletnie, ale na stówę na RC.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tlen w wodzie morskiej,ma wielki wplyw na morskie i nie tylko akwarium...wartosc DO (disolved oxygen) powinna wynosic 5ml/l...Na rafie wynosi od 5-7ml/l.Zawartosc i latwosc rozpuszczania sie tlenu w wodzie morskiej ma wiele wspolnego z zasoleniem i temperatura...im sa one wyzsze,tym jest mniej tlenu.Gdy poziom tlenu spadnie do 1,4,zaczynaja sie zgony zwierzat.Przy 2,5 zaczyna sie juz stres.Takze smiertelnosc wystepuje ,podczas przesadzenia z reaktorami tlenowymi a ze jest bardzo latwo przesadzic,pewnie dlatego nie ciesza sie one popularnoscia...ale mowimy tu o czystym tlenie,jesli chodzi o napowietrzanie z zewnatrz czy nawet wewnatrz pomieszczenia o przedawkowaniu nie moze byc mowy.Za to podejrzewam ze wiele zbiornikow jest niedotlenionych,szczegolnie tych,ktore stoja w zamknietych pomieszczeniach.Juz mozna zauwazyc jakie jest powietrze w pokoju,gdy okno bylo zamkniete cala noc a co dopiero w wodzie morskiej,ktora i tak nie rozpuszcza tlenu zbyt latwo.Wedlug mnie natlenianie odpieniaczem ma tylko wtedy sens,gdy waz zasysa powietrze z zewnatrz i jest to skimer o duzym przeplywie wody i pobioru powietrza...najlepsza robote wykonywal by tu pewnie tak popularny w USA downdraft skimmer,gdyz przeplywaja przez niego wielkie ilosci wody na raz,ktore mieszaja sie z powietrzem.Dobroczynnosci natleniania,ktore zauwazylem to wizualnie zdrowa woda,sprawiajace wrazenie "zywej",ladniej pootwierane korale,woda bardziej klarowna...mam tez wrazenie ze ryby sa o wiele zwawsze,bardziej wszedobylskie no i te PH,wysokie i bardziej stabilne.Ciekawi mnie ,dlaczego mierzymy zawartosc roznych zwiazkow mniej waznych,takich jak NO3 a nie mierzymy (tez tego nie robie) zawartosci tlenu.Zastanawiam sie czy wiele pytan o pomoc,dotyczacych rozjechania sie parametrow,smierci zwierzat,niskiego PH nie ma czegos wspolnego z bezposrednim lub posrednim dzialaniem tlenu w naszych mini oceanach i czy czesto nie szukamy nie tam gdzie trzeba,sprawdzajac czy jest goraczka ,zaczerwienienie gardla i katar bagatelizujac mozg,ktory moze wlasnie jest niedotleniony...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale dlaczego akurat bąbelki miałyby mieć tak duży wpływ? Zwykle przyjmuje się, że sfalowana powierzchnia jednak skuteczniej natlenia niż bąbelki (przynajmniej tak jest w słodkich akwariach). Biorąc pod uwagę zwykle spore fale i dodatkowo buzujący odpieniacz w morskim, różnica po włączeniu napowietrzania z kostki powinna być minimalna. Chyba, że w słonej wodzie te bąbelki reagują jakoś inaczej.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, jeżeli uzywać to co polecacie? czego i jakiego sprzętu? Coś konkretnego?


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#294294 seb :

Kiedyś gdzieś natknąłem się ne Reefcentral na podobny patent, facet w dużym baniaku codziennie na jakiś czas włączał pompy napowietrzające, twierdził że to wspomaga odpienianie i robi dobrze baniakowi. Nie zgłębiałem tematu, bo w sumie efekt wizualny i opryskane lampy mi się nie podobają, ale jakby się tak zastanowić to na rafie woda jest napowietrzona mega, choć w baniaku odpieniecz robi robotę, ale czy wystarczającą? Trza by to sprawdzić:strutin

Pozdrawiam

seb

Seba o ten watek Ci chodzi?

http://reefkeeping.com/issues/2008-04/totm/images/730_penductor_air.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Peniek o ten baniak mi chodziło:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz widzę o co chodzi ;P


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątek zmienia trendy o 180 stopni. Jestem pod wrażeniem, że powiedziano głośno o tym tutaj i jest taka zgodność w temacie :strutin


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przeczytałem ten wątek i przed chwilą zrobiłem wyprowadzenie rurki od odpieniacza na zewnątrz .I powiem wam ,że jesem w szoku, widać odrazu,że odpieniacz lepiej pieni jakby zasysał więcej powietrza bo poziom wody w nim spadł(a teorytycznie powinno być odwrotnie bo dłuższa rurka = większe opory zasysania) ,wniosek jaki sie nasuwa jest taki że dostaje więcej tlenu. Ciekawy jestem jakie efekty będą w dłuższej perspektywie. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im zimniejsze powietrze tym słabiej będzie pienił.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego, ja odniosłem inne wrażenie, im zimniejsze powietrze tym jest gęstrze i więcej w nim tlenu.

ort do poprawy

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie im zimniejsze tylko im świeższe - wtedy będzie pienił jak ta lala :strutin


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ,im świerzsze też ,ale tez im zimniejsze . To tak jak w samochodach im zimniejsze powietrze tym większa moc dlatego,że jest gestrze i zawiera więcej tlenu.

ort. do poprawy

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Panowie,zaszlo nieporozumienie...Mariusz ma racje.Na jakosc odpieniania wplywaja trzy parametry...temperatura,PH i zasolenie.Czym nizsza temperatura,tym lepsze odpienianie.Z PH akurat jest odwrotnie,wyzsze rowna sie lepsze odpienianie,no i zasolenie takze czym wyzsze tym lepsza praca skimmera.Nie przez przypadek idealna temperature zbiornika morskiego ustala sie na 23-25C a nie jak w niektorych regionach koralowych ,nawet do 30C...w ten sposob latwiej mozemy dotleniac wode w malutkim w porownaniu z oceanem zbiorniku zamknietym,gdyz woda czym zimniejsza tym ma wiecej tlenu.Wracajac do doswiadczenia,u mnie juz na stale w sumpie chodzi pompa do odpieniacza,zasysajaca powietrze...jest bialo w sumpie i ladnie w glownym zbiorniku.PH bardziej stabilne (noc-dzien),ciagle czysta woda...ogolnie jestem zadowolony...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295203 Iceberg :

...Panowie,zaszlo nieporozumienie...Mariusz ma racje.Na jakosc odpieniania wplywaja trzy parametry...temperatura,PH i zasolenie.Czym nizsza temperatura,tym lepsze odpienianie.Z PH akurat jest odwrotnie,wyzsze rowna sie lepsze odpienianie,no i zasolenie takze czym wyzsze tym lepsza praca skimmera.Nie przez przypadek idealna temperature zbiornika morskiego ustala sie na 23-25C a nie jak w niektorych regionach koralowych ,nawet do 30C...w ten sposob latwiej mozemy dotleniac wode w malutkim w porownaniu z oceanem zbiorniku zamknietym,gdyz woda czym zimniejsza tym ma wiecej tlenu.Wracajac do doswiadczenia,u mnie juz na stale w sumpie chodzi pompa do odpieniacza,zasysajaca powietrze...jest bialo w sumpie i ladnie w glownym zbiorniku.PH bardziej stabilne (noc-dzien),ciagle czysta woda...ogolnie jestem zadowolony...Pozdrawiam...

Iceberg napisz proszę coś więcej o pompie w sumpie, jeśli dobrze zrozumiałem pracuje ona poza odpieniaczem ? No właśnie, a odpieniacz posiadasz?

Ps. Ale czadowa liczba postów Ci wybiła :strutin


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...taak,Basterek,symbol Diala,ale nie dajmy sie opetac zabobonom...jesli chodzi o pompe to ja mam AM 1200,ktora tylko napowietrza sump i oczywiscie oprocz tego mam odpieniacz.Chcialbym wywalic wylot tej AM za okno ale w tej chwili nie mam takiego kawalka weza...zrobie to w najblizszym czasie...podam Ci nie moj link jak to wyglada...z tym ze na tym linku ktos sprawdzal "wykop" pompy tunze a u mnie tak jest non-stop. http://www.youtube.com/watch?v=pD6xt-y8Fp4 ...zadnej magi w tym nie ma,po prostu uwazam ze woda dostaje wiecej tlenu przez co jest w lepszej formie niz zazwyczaj...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.