Skocz do zawartości
Iceberg

Napowietrzanie...?...

Rekomendowane odpowiedzi

#295754 inmar :

Czyli szykuje się na szeroką skalę nowa inowacja w prowadzeniu naszych baniaczków ?

...nie,nie mysle ze inowacja a raczej powrot do korzeni...tak sie kiedys prowadzilo zbiorniki a metoda napowietrzania pochodzi z systemu Jaubert'a...system ten bardzo mnie sie podoba,uwazam ze jest najbardziej naturalny i chyba o czyms swiadczy ze tak czesto stosowany w akwariach publicznych...podoba mnie sie zwir zamiast piasku,same plenum tez fajnie brzmi,minimalne ilosci,raczej dekoracyjne skaly dostosowane do naszych potrzeb tym razem estetycznych (czyt. zero gruzowisk)...nie podoba mnie sie tylko grubosc podloza,fakt mozna to zamaskowac listwa na zewnatrz ale jakos mnie to nie pasuje,dlatego metody Joubert'a nie bede stosowal,jednak chcialbym wyciagnac z niej to co wydaje sie dobre dla zbiornika.Juz teraz wiekszosc skaly dalem do sumpa ,gdzie jest bezlitosnie napowietrzana pompa z mesh'em oraz woda zmieszana z powietrzem,wpadajaca pod cisnieniem poprzez eductor do pierwszej komory.Tester,czytamy tak wiele rzeczy i nie we wszystkie chyba wierzymy...zastanawiam sie jak napowietrzanie moze zaszkodzic zbiornikowi,jezeli napowietrza tez w jakims stopniu sam odpieniacz,niektorym wywala nawet banki powietrza do zbiornika glownego...moj tego nie robi,takze powietrze,ktore pompowane jest do sumpa,nie dostaje sie do akwarium w widoczny sposob...jest zaczymywane juz w ostatniej przedkomorze,tak ze obiegowka ciagnie tylko wode (w moim mniemaniu dobrze napowietrzona)Przygladajac sie akwarium publicznym,zauwazylem ze w wielu zbiornikach unosza sie miliony pecherzykow powietrza...kwestia gustu,mnie to sie podoba,przypomina nature...sa nawet specjalne urzadzenia,ktore tez mozna wykorzystac w akwariach domowych...cos w rodzaju zbiornika do ktorego zbiera sie woda a kiedy przekroczy jakis poziom,wylewa sie z sila do akwarium,robiac fale i wprowadzajac pecherzyki powietrza...Pare razy zrobilem sztorm powietrzny w zbiorniku glownym i chociaz zauwazylem tylko pozytywne skutki,jednak na dluzsza mete nie robilbym tego...nie chce mnie sie czyscic lamp...Delbeek i Sprung twierdza ze nawet odpieniacz typu downdraft (nie wspominajac nawet o odpieniaczach,ktore wiekszos z nas ma),chociaz troche pomoze,jednak podczas nocy nie zrobi tyle dobrego co jedna kostka napowietrzajaca.Caly czas pisze o metodzie Jaubert'a...Nie wiem czy uda mnie sie polaczyc metode berlinska z Jaubertem i co z tego wyjdzie ale moj zbiornik zawsze byl raczej laboratorium,nizeli ladnym meblem...Kazdy widzi piekno akwarystyki morskiej w czym innym...mnie najbardziej pociagaja experymenty...nie ma nic piekniejszego jak utrzymac dzieci korala,ktory padl z powodu moich lub nie moich bledow.Zielony Mintaj,jezeli czytasz moje wypociny i doszedles do tego miejsca to wiedz ze sie ciesze ze masz O2 na takim poziomie co w sumie moze troche obala moja hipoteze ze wiekszosc akwari jest po prostu niedotleniona...Napowietrzam dalej i pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare moich cetow.Dopowietrzanie w sumpie jest bardzo wskazane.Z tego co na swoim systemie pokazalo ze pompka z kamieniem pomaga

wytraceniu CO2 z wody.Moze sie myle ale z tego co czytalem wymiana gazow w slonej wodzie postepuje w czasie mocnego przeplywu wody.

I niestety babelki powietrzne dodaja bardzo znikome ilosci tlenu do tenku.poprostu dzialaja jak gabka ktora wyciaga gazy z wody.

Z tego co nauczylem sie od osoby ktora zajmuje sie tenkami w Chicagowskim Akwarium bable sa bardzo szkodliwe dla naszych ryb.Tz strefy powietrzne

moga sie porobic w rybnych zoladkach i mogo spowodowac ze ryby przestana jesc .(bedom czuly sie przejedzone).

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to teraz mam od kilku dni niezłe napowietrzanie bo moje pienidło wywala przez zawór bramowy sporą ilość malutkich bąbelków.Sporo tego lata mi po akwarium.Secjalnej różnicy w baniaczku nie zauważyłem i wszystko ma się dobrze.Opis problemu z odpienkiem w innym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295947 Slawekkrzyzanowski :

Pare moich cetow.Dopowietrzanie w sumpie jest bardzo wskazane.Z tego co na swoim systemie pokazalo ze pompka z kamieniem pomaga

wytraceniu CO2 z wody.Moze sie myle ale z tego co czytalem wymiana gazow w slonej wodzie postepuje w czasie mocnego przeplywu wody.

I niestety babelki powietrzne dodaja bardzo znikome ilosci tlenu do tenku.poprostu dzialaja jak gabka ktora wyciaga gazy z wody.

Z tego co nauczylem sie od osoby ktora zajmuje sie tenkami w Chicagowskim Akwarium bable sa bardzo szkodliwe dla naszych ryb.Tz strefy powietrzne

moga sie porobic w rybnych zoladkach i mogo spowodowac ze ryby przestana jesc .(bedom czuly sie przejedzone).

Sk

...Wlasnie Slawek,tak jak napisales wymiana gazow nastepuje szczegolnie efektywnie w czasie mocnego przeplywu wody i dlatego kiedy jestesmy w stanie taki przeplyw zrobic,np w zamknietym zbiorniku,gdzie woda miesza sie z powietrzem,mozemy zapewnic odpowiednie dotlenianie...duzy przeplyw wody mieszanego z powietrzem mozemy uzyskac w skimerze typu downdraft raczej niepopularnym w Europie,choc zauwazylem pewien ruch w produkcji tych odpieniaczy.Swoja droga,mieszkasz w USA,na pewno takie skimery widziales,slyszales...moglbys je przedstawic nam blizej...jak sie sprawuja,slyszalem ze sa glosne i pradozerne ale to raczej normalne przy wielkim pedzie wody jaki ma w nich miejsce...co do napowietrzania kostka to czytalem ze jest to tkzw. napowietrznie wertykalne,jakiego nie da sie w inny sposob uzyskac...w morskich akwariach mamy raczej do czynienia z ruchem horyzontalnym...mozesz miec tez racje co do szkodliwosci babelkow powietrza dla ryb,choc ja tego nie zauwazylem,moze jeszcze nie zauwazylem...wszystko przede mna...nastepna moja obserwacja to PH nawet noca nie schodzi ponizej 8 co przed napowietrzaniem mialo miejsce...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem na poczatku taki skimer.Zadnej komplikacji.Rura z woda

I powitrzem ustawiona do dolu.Woda odbija sie od spodu I babelki zasowaja do gory.

Nie jest tak bardzo glosno.Jedynie troche babli w sumpie.Facet ktory to wymyslil ma dosyc

znana firme produkcji filtrow,sumpow.(ceny wysokie).Moge powiedziec ze wiele jego pomyslow

Odobiscie Mam w swoim systemie filtrowym.Jest bardzo ciekawy reportaz na www o nim.Jedynie Panowie jak

Urzywacie Te babelki to dobze to robic w sumpie I papke do powietrza miec podlaczona z zewnetrznym pobieraniu powitrza.

Bo niechcacy Co2 I inne gazy beda spowrotem wracaly do morskiej wody.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#294561 Jader :

No ale dlaczego akurat bąbelki miałyby mieć tak duży wpływ? Zwykle przyjmuje się, że sfalowana powierzchnia jednak skuteczniej natlenia niż bąbelki (przynajmniej tak jest w słodkich akwariach). Biorąc

To wiąże się z próbami wyciągania zaawansowanych wniosków z uproszczonych stwierdzeń.

W akwariach zwykle nie trzeba napowietrzać, ponieważ ruch powierzchni jest wystarczający, a nie skuteczniejszy.

O skuteczności świadczy możliwa powierzchnia wymiany do dyfuzji. Bąbelki mają ją po prostu większą. Zwróć uwagę, jak jest przyducha, podajemy leki, to każdy zapomina że ruch powierzchni jest cool, tylko nawet wśród zaleceń do stosowania leków: silnie napowietrzać.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem wlasnie test (Tetratest O2)na zawartosc tlenu. Wyszlo pomiedzy 6-7 mg/l wiec dodtkowego napowietrzania nie bede sobie montowal.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój AlgaeScrubber ma ok 6dcm2 ekranu po którym przepływa jakieś 2000L/h. Myślę, że wzbogacanie w tlen jest wystarczające, ale pomyślę o zakupie testu i podam wyniki.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.