Skocz do zawartości
cthulhu

Ryby wariują i umierają...

Rekomendowane odpowiedzi

#295755 premiero :
adam1203 :

wszystkie urządzenia są przystosowane do instalacji 3 żyłowej, ich obudowy są podłączone do uziemienia

No nie powiedziałbym, chyba że przerabiałeś wtyczki od JVP-102 :nono

mało dokładnie napisałem chociaż pewnie i tak nie zacytuję dokładnie... wszystkie urządzenia mające metalową obudowę/ramę/stelaż a ich elektronika oparta jest na wspólnej masie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnego mrowienia w swojej wodzie nie czułem i nie czuję. Mam różnicówkę, nigdy nie wywaliło, gdy wkładałem ręce do wody.

Jeśli chodzi o to, ile Volt mi wskazywało, już to wyjaśniam:

Mam miernik ze skalą 12-36-55-110-220. Jeżeli odłączę wszystkie urządzenie, to oczywiście zero. Niezależnie od tego, jakie urządzenie podłączę (pompę, odpieniacz, grzałkę), to miernik wskazuje 12-36V. Im więcej urządzeń podłącze, tym wyższe wskazanie napięcia, maksymalnie było 55V. Podłączyłem urządzenia na innym przedłużaczu i nadal jest to samo.

Pompy mam 2xTunze i 1xAquael, pracują od pół roku, ale wychodzi na to, że chyba z instalacją elektr. coś jest nie tak.


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche kopalo gdy wkladalem reke do wody, az podanym wyzej sposobem (wylaczanie kolejnych urzadzen) doszedlem, ze powodem jest grzalka. Gdy ja w koncu wyjalem z sumpa to zamarlem. Byla peknieta i kilka cm szkla odpryslo. Grzalka nmadal grzala.

Czemu przezylem ? Tylko wydatek na nowa mialem...

Czasami warto tego "przebicia" nie bagatelizowac. W koncu chcemy sie jeszcze zobaczyc ;)

Ps: to o trzech zylach w urzadzeniach to takie marzenie... Czesto sa dwie. Dobrze, ze nie jedna i my.:nono


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam grzalke aquamedi titan - obudowa uziemiona. u mnie po instalacji wywalalo korki, az znalazlem przyczyne - jedna pompa jvp przebijala. od tamtej pory mam spokoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka jak mialem belke nemo (teraz glo)i wkladalem do wody lape i lokciem dotykalem belki to czulem ukucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że całkiem sporo osób opisuje kontakty z prądem ;] Mam więc do tych forumowiczów pytanie:

Mierzyliście jakie macie napięcie w wodzie? Chciałbym porównać z wynikami uzyskanymi przeze mnie.

I czy to możliwe, że prąd zabił tylko ryby i nie zaszkodził innym zwierzętom? Korale, krewetki, wężowidła, kraby, ślimaki - wszystko żyje. Oczywiście mówię tu o zwierzakach, które łatwo zaobserwować, bo część z nich (np. większość krabów) pokazuje się tylko w nocy.


100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powtórzę moje lamerskie pytanie:

Jak sprawdzić dokładnie przebicie ? Tzn ja wiem że jeden kabelek z miernika do wody ale gdzie dotknąć drugim ? Stelaż ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#296163 SkoczekPL :

A ja powtórzę moje lamerskie pytanie:

Jak sprawdzić dokładnie przebicie ? Tzn ja wiem że jeden kabelek z miernika do wody ale gdzie dotknąć drugim ? Stelaż ?

masz uziemienie ?

Jeśli tak to dotknij uziemienia , i wtedy się przekonasz .

Tutaj powinien wypowiedzieć się mufi , bo nie do końca da się to sprawdzić .

Świetlówki wytrzaskają jakieś tam pole które wskaże nam miernik , ale nie będzie to oznaczać przebicie.

Ale ja na ten temat nie mam zielonego pojęcia :-)

"zjawisko pola elektromagnetycznego . Każde urządzenie generuje takie pole, a dobrze przewodząca prąd morska woda, szczelnie odizolowana od uziemienia szklanym akwarium działa jak swego rodzaju kondensator. To zjawisko akurat nie jest groźne ponieważ nie występuje różnica potencjałów w samym akwarium. "

To jest cytat , myślę że ta osoba się nie obrazi za wstawienie .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pomierzyłem u siebie - jak wszystko włączone to mam 60 [V]AC i niecałe 2 [V]DC. Najwięcej idzie z odpieniacza, później z belek oświetleniowych, najmniej z JVP-102. Spróbuję dzisiaj zmierzyć napięcie krokowe.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym "Napięciem krokowym" to coś chyba zamieszałeś.

Napięcie krokowe to różnica potencjałów dwóch punktów podłoża odległych od siebie o długość kroku (ok. 0,8 m do 1 m). Jeżeli jego wartość przekroczy wartość napięcia bezpiecznego, wystąpi realna groźba porażenia prądem elektrycznym.

Wartość napięcia krokowego jest większa dla większej stromości rozkładu napięcia, bliższych odległości od punktu zwarcia oraz większej długości kroku. Dlatego też, napięcie krokowe jest szczególnie niebezpiecznie w przypadku awarii energetycznych linii przesyłowych wysokiego napięcia. Przy mniejszych napięciach zasilających (np. napięcie sieciowe 230 V) napięcie krokowe zazwyczaj spada poniżej wartości bezpiecznych i jest niegroźne.

Napięcie krokowe może być również groźne przy uderzeniu pioruna, który można przedstawić jako zwarcie do ziemi napięcia o ogromnej wartości.

Adam...


Do niedawna bawiłem się tylko roślinnym, teraz pierwsza solniczka 25L i przygotowania do 325L.

http://www.ratemyfishtank.com/photo-main.php/861#comment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jak mam akwarium 1,5 metra, to chyba mogę je pomierzyć? :googleye Duża wartość tego napięcia,pozwalałaby chyba stwierdzić fakt przebicia?

Dwie końcówki miernika zanurzone w odległości metra od siebie dały pomiar 0,082 [V]AC.

A swoją drogą, chciałbym wywołać do tablicy naszego głównego nadprądowego. Dużo się pisało o mierzeniu napięcia, natomiast nie jestem pewien, czy wszyscy wykonywaliśmy pomiar poprawnie. Pamiętam, dawno temu, jak na laborkach robiło się ćwiczenia z układu pomiarowego, poprawnego pomiaru napięcia. Czy takie połączenie jak opisywane wcześniej przez Snakecharner, czyli jedna końcówka do akwarium, druga do bolca uziemiającego jest poprawnym układem pomiarowym? Bo wydaje mi się że nie. A jeśli nie, to jak poprawnie to pomierzyć?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.