Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na stronie z moimi trzydziestoma decymetrami sześciennymi morza.. (dla humanistów wyjaśnienie - decymetr sześcienny to jeden litr).

Akwarium założyłem 29-go października roku Pańskiego 2010 o godzinie 21ej. W skład weszły:

- 30 litrowy zestaw nano-reef firmy Aquael (w zestawie dwie świetlówki 11W : 10000K i 20000K oraz filtr zewnetrzny.

- 3kg żywej skały (ogazowanej, odleżałej) z Warszawskiego sklepu Acropora

- worek żywego piasku (4-5 kg).

- 2 kg soli Instant Ocean.

W zestawie dostałem też 25 litrów wody spuszczonej z dojrzałego akwarium.

Po pięciu dniach mój mały kawałek morza wyglądał mniej więcej tak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę sobie ze zdjęciami wiec druga część w nowym poście...

Gdy rafka miała już prawie tydzień, zacząłem myśleć o wodzie (w rozumieniu dolewki). Ponieważ własnej osmozy jeszcze nie mam, udałem się do sklepu. Zacząłem od sklepu w centrum handlowym na Warszawskiem Okeciu. Na pytanie kiedy ostatni raz wymieniali membrane w filtrze, miły pan sprzedawca zrobił oczy jak spodki i odparł:

- Wie pan... ja tu pracuje od niedawna, dopiero dwa lata wiec nie wiem... ale zapytam może ktoś starszy będzie się orientował.

To mi wystarczyło aby ruszyć w dalszą wędrówke. Zawędrowałem do sklepu w Jankach... Na podobnie postawione pytanie sprzedawca, przepełniony dumą że może mi udzielić konkretnej odpowiedzi, rzekł:

- A wie Pan? To by było jakieś półtora roku temu, może troszkę więcej. Ale u nas to firma oszczedza i im nie zależy. W morskie to im sie nie chce inwestować.

Zostawiłem subiekta pochylonego z troską nad planami inwestycyjnymi firmy Kakadu i poszedłem rozkoszować się piękna plantacja Aipstasi w akwarium wystawowym.

W tym czasie sprzedawca, wyrwany z rozmyślań nad sensem życia, tłumaczył miłej rodzinie z 12 letnią córką że rybka Nemo może sie źle poczuć w towarzystwie Bojownika w 4 litrowej kuli...

Niezbyt udane poszukiwanie wody zmusiło mnie następnego dnia do zabrania rodziny i udania się 25km na północ do Acropory po baniaczke wody.

Wróciłem z wodą i szczepkami Capneli i Discosomy.

Dwa dni pózniej zbadałem wode:

NH4 = 0

NO3 = 1

dKH = 7

zasolenie 1.021

Do akwarium doszła też grzałka bo w domu jakoś zimno...

Po raz pierwszy podmieniłem też wode - 5 litrów. Mieszanie wody z solą można porównać do japońskiego rytuału parzenia herbaty. Tu każda czynność, każdy gest ma sens. :)

Akwarium jakoś to przeżyło:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalka Aquaela ustawiona na 26C utrztymuje stabilnie 24 stopnie :) zawsze cos :)

Zasolenie pod dolewce czystej wody dalej 1.021 a nawet ciut mniej - moze trzeba ciut dosolic?

Od 4 dni wszystko zarasta zielonymi i brunatnymi glonami - szybe musze skorobac co dwa dni. Tak sobie mysle ze za dlugo swiece swiatlo - policzylem sobie ze nawet do 18h! W zwiazku z tym zamontowalem timer i ustawilem na swiecenie od 14tej do 24tej (10h - ciagle nie wiem czy nie za dlugo). Dzieki temu bede mogl wieczorem cieszyc wzrok patrzac na akwarium...

NH4 < 0.1

NO3 < 0.1

NO2 - nie badalem

Co do glonow to sa miejsca ewidetnie objedzone przez jakies stworki - podejrzewam ze w nocy cos wylazi z dziury w skale i pasie sie na glonach dookola jamki - jeszcze nie udalo mi sie odkryc co to za stworzenie.

Capnela wieczorem postanowila pojsc na spacer i spadla ze skalki. Kupilem ja przyrosnieta do malego kamyczka i ten kamyczek postawilem na skale - jaki widac nie byl to dobry pomysl. Po dlugiej lekturze forum postanowilem ja przykleic do skaly. Skala zostala wyjeta, osuszona w miejscu klejenie papierowym recznikiem i oczyszczona pilnikiem. Tak samo z postapilem z podstawa na ktorej rosla Capnela. Nastepnie posmarowalem Kropelka i przykleilem. Nie mam zdjec bo pierwsze klejenie bylo zbyl traumatycznym przezyciem. Przy okazji odzielilem szczepke Capnelii.

Ponizej zdjecie objedzonego kawalka skaly z glonow oraz naburmuszonej Capneli.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zasolenie pod dolewce czystej wody dalej 1.021 a nawet ciut mniej - moze trzeba ciut dosolic?"

Witam :)

No przeciez wiesz, ze jak dolales czystej wody to solanke rozcienczyles, no to jak to zasolenie mialo wzrosnac ?

Jest za male :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - to bylo pytanie retoryczne :)

Dzis rozrabiam solanke i bede powoli dolewal. Zasolenie na razie mam takie jakie bylo w wodzie sklepowej (w sumie zastanawialem sie czy miernik jest dobrzy wyskalowany).

Pozdrawiam

update 2010-11-13

1. Solanka sie powili zageszcza :p na razie 1,022.

2. Ona, dziekuje za powitanie :) wydaje mi sie ilosc 30 litrowych akwariow na forum przekroczyla ilosc Reef Maxow - jeszcze troche i trzeba bedzie odrebna grupe zlozyc :)(BTW - Twoj watek znam juz napamiec :) Capnela faktycznie ma cos z bonsai, zwlaszcza ze mozna ja ciac :)

3. Wczoraj pojechalem do sklepu po wode i wrocilem z dodatkowym kilogramem gruzu i dwoma zwierzaczkami: szczepka Rhodactisa i Zoanthsow. I teraz potrzebuje pomocy :(

Rhodactis czesciowa sie odkleil od skaly. Dodatkowo prad wody w akwarium (mimo iz zostal przytlumiony) ciagnie za odklejony plat. Zjecie ponizej. Czy nalezy zwierzaczkowi pomoc i np. zlapac gumka na tydzien zeby mogl sie dokleic spowrotem?

5781-odklejony%20rhodactis%208.jpg

I drugie pytanie (zdejcie drugie) - kilka zoa bylo nie "ukorzenionych". Czy takie zlapanie gumka im nie zaszkodzi? I kiedy ja zdjac bo jest paskudna? I co to rosnie na kamieniu, na samej górze?

5781-zoa.jpg

A tak wyglada wszystko razem:

5781-akwa.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rhodactis tak ma, także nie przejmuj się.

Zoa - gumka im nie zaszkodzi, a kiedy się ukorzenią ? hgw, kilka dni na pewno trzeba poczekać.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I co to rosnie na kamieniu' date=' na samej górze?[/quote']

chyba parazoanthus

a co do rhodactisa to tak jak napisał @SkoczekPL ,sam to w kółko przerabiam :)

Powodzenia w prowadzeniu zbiornika :)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kaskada piasku nie wciaga ci? widze ze prawie dotyka go...


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL, Yoghrer - Rhodactis faktycznie mniej sie przejął odemnie tym ze został odklejony. Dzieki chłopaki za wsparcie :D Uratowaliście mi weekend - tak bym siedział i zastanawiał co z nim zrobic.

macieks

zrobiłem inspekcję filtru - piasek jest ale w ilośćiach minimalnych - podejrzewam że został wciągniety gdy porusyłem podłoże - piasek latał wtedy po całym zbiorniku - przu ustalonej pracy nnie wciąga.

tmaciek

w kaskadzie są na razie tylko standardowe gąbki

Z akwarium zapoznał sie mój kocur - Kilimanjaro - nie mogł się powstrzymać przed napiciem się wypływającej z kaskady wody - próbował 3 razy żeby się upewnić że jest paskudna - mam nadzieję ze więcej nie będzię biorąc pod uwagą potencjalne koralowe toksyny...

maly update na 2010-11-15

zasolenie 1,022

NH4 <0.05

NO3 ~ 5

KH 7deg

pojawienie sie NO3 dalo impuls buro-zielonym glonom - zaczely zarastac szyby i piasek. od wczoraj nowy cykl swiecenia (zamontowalem dwa niezlezne zegary) - 10000K swiece przez 7h, 20000K przez 12h. Jesli przyrost glonow bedzie dalej taki sam bede musial skrocic czas swiecenia.

Szczepki pomaranczowych Zoanthusow przenioslem na druga skalke - poprzednio byly za blisko Parazoanthusa i malutkiej czerwonej rurowki :D

5781-30l_nano%20%20-%20legatowka%20-%20101.jpg

Teraz Parazoanthus ma cala skale dla siebie a zoa strzelaja focha :D

5781-30l_nano%20%20-%20legatowka%20-%20210.jpg

mam nadzieje ze im przejdzie

Od 3 dni Capnella nie pompuje wody :D Niestety nie znam przyczyny. Do glowy przychodza mi dwie rzeczy:

1. Odczepienie od niej szczepki - drugiego pnia (szczepka ma sie w zasadzie dobrze).

2. Sadzone (gniecione i meczone) Zoa i Rhodactis strasznie pluly - moze czyms zatruly wode (na wszelki wypadek wlozylem do kaskady woreczek wegla) ale na razie bez rezultatow.

Ponizej zdjecie Capneli (nazwanej przez domownikow Jochanekiem)

5781-30l_nano%20%20-%20legatowka%20-%20211.jpg

Jak widac na zdjeciu nie otwieraja sie lapki. Co gorza nie sklada sie na noc....

Poza tym w akwa wrze zycie. Z kazdej dziury wystaja jakies macki. W nocy zaobserwowalem perlowego slimaka ok 1cm dlugosci.W piasku pelzaja kilkucentymetrowe robaki - zycie pelna geba :D

update - 2010-11-22

Johankowi (czyli Capnelii) humor dopisuje :D W dodatku ma 3ke przyjaciółek: sexi shrimps. Spedzają wiekszą część czasu razem :D

Glony jak rosły tak rosna - pomieniam po ok 10% wody tygodniowo (2 x po 1.5 litra - idealna ilosc do rozmieszania w butelce).

Zasolenie powoli rośnie jest już 1.0225.

NO3 znowu na poziomie 1.

Oto Capnela z koleżanka:

5781-krewecia.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 30 dni akwarium sobie stalo i niesprawialo problemow za to ja ograniczalemsie do codziennej pielegnacji. Przez 2 tygodnie nawet mniej bo akwarium zostawilem pod opieka zony - pradzila sobie dzielnie i po powrocie do domu znalazlem wszystkie zwierzaki w dobrej kondycji :)

W tym czasie Zoa zaczely sie powli rozrastac, Parazoanthus dochowal potomka tak samo jak Capnella. Ostatnio (z okazji urodzin) zona zabrala mnie do sklepu i zafundowala jeszcze pare zwierzakow:

Urocza Caulustree

5781-akwa%2020101220-102a.jpg

oraz nie mniej piekna:

5781-akwa%2020101220-103a.jpg

Teraz czeka mnie nauka karmienia - generalnie w takim malym zbiorniku moze to byc trudne ale mam nadzieje ze sie uda bez szkod dla flory i fauny (a zwlaszcza fauny).

Rodactis ktory na poczatku udawal ze chce odplynac bardzo ladnie sie przykleil do skaly:

5781-akwa%2020101220-104a.jpg

I jeszcze szczepka Zoa. Powoli pojawiaja sie nowe polipy :)

5781-akwa%2020101220-105a.jpg

Na razie nie daja mi spokoju tylko glony kotre pojawiaja sie po kazdej podmianie wody. Byc moze ze przyczyna jest zle wymieszanie soli - mieszanie w butelce po Muszyniance, recznie kilkanascie razy w ciagu doby.... przy najblizwszej okazji przetestuje mieszanie przy pomocy brzeczyka....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update..

Po krótkich kłopotach z Zoantusami http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34143&d=0, wydaje się w akwarium jest wszystko w porządku. Ostatnimi czasy trochę wzrósł poziom związków azotu (zapewne spowodowany karmieniem LPSów) ale pozostaje w normie. Troche ogranicze karmienie.

Przez 2 miesiące poziom KH spadł z 8 do 5 stopni - od tygodnia podnosze go dodając wodorowęglan sodu. Podejrzewam glony wapienne o wyjadanie wapnia.

Akwarium wygląda tak:

5781-2011-01-02-113-akwa.jpg

Odkryłem już główną wade 30ki - jest za mała - korale się nie mieszczą :)

Ostatnio przybyło takie coś:

5781-2011-01-02-109-%20jez.jpg

urosła gorgonia (chyba) z małą gąbką (pewnie do mycia nóg :D

5781-2011-01-02a-102.jpg

oraz przybyła szczepka Acanthastrea'i - tej mój "wypaśny" aparat nie chciał sfotografować.

Zaczynam powoli (bardzo nieśmiało i po cichu żeby żona nie usłyszała) myśleć o wiekszym zbiorniku.... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Nanorefka 30-to litrowa wytrzymała u mnie tydzień,po tym czasie stwierdziłem że jest ciasno i wszystko przełożyłem do 84 litrowego baniaczka. Sporo wiecej miejsca a i koszta nie zbyt wielkie bo wykorzystałem filtr z tej kostki,5 kg skały miałem wiec dokupiłem tylko drugie tyle i dołozyłem piasku. Musiałem jednak zainwestować w odpieniacz (470zł)


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zapasowego baniaczka (tzn sa ale tez 30litrowe wiec to zadne rozwiazanie).... Pozatym oporcz odpieniacza, chcialby sie jeszcze dodac lepsze swiato, dolewke, automatyczna suplementacje, itp.

Nie pozostaje mi nic innego jak skaldanie na cos wiekszego...

Pobawilem sie z aparatem i troszke lepsze zdjecia mi wyszly:

5781-2011-01-04-101.jpg

5781-2011-01-04-105.jpg

5781-2011-01-04-107.jpg

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaczku sie nie wiele zmienia (brak miejsca) wiec nie ma o czym pisac.

Ogolnie wszystko rosnie z wyjatkiem przedstawicieli Zoanthusow - te nijak sie nie chca przekonac do rosniecia - zazwyczaj siedza zamkniete i odtwieraja sie tylko od swieta :/ reszta w calkiem niezle kondycji LPS pompuja sie i rosna, Grzybki zaczely sie rozmnazac, glony wapienne pokryly prawie cala skale i wiekszosc plastikow - z braku miejsca zaczely sie pojawiac na tylnej sciance, na szkle.

Po paru miesiacach okazalo sie ze potrzeba dozowac Balinga - od 2 miesiecy leje kh i od tygodnia Ca. magnezu na razie nie trzeba.

Akwarium:

5781-30cm%2020110219%20-%20101.jpg

5781-30cm%2020110219%20-%20102.jpg

5781-30cm%2020110219%20-%20103.jpg

Zoa: :clowning

5781-30cm%2020110219%20-%20100.jpg

Moj sposob na sledzenie parametrow:

5781-m5.jpg

5781-m6.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze Zoa okazaly niewdziecznasc godna jamochlona i prawie zniknely (parazoanthus zniknal zupelnie) w ramach pocieszenia akwarium pojawily sie 2 nowe zwierzatka:

Clavularia

5781-akwa%202011-03-05-%20111.jpg

Fungia:

5781-akwa%202011-03-05-%20114.jpg

Discosomma dochowala sie "potomstwa" :p - Pod "spodnica matki" kryja 4 male grzybki :mooning

5781-akwa%202011-03-05-%20105.jpg

Ciagle bije sie z myslami o wpuszczeniu rybki. Narazie wygrywa zdrowy rozsadek :whip

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#332894 maskonur :

Ciagle bije sie z myslami o wpuszczeniu rybki. Narazie wygrywa zdrowy rozsadek :whip

pozdrawiam

TO chyba walka każdego "nano-refiarza" :mooning

Ile w zbiorniku jest żywej skały?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

Popraw parametry i będzie ok :mooning

A co do zdjęć korali to na tym pierwszym z ostatniego Twojego postu to nie jest clavularia tylko anthelia.

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

giant19,

skaly mam cos ok 4kg i drugie tyle piasku. Parametry wody na granicy :whip czyli NO3 ponizej 5mg/l a ostatni pomiar PO4 zrobiony HI713 wykazal 0.09 czyli nie najgozej. Z drugiej strony zapas tez nie jest juz za duzy.

cherry_ukasz,

Nad parametrami pracuje i chyba juz nie sa takie zle :mooning Natomiast co do podejrzanego koralowca to nie mam pewnosci ale anthelia, nalezaca do rodziny Xeniidae powinna pulsowac (Eric Bormanem - Acuarium Corals) a ten zwierz ani mysli.

W sieci podobne koralowce sa pakazane np na:

animal-world.com

PalmTree(Glove)Polyp_ClavulariaSpWRS_C1367.jpg

Mam nadzieje ze za pare dni zwierzak przestanie stroic fochy i sia ladnie otworzy - wtedy zrobie wiecej zdjec.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update...

Teraz juz nic mie sie zmiesci... no chyba ze... :D

5781-morskie2011-04-04___01.jpg

i w detalu:

5781-morskie2011-04-04___02.jpg

5781-morskie2011-04-04___03.jpg

5781-morskie2011-04-04___04.jpg

5781-morskie2011-04-04___05.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala hanka niestety troche zaniza wynik PO4 wiec napewno 0,09 nie masz,tylko kolo 0,12-0,13 czyli nie najlepiej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.