Skocz do zawartości
cichy.waw

kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie jeszcze raz wszystkich posiadam zbiornik 450 litrów (dł155,sz60,w50) który planuje przerobić na akwarium morskie i mam odnośnie tego kilka pytań:

1)akwarium nie ma komina sumpa panelu czy jest to konieczne czy są odpieniacze które można włożyć do wnętrza akwarium i próbować zasłonić go skałą

2) jaki odpieniacz kupić

3) czy akwarium można przykryć szybom

4) nad akwarium są świetlówki t8 można na nich próbować ze startem zbiornika a potem z czasem je wymienić czy od razu t5 wstawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Ad.1 Są :)

Ad.2 dobry :)

Ad.3 Można, ale lepiej użyć szyby, i pewnie będzie to uciążliwe w obsłudze. Dodając odpieniacz do akwarium który będzie wystawał to przykryć całość będzie ciężko.

Ad.4 Można, a ile ich tam masz i jakich ?

PS: Zbiornik masz super, może przykleił byś komin albo dał pudełko przelewowe i jednak o sumpie pomyślał.?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedz odnosząc się do pytać

Ad.1 czyli można się obejść bez komina oraz panelu (czy jak się robi takie akwarium to lepiej już próbować wiercić dno i wstawiać komin)

Ad.2 rozumiem poczytać pooglądać porównać i wybrać (ale kupować na 450 litrów czy na 500 tez może być)

Ad.3 tu Cię trochę nie rozumiem do drugiego przecinka , jeśli chodzi o wystający odpieniacz to wytnie się dziurę w szybie , zależy mi żeby była szyba, bo jak się nie do tak to muszę przerabiać cała szafkę oraz obudowę akwarium, ponieważ akwarium jest obudowane tak że tylko widać przednią szybę (wcześniej pływały paletki a one potrzebują 30 stopni więc to była duża oszczędność energii)

AD.4 co do belek to na pewno trzeba będzie kupić rury do tych świetlówek o raz jeszcze dołożyć jakieś bo są na razie tylko 4x40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Pawle :)

Ad.1 Obejść się można, ale wyobraź sobie jak będzie wyglądało Twoje akwarium (bez sumpa i panela) jak napchasz gratów.

Zastawisz wszystko skałą i co ? W razie jakiejś draki ze sprzętem będziesz wszytko rozwalał ? Pomyśl.

Ad.2 Nie kupuj odpieniacza gdzie producent napisał że do 450l. Wszystko zależy od obciążenia akwarium, ale z reguły kupuje się troszkę większe.

Ad.3 Tu był mały joke, piszemy szybą a nie szybom :) A co do szyby, w zasadzie morszczaki jej nie używają chyba że w małych nano kostkach

Ad.4 Teoretycznie liczymy 1W na 1 litr (ledy 0,5W na i litr) ale jak będziesz miał miękkie to może być mniej.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 ok to na to pytanie już mam odpowiedz zobaczymy jakie będą wymiary odpieniacza to jeśli podstawa nie będzie przekraczała 15 cm to wkleję panel do akwarium bo jest szerokie.

Ad.2 akwarium na pewno nie bardzo obciążone bo to pierwsze moje akwarium morskie a przy mniejszej obsadzie ryb łatwiej utrzymać odpowiednie warunki (tak jest przynajmniej w słodkowodnym akwarium)

Ad.3 z tym muszę pomyśleć co zrobić

Ad.4 na początku na pewno będą miękkie

Ad.5 posiadam filtr zewnętrzny unimax 700 oski ma z porcelany i pojemność 30 litrów i z tego co wyczytałem to mi się on raczej nie przyda mogę go spakować do pudła i wstawić do piwnicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#296982 cichy.waw :

Witam ponownie jeszcze raz wszystkich posiadam zbiornik 450 litrów (dł155,sz60,w50) który planuje przerobić na akwarium morskie i mam odnośnie tego kilka pytań:

1)akwarium nie ma komina sumpa panelu czy jest to konieczne czy są odpieniacze które można włożyć do wnętrza akwarium i próbować zasłonić go skałą

2) jaki odpieniacz kupić

3) czy akwarium można przykryć szybom

4) nad akwarium są świetlówki t8 można na nich próbować ze startem zbiornika a potem z czasem je wymienić czy od razu t5 wstawić.

1.Są odpieniacze zewnętrzne przy tym litrażu proponuje jakiś dobry kupić koszt ok 1000zl

2.Deltec mce600 jak chcesz mieć wolne akwarium od przeciążeń ewentualnie Turboflotor Blue 3000.

3.Ja bym nie przykrywał bo szyba będzie matowa i światła mniej dojdzie.

4.Proponowałbym od razu t5 z 6 sztuk do miękkich starczy.T8 sporo mniej światła daje a akwarium duże i wysokie.

Jeśli nie masz jeszcze wody pomyśl to pomyśl o sumpie.Bo pozniej nie będzie ci się tym bardziej chciało , a to nie byle 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zewnętrzny filtr możesz jeszcze w przyszłości wykorzystać. Możesz do niego wpakować węgiel i inne absorbenty, np. chemi-pure, purigen czy rowa-phos. Ale to w przyszłości. Na starcie raczej ci się nie przyda. Potem jednak wyręczy cię z konieczności wkładania dodatkowych pojemników do baniaka, czy kaskady jeśli nie masz sumpa :).

Reszta, to tak jak Ci koledzy radzą :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedz, na odpieniacz miałem wydać ok 700 zł ale jak trzeba będzie to się dołoży to 300 zł, a co sądzicie jeszcze o turbo blue 1000 on jest do akwarium do 500 litrów, moje ma 450 a jak do niego się włoży skałę to objętość się jeszcze zmniejszy a czytałem że odpieniacz też nie może być za duży bo to ma też zły wpływ na zbiornik.Z sumpa się wycofuje oraz panelu wewnątrz akwarium jeśli kupię wieszany odpieniacz jak trzeba będzie dodatkowy osprzęt montować do akwarium to mam dostawiany panel z pompą do boku, wysokości i szerokości akwarium a długości 10 cm chyba z 5 przegrodami. co do oświetlenia jeśli zbiornik będzie odkryty to można montować nad nim normalne świetlówki one zazwczaj mają metalowe obudowy a metal nie powinien mieć styczności z wodą. I jeszcze jedno czy zaopatrywał się ktoś z was na giełdzie w łodzi można tam kupić taniej niż w sklepach, pracowałem na hurtowni zoologicznej wiec trochę tam czasu spędziłem i do słodkowodnego akwarium można tam dużo taniej pokupować akcesoria ryby .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacze maja to do siebie ze czasami zdaża im sie zagotowac i wylac cala zawartosc z kubka,jak bedziesz mial odpieniacz na zewnatrz to ta zawartosc wyladuje na podlodze,wtedy napewno zrobisz sump.

Wydajnosc odpienaczy podaną przez producenta mozna miedzy bajki włożyc,szukaj odpieniacza na akwa 800-1000l.

Brak sumpa oznacza tez brak przelewu lustra wody co oznacza ciagly syf na powierzchni wody w akwarium.

Idziemy dalej,sam odpieniacz w dluzszej perspektywie tez nie wystarczy,trzaba stosowac czesto absorbery na PO4 i wegiel aktywowany,nie majac sumpa zrobisz z akwarium rafinerie ,co nie bedzie dobrze wygladac.

Moim zdaniem,takie duze akwarium bez sumpa to porazka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cichy - z sumpem to jak z siodelkiem w rowerze - pojedziesz i bez niego, pytanie jak daleko i czy Ci sie bedzie wygodnie jechalo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wklejony panel w rogu akwarium w którym wstawił bym odpieniacz grzałkę i w miarę potrzeby inne sprzęty powinien załatwić sprawę syfu na powierzchni wody, co do sumpa to ok jest to fajna sprawa łatwy dostęp ale znacznie powiększa ilość wody a zamontowanie go wiązało by się z całkowita przebudowa szafki i do tego wiercenie dziur w akwarium i dodatkowym kosztem w postaci kupna mocnej pompy która by ta wodę wypompowywał a w panelu nie ma tego problemy bo pompa pompuje wodę na tym samym poziomie. Dobrze myślę jak się mlę proszę o sprostowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoity odpieniacz na ten litraz to tylko do sumpa.

Otworow wiercic nie musisz,mozesz kupic overflow box,pompa to New Jet 2300,spokojnie wystarczy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslisz tak dobrze, jak kazdy kto zaczyna te przygode.

To nie bedzie szybka wklejona w rogu, tylko caly odciety bok akwarium, szerokosci 15-20 cm, zeby zmiescic dobry odpieniacz, pompe, czujnik automatycznej dolewki (zbiornik na wode osobno, w szafce?), grzalke, nie mowiac o klopocie gdybys chcial zamontowac jakis filterek z absorberami itd. Wszystko to ma kable itd. Mamy w szafce po 10-20 gniazdek. Wyobraz sobie jak to bedzie wygladac przy calkiem fajnym akwarium.

Sump wcale nie powieksza "znacznie" ilosci wody. Wlejesz 40 litrow a reszta pozostaje pusta...zeby przyjac splywajaca wode przy np: wylaczeniu pradu.

Ale prad zaoszczedzisz budujac panel (jedna pompa), tylko czy warto...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś napisać jaki odpieniacz kupić jak bym jednak decydował się na zrobienie:

1) sumpa

2) panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Deltec APF-600


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Schuran 150


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duże akwa na panel... tylko sump:

1) wygoda obsługi

2) możliwość humanitarnego "wyrzucania" niechcianych stworzeń do sumpa

3) ogromne możliwości na dodawanie nowego sprzętu - a na pewno w pewnym momencie postawisz reaktor na biopeletki, refugium itp.

4)zwiększenie ilości wody w obiegu sprzyja poprawie stabilności ekosystemu - im więcej wody, tym prościej

5) luz w zbiorniku - w głównym zostają tylko pompy cyrkulacyjne, wszytko inne - czujniki, mierniki, dolewki, dozowniki mikroelementów, grzałki itp. ląduje w sumpie i szafce obok

Co do odpieniacza - najlepszy, na jaki Cię stać, na tym nie ma sensu oszczędzać - będzie na długo, a tak kupisz "cieniznę", powiększysz obsadę i za rok będziesz wymieniał. Jeśli naprawdę cienko stoisz z kasą, to chociaż zacznij od Bubble Magusa NAC7... choć i tak jest za słaby na mocno obsadzone 400l... Za 700zł nie kupisz nowego odpieniacza do 450l... chyba, że DIY od kogoś z forum (plus pompa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi postanowione będzie sum bez komina ale z przelewem. przenoszę się teraz do innego działu forum z pytaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.