Skocz do zawartości
kapuhy

Fakty i mity w morszczyźnie

Rekomendowane odpowiedzi

I nie musisz mi życzyć' date=' żebym się wypowiada z własnego doświadczenia, bo to trochę głupie życzenia[/quote']

Ty nie musisz się wypowiadać ze swojego doświadczenia a ja muszę? Czy musisz włożyć rękę do ognia żeby się przekonać że parzy? Wyraziłem swoje zdanie i nie muszę Ci go w żaden sposób tłumaczyć bo jest MOJE, jak widać z wypowiedzi doświadczonych morszczaków nie tylko moje. Jak dla mnie skała jest medium filtracyjnym, metodą prowadzenia zbiornika, i jak każde medium zachodzą w niej procesy powolnego starzenia i spadku właściwości filtracyjnych. DSB się starzeje i jego właściwości filtracyjne maleją aż w końcu staje się bombą zegarową, a skała Twoim zdaniem nie? Ciekawe. A o absorbcji fosforanów przez skałę w zbiornikach prowadzonych na mikserze i możliwości późniejszego oddania przez nią tego całego syfu w przypadku spadku ph też nie słyszałeś? Kończąc dyskusję na ten temat napiszę raz jeszcze że mit starzenia się skały i spadku jej właściwości filtracyjnych dla mnie mitem nie jest tylko faktem, dla Ciebie to mit i tak to zostawmy, każdy ma prawo do własnego zdania:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ @seb, ja jak najbardziej piszę ze swojego doświadczenia, tylko nie rozumiałem zasadności Twoich życzeń dla mnie. No wyraziłeś swoje zdanie, a ja chciałem wiedzieć czy piszesz z własnego doświadczenia, czy może na przykład gdzieś to wyczytałeś... jeśli odbierasz to jako atak na swoją osobę (a ton Twoich wypowiedzi mi to sugeruje) to tak nie jest. Chce wiedzieć czemu trzeba zmieniać skałę i czy Ty to zrobiłeś już, skoro masz takie zdanie. Nic w tym złego czy zaczepnego. Czysta ciekawość, bo może się coś nowego dowiem. Zweryfikuję swoje poglądy, nauczę się czegoś nowego od praktyka a nie tylko powielane rzeczy i wytłumaczenia "bo tak"... to może się koś wypowie, kto zmieniał już skalę? Jak to zrobił? Bo chyba nie wsadził świeżej z frachtu do swojego spsowiska...

Ja mam akwarium od kilku lat, mam znajomych starych (z tego forum) którzy tez po kilka lat mają, i żadnemu nawet nie przyszło o do głowy. Stąd i oni się też czegoś dowiedzą nowego.

Przedmuchiwanie i płukanie skały rozumiem... ale jej starzenia nie. Sąd SEBie, proszę mi powiedzieć nie wymijająco jak do tej pory, a wpost... wymieniałeś już skałę czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem część, jakieś 40%, to co było na dole w okolicach dna było śmierdzące siarkowodorem i czarne po rozłupaniu, poszło do kosza, skała była u mnie ponad dwa lata.

Pozdrawiam

seb

ps. jakie Twoi znajomi i Ty macie wartości NO3 i PO4?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dwóch latach powiadasz... no naprawdę nieźle.. Właśnie zadałem sobie trochę trudu i wyciągnąłem skałkę z dna... nie śmierdzi, leży na piasku:) Nie ruszałem jej nigdy z niego:) Ale może miałeś jakąś felerną skałę.

Czy ktoś jeszcze miał podobne problemy jak @seb?

Parametry ostatni raz jak mierzyłem były jak najbardziej ok. Od tamtej pory nic się nie zmieniło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297916 UNSU :
#297775 Włodzimierz :

Mam w kominie ~5 litrów biobali i NO3 ~0, PO4 ~0. Mam też Beasta i co?

i cieszę się ze nic, można dalej nad Twoim przypadkiem indywidualnie dyskutować np. ile masz ryb jak często robisz podmiane itd. itp.. To że jedną rzecz robimy "źle" nie oznacza że zaraz wysadzimy baniak bo możemy to równoważyć mnóstwem innych dobrych rzeczy, ale sęk w tym że może zadowalać się tym co jest spróbowac wyjąc kulki, może będzie jeszcze lepiej:waving

Moje 400 l.

2553-akwa1.jpg

A po co zmieniać coś co dobrze działa? Żeby potem mieć problemy?

Wodę zmieniam jak mi się przypomni. Rybek mam 12, kilka krewetek, krabów, ślimaków. Karmię 3-4 kostki IT codziennie. Korali dodatkowo nie karmię. Swietlówki wymieniam co 11 miesięcy. Sól mieszam 5 minut i wlewam do akwa, ostatnio 80 l. Używam węgla Aquaela, absorbera PO4 Sery, ZeoMax Aquaela - po co przepłacać?

I bakterii z Obi - zamiennik akwarystycznych:clowning

Korale mi nie bieleją. Wszystko żyje i rośnie. Ja jestem zadowolony.

Jak widać złamałem chyba wszystkie prawidła i mity :)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Parametry ostatni raz jak mierzyłem były jak najbardziej ok. Od tamtej pory nic się nie zmieniło

Jak najbardziej ok tzn jakie konkretnie i czym mierzone? Nic się od tej pory nie zmieniło, skąd ta pewność?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb salifert i TM, miałęm 2 zestawy, bo lubię się upewnić. Nie pamiętam dokładnie, a nie chcę pisać nieprawdy, ale były ok, słowo daję:) Teraz dałem koledze, więc nie mogę zrobić pomiarów specjalnie dla ciebie. Oczywiście na wyraźne życzenie to kopne się po nie i zmierzę.

A skąd wiem że jest ok? No widzę oczami:) Skała w akwarium, którą właśnie wąchałem leży ponad 5 lat:) Więc ja naprawde nie widze konieczności zmiany skały ... jeszcze jak Ty, co dwa lata;) Ale dziękuje za odpowiedz.

Ktoś jeszcze zmienia swoją?

@Włodzimierz... akwarium piękne!:) Zmieniałeś skałę?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Włodzimierz- Piękne akwarium. Ale jako że łamiesz wszelkie zasady osób wiedzących lepiej to za kare musisz wyrzucić połowę akwarium (najlepiej do mojego zbiornika).

I nie dowiesz się jak piękne by było jakbyś wyrzucił biobale :)

Jedna osoba miała metodę wyłączania wszystkich pomp na noc. Wg niektórych teorii powinna nastąpić śmierć wszystkiego co żyje. On tak robił przez rok i nic nie zdychało.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtam!

Quote

#297928 Włodzimierz :

"A po co zmieniać coś co dobrze działa? Żeby potem mieć problemy?

Wodę zmieniam jak mi się przypomni. Rybek mam 12, kilka krewetek, krabów, ślimaków. Karmię 3-4 kostki IT codziennie. Korali dodatkowo nie karmię. Swietlówki wymieniam co 11 miesięcy. Sól mieszam 5 minut i wlewam do akwa, ostatnio 80 l. Używam węgla Aquaela, absorbera PO4 Sery, ZeoMax Aquaela - po co przepłacać?

I bakterii z Obi - zamiennik akwarystycznych:clowning

Korale mi nie bieleją. Wszystko żyje i rośnie. Ja jestem zadowolony.

Jak widać złamałem chyba wszystkie prawidła i mity "

@Włodzimierz najważniejszy jest zdrowy rozsadek, każdy baniak jest inny jeżeli zwierzaki przyzwyczaisz do warunków które im zapewniasz to wszystko będzie żyło i rosło .Podchodzę do tego tematu podobnie jak Ty nie mieszam 2 dni i nie podmieniam wody co tydzień punktualnie o 13:05 równe 10% :) i też daje rade

a zbiornik masz mega wypas

pozdrawiam


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodziu, klasa:) znalazłeś swoją drogę i jak widać to dobra droga:)

dxp, jak już mówiłem ja mam swoje zdanie, Ty swoje, żeby rozwiać nasze wątpliwości nie musisz robić testów, po prostu pokaż swój baniaczek:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297949 seb :

Włodziu, klasa:) znalazłeś swoją drogę i jak widać to dobra droga:)

dxp, jak już mówiłem ja mam swoje zdanie, Ty swoje, żeby rozwiać nasze wątpliwości nie musisz robić testów, po prostu pokaż swój baniaczek:)

Pozdrawiam

seb

o to by było dobre wyjście,pokazac baniaczek


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie Panowie cala wojna na temat tz.starych skal troche nie ma sesu.Mam ponad 40sci kilo starych skal ktore sa w procesie odmladzania.

Szkoda bylo mnie wywalic je Bo zajelo troche czsu I $$.Naogol skaly zatykaja sie po dloszym okresie(7 do 10 lat).Rodzaj tenku,wielkosc jego,rodzaj korali,ilosc ryb,karmienie I rodzj chemi,bakteri,wydajnosc filtra jest czynnikiem kiedy powoli

(pojedynczo)bedzie trzeba skaly ocswierzyc.Jesli macie tenk 2-5 lat to nie ma potrzeby sie tym martwic.Ba wasze skaly to mlodziesz I do starosci

Jest dluga droga.Moje Siedza w tenku glonowym robaczki je czyszcz I coraz sa ladniejsze.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he , prawda jest też taka że jak ktoś chce wymienić skałę to pewnie sprzedaje ją innemu akwaryście, i tak krąży po różnych zbiornikach stara skała. Jakoś nie chce mi się wierzyć że ją po prostu wyrzucają do śmietnika.

Wracając do glonów wapiennych, to przecież nie zarastają skałę w 100 procentach, tylko rosną od strony naświetlanej.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja z chęcią zobaczę zdjęcia zbiornika dxp, bo coś od kiedy padło takie życzenie umilkł kolega trochę.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297928 Włodzimierz :

Jak widać złamałem chyba wszystkie prawidła i mity :)

BRAWO. A reszcie polecam portale zza wielkiej wody gdzie prowadzone są rzetelne badania i podawane rzetelne informacje :) a co do bioballi ... niestety one się nie zużywają jak inne droższe elementy filtracyjne na których można regularnie zarabiać, więc akurat do informacji o nich podchodzę sceptycznie, chyba ze ktoś rzeczywiście fajnie opisze czemu mu baniak padł po kulkach... bo parę pływających (a nie upchanych na sztywno) w sumpie jak się ma dobry przepływ i jakiś prefiltr (jak u mnie gąbka) nie powinno gromadzić "syfu"...


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumialem, co "pare plywajacych" moze zmienic. Chyba ani na plus, ani na minus. Mozesz jakos uzasadnic ich plywanie w "filtrze" i jaka funkcje wedlug Ciebie spelniaja ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no raczej nie wpływają u mnie zbiorniku na minus bo raptem jest ich 1 litr w ruchu i nic się nie gromadzi między nimi, więc czemu nie miałyby wpływać na plus? przecież to też jakaś powierzchnia do zasiedlenia dla bakterii które żyją.. w zasadzie wszędzie... a jak jest dobry ruch i nie zachodzą syfem to nie rozumiem skąd miałyby produkować azotany czy w inny negatywny sposób wpływać na baniak? Przecież np "cudowne kulki" też są w ruchu i jakoś bakterie na nich żyją i świetnie denitryfikują. A że to kontrowersyjny sposób filtracji to myślę że i temat odpowiedni :) Nie robiłem specjalnych pomiarów przed i po wrzuceniu więc nie mogę jakoś specjalnie uargumentować ich skuteczności parametrami.. no ale czemu od razu ciskać w nie gromy? Zresztą sprawują się również na świetnym przykładzie akwarium Włodzimierza. Na Reef Central niektórzy (mało bo mało ale używają) pisali że wystarczy o nie dbać żeby nie zachodziły brudem to im pomagają... więc czemu nie spróbować?

edit: a wydaję mi się że większość ludzi właśnie na nie narzeka bo nazbierało się na nich kupę syfu, słaby przepływ i po poruszaniu wszystko poszło do wody... wydaję mi się że to analogiczne do sytuacji gdzie ktoś na gnój za skałą i nagle go "przedmucha"... i katastrofa gwarantowana... więc w takim przypadku nie wnioskowałbym że skała nie filtruje i jest ogólnie be...


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tam nie ma bakterii denitryfikujacych.

Jesli nie wiesz, w czym Ci pomagaja, to chyba nie warto o nich wspominac ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no tak, teraz przypatrzyłem się z bliska i też ich nie widzę :) no to tu będzie zagwozdka dla kogoś kto ma mikroskop i ma chęć sprawdzić czy rzeczywiście tam osiedlają się bakterie czy nie ... bo małym ślimakom nie przeszkadzają czarne kulki...

link z badania o bioballach jak komuś się chce czytać

badanie na 7500l słonej wody,a wnioski w skrócie

" As shown in Fig.2, concentration of nitrate in pond 1 decreased from 33 to 9 mg-N/L and nitrate in

pond 2 decreased from 20 to 7 mg-N/L."

znalezione pod haslem tubular denitrification reactor (TDNR). Być może i nie do końca wiarygodne ktoś powie, ale akurat nie mam za wiele czasu żeby się w każdą taką pracę zagłębiać

i mój komentarz - tak dozuję wódkę jako źródło węgla a oni dozowali metanol :)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yogher, to że nie zbiera się na nich syf to dobrze, ale to nie znaczy że nie produkują NO3:) Denitryfikacja na nich nie zachodzi, nitryfikacja owszem, na pelletach bakterie są dokarmiane pelletami właśnie, a to coś zupełnie innego niż procesy zachodzące na kulkach:) Ale to osobny temat:) Biobale sprawdzają się świetnie w baniakach z rybami, jako złoże zraszane, doskonale radzą sobie wtedy z amoniakiem i azotynami, warunek jest taki że nie pływają tylko są zraszane więc duży dopływ tlenu plus spora powierzchnia daje nam wydajną nitryfikację.

Pozdrawiam

seb

edit.na szybciora przejrzałem linka i to co zbudowali, i wnioski jakie podali dotyczy denitryfikatora:) a to jeszcze zupełnie inna historia, u Ciebie w baniaku na biobalach zjawisko takie jak u nich czyli denitryfikacja nie zachodzi:)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dla kogoś kto ma mikroskop i ma chęć sprawdzić czy rzeczywiście tam osiedlają się bakterie czy nie "

Chyba zeby tu pisac warto by bylo przynajmniej poczytac, na czym polega cykl azotowy zachodzacy w akwarium.

My rozmawiamy obok siebie, nie ze soba. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedł priw, Yogher, jak chcesz to możesz go wkleić:) Ale to chyba nie temat o tym:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298150 Stani :

"dla kogoś kto ma mikroskop i ma chęć sprawdzić czy rzeczywiście tam osiedlają się bakterie czy nie "

Chyba zeby tu pisac warto by bylo przynajmniej poczytac, na czym polega cykl azotowy zachodzacy w akwarium.

My rozmawiamy obok siebie, nie za soba. :)

#298152 seb :

Poszedł priw, Yogher, jak chcesz to możesz go wkleić:) Ale to chyba nie temat o tym:)

Pozdrawiam

seb

ok już kumam :) szkolny błąd z mojej strony, ale nadal nie uważam żeby u mnie bioballe szkodziły (a czy działają to inna kwestia :))


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie zgadzam :)

Mam mikroskop, ale tych innych bakterii tez nie widzialem :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.