Skocz do zawartości
kapuhy

Fakty i mity w morszczyźnie

Rekomendowane odpowiedzi

dobra, ja czekam na odpowiedzi odnośnie "starzenia" się żywej skały i co ile i dlaczego ją wymieniacie i w jakich partiach procentowo.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki, ale coś nie na temat mi dałeś linka


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dxp, nie ma gotowej recepty co ile ile i jak zmieniać, podam Ci przykład - spróbuj włożyć pięcioletnią skałę ze zbiornika FO ze słabą cyrkulacją do zbiornika z sps-ami - jajo zniesiesz a parametrów nie utrzymasz, nie ma szans. Skała z czasem, tym bardziej przy słabej cyrkulacji "zatyka się", przez detrytus, glony wapienne, obumarłe zwierzaki itp itd.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche to przykre co napisałeś. niszczymy naturalna skałę by wykorzystać ją niczym baterie jednokrotnego użytku dla upragnionych spsów. a może jest jakas rada by zregenerować skałę, np dając jej wyschnąć, pozwolić ponownie...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb... niekoniecznie rozumiem co to ma wspólnego ze starzeniem się skały i jej wymienianiem... Ale jak taką technikę sosujesz i Ci się sprawdza to powodzenia, dla mnie jednak to mit potężny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, nie mówię o wymianie skały co rok:) jeśłi stawiasz baniak sps-owy, i skała od razu dostaje silną cyrkulację to jeśli jest dobrej jakości to kilka lat wytrzyma. Chodziło mi raczej o baniaki które z miękkich po dwóch latach przekształcane są powoli na twarde, często jest tak że ludzie nie mogą sobie poradzić z parametrami, diabeł często tkw w skale. dxp, skoro nie rozumiesz to jaśniej tego nie napiszę:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...@seb, to jak nie potrafisz wytłumaczyć to nie udzielaj odpowiedzi, bo po co:) opowieść o przekładaniu skały z akwarium z samymi rybami do spsowiska jakoś do mnie nie trafia i nie podtrzymuje mitu o starzeniu się skały...

Piszesz ze z silną cyrkulacja wytrzyma kilka lat? A skąd Ty to wiesz? Wymieniłeś u siebie po kilku latach? I po czym poznałeś że się zestarzała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze zbiorniki nawet te największe to nie morze czy ocean gdzie fale przewracają statki i doskonale opłukują skale ryby sraja korale tez mnóstwo mikroskopijnych organizmów które tez z czasem zdychają skała się zapycha i żaden system filtracyjny ,baterie i inne wynalazki nie poradzą sobie z tym mowa tu o zbiornikach 10 letnich i więcej które mogą być przez cały czas prowadzone na zerach i wyglądają niesamowicie to po poruszeniu skały czy piachu może być wielkie bumm niedawno była o tym mowa dlaczego w takich zbiornikach wskazane są większe podmiany to tak samo jak z systemami na dsb fajna sprawa tylko jak w odpowiednim czasie nie zmienisz piachu czy tez zrobisz to w nie odpowiedni sposób to może ryby przeżyją bo nawet 50 cm to nie kilometry dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzlew ... rozumiem że z własnego doświadczenia piszesz i tak u ciebie było, DSB też stosowałeś i skałe wymieniłeś bo Ci się zestarzała... To poproszę, powiedz mi, po czym poznałeś że już ta pora na zmianę skały. Potrzebne to jest do tego, żeby podtrzymać to, co ja za mit uważam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem przy likwidacji zbiornika 3000l do samego końca wypchany koralami, cyrkulacja dopasowana do obsady i litrażu po 14 latach pomimo wzorowego prowadzenia parametry zaczęły się rozjerzdzać ale do rzeczy przy usuwaniu najgłębiej „zakopanych” Kawałków skały i wyciąganiu z pod nich piachu śmierdziało jak zgnite jaja tam mialy racje bytu tylko bakterie bez tlenowe z czasem system się poddał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297808 kapuhy :

Natan, widzę że ostatnio dość często marudny nastrój Cię dopada, w Twoim wieku to chyba ciut za wcześnie :) Zawsze możesz się wykazać i zaproponować ciekawszą dyskusję.

Jesienna depresja :)

ale suma sumarum, takie tematy zawsze prowadzą do "spięć".

I co to znaczy w moim wieku :) przecież nie widać ile mam lat :)

...

Mieszanie soli - zazwyczaj mieszam ok 24 h, ale czasem i 4 h i generalnie nie widzę różnicy między tymi czasami, ale ale np sól KZ rozpuszcza się długo w przeciwieństwie do preisa czy ati, więc czas mieszania zależy też od soli.

Generalnie jeśli ktoś ma akwarium z miękasami to nie ma to większego znaczenia, jeżeli ktoś ma tęczowe spsy to raczej przywiązuje do tego więcej uwagi i takiej osobie nie wmówisz, że wystarczy 30 minut, więc mitu nie obalicie.

Największe mity to te które powstały dawno dawno temu i do tej pory są powtarzane... jeśli kilka lat temu ktoś by napisał tu na forum, że ma zamiar zrobić z kukurydzy jakies kulki i że one obniżą mu azotany, to kazano by mu się klepnąć w czoło i postawić na oknie słoik z gupikami.

Starzenie się skały - heh przypominają mi się zupki jakie robiłem w wiaderku ze skały z aiptasia, wiercenie, klejenie itp.

Generalnie często na forum widzę tendencje do "usterylniania", do tego, żeby postepowac wg wytyczonych zasad, część osób traktuje akwaria jak operacje na otwartym sercu... ok moge to zrozumieć ale jeśli przynosi jakieś efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan, późna pora powiedz wprost, że nie uważasz żeby skała się "starzała". Chyba, że zbyt subiektywnie odczytałem Twój przekaz... :) pozdrawiam wszystkich


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297825 luft :

troche to przykre co napisałeś. niszczymy naturalna skałę by wykorzystać ją niczym baterie jednokrotnego użytku dla upragnionych spsów. a może jest jakas rada by zregenerować skałę, np dając jej wyschnąć, pozwolić ponownie...

Jest parenascie metod jak skale odmlodzic.Troche pracochlonne ale

Wyniki super(kasa w kieszeni)

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdania na ten temat, nigdy się nad tym nie zastanawiałem... sporo osób ostatnio wierci skałe, nabija na rurki klei by stworzyć ładną konstrukcje i przy tym wierceniu i klejeniu raczej nie zastanawia się nad tym czy kanaliki w skale kiedyś się zapchaja czy nie, bądź ile kanalików zostało straconych przez to wiercenie.

Zdajecie sobie sprawe, że co raz częsciej skała jest produkowana - czyli wrzucanie jakiegoś tufu czy innych skał do oceanu na 2-3 miesiące i ciach mamy dostawe z bali... Myslicie, że taka skała się starzeje ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jaka skale chodowali.Wiek ich jest uzalezniony

gdzie ja wydobywaja.Z Fiji sa najbardziej dzurowane ale (u mnie)

Po4 daja do tenku bez litosci.Na Florydzie wiele firm potracilo pozwolenie

Na hodowle skal I zaczeli sprzedawac skaly spodnne,ktore dodali przed zaczeciem chodowli.

Sk

Ps Corz wiecej Panstw podpisuja swiatowa umowe o ochrony srodowiska morskiego.

Zostalo niewiele miejsc gdzie tz naturalne skaly sa wydobywane z

Moza


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- na soli Kenta kiedyś "poparzyłem" korale więc teraz mieszam min 24 godz

- mam apf600 na 450 litrów i uważam że jest na styk

- pod skałami mam kratkę i nie mam problemów z no3

Według mnie każdy baniak jest inny i zawsze znajdzie się akwa które obali jakąś zasadę czy mit więc dyskusja ciekawa aczkolwiek w tym hobby nie do usystematyzowania.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mity czy kity?

Mimo ze zajelo mi to troche czasu w szafce z sumpem mam nalepke. " Co za szybko to niezdrowo"

Jutro robie pdmianke. Za kazdy raz jak sypie sol przypomina mi sie pierwsze solenie. Wiem ze to durne, ale czuje ze cos tworze. Podmianka dla mnie to swoisty rytual, a nie robienie czegos na sztuke.

Otwieram piwko, plukam wiadro grzalke pompke w RO. Nie spieszy mi sie. Odmierzam sol otwieram dlugie piwko pompa idzie w ruch. Sypie sol powoli co kilka minut. Patrze jak sie rozpuszcza, cieszy mnie to. W miedzy czasie przedmuchuje zlogi w starzejacej sie skale myje kubek odpieniacza, czyszcze szyby i znowu dosypuje soli. Pucuje szybki z zewnatrz, porzadkuje szafke taka tam kosmetyka.

Ponownie lyk piwka i ostatnia porcja soli. Wszystko jest cacy. Jutro sprawdze zasolenie ewentualnie doleje RO w celu jego wyrownania. Za pomoca odmulacza wyczyszce piach sciagajac 20 litrow, wymienie absorber fosforanow.

Moze to pedantyzm wywolujacy smiech, ale dla mnie podmianka to nie posolenie spuszczenie i wlanie, ale sposob na prowadzenie akwarium.

Milej nocki

PS Natan jezeli wygrales TOTMa a w szczegolnosci przy niefoto nie wierzysz w starzenie sie skaly to stwierdzam ze troche na wyrost.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dxp, przepraszam że się odezwałem w tym temacie, przepraszam że mam swoje zdanie i przepraszam że nie potrafię go Tobie naukowo uargumentować. Życzę Ci abyś wszystko co piszesz na forum pisał z własnego doświadczenia i aby Ci się skała nigdy nie zestarzała:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb... no to wysokiej klasy odpowiedz i potwierdzenie tego o czym piszesz. Nie rozumie tego sarkastycznego przepraszania.

Nikt nie zabrania Ci wypowiedzi, a wręcz o nią prosi. A prosiłem tylko o uargumentowanie Twojego zdania, skoro chcesz aby ten mit przestał nim być. Jedyne co od ciebie dostałem to odpowiedz, abym przeprowadził sobie test i tyle. Nie zachowuj się tak, proszę Ci o uargumentowanie tej wypowiedzi, skąd wiedziałeś że skała jest już stara i ile jej wymieniłeś itd. Przecież każdy jest tego ciekaw, ja też, skoro uważam to za mit, a Ty chcesz mnie przekonać że tak nie jest znaczy że masz doświadczenie z tym. Bo jakbyś nie miał to przecież byś nie zabierał głosu, bo było by to nielogiczne że mówi się o czymś i broni tego, skoro się nie ma doświadczenia w temacie.

I nie musisz mi życzyć, żebym się wypowiada z własnego doświadczenia, bo to trochę głupie życzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297867 Grzegorz Dyzma :

PS Natan jezeli wygrales TOTMa a w szczegolnosci przy niefoto nie wierzysz w starzenie sie skaly to stwierdzam ze troche na wyrost.

Ja nie mówię, że w to nie wierzę, po prostu nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Być może kanaliki się zatykają - zapychają je glony wapienne itp, ale jakoś specjalnie sobie tym umysłu nie zaprzątam.

Poza tym czy muszę wierzyć w starzenie się skały by wygrać TOTMa ? = Czy żyjąc w państwie katolickim muszę być katolikiem ? Nie nie muszę.

...

Grześ podmianki wyglądają u mnie podobnie, z tym, że wodę nastawiam w sobotę wieczorem miesza się przez noc i pół niedzieli i po południu w niedziele zaczyna się czyszczenie, piach, szyby, kubek odpieniacza, wodę podmiankową wlewam do sumpa i mieszam obiegówką tylko sump z godzinkę, tak by się woda troszkę przegryzła (zauważyłem, że wtedy gorgonie jakoś lepiej znoszą podmianę) i zakładam watę filtracyjną przy pompie by wyłapała detrytus, sporo się go u mnie zbiera w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zatykania się skały, co jakiś czas robię sztorm w akwarium. Silny strumień wody skierowany na skały z różnych stron. Skała wyglądająca na czystą wyrzuca tyle syfu, że robi się mętnie. Nie wiem czy nie wpycham syfu głębiej, wydaj mi się że ją odtyka.

Mam też wrażenie że taki zabieg reaktywuje skałę, więc może coś takiego wystarcza zamiast wymiany skały.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bio Mate,nowy preparat K-Z,ma przyczynic sie do oczyszczania skaly i piachu z osadow mulu i zmniejszac poziom PO4,

wlasnie do mnie jedzie,a czy okaze się skuteczny dam znac jak zaczne stosowac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Podmianka dla mnie to swoisty rytual, a nie robienie czegos na sztuke.

Otwieram piwko, plukam wiadro grzalke pompke w RO. Nie spieszy mi sie. Odmierzam sol otwieram dlugie piwko pompa idzie w ruch. Sypie sol powoli co kilka minut. Patrze jak sie rozpuszcza, cieszy mnie to. W miedzy czasie przedmuchuje zlogi w starzejacej sie skale myje kubek odpieniacza, czyszcze szyby i znowu dosypuje soli. Pucuje szybki z zewnatrz, porzadkuje szafke taka tam kosmetyka.

Ponownie lyk piwka i ostatnia porcja soli. Wszystko jest cacy. Jutro sprawdze zasolenie ewentualnie doleje RO w celu jego wyrownania. Za pomoca odmulacza wyczyszce piach sciagajac 20 litrow, wymienie absorber fosforanow.

Moze to pedantyzm wywolujacy smiech, ale dla mnie podmianka to nie posolenie spuszczenie i wlanie, ale sposob na prowadzenie akwarium."

Ja podobnie jak Grzesiek, tu potrzebny jest spokój i pewnego rodzaju rytualizacjia, natym to hobby polega by małymi kroczkami czerpiąc z doświadczenia "starszych" kolegów i własnych spostrzezeń doprowadzić baniak do niespotykanych kolorów a nie miotać się i buntować na każdym kroku prubując być jaknajbardziej odkrywczy.

pewnie są odstępstawa: Kivi swój baniak na kranówie prowadzi ale czy nieprzesadza pisząc że "dokarmia aiptazje":)(ja niemogłem odratować dendro bo aiptazja mi się do kwadratu rozmnażała;/

co do skały podobnie jak Natan niemam zdania więc się niewypowiem...narazie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297775 Włodzimierz :

Mam w kominie ~5 litrów biobali i NO3 ~0, PO4 ~0. Mam też Beasta i co?

i cieszę się ze nic, można dalej nad Twoim przypadkiem indywidualnie dyskutować np. ile masz ryb jak często robisz podmiane itd. itp.. To że jedną rzecz robimy "źle" nie oznacza że zaraz wysadzimy baniak bo możemy to równoważyć mnóstwem innych dobrych rzeczy, ale sęk w tym że może zadowalać się tym co jest spróbowac wyjąc kulki, może będzie jeszcze lepiej:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.