Skocz do zawartości
rogass

Ilosc rybek

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze mi powiedziec czy moge dokupic sobie jescze dwie rybki ?

Przy akwarium 83 l w obiegu i zamieszkaniu :

2 nemo (czarny i pomaranczowy)

2 krewetki

1 slimak w muszli i malodki bez

1 rozgwiazda piaskowa

1 malza pomaranczowa

1 kram malodki taki caly zielony .

2 ukwialy

mam zamiar jescze dokupic korale

Prosze o odpowiedz .

Z gory dziekuje i pozdrawiam !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , nie sprawdzilem czy dobrze napisalem :-) a chodzilo mi o kraba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym amatorskim zdaniem możesz jeszcze coś dorzucić. Masz 2 błazny czyli tyle ile ja planuje do 45 litrów. Kup może jakąś babkę albo 1 zebrę? nieruchliwa ryba.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim skromnym zdaniem pytanie od "tyłka" strony. I tylko Ty możesz na nie odpowiedzieć - odczytasz to z testów. Możesz wpuścić tyle ryb na ile Ci filtracja pozwala. Jedni mogą wpuścić 10 do 100l i dopiero NO3 skoczy do 5, a inni będą mieli 30 przy jednej rybce. Chyba ze zapytasz czy możesz tam wpuścić pokolca - a najlepiej sohala - to Ci odpowiem wprost - nie mozesz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca jest tak że jak ci parametry pociągną to możesz wszystko. Przecież ryby mają swoje rewiry o które będą walczyć no i rywalizacja o pokarm. Także parametry to tylko kilka procent, musisz wziąść pod uwagę docelową wielkość ryby, żeby nie skarłowaciała, bo to zaskutkuję chorobami narządowymi i potem będzie zdziwko że rybka padła nagle a nic na to nie wskazywało. W takim akwarium ja bym dobierał ryby na starej dobrej zasadzie akwarystyki słodkowodnej. Czyli zarybiamy zbiornik warstwami. Ryba aktywnie pływająca w toni nie będzie często wchodziła w spór z rybą operującą przy dnie. Staraj się kupować ryby oznaczone jako nieagresywne plus może jedna ostrzejsza, zajmie główne miejsce w hierarchi kupiona jako ostatnia. Może parasema?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do nemo i tez clownfish tylko czarnej z bialymi pasami chcialem dodac :

Premnas biaculeatus - Maroon Clownfish

i

taka niebieska z zoltym ogonem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298062 rogass :

Przy akwarium 83 l w obiegu...

Jest tu magiczne słowo: obieg. A jakie akwarium ma wymiary ? Ile l ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile rybek ma być w akwarium to jest bardziej złożona zależność jak tylko ilość NO3. Pewna stara, ale mądra książka* podaje jak dla Ciebie 2,5 cm ryby na każde 18 l wody. Chodzi o wodę w akwarium, a nie wodę w obiegu. Więc u Ciebie będzie ( 63/18 )*2,5 = ~8,75 cm ryby. Czyli dorosłe dwa nemo. Teraz poczekaj kilka miesięcy i potem możesz wprowadzić kolejną jedną lub dwie o podobnych wymiarach. I obserwować co się dzieje ze środowiskiem w akwarium, np. ile kup poniewiera się po dnie. Jak będziesz częściej robił podmiany to będziesz mógł mieć więcej ryb itp.

*Nick Dakin "Morskie akwarium" strona 57 :)


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem najnowsze wypowiedzi wątku i trochę śmiać mi się chce. Z moją wypowiedzią "nie do końca tak" a potem wszyscy nic nie robią tylko odmieniają ją przez przypadki. Pozwolę sobie napisać to jeszcze raz może prostrzym językiem:

po pierwsze primo: nową rybkę wprowadzasz kiedy parametry masz ok. - znaczy to że filtracja daje radę i gdy wprowadzisz jeszcze jedną rybkę jest szansa że takze zwiększy pomału swoja wydajność, a minimalny wzrost początkowy NO3 nie zaszkodzi biotopowi

po drugie primo: obsadę dobieramy wg. wymagań danej rybki i jej rozmiarów. Wydawało mi się że "przypowieść" o sohalu najlepiej to zilustrowała, ale widać łatwiej łatwiej się przypiąć nie wiadomo do czego niż pomyśleć...

Można oczywiście przeliczać ilość cm ryby na m2 zbiornika czy mieszkania, ale zawsze wychodzimy od tego samego: wydajności filtracji. O tym że nie można ciagnąć tego rozszerzania obsady w nieskończoność nie piszę bo to chyba oczywiste.

A tak łopatologicznie: do Twojego zbiornika docelowo (w odstępach czasowych - patrz pierwsze primo))wpuściłbym 3-4 niewielkie rybki i ani pół więcej


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT
#298223 Geralt :

Więc u Ciebie będzie ( 63/18 )*2,5 = ~8,75 cm ryby. Czyli dorosłe dwa nemo.

*Nick Dakin "Morskie akwarium" strona 57 :)

Hmmm :)

np.

(280 / 18 )*2,5 = ~ 38,88888cm ryby (np.3 pokolce,2 nemo)

Ciekawe który tak ma przy zbiorniku 120cm dł :)_o:O_o

Chciał bym taki baniak zobaczyc :)

Nieróbcie scen chłopaki powiedzcie jaką wy macie obsade

Jam mam jeszcze zamało rybek i wszystkie mają sie dobrze :)

Pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298223 Geralt :

Więc u Ciebie będzie ( 63/18 )*2,5 = ~8,75 cm ryby. Czyli dorosłe dwa nemo.

Dorosłe błazenki bez problemu osiągną 8 cm. A w ogóle przelicznik od czapy, albo ładujemy ryb na maksa 'bo są ładne' albo zapewniamy godziwe warunki.

@rogass - IMHO nie, nie możesz.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298234 tomasz :

Właśnie przeczytałem najnowsze wypowiedzi wątku ... niewielkie rybki i ani pół więcej

Rozumiem że do mnie uderzasz?

Widocznie musisz prostym jezykiem pisać bo wychodzi na to że prosty chłop jestem i inaczej nie rozumiem... Widocznie bijesz mnie na łeb na szyję inteligencją. Możesz czuć się wyróżniony albo wyrzucony poza nawias. Jak wolisz. A Co do twojego postu to jeśli wydaje ci się że ktokolwiek z nas ma obowiązek się domyślać co ty miałeś na myśli to masz racje - WYDAJE CI SIĘ. Piszesz jedno zdanie pod którym kryją się 3 kolejne których powinniśmy się domyślić to chyba jesteś kobietą bo tylko one rzucają foch o telepatii (jak byś mnie kochał to byś się domyślił itp,itd)

A gdybym był złośliwy to kolejny TWÓJ post "prosto wyjaśniający" jest zwykła kopią tego co ja trochę wyżej sam napisałem więc jest zbędny, ale złośliwy nie jestem więc tego nie napiszę.

Ja już kończę dyskusję w tym temacie bo nikt na temat zarybiania zbiornika już tu prochu nie wymyśli.

P.S. Spadam bo mam dzić umówione wojowanie z Aiptasią. Aha i jeszcze jedno "prostszym" to się pisze przez "sz" a nie "rz" i piszę to do Ciebie PROSTSZYM językiem żebyś zrozumiał. NARA


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kolego "Tisze jediesz dalsze budiesz" do nikogo nie uderzam personalnie, w przeciwieństwie do Ciebie. Po Twoim nerwowym poście wnioskuję, że to rosyjskie przysłowie przepisałeś skądś bez zrozumienia, bo do serca sobie go na pewno nie wziąłeś. Także jeśli poczułeś się urażony to wyluzuj trochę i przyjmij moje serdeczne przeprosiny

tomasz


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu watek z którego sie nic nie dowiedziałem ..a tak nawiasem mówiąc jak Tomasz miał już swój morski baniak to ja jeszcze raczkowałem w morszczyznie i moge wszystkich zapewnić że jak cos doradza to robi to z serca, a nie po to aby wywoływac jakies konflikty..Moge o tym zapewnic gdyż miałem mozliwosc poznania Tomka osobiscie ..pozd.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemiecki lexikon podaje, ze na dwa blazenki, akwarium 200 l jest akurat dobre... Mysle, ze te zbiorniki ponizej 50 l moglyby miec jakies lilipucie babki a nie takie spore rybki. To nie jest wazne, ze one nie oddalaja sie od swojego ukwialu. Wazne, zeby mogly gdy zechca. Poza tym ukwial tez troche potrzebuje.

Ostatnio bardzo obnizamy sobie poprzeczke.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Książka to inaczej jest napisane zależy od Autora "Pierwsze Akwarium Morskie Łukasz Kur,Paweł Zarzyński" piszą że Błazenek zadowala się 50 Litrowym zbiornikiem. w Naszym Akwarium już inaczej autorzy napisali zasada jest taka im większe akwarium tym łatwiej jest w nim utrzymać porządek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to, że mnie krytykujecie to zrozumiałe, ale Nick Dakin? Może jego książka trochę się już zestarzała, ale przez to cykl azotowy się nie zmienił. Najlepiej zacytować mnie i napisać, że to bzdury. Tylko co poza tym Wasze wypowiedzi dały pytającemu? Napisałem, że temat ilości ryb dotyczy wielu aspektów. Przecież pytający nie napisał jakiej wielkości jest zbiornik (wymiary), ile skały, nie wiadomo jak ułożone. Może byście młodemu uzmysłowili o co chodzi odesłali do literatury lub po prostu napisali: możesz mieć kilka (max 6) rybek, które mają spokojne usposobienie, a dorosłe dorastają do max 8 cm, wprowadzaj ryby powoli po jednej, dwie raz na miesiąc, dwa i obserwuj nie tylko parametry wody, ale też i zachowanie ryb. No, ale fachowcy może niech pytający sobie kupi odpieniacz za 3k i 2 litry kulek a parametry zbije do 0 nawet jak wpuści do tego zbiornika 20 np. Chromisów.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić że takie pytania ciągle wracają... np. na stronie aquamedica bardzo pozaniżane są wymagane litraże... 30-40 l dla p. hextaenia; 60-80 l dla zebrasomy ...

także ja wiem że techniki filtracji są coraz lepsze, ale tu nie tylko chodzi o utrzymanie ryby przy życiu... bo co to za frajda widzieć welona w kuli... tak że trochę przestrzeni by się jednak przydało, zwłaszcza że oprócz ryb pewnie będzie jakaś krewetka czyszcząca która też jakiś teren zajmie. moja np. bardzo stresuje błazenki, mimo że podrosły dalej boją się podpływać, a w czasie karmienia jak amboinensiski się rzucą to potrafią odgonić wszystkie 3 ryby które mam...

myślę że jeśli już koniecznie błazenki do takiego litrażu to powinny być to jedyne ryby w takim akwarium...


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...gdzie sie nie wejdzie to sie ludziska kloca...eeeh...ja Ci nie powiem ile ryb i jaka do jakiego litrazu sie nadaje...dlaczego...?...nawet nie wiem kto decyduje o takich rzeczach...nie wiem tez na jakiej podstawie decyduje,czy jest to psycholog-ichtiolog a moze rybi psychiatra,ktory swym powaznym wzrokiem przez okular swoj lypie ,okiem madrym a stanowczym na ryby w roznej wielkosci zbiornikow,zapisujac co jakis czas w notatniku: "szczesliwa"..."nieszczesliwa","zestresowana","brak stresu"...Wiem ze jak zbiornik przerybisz to moga zaczac sie choroby,czyli dowiesz sie po fakcie,system po prostu nie nadazy...Stani,napisales ze obnizamy poprzeczke,tez to zauwazylem ze coraz czesciej trzyma sie ryby w litrazach w ktorych nie spotkalo by ich sie wczesniej i nie zdziwi mnie ze dojdzie wrescie do pokolca w sloiku tak jak to mialo miejsce z bojownikiem...handel,pieniadze,latwiejsza dostepnosc to wszystko razem "pomoze" w swoim czasie znalezc sie pokolcowi tam gdzie nie powinien...uwazam ze w wyborze ryb kazdy indywidualnie powinien sprobowac znalezc jakas granice humanitaryzmu i zdrowego rozsadku,choc zdaje sobie sprawe ze to cholernie ciezka sprawa,gdyz tych granic ze wzgledu na coraz to nowsze argumenty jest wiecej...Geralt,ja zaczalem przygode morska z Dakinem i dzieki temu forum zrozumialem jakim bledem bylo wierzyc we wszystko co on pisze...nie polecalbym tez tej lektury dla zupelnie poczatkujacych,za to jezeli ma sie juz jakies pojecie to jak najbardziej,fajnie sie ja czyta i choc jest tam masa dziwnych rozwiazan i sposobow prowadzenia zbiornika rodem ze sredniowiecza,jednak powracajac do niej zawsze mysle czy oby ta nowa,moderna i nowoczesna dzisiejsza szkola jazdy oby na pewno jest strzalem w dziesiatke.Patrzac na problemy ,jakie maja morszczaki ze swoimi zbiornikami dzisiaj,mozna by zaryzykowac hipoteze ze ta technologia tak wiele nam w sumie nie dala...Pamietam do dzis jeden z moich pierwszych postow,dotyczacych wylaczania cyrkulacji na noc...Dakin tak zalecal,ktos mnie jednak napisal czy Dakin tez wylacza cyrkulacje w oceanie na noc...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg nie napisałem nic takiego, że Dakin to 100% trafnych informacji. Wręcz przeciwnie napisałem, że to stara książka. Jednak pewne prawidła są nie zmienne. Dzisiaj taki nie doświadczony akwarysta kupi sobie stado maleńkich rybek do swojego akwarium. Za rok, może dwa będą dwa lub trzy, a może jeszcze więcej razy większe. Ryby zaczną głodować lub będzie je karmił wg potrzeb. Akwarium będzie zasr... przeludnione, parametry zaczną się przesuwać w kierunku tragedii. Ilość ryb w akwarium to nie tylko dylemat morszczaków. A mnie głównie chodzi o to, że wielu myśli inni piszą "takie przeliczania są z du... wyjęte", a co taka odpowiedź wnosi do dyskusji? I tak z postu na post coraz bardziej idzie w kierunku zwykłego polskiego piekiełka. Chyba wrócę tylko i wyłącznie do czytania ReefCentral. Tam nawet kłótnie są jaby z innej cywilizacji.

Iceberg co do ostatniego zdania, Dakin nie wyłącza morza na noc, ale prądy w morzu są czasami mocniejsze, czasami silniejsze. Czasami się zachmurzy, czasami nie. Idealnych warunków się nie odtworzy.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ rogass, IMO, więcej ryb na razie nie kupuj, poznaj najpierw te zwierzęta , które masz w swoim akwa:) np ich nazwy gatunkowe, to także może być ciekawe zajęcie:) Tak jak pisali koledzy, ilość ryb nie wynika jedynie z wydolności systemu usuwania ich produktów przemiany materii (nawiasem mówiąc przeciętne akwa i tak jest ściekiem w porównaniu ze składem wody w oceanie).


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.