Skocz do zawartości
Engell1

polimery/wódka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z tego co czytałem to polimery działaja na podobnej zasadzie jak Vodka Method.

Jeżeli Vodka u mnie nie dzialala przed wlozeniem kulek to mam zakładać, że polimery też nie podziałają?

Jak na razie (2 tyg.) PO4 przy użyciu PhosBalls nie spada a rośnie.

Czy stosując kulki trzeba podawać nadal bakterie np. ZeoBak lub też inne(jakie)?

P.S. Dopowiem, że wódka u mnie działala doskonale do czasu gdy wyjechałem na 2 tygodnie i przestałem ją dozować - od tamtego czasu COŚ się stało,że za cholery wódka już nie działała na obniżanie PO4, tylko NO3 spadło(lato 2010). Jaka może byc przyczyna?? Może to wynikać, że jakaś kultura bakterii przeważyła i jest jakaś nierównowaga w akwarium. Ja już dosłownie nie wiem co robić

PROSZĘ o pomoc fachowców


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś stosować VSV? Wódką 'dokarmiamy' tylko jeden szczep bakterii, w VSV są aż trzy różne źródła węgla której mają szersze spektrum działania niż sam etanol.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja fachowcem nie jestem, ale z tego co wyczytalem w twoich poprzednich tematach wodka stosowales dlugo i w zbyt duzych dawkach. Zeby polimer zaczal dzialac potrzebuje od 4 do 6 tygodni a jak jest nieodpowiedni przeplyw to wogole nie zadzialac.

Stosowanie wszytskiego na kulki zeobak wodka i innej chemi do nieczego dobrego nie doprowadzi. Uspokoj baniak i przede wszsytkim siebie.

Uzyj sprawdzonego polimeru i daj sobie czas zeby zaczal dzialac. Przy odpowiednim przeplywie NO3 zacznie spadac.

Jezeli w miedzy czasie chcesz zbic PO4 kup sobie Phosguard firmy Seachem. Bezpieczny, BARDZO skuteczny, tani i nie zabrudza wody jak rowa. Zobaczysz efekt juz po uzyciu 100ml i uplywie 24-48 godzin. Jak polimer zacznie dzialac powinien sobie zaczac radzic ze zbitym juz PO4. Nie zaszkodzi lac bakterie naprzemiennie Bioptim z Biodigetsem

Moim zdaniem zmiana metody filtracji czy jej wspomagania to nie proces na jeden tydzien a kilka tygodni. Nie denerwuj sie wynikami testow bo jeszcze bardziej zaszkodzisz koralom.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaj;

"Wódką 'dokarmiamy' tylko jeden szczep bakterii" - to chyba dosyc odwazne stwierdzenie. Skad to masz ? Inne nie rusza weglowodanow ? To zart ?

Nawet gdyby, to ten jeden szczep wystarczy, zeby parametry byly zerowe.:D

Engel:

jesli w akwarium juz nie miales NO3, to mimo dodawania wodki, bakterie nie potrafia zagospodarowac PO4, stad jego poziom sie nie obniza. Wyjsciem jest albo dodanie NO3, albo zastosowanie absorbera fosforanow.

Oczywiste, ze testy (NO3 i PO4) musza byc aktualne i dobre, bo mozna przesadzic, jak ze wszystkim.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Tak dla wyjasnienie to wódki nie leję juz od ponad 2-3 miesięcy.

Zastosowałem 3 tyg. temu MicrobeLift Phosphat Remover i faktycznie PO4 poleciało w dół ale co z tego bo jak przestalem lać to w ciągu tygodnia znowu wzrosło do poprzedniego poziomu . . .

Postanowiłem zastosować sławne kulki - kupiłem u Przemka PhosBalls i kręcą się "już" 2 tyg. a tu nic a nawet gorzej.

Mi się wydaje, że mam za niski poziom NO3 czy coś w tym stylu i bakterie służące do obniżania PO4 chyba jakos nie mogą sie namnożyć . . . Czy miałoby sens zwiększenie (wymuszone) NO3 czy lepiej dołożyć absorber PO4 względnie zastosować Phosphat Remover ?

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musialbys najpierw zmierzyc NO3 i PO4.

Poza tym, skad sie bierze PO4, bo przeciez az tak duzo nie karmisz ?

Mysle, ze powinienes wybrac jeden jakis srodek i sie go trzymac. Zastosuj go i poobserwuj z miesiac czy dwa. Wszystko potrzebuje czasu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engel, Sławne kulki ?? Dawałeś je o ile się nie mylę, zaraz jak weszły do sprzedaży i tak na prawdę nie jest jeszcze wiadomo co potrafią. Phospate remover również musisz stosować cyklicznie, zwłaszcza gdy kulki jeszcze nie działają. Ale pamiętaj rób to bardzo ostrożnie - lepiej wlać 2 razy po 0,5 ml niż za jednym razem 1ml. Ile dałeś pierwszej dawki, gdy po4 Ci spadło ?? Jaki miałeś wynik przed podaniem a jaki po podaniu ?? A kulki pewnie zaczną działać gdzieś za miesiąc - dobrze byłoby gdybyś właśnie wtedy miał dobre parametry.

Trzymam kciuki za Ciebie :D


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jest czs sprawdzic poziom tlenu w baniaku?

Jak bakterie zaczna szalec to jego troche ubywa.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299185 Stani :

Mintaj;

"Wódką 'dokarmiamy' tylko jeden szczep bakterii" - to chyba dosyc odwazne stwierdzenie. Skad to masz ? Inne nie rusza weglowodanow ? To zart ?

Nawet gdyby, to ten jeden szczep wystarczy, zeby parametry byly zerowe.:D

Przeczytałem o bakteriach tu: http://glassbox-design.com/2008/achieved-through-observation-and-experimentation/

One of the major concerns with simple carbon dosing is developing a 'monoculture' of bacteria. The logic of this being, certain bacteria utilize certain carbon sources better than others. If bacteria strain A utilizes ethanol (vodka) better than bacteria strain B, and you only dose ethanol...all things the same, strain A will out-compete strain B.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tu nie moge wyczytac, ze tylko jeden szczep jest dokarmiany.

Po dodaniu wodki kwitnie cale mikro-zycie, nawet pasozyty, wirusy i inne stworki.

Prawda jest, ze jeden szczep moze bardziej chlac niz inny (mamy ich pewnie kilkaset roznych), ale nam jest to obojetne, ktory z nich wyladuje w odpieniaczu. Kazdy z nich albo pobierze NO3 i PO4 albo zginie i jego miejsce zajmie inny. Nie ma czegos takiego, jak pobieranie samego np PO4 lub samego NO3. Jak nie ma NO3 to PO4 nie bedzie jedzony i odwrotnie :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kulki mają działanie podobne do wódki to jestem prawie przekonany, że u mnie nie będą działały :D

Jak zrobiłem tą dwutygodniową przerwę latem w podawaniu wódki to oczywiście po powrocie zacząłem lać wódkę tak jak przed wyjazdem jednak niestety od tamtego momentu metoda ta już nie działała ! Lałem jakieś 6-8 tygodni a PO4 ani drgnęło w dół ale za to NO3 spadło prawie do zera!! NO3 miałem cały czas na poziomie 25-50 a teraz mam tylko 2 i nic w sumie nie robie aby je obniżyć. PO4 natomiast oscyluje w poziomach 0,30 do 0,46 a przy wódce(na początku) miałem 0,03.

Mi sią na prawde wydaje, że coś nie tak z bakteriami sie stało tylko kto mi powie co? Skoro wódka działała a potem przestała działać ( bo przestałem lać na 2 tyg.) to coś musiało się stać i od tamtego czasu jest nadal nieteges.

Ja leje cały czas bakterie ZeoBak + Food -> może powinienem zmienić bakterie?? Czy inni producenci maja inne szczepy? Kiedys miałem Bioptim ale chyba wlałem za dużo i miałem zakwit bakterii . . .

:D


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim, zdaniem masz zachwianą równowagę N:P stosunek tych składników powinien być 16:1, a ty niestety masz na odwrót, ja bym zaczął od podmianek wody

źle zrobiłeś, że tak drastycznie odstawiłeś vódkę.

Na temat BP tez już wyraziłem swoją opinię i z moich doświadczeń wynikło że przy tak wysokim PO4 raczej ci nie pomogą, dla mnie to była strata pieniędzy :banghead


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani z tego co pisza pokarm dla bakteri I rodzaj bakteri w tenku

Moze pomuc w walce I stabilnoscia.Nie jest zadna tajemnica ze Te bakterie

Ktore sprzedaja sa za bardzo wyspecjalizowane I czsami

Bedzie brak stabilnisci w baniaku.Co prawda mozna to zalatwic dolewalac

Naturalna woda morska.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299257 leoni :

Na temat BP tez już wyraziłem swoją opinię i z moich doświadczeń wynikło że przy tak wysokim PO4 raczej ci nie pomogą, dla mnie to była strata pieniędzy :banghead

Nie próbowałeś np. zbić fosforanów przy pomocy absorbera i dopiero zastosować kulki?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym kolego robisz pomiar PO4 ?

moze w tym tkwi problem ze wynik pomiaru jest bledny?

zauwazyles cos niepokojacego wizualnie w akwarium ze cos nie tak jest czy tylko stwierdziles to na podstawie pomiaru?

pozdrawiam


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle jak Mintaj, troche absorbera i po sprawie.

Wodka zadziala jedynie, gdy, jak Leoni napisal, zaden z dwoch zwiazkow nie jest "limitowany". W tym przypadku NO3 jest za malo, ale zeby go nie podnosic, bo jest, to lepiej absorberem, powolutku zmniejszyc PO4.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....... z mojego doświadczenia - do wódy zawsze stosowałem bakterie typu Biodigest lub Cycle - efekty były znakomite. Bez dostarczenia szczepu nowych bakterii wodkametode może być mało skuteczna. Do załapania met. zeovit też musisz lać zeostart wraz z zeofood"em.

PK ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomiary PO4 robie Hanna Checker wiec raczej pomiar powinien byc OK.

Kupuje absorber Seachem PhosGuard i jakies bakterie inne niz KZ.

Co to sa te CYCLE ??


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Cycle to nic innego jak bakterie ale innego producenta . . .

Czy zna ktos bakterie Seachem STABILITY ???


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o znowu kombinuje!

kupuj cycle i nic innego


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z moich obserwacji. 5 lat temu wszystkie zbiorniki prowadziłem na wódce. Lałem bakterie jakie akurat miałem pod ręką, bo z dotępnością było trochę inaczej niż teraz. Nie miało to jednak znaczenia, metoda działała niezależnie od naklejki na butelce. Ale do pewnego momentu. NO3 było zawsze łatwo zbić, więc gdy zaczęło występować w granicach błędu statystycznego - a o to nietrudno, malał drastycznie spadek PO4 - czyli jeśli bakterie nie miały dostępu do NO3 to i PO4 miały głęboko w d...ie. To samo zaobserwowałem obecnie na kulkach. W momencie gdy test NO3 przestał się barwić PO4 przestało spadać, a nawet wzrosło z 0,02 do 0,07-8. Po zwiększeniu NO3 do ok 1 (i staram tak trzymać) PO4 wróciło pomału do 0,02-3 i jest stabilne. Także zauważyłem że w obu metodach znacznie szybciej zbijamy NO3, wolno PO4. Przy wysokim więc stanie wyjściowym PO4 raczej nie uda naam się go zbić bez absorbera, gdyż metoda po prostu przestanie działać przy deficycie NO3.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co, wiecej karmic?

ja wczoraj robilem testy i sie zdziwilem :) polimery od 5 dni, wodke leje tez. no3 spadek z 50 na ok.20, po4 spadek z 0.24 na 0.04-0.06 (2 testy zrobilem).

tak jak pisze tomasz - z\aobserwowalem cos podobnego, gdy mialem u siebie algaescrubber razem z pelletkami. otoz scruber nie pozwalal na wieksze NO3 niz 0.2mg (nawet bez odpieniacza to nie byl problem) dlatego pewnie pelletki nie radzily sobie z PO4, ktoro pozostawalo w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult zrezygnowałeś z algaescrubber'a ?? A cóż tak ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robilem przeprowadzke do wiekszego baniaka i starego scrubbera wywalilem na hasiok. do nowego juz mam wsystkie podzespoly i zaczynam budowe na weekend. buduje kosiora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślałem, że te niskie NO3 ma wpływ na problemy z wysokim PO4 . . .

CYCLE nie sa osiagalne w Austrii dlatego kombinuje z innymi producentami . . .

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.