Skocz do zawartości
Gotterdammung

80 Voltów w zbiorniku.

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku obok pisałem że mam pompy JVP 101 (2 szt.) i 102 (też 2). Wczoraj podczas zasalania ewidentnie kopał mnie prąd, ale wmawiałem sobie że to sól mnie gryzie. Dziś pomierzyłem napięcia i moim zdaniem jest bardzo źle. Różnica potencjały przy załączonych wszystkich czterech sięga nawet 80V. To zdecydowanie źle i za dużo. Myślałem o uziemieniu pokrywy, ale w ten sposób wymuszę obieg prądu i będę raził życie w zbiorniku nieustannie więc odpada. Dziwi mnie fakt iż każda pompa daje około 20V do wody. Na początku liczyłem na to że tylko jedna będzie walnięta, niestety albo są wszystkie popsute albo czegoś nie rozumiem. Reklamować sprzęt? Wiem że dużo nie zapłaciłem ale te 150 zł +- piechotą nie chodzi. Może jakieś pomysły jak sobie z takim fantem poradzić ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glassbox-design.com czytałem opinie o pompach JVP i pisali wlasnie ze maja czesto przebicie,dlatego juz dawno uznalem je za szajs zagrazajacy zyciu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa... Tak się składa że jestem z branży elektrycznej, i no cóż... 25V w środowisku wilgotnym jest napięciem niebezpiecznym, 80V to ewidentne przegięcie pały, w zasadzie można by się sądzić z producentem chyba. Przy okazji, Jeśli mam akwarium 150x50x50 to na początek, posiadając tylko skałę a po jakimś czasie miękasy wystarczy mi 2x Aqua Medic Nanoprop 5000 ? Jak sama nazwa wskazuje dają 5000l (maksymalnie oczywiście)... W przyszłości pod jakieś trudniejsze korale dodałbym 2x AquaMedic OceanProp 15000 i chyba by wystarczyło. Mówię o tych konkretnych pompach dlatego że są zasilane z 25V, a i producent niezgorszy... Proszę o zaopiniowanie...

PS. Te pompy pojdą na wywalenie, albo sprzedam na części czy coś...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był temat o pompach JVP warto czy nie warto ale nie było tam ani słowa o przebiciach, ja tego szajsu używam do mieszania wody na podmianę, hałasuje jak traktor ale tyle mogę wytrzymać.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kmirko - właśnie tym tematem się kierowałem przy zakupie, ale rozczarowanie okrutne, woda posolona a ja nie mam czym kręcić...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś na kiepską pompę i tyle , ciekawe co zrobisz jak kupisz jakąś firmówkę za 600zł która też będzie miała przebicie i będzie chodzić jak traktor? Też zrezygnujesz odrazu z tej firmy? Ja mam dwie 102 i jedną 101 , wszystkie są praktycznie bezszelestne ,jedyne do czego można się doczepić to zbyt krótkie kable zasilające.

AquaMedic OceanProp 15000 jest wielka jak cegła:clowning


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ 3PIOTR4 - Nie zrozum mnie źle, ale jak wcześniej pisałem, pomierzyłem napięcia, i jak widać trafiłem na 4 złe pompy bo każda z nich ma upływu 20V około. To źle, bo moja grzałka ma 0, a czeska jakaś pompa za 20 zł ma 1.3V... Więc przykro mi ale nie będę eis rozpływał w pochwałach nad JVP... A jak trafie na firmówkę za 600 zł z przebiciem to będę tak długo reklamował aż mi wymienią na taką co przebicia nie ma, bo mi tu nie chodzi o sam dźwięk, profesjonaliści mówili że się po czasie uspokoją i przyjąłem to za pewnik. Ale chyba nei sądzisz że 80V w wodzie to piękna rzecz i wszyscy tak fajnie mają...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz mega pecha , ale i dużo szczęścia bo nic Ci się nie stało! Życzę powodzenia!


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3PIOTR4 a może ty też powinieneś zmierzyć swoje JVP :D


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie masz jakiegos rozwinietego elektryka ? Moze trzeba uziemic akwarium , zreszta nie wiem, ale trudno uwierzyc, ze kazda pompa ma przebicie. Jeszcze sie nie zalamuj, tylko sciagnij kumpla po elektrycznym. Czasami dla nas, laikow, niektore rzeczy granicza z cudem, gdy cos sie gmatwa.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem sobie z uroczą panią w e-rybce, próbuje zamawiać jakieś nowe pompy, od słowa do słowa opowiedziałem jej o tych moich JVP, okazuje się że jest zależność, pompy z metalowymi trzpieniami robią przebicie (pani mówiła że miała masę takich zgłoszeń), zaś na trzpieniu ceramicznym nie ma problemów...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik pompy jest magnesem. Ośka metalowa przewodnikiem. Co się dzieje w przewodniku jeśli wokół niego wiruje pole magnetyczne :D?? To by było na tyle jeśli idzie o "dziwność" braku zjawiska przy ośkach ceramicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja u pani zamawialem akwarium (2 miesiace temu). Jutro dostane juz takie, jak zamawialem... Troche nie zrozumiala :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus - Ależ ja nie napisałem o dziwności a o zależności :D Na początku w ogóle nie patrzyłem do wnętrza pompki, w zasadzie nie spodziewałem się że ktoś będzie pakował druty tam, ale jak sie okazuje można :D Summa summarum życie brutalnie kopiąc mnie leżącego pokazuje że nie da się zaoszczędzić i trzeba zwyczajnie stawiać na jakość :D Lepsza taka lekcja za 150 zł niż za 150.000 :D

@stani - hehe, to pewnie zakłucenia na linii, ja np wyraźnie dzisiaj słyszałem jak mówiła do męża (chyba) że na kolację będzie montipora... (powaznie tak to brzmiało, chyba że to był żart :D )


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
loccutus :Co się dzieje w przewodniku jeśli wokół niego wiruje pole magnetyczne :D?? To by było na tyle jeśli idzie o "dziwność" braku zjawiska przy ośkach ceramicznych.

Bez specjalnego zdziwienia zmierzyłem 24V różnicy potencjału przy pracujących - Koralii oraz Tunze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę takich postów i będę w akwarium wodę mieszał łyżką ;p

@Radek Ch - wiem że ludzie mają hmmm, "zelektryfikowane" akwaria, ale cóż, ja jestem jak wspominałem ściśle z branżą elektryczną związany, i zwyczajnie nie chce mieć wody pod napięciem, a zdecydowanie nie 80V, potencjał jaki mnie zadowala to 15 V przy pracujących urządzeniach, więcej zwyczajnie nie zaakceptuję :D


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ten sam problem :D

72V, teraz pytanie co z tym dalej zrobić ??

Co ciekawe po odłączeniu całej elektryki miernik

wskazuje 8V, natomiast odłączając poszczególne pompy

spadek napięcia wygląda jak poniżej:

Tunze 6045 -4V (68V)

VP-102B -3,2V (68,8V)

JVP101 -3,1V (68,9V)

NewJet 3000 -8V (64V)

AQ-1200 -14V (58V)

Czy ktoś z "branży" może to wyjaśnić w jakiś logiczny sposób ??

Pozdrawiam

Krzysztof


[Zbiornik: 240L] [sump: 65L] [Odpieniacz: Turboflotor Blue 1000] [Cyrkulacja: 1xTunze 6045, 2xTunze 6055] [Pompa obiegowa: NewJet 3000] [LR: 34 kg] [Oświetlenie:6x39W] [GHL do ballinga]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ja bym mógł prosić o łopatologiczny sposób jak to zmierzyć.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem że coś nawala automatyczna dolewka, niezależnie od położenia pływaka leje wodę. Okazało się że mam przebicie na pompie Tunze a to był efekt uboczny. Po wyjęciu czujnika z wody dolewka działała ok. Po wyłączeniu pompy już też. Tunze po gwarancji, leci do piwnicy. Już druga zresztą.

A co do JVP, też mam jedną na razie i chyba jest OK, choć pomysł by pompę nominalnie 12 tys l wieszać na jakiś 3 przyssaweczkach to mega pomyłka. Jak przyssawki puszcza przemeblowanie akwa pewne. W każdym razie nie wiąże z nimi przyszłości.

Przerabiałem też koralie z pierwszej serii, na 4 padły wszystkie. W sumie nie wiem co kupić bo coś muszę. Do koralii się zraziłem do tunze też, AM niby do kitu.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzuce swoje trzy grosze do tematu, bo drazylem go dosc intensywnie po katastrofie spowodowanej rozszczelnieniem grzalki.

Akwarium jest szczelnym systemem. Nie uziemionym. Do tego morska woda to przeciez elektrolit jako taki. Nie trudno sie wiec domyslic ze ten nasz wielki kondensator posiada zdolnosc gromadzenia i przewodzenia ladunkow. A indukuja sie one prawie wszedzie gdzie plynie prad. Kable, grzalki i przedewszyskim pompy. Jesli jedna koncowke miernika zanurzymy w wodzie a druga dotkniemy bolca uziemienia w gniazdku na bank pokaza nam sie wartosci napienia - nie jednokrotnie lekko przerazajace :D

Nawet po wylaczeniu wsztstkich urzadzen pozostanie kilka voltow indukowanych z pola ektromagnetycznego przedluzaczy i przewodow. Nawet tych w scianie.

Dopoki obieg jest nieuziemiony - prad indukowany nie jest grozny. Poniewaz "nie plynie". Jest roznica potencjalow miedzy woda a zerem ale dla mieszkancow - to cale nic. Problem pojawia sie w przypadku przebicia. Wtedy obwod zostaje zamkniety a woda staje sie przewodnikiem.

Jak to zmierzyc ? A no dosc prosto. Bierzemy miernik i zanurzamy oba czujniki w wodzie w przeciwleglych rogach akwarium. Mierzymy tzw napiecie krokowe. Jesli w takim pomiarze mamy wartosci znaczace - ewidentnie jest przebicie i musimy interweniowac szybko. Inne pomiary - no coz. jesli stoimy na boso na wilgotnej przewaznie podlodze - polaskocze nas prawie napewno bo odprowadzimy wlasnym cialem zgromardzony w wodzie ladunek :D nie ma litosci :D

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.