Skocz do zawartości
Tofik

Dolewka,,,

Rekomendowane odpowiedzi

Denerwuje mnie dolewka, czy u was jest tak samo, że dolewka włącza się po 50 razy na 1-2s?

To strasznie irytuje ten głos cykania.

W ostatniej komorze nie ma fal.

O co chodzi!

Czy to nie powinno być tak, że ona włącza się dolewa wodę ile trzeba i stop?

Jakoś nie wierzę żeby co 1-2s ubywało tyle wody żeby miała powody się włączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez tak bylo - mam dolewke bezposrednio z RO - czyli plawik+elektrozawor.

Pomoglo dodanie sterownika czasowego ktory wlacza cala dolewke na 15 minut 2 razy dziennie - wtedy zawsze jest cos do dolania no i nie meczy to tak elektrozaworu ktory sie wlacza i wylacza caly czas.

Moga byc tam male roznice poziomu chocby ze wzgledu na minimalne zmiany wydajnosci pompy.. bo fale to chyba faktycznie nie bardz:)


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahah czyli też maż tak samo.

Nie wiem jakaś DIY chyba, podobna do tej aquatrendu, z tym że wydaje taki denerwujący głos "cyknięcia"

Debilne moim zdaniem, przecież w 1-2sekundy nie wyparuje tyle wody aby spławik mógł opwaść o 1mm

PS. Sugerujesz że pompa różnie pracuje co 1-2s ? I z stąd te skoki? Jakoś to mnie nie przekonuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wyparuje z pewnoscia tyle wody, ale wydaje mi sie ze jesli jest dokladnie w polozeniu rownowagi splawik pomiedzy zamknij/otworz obwod to roznice moga byc doslownie ulamki milimetra pomiedzy otwarciem i zamknieciem wiec te 1-2s to odstep pomiedzy przeladzaniem - z pewnoscia nie jest to znak ze woda opada w ciagu 1-2s. Jakby to mialo jakas histereze (tak sie to chyba nazywa) - czyli ze jesli splawik zamknie obwod i nie otworzy przez np 10-20sec dopiero wtedy dolewaj wode, ale nie ma czegos takiego moja dolewka - Twoj pewnie tez nie.

Tak jak mowie ja wlaczam tylko 2 razy na dobe na 10-15 minut - wtedy zawsze jest cos do dolania a jak sie otwor tak 'buja' pomiedzy zamknij/otworz to nie dluzej jak 5 minut - ponadto czasowy wylacznik daje bezpieczenstwo bo jesli elektronika siadzie albo czujnik to Ci sie maxymalnie bedzie dolewac 2 razy na dobe po 15 minut a nie caly czas od awari do kaluzy na podlodze:)

P.S. Ale sie rozpisalem, za duzo kawy haha


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie włączanie 2 x na dobę dolewki mija się z jej celem i założeniami. Co innego co np 30 minut....

No ale nie uważasz, że skoro tak mi dolewa - policzyłem dokładnie 5s pracuje co 4s to w końcu doleje tyle wody, że różnica wysokości pomiędzy włącz/wyłącz będzie na tyle spora że problem sam zniknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik- inna komora sumpa? To w innych komorach tez ubywa Ci wody? Raczej tylko z ostatniej.

Co do dolewanie dwa razy dziennie- przy malym akwarium nie ubywa az tak duzo aby to nie wystarczylo, ma to sens. Bo doleje po pare mililitrow przy wlaczeniu. Ale sam obserwuj ile wody ubywa na dobe.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I parolem rozwiązany :D!

Błędem było to, że wężyk od dolewki miałem zanurzony!

Pompa pchała wodę i spławik się podnosił co powodowało wyłączenie pompy, woda w wężyku chciała się cofnąć do baniaka na Ro - nie cała woda tylko tyle ile akurat było w wężyku (wężyk ma powierzę w środku), więc to co wpompował, zaraz cofało się z powrotem i przez to miałem te skoki. Podniosłem wężyk tak że jest w powietrzu jego wylot i nastała cisza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji pozbyłeś się kolejnego zagrożenia powodzią. Gdyby przy zanurzonym wężyku akuratnie był zanik napięcia i pompa miała ciut wytarty wężyk wewnętrzny, i zatrzymała się tak, że ten przepuszczałby wodę (jest to możliwe przy zużytym pasku, chyba że to inna pompa) oraz że zaworek zwrotny byłby nieszczelny, to jeśli pojemnik z RO byłby poniżej akwarium to spokojnie w parę godzin z pół baniaka byłoby na podłodze...

Zjawisko podobne do efektu zwrotnego zassania wody przez pompki powietrza jeśli te są poniżej poziomu wody w akwarium...

A tak, to spoko, wężyk masz powyżej tafli wody - zagrożenia nie ma :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.