Skocz do zawartości
giersza

Jakość wody/solanki vs czas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam komorę na wodę RO (30 litrów) do uzupełniania odparowanej wody oraz dolewki po automatycznej podmianie (do kanalizy wypompowuję 8 litów dziennie) jak również drugą komorę na stężoną solankę (30 litrów) do automatycznego uzupełniania gdy poziom zasolenia spadnie poniżej zadanego poziomu. Woda z RO "produkuje się" więc w komorze około raz na tydzień, stężona solanka starcza na zdecydowanie dłużej. Pytanie brzmi, czy jakość wody RO spada w czasie, czy stężona solanka, która jest cały czas mieszana i podgrzewana traci na jakości, tzn. demineralizuje się w czasie.

Pozdrawiam

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam więc, że np. w 24 h od wykonania roztworu, można spokojnie całą solankę zapodać, dłuższe niewprowadzanie do obiegu spowoduje, że utracimy w solance część jej właściwości?


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na mysli mowiac 'stezona solanka' ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu o wyższej gęstości niż ta zakładana do podmiany. Mam automatyczną podmianę i po codziennym wypompowaniu 8 litrów do kanalizy system dolewa mi do zbiornika RO lub stężoną solankę, zależnie od tego co "powie" sterowanie. Jestem jednak już dość sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania. Wolę chyba zastosować uzupełnienie bezpośrednio z filtra RO i DI niż z komory na RO, gdzie woda ta spoczywa jakiś czas. Solanka jak wspomniałem dolewa się dość sporadycznie i nie ma raczej sensu rozrabiać jej na zapas.


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ciezko mi zrozumiec co sie dzieje z Twoim zasoleniem ze musisz je 'podciagac' ? Nie jest to normalne. Co do dolewki to ja mam wlasnie bezposrednio z filtra sterowana elektrozaworem i nie narzekam. Dziala od ponad dwoch lat bez jednej awarii. Rozwiazanie ze zbiornikiem takze jest popularne choc moim zdaniem to strata miejsca :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przy robieniu "stezonej" solanki, czesc zwiazkow sie nie rozpusci tylko wytraci i nie beda do uzycia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie nie spada mi w taki sposób, żeby wspierać się automatyką, tak miałem zrobione i wymyślone i tak to funkcjonowało. Teraz szukam miejsca pod szafką i połowę zajmuje mi komora na RO i solankę. Komorę na RO zagospodaruję innym sprzętem a na solankę zostawię sobie aby doraźnie ją przygotować i zasolić zbiornik, dolewka bezpośrednio z RO i będzie ok. Dzięki za pomoc, pozdrawiam


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo jestem na razie zadowolony z automatycznej,bezpośredniej dolewki RO którą mam już z 3 tygodnie.Już zapomniałem o dolewaniu do kanistra,noszenia do pokoju i wlewaniu do pojemnika wody RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300687 inmar :

Ja bardzo jestem na razie zadowolony z automatycznej,bezpośredniej dolewki RO którą mam już z 3 tygodnie.Już zapomniałem o dolewaniu do kanistra,noszenia do pokoju i wlewaniu do pojemnika wody RO.

A nie mówiłem? :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jak sie te elektrozawory/sensory kiedys popsuja i zrobicie zalew wiślany w domu? u mnie dolewka jest tak zrobiona, ze nawet jak cala woda sie przeleje ze zbiornika na dolewke do systemu to wtedy nic sie nie wyleje na zewnatrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że u kolegi automat wypompowuje 8 litrów wody z akwarium (słonej). Automatyczna dolewka wody RO rozcieńczy wodę w akwarium, tak więc zbiornik ze stężoną solanką jest potrzebny. Jeżeli ma być tylko automatyczna dolewka RO to wywalić trzeba cały system automatycznej podmiany, i jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Nie podoba mi się pomysł kol. giersza ,,na solankę zostawię sobie aby doraźnie ją przygotować i zasolić zbiornik, dolewka bezpośrednio z RO i będzie ok", chyba że nie miał na myśli dosalania zbiornika, ale normalną podmianę solanką z odrzuceniem systemu automatycznej podmiany.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300790 KIDULT :

a co jak sie te elektrozawory/sensory kiedys popsuja i zrobicie zalew wiślany w domu? u mnie dolewka jest tak zrobiona, ze nawet jak cala woda sie przeleje ze zbiornika na dolewke do systemu to wtedy nic sie nie wyleje na zewnatrz.

Ja mam podwójny elektrozawór a dolewka jest z Aqua Trendu też z dwoma pływakami.Musiałby być niezły pech.Wylew mogę jeszcze podłączyć do mojej grawitacyjnej,która jest zrobiona z pływaka do spłuczki a ta już wytrzyma ciśnienie jakie jest w instalacji wodnej mieszkania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.