Skocz do zawartości
inmar

Problem z gąbką

Rekomendowane odpowiedzi

Moja niebieska gąbka od tygodnia rozpada się.Nie wiem co jej nie służy.Stoi na dole w półcieniu średni przepływ wody.

e279f4f6a52a84ecmed.jpg

Tak wyglądała po zakupie siedem miesięcy temu.Miała wtedy przygodę bo sprzedawca dał słaby worek z którego wyleciała woda.

d38ba537742c3438med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze z glodu pada,jest taki pokarm dla gabek, K-Z Sponge power.

Albo jakies rybki ja podgryzaja.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300378 zielony mintaj :

Może to Phosphate remover tak zadziałał? :)

Ostatnio podałem atrament 17 i 23 października po 2ml i 1 ml więc to prawie nic i dawno.Główną kurację robiłem w sierpniu.

Mam sporo jeszcze innych gąbek,które same wyrosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzies czytalem (jak znajde podrzuce link albo zrodlo) ze jezeli gabka nawet przez chwile pozostanie bez wody zapowietrza jej sie kanaliki (nimi sie odzywia filtrujac wode) i to jest poczatek konca znalazlem Akwarium morskie J.T.Skrzypeccy, Morskie akwarium Nick Dakin wiecej mi sie szukac niechcialo


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że dla nich powietrze jest śmiertelne,dlatego napisałem o tej przygodzie.Czyżby dopiero teraz by odchorowywała ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dakin pisze ze po kontakcie z powietrzem spada jej "wydajnosc" zywieniowa i stworek niechybnie padnie ... szkoda


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300384 matejoz :

gdzies czytalem (jak znajde podrzuce link albo zrodlo) ze jezeli gabka nawet przez chwile pozostanie bez wody zapowietrza jej sie kanaliki (nimi sie odzywia filtrujac wode) i to jest poczatek konca znalazlem Akwarium morskie J.T.Skrzypeccy, Morskie akwarium Nick Dakin wiecej mi sie szukac niechcialo

no nie do konca jest to prawda, wyciagalem kiedys skałe na godzine po za akwarium, zarówno gąbki te takie pospolite jak i kawalek niebieskiej sobie przezyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce bronic do upadlego nie swojego stanowiska ... ale mozna to rowniez wytlumaczyc w ten sposob ze twoja skala sobie spokojnie lezala i woda w kanalikach gabek sobie "stala" natomiast swoja gabke Inmar w transpocie "wytrzasl" ... chociaz kto wie sam wiele razy sie zdziwilem widzac roznice pomiedzy tym co widze w akwarium a tym co ludzie pisza :)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te gabki ciezko wyczuc. kupilem kiedys calkiem spora. w dwa miesiace przyrosla o jakies 50%. Obrosla skale i szybe. I w ciegu dwoch tyg zaczela chudnac i sie rozpadac. Zniknela calkiem w ciagu kilejnych kilku tygodni. Jednak po kilku miesiacach zauwazylem ze rosnie sobie po kawalku w roznych miejscach. No nie mam pomyslu o co kaman :/ Dziwny zwierz i tyle


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać,że po zakupie trochę urosła i ładnie się "otwierała" tak więc może do końca brak tej wody jej nie zaszkodził.Może polimery szkodzą ? Hmm....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300415 inmar :

Zapomniałem dopisać,że po zakupie trochę urosła i ładnie się "otwierała" tak więc może do końca brak tej wody jej nie zaszkodził.Może polimery szkodzą ? Hmm....?

Inmar ja ma dokładnie tą samą niebieską. U mnie od sześciu miesięcy mało co urosła, ale ma się świetnie. Polimery mam o miesiąc krócej. Więc polimery to chyba nie to. Co do gąbki bez wody to mnie się kojarzy, że powinna zbieleć jeżeli jej to zaszkodzi.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gąbkami to już tak jest trudno je wyczuć ,te które przywędrowały na skalach zazwyczaj ladnie rosną inne ciężko utrzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz. Uchowalo sie tylko zjecie tej, o ktorej pisalem :

3377-gabka.jpg


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gąbek i wyjmowania z wody to znam tą opinię ale włożyłem ją między mity. Moje gąbki traktuje jak korale, staram się przy ewentualnych przeprowadzkach aby nie stały zbyt długo bez wody, ale wyjmuje je na powietrze i nic im od tego nie ma, rosną i mają się dobrze. Jedyna gąbka którą przeprowadzałem bez kontaktu z wodą była właśnie ta niebieska i najpierw podrosła dwukrotnie po czym zbielała.

Mam inną niebieską z którą się nie bawiłem i wyciągałem na powietrze i rośnie.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.