Skocz do zawartości
ozim

Jak odmulacie piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Hello

Mam do Was pytanko jak odmulacie piasek, kupiłem odmulacz i chyba nadaje się bardziej do żwirku niż do piasku :googleye

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy podmianie cienką warstwę piasku zbieram wężykiem do wiadra, następnie robię wir w wiaderku i wylewam brudną wodę (akwariową oczywiście)do kibla, w wiaderku zostaje czysty piasek, ale żeby nie zachwiać równowagi zbieram cienką warstwę wierzchnią podłoża. Następnie piasek wraca do akwa z kubka aby nie robić zadymy.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mrozikulus moja końcówka odmulacza bardziej przypomina końcówkę z odkurzacza do wykładzin dywanowych ok 10*3 cm , wnioskuję że sprzedawca się trochę pomylił


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak odmulacie piasek.... a co z naturalna filtracja zywej skaly i piasku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301582 kmirko :

Ja przy podmianie cienką warstwę piasku zbieram wężykiem do wiadra, następnie robię wir w wiaderku i wylewam brudną wodę (akwariową oczywiście)do kibla, w wiaderku zostaje czysty piasek, ale żeby nie zachwiać równowagi zbieram cienką warstwę wierzchnią podłoża. Następnie piasek wraca do akwa z kubka aby nie robić zadymy.

Robię podobnie,chociaż bardziej ekstermalnie. Przy każdej podmianie odsysam razem z wodą piasek z ok 1/16 dna

płuczę pod kranem i wkładam z powrotem kufelkiem do piwa. (zwykle jest to ok pół litra piasku)

Wiem,że to niezgodne z teorią, ale jakoś mi odpowiada


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sobie zrobilem odmulacz z 2L butelki po pepsi. Odcialem dno, wkleilem weza do nakretki i heja. zasysam woda i beltam piasek. dziala lepiej od oryginalnych odmulaczy :googleye


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zaniedbałem czyszczenie piasku,choć zbytnio się tym nie przejmuję z powodu 10-cio centymetrowego sand dolara,który jak spychacz przewala piasek na lewą stronę.

Do odmulania mam szeroką rurę z wężem zakupioną u konkurencji,która jest do kupienia w dwóch rozmiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nic nie ruszam (2cm piachu) i tez nie czuje potrzeby aby to robić ,jest tam cała masa róznorodnego życia i nie bede kombinował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT
#301785 piona :

A ja nic nie ruszam (2cm piachu) i tez nie czuje potrzeby aby to robić ,jest tam cała masa róznorodnego życia i nie bede kombinował :)

podobnie

nawet ostatnio doszły 2 rozgwiazdy piaskowe,piasek argonitowy 1-3 granulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czyli zdania podzielone...szkoda ze tego sie nie da jakos wyposrodkowac (a moze sie da...?...)...z jednej strony odmulajac,pozbywamy sie pewnie wielu pozytecznych zwierzatek a z drugiej strony nie odmulajac ,mozemy doprowadzic do szamba w akwarium...Jakis czas temu wyczyscilem caly piasek,wkladajac go do wiadra i wrzucajac tam mocny power head z wata...zajelo to dobry dzien,zaczym woda w miare sie wyklarowala a wate wymienialem co godzine...syf,ktory tam byl,jest nie do opisania...czyszczac ten piasek,pewnie pozbawilem go waznych mikroorganizmow,ktore zostaly odfiltrowane ale i osiagnalem cel...piasek zostal oczyszczony...do tej pory nie wiem co jest lepsze...a moze trzecie rozwiazanie,ktorego nie stosowalem,czyli mocna ekipa czyszczaca i bakterie do czyszczenia piasku i skal...?...Cale to odmulanie i nieodmulanie przypomina mnie slowa Willego S,"byc albo nie byc",czy w wolnym tlumaczeniu "odmulac czy nie odmulac"...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odmulałam i nie odmulałam w zależności od podłoża.

-w 200 l gdzie miałam grys koralowy o dość grubej granulacji, odmulacz szedł w ruch przy każdej podmianie. a woda z odmulania była po prostu czarna .

-w obecnym akwarium, gdzie mam LS (przez pierwsze dwa lata DSB, a teraz 3 cm warstwę piachu) nigdy nie użyłam odmulacza. Za radą doświadczonych akwarystów, piasku nie tykałam. oczywiście cyrkulacja musiała być odpowiednio ustawiona i wspomagająca obsada do piachu, ale ten, pomimo braku moich ingerencji pozostawał zawsze biały.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie tykam piachu ,strombusy i rozgwiazdy piaskowe robią to za mnie, piasek mam czysty i bielutki.Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I własnie tu jest problem...Każdy z nas powinien obrac droge do sukcesu..Jeden odmula bo ma jakieś badziewie na piasku ,drugi nie.. bo ma czysto...Ekipa czyszczaca oczywiscie ..rozgwiazda piaskowa ,slimaki ..i etc..Osobiscie nie odsysam piachu (jak miałbym to robic , pózniej przefiltrowywać )to z racji braku czasu zrezygnował bym z tego pieknego hobby..A nie ma nic gorszego jak zle prezentujace sie podłoze ..Swiadczy to o złej konfiguracji ..Swiatło ,cyrkulacja ,Chemia wody + uzdatniacze..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam to tez mój odwieczny problem. Do tej pory zawsze odmulałem ,,ale w nowym zbiorniku jest tylko 2-3 cm i obrałem nowa strategie na razie jest rozgwiazda i ślimak dodam ,,ze nieraz pomimo odmulania przy podmianach i tak miałem problem z utrzymaniem czystego piachu często pojawiały się brązowe naloty i to właśnie w tych czyszczonych miejscach. Widziałem tez kilku i kilkunasto letnie zbiorniki gdzie piach nigdy nie był odmulany pomimo bielutkiej wierzchniej warstwy pod spodem niesamowity syf ,,, nie można nic położyć na dnie bo od razu robią się sine miejsca to wszystko przy wzorowych parametrach ,i lasach spsów myślę ,ze to troche jak bomba zegarowa z czasem system nie wytrzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto w Oceanach wymienia podłoze ?? Tak trza robic aby wszystko grało:tongues.Ja już kiedyś podłoze chciałem wymienic :banghead...To dopiero była BOMBA......Pisałem o tym na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czysto, ale właśnie dlatego odmulam, żeby za kilka lat nie było bomby. Ale odmulanie ,a właściwie przepłukanie piasku dla danego miejsca wypada co kilka miesięcy, więc zycie spokojnie wraca. Natomiast nigdy nie zdecydowałabym się na odmulanie/płukanie całosci czy większej części na raz


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm w oceanie to jest go kilometry i fale co przewracają statki ,,dziwne porównanie, a w zbiorniku im więcej tym chyba gorzej tak jak z DSB jak przyłożysz ucho da sumpa to słyszysz jak tyka

No faktycznie wymiana podłoża to kiepski pomysł ale nie o tym tu mowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301850 krzlew :

Hmm w oceanie to jest go kilometry i fale co przewracają statki ,,dziwne porównanie, a w zbiorniku im więcej tym chyba gorzej tak jak z DSB jak przyłożysz ucho da sumpa to słyszysz jak tyka

Nie demonizuj z tym tykaniem, dopóki się DSB nie tyka, to ono samo też nie tyka:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem nie tykane w jednym z wiodących sklepów ,system myśle z 1300 l no i tykło,Jest tyle zależności ,ze nie sposób wymienić a o połowie to jeszcze nie wiemy ,jedno jest pewne czasami tak się dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym akwarium odmulalem podobnie jak TMK; sporadycznie i tylko kawaleczek.

Jednak z czasem tam sie zbiera detrytus i odmulajac mialem uczucie, jakbym opoznial jakis wybuch (warstwa ok.3 cm).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj problem rozwialiście mam Aragonite korallen zuchta i po 3-4 tygodniach w dnie lekkie szambo sie zbiera.

1 baniak na 160l wywalam do kibla.Nie przekarmiam ryb w zadnym wypadku mam odpowiednia ilosc zywej skaly i dobra cyrkulacje.

Czyli norma....

Co morza bym nie porównywał gdyż tam troszke wieksze jest dsb,wiecej robali w dnie, no i ryb przypada duzo mniej na litr wody....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem ten temat bo podobnie jak TMK odessałem "kawałek piasku" i płukając go byłem w szoku ile było tam syfu. Piachu nie ruszałem prawie dwa lata.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i własnie:clapping..tak ustawiłem sobie cyrkulacje ze mam jak w oceonie nic nie kombinuje :)..i oto chodzi drodzy Morszczacy..pozd.wytrwałych i tych sprzedających juz sprzet ..Czasem pompa do łapy i stymulacja sztormu ..jade po dnie po koralach ..Nad burzami musze pomysleć ..hmm co grzmot to spiecie w akwa:clowning bo i pioruny tu trafiaja ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301843 TMK :

Ja mam czysto, ale właśnie dlatego odmulam, żeby za kilka lat nie było bomby. Ale odmulanie ,a właściwie przepłukanie piasku dla danego miejsca wypada co kilka miesięcy, więc zycie spokojnie wraca. Natomiast nigdy nie zdecydowałabym się na odmulanie/płukanie całosci czy większej części na raz

:) książki o akwarystyce morskiej nie slyszałem o metodzie mycia czy też odmulania piachu.

Wydaje mi sie ze z dnia na dzien wymagania ilosci zywej skaly i baniaka maleja w stosunku do ilosci posiadanych rybek i to sie staje problemem......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.