Skocz do zawartości
Kubaaas

1248l Projekt "Wielki Blekit"

Rekomendowane odpowiedzi

jutro pożycze aparat od sąsiada to coś spróbuje pstryknąć...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update.

Nigricans vel Japonicus wrocil dzisiaj do sklepu. Nie mialem serca dalej patrzec jak bialobrody go leje. Caly dzien wczoraj przy baniaku spedzilem z kijem zeby lobuza odganiac ale nic nie dalo. Gosciu mial jedna misje: zalatwic nigricansa. Szkoda po bardzo mi sie podobala ta rybcia.

W zastepstwie wrocilem do domu z Ctenochaetusem strigosusem. Wszystkie pozostale pokolce totalnie go zignorowaly lacznie z lobuzem bialobrodym wiec wyglada na to, ze jest dobrze. Jak bedzie okazja wstawie niedlugo jego fote.

Vlamingi, zebrasoma i leucosternon maja sie dobrze. Wszystko jedza, zero kropek. Lituratus jest troche wybredny i slabiej na razie je ale ciagle skubie skalki wiec powinno byc ok. Strigosusowi pojawilo sie od razu kilka kropeczek. Mam nadzieje, ze szybko przejdzie. Rybki dostaja mix mrozonek, 3 rodzaje Nori i Spiruline. Wszystko moczone w Fish V-Power, Czosnku i Witaminach - moja druga polowa jest zachwycona zapachem w domu. :) Bedac jeszcze przez tydzien na stale w domu staram sie rozdzielac karmienie na 3-4 razy dziennie.

Oczywiscie te wszystkie zmiany sa zauwazalne w systemie. Zwiekszone jedzenie i to co po nim nastepuje :) spowodowaly, ze hanka pierwszy raz pokazala 0.01 a odpieniak rano znowu mi przelal... przy czestym karmieniu chyba na dluzej siadl i jak w nocy dostal powera to caly sump rano byl w pianie :banghead.

Przy okazji zauwazylem, ze SPSy pierwszy raz zaczely polipowac w ciagu dnia. Dotychczas otwieraly sie tylko w nocy.

Z innych spraw to znowu wymyslilem nowy sposob na cyrkulacje. Po przeczytaniu wielu watkow na RC postanowilem sprobowac metody "Gyre Flow". Ustawilem tak pompy i kontroler aby robil sie "wir", ktory na razie co dziesiec minut zmienia kierunek. Nie wiem czy ostatecznie przy tym ustawieniu pozostane ale jak zobaczylem ile syfu wyszlo ze skal i piasku przy pierwszej zmianie kierunku to sie troche do tego przekonalem. Wczesniej mialem pompy ustawione na przeciwko siebie.

Teraz po tym calym zamieszaniu na jakis czas mam zamiar zostawic baniaczek w spokoju zeby system dogonil zwiekszone obciazenie.

PS: Czy ma ktos jakis dobry patent na klipsy do Nori zeby nie trzeba bylo moczyc lap za kazdym razem? Jakis magnes i klips plywajacy moze? Nie wiem czy takie sa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy okazji zauwazylem, ze SPSy pierwszy raz zaczely polipowac w ciagu dnia. Dotychczas otwieraly sie tylko w nocy.

U mnie się tak dzieje, jak podam pokram z czosnkiem. Serio. Zjawisko ma miejsce tylko pierwszego dnia, gdy "poczują". Przez następne dni nie robi to na nich wrażenia. Gdy użyje ponownie czosnku po przerwie (np. 2tyg) polipują, znów przez pierwszy dzień. Zjawisko powtórzyło się 3 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj na Ctenochaetusem strigosusem - moj po aklimatyzacji gdzie ryby go olały zaczął wszystkie pokolce atakować, miej go na oku.


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#350534 thomash666 :
Przy okazji zauwazylem, ze SPSy pierwszy raz zaczely polipowac w ciagu dnia. Dotychczas otwieraly sie tylko w nocy.

U mnie się tak dzieje, jak podam pokram z czosnkiem. Serio. Zjawisko ma miejsce tylko pierwszego dnia, gdy "poczują". Przez następne dni nie robi to na nich wrażenia. Gdy użyje ponownie czosnku po przerwie (np. 2tyg) polipują, znów przez pierwszy dzień. Zjawisko powtórzyło się 3 razy.

Ciekawe. Dodawalem wczesniej czosnek do pokarmu i nie zauwazylem tego. Wydaje mi sie, ze to moze byc od zwiekszonej ilosci "kup" w wodzie. Bede obserwowal jak to ma sie do czosnku. Na razie planuje codziennie moczyc pokarm przez +/- tydzien a potem od czasu do czasu wiec zwroce na to uwage.

#350538 syciu :

Uwazaj na Ctenochaetusem strigosusem - moj po aklimatyzacji gdzie ryby go olały zaczął wszystkie pokolce atakować, miej go na oku.

A ktore pokolce atakowal i po jakim czasie? Czytalem, ze sa relatywnie spokojnymi rybami (jak na pokolce) ale to pewnie zalezy tez od konkrentego egzemplarza.

Powiem szczerze, ze w sklepie wygladal fajnie ale dopiero w domu przekonalem sie jaka to piekna ryba. Mysle, ze przystopuje na tym z pokolcami. Bardzo podoba mi sie takie zestawienie. Pamietam jak pisalem o pomysle trzymania malego stadka jednego gatunku... to byl glupi pomysl :). Ta roznorodnosc ksztaltow i kolorow powala. Teraz tylko trzymam kciuki zeby wszystkie byly zdrowe i zyly dlugo i szczesliwie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Wrzucaj zdjęcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Ctenochaetus strigosus jest najmniejszym pokolcem a jak chce to przegania prawie 2-razy większego hepatusa i większą o 50% zebrosomę.

Nawet babka (12cm) juz się poddała i jak wpływa do jej groty to udaje że go nie widzi. Wcześniej z nim walczyła dostała w pysk i teraz jedno oko ma jak bania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#350546 kawa93 :

Wrzucaj zdjęcia :)

Pare fotek na szybko.

Strigosus podczas wizyty u doktorka.

DSC_0726.jpg

Nasza ulubienica. Dostala juz imie Marcy po Marcy Runkle z serialu Californication.

DSC_0780.jpg

... i glowny lobuz z zoltkiem.

DSC_0781.jpg

Chcialbym przy okazji zapytac sie Was czy ktos moze mi zidentyfikowac ta Acre na pierwszym planie powyzszego zdjecia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Piękne ryby :) I ta wesoła buźka strigosusa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chcialbym przy okazji zapytac sie Was czy ktos moze mi zidentyfikowac ta Acre na pierwszym planie powyzszego zdjecia?"

Najprawdopodobniej to A.gomezi.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo mnie tutaj przez jakis czas wiec po wstepnym ogarnieciu nowego forum czas na maly update.

Napisalem wczesniej dluga aktualizacje po czym zawiesil mi sie laptop i wszystko poszlo..... w zwiazku z tym bedie teraz krotko. :wacko:

Ostatnie 2-3 tygodnie to:

- Start nowej pracy i 4 pobyty zagranica.

- 8-godzinna awaria pradu.

- Spadek KH z 8 do 7 przez zwiekszone zapotrzebowanie na Balling, ktorego nie wychwycilem przez wyjazdy.

- Walka z temperatura. Maksymalnie dobilo do 28.5C.

- Wielki plac budowy ze szczepkami i koralami po calym baniaku.

Na szczescie nic nie padlo - doszlo nawet kilka nowych korali i parka? pterapagonow. NO3/PO4 jakos ciagle niewykrywalne mimo dosyc obfitego karmienia (duzo Nori, kilka szczypt spiruliny dziennie i 8-10 kostek roznych mrozonek). Odpieniak raz na tydzien jest full czarnej mazi. BK250 rules!

Pracuje ciagle nad wszytkimi problemami z ostatnich tygodni i mimo malych potyczek wszystko raczej idzie do przodu. Ponizej kilka aktualnych fotek:

DSC_0802.jpg

DSC_0812-1.jpg

DSC_0813.jpg

DSC_0815.jpg

DSC_0877-1.jpg

DSC_0913-1.jpg

DSC_0926-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie dałeś radę z brakiem prądu?

Pozdrawiam!


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osob pytalo sie o update a mialem dzisiaj chwile czasu wiec ponizej troche aktualnych fotek - mam nadzieje, ze wkrotce uda sie lepszy obiektyw kupic ale na razie ten musi wystarczyc.

Przy okazji wspomne, ze po majowych wahaniach udalo mi sie wyprowadzic parametry na prosta a SPSy znowu zaczely rosnac. Obecnie wygladaja to tak:

KH: 7.15

Ca: 415

Mg: 1275

NO3: Niewykrywalne

PO4: Niewykrywalne

Ph: 8.15-8.30

SG: 1.024

Temp: 26-27.5C - Nad sumpem chodzi 300W wiatrak pokojowy w czasie swiecenia HQI.

Podnosze powolutku zasolenie do 1.025. Ballinga idzie 250ml dziennie.

Ponizej fotki moich pociech:

Urodzinowy prezent od ukochanej. Sliczna Monti.

DSC_0978.jpg

DSC_0972.jpg

Monti wziela sie za oblewanie skaly

DSC_0985.jpg

DSC_0984.jpg

Sebowa Acra

DSC_0993.jpg

DSC_0968.jpg

DSC_0961.jpg

DSC_1000.jpg

"Kudlata" szczepka od Jacka :)

DSC_0957.jpg

i kolejna Sebowa szczepka

DSC_0948.jpg

... no i rybcie.

aDSC_0935.jpg

Dalej szukam fajnych szczepek bo ciagle duuuuuzo wolnego miejsca i z rybek poluje na stadko Anthiasow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia w szukaniu następnych zwierząt i czekam na foto. ;)


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sida widuje od czasu do czasu ale trudno go znalezc. Krabow mam ciagle mnostwo. Wylapalem juz z 15 a na pewno jest jeszcze co najmniej drugie tyle. Nie widac zeby specjalnie szkodzily. W nocy skubia skalki. Jak ktorys za bardzo sie wychyli to szczypce w ruch i trafia do sumpa ale przestalem aktywnie polowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update z pola walki. A walka z brazowym g... ciagle trwa. Tak jak opisalem tutaj, od paru tygodni zaczal mi sie pojawiac brazowy nalot na piasku i skalach. Musialem zaburzyc rownowage podmiana na Reef Crystals i dozowaniem Amino Kwasow.

Wstrzymalem wszystko poza karmieniem i Ballingiem przez ostatni tydzien ale nalot jak byl tak jest. Mam nadzieje, ze to kwestia ciaglego docierania sie systemu i ze samo minie.

Tydzien bez ZS3 juz pokazuje, jak skutecznie te 4 kropelki dziennie wyciagaly PO4. Normalnie czyscilem szyby raz na tydzien a teraz po 2 dniach jest wiekszy nalot niz zwykle po tygodniu. Co ciekawe, korale wariuja. Wykolorowaly sie bardziej i widze jak przyspieszyly przyrosty.

Niemniej jednak jutro wracam znowu do dozowania Zeostartu bo nie zauwazylem poprawy sytuacji z tym syfem po jego odstawieniu a nie chce kolejnych plag wywolac jak PO4 sie rozbuja. Cenna jest dla mnie obserwacja, ze warto co jakis czas zrobic jednak te kilka dni przerwy zeby woda nie byla zbyt jalowa.

Jutro podmiana 200 litrow z powrotem na IO. Mam nadzieje, ze pomoze.

Ponizej dzisiejsze fotki... masakra...

DSC_1029.jpg

DSC_1028.jpg

PS: Ciagle nie wiem czy to okrzemki, dino czy cyjano...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dino. lejesz jakis zs? jak tak to ja mialem to samo kiedys gdy przedawkowalem (czytaj lalem tak jak napisane na etykiecie albo na zeovit.com)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dino. lejesz jakis zs? jak tak to ja mialem to samo kiedys gdy przedawkowalem (czytaj lalem tak jak napisane na etykiecie albo na zeovit.com)

Leje ZS3 od poczatku baniaka. 4 krople na dobe. Zrobilem wlasnie tygodniowa przerwe ale nic nie pomoglo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tygodniowa przerwa to zadna przerwa. Ja bym tego z 2 miesiace nie podawal. :welcome:

Mozliwe jest, ze kazda podmiana je podkarmiasz...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Kuba

żaden ze mnie spec, ale ja miałem też u siebie coś takiego po przedawkowaniu "różnych" ulepszaczy :lol:

U mnie pomógł brak podmian przez dwa miesiące i zmiana cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę cierpliwości, tak jak napisał @Stani tygodniowa przerwa to jest nic, u mnie zeszło same dopiero po około 3 miesiącach ale nic nie kombinowałem i nie lałem żadnej chemii

Jedyne co ci mogę poradzić to cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odstaw wszystkie suplement ,bakterie,absorber, wynalazki i tak dalej twoja rafa tego Nie potrzebuje na ten litraż obsada koralowa jest żadna ,podmieniał bym dalej ale nie więcej jak 40-50 litrów na dwa tygodnie i to wszystko,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minelo troche czasu od ostatniej aktualizacji wiec czas na mala relacje z postepow.

Generalnie jest dobrze :).

Wyglada na to (odpukac), ze walka z brazowymi glutami jest wygrana. Skaly sa czyste a tylko w paru miejscach na piasku i na tylnej zybie jest jeszcze lekko bezowy oddcien. Czeste podroze sluzbowe tez mialy raczej pozytywny efekt bo baniaczek mogl sobie spokojnie chodzic bez zamieszania z mojej strony.

Parametry trzymaja sie stabilnie na poziomie:

KH: 8

Ca: 420

Mg: 1350

Ph: 8.1-8.3

NO3: 2.5

PO4: 0

Po dlugim, dlugim czasie NO3 zaczelo byc wykrywalne. Taki poziom mnie nie martwi ale bede teraz pilnowal czy nie rosnie. Ciagle jade na Zeostart3 - obecnie 5 kropli dziennie i 1 fiolka BioDigest co 2 tygodnie. Zastanawiam sie tylko czy zostac przy Rowie czy nie gdyz tak niski poziom PO4 moze ograniczac mozliwosc bakterii do redukowania NO3.

Korale maja sie dobrze. Poza tym, ze ciagle kombinuje z rozstawianiem ich w baniaku. Nie wiem czy tez tak macie ale mam wrazenie, ze ciagle cos mi nie pasuje... :) Naogladal sie czlowiek TOTMow i tez by tak chcial. Ostatnio nawet przeszlo mi przez glowe zeby wszystko zaczac od nowa. Bylo to po czytaniu watku o nowym projekcie Snocho. Mistrzostwo swiata.

Wracajac do tematu, rybki rosna - szczegolnie Vlamingi, ktory je jak swinia i podwoil sie od kiedy u mnie jest. Jedyna strata byl Salarias (Edek), ktory z dnia na dzien przestal jesc i przeszedl na wielka rafe. Nie chcial przyjmowac pokarmow zastepczych a glony sie pokonczyly...

Chromisy tworza fajny klimat. Czytalem duzo historii o tym jak sie wybijaja ale nie zauwazylem tego u siebie. Jeden u mnie padl pierwszego dnia a reszta (20) jest cala i zdrowa juz kilka miesiecy. Wydaje mi sie, ze jesli maja odpowiednio duzo kryjowek i jest ich sporo to ta agresja sie rozklada. Pokolce raczej sie polubily i w 5 razem plywaja po baniaczku. Czasami Naso Elegans - mimo tego, ze jest o polowe mniejszy - pogoni lekko Vlamingiego ale odbywa sie to bez szkod. Do skompletowania obsady brakuje mi jeszcze malego stadka Anthiasow.

Obserwujac pokolce nie wyobrazam sobie zeby miec ich wiecej a tym bardziej zeby mialy mniejszy baniak. Wiem, ze duzo jest dyskusji na ten temat ale wierzcie mi, ze te ryby na prawde lubia poplywac i szczegolnie w nocy musza miec swoje oddzielne terytorium do spokojnego spania.

W planach mam jeszcze w niedlugim czasie postawienie drugiego sumpa (700l) wypelnionego zywa skala. Jest na to miejsce i mysle, ze przyczyni sie to do bardziej wydajnej filtracji i wiekszej stabilnosci parametrow. Czesc sumpa przeznacze na refugium zeby drobne zwierzatka mialy miejsce do rozwoju gdyz widze, ze rozgwiazdy piaskowe, sand dollar, mandaryn i babka bardzo skutecznie wybijaja je w glowym baniaku. Do tego za 2-3 miesiace zmiana zarnikow z Reeflux 12K na BLV 20K.

Czas na pare fotek (jakos slabo mi dzisiaj wychodzily...)

Caly baniak:

DSC_0062-1.jpg

Bardzo powoli rosla ale ostatnio rozkreca sie:

DSC_0082-1.jpg

Futrzaczek:

DSC_0094-1.jpg

Badylek korone wypuszcza:

DSC_0090-1.jpg

DSC_0100-1.jpg

Monti bardziej lubi oblewac skale niz isc do przodu:

DSC_0087-1.jpg

Prawa strona blizej. Pare korali jeszcze aklimatyzuje sie przed docelowym miejscem.

DSC_0122-1.jpg

Dla porownania zdjecie z 30 marca: fajnie porownac Seriatopore (srodek) i Robertowa Tumide (gora po prawej) do tego jak teraz wygladaja.

1.jpg

Ogolnie pogodzilem sie z tym, ze przez nastepne pol roku jest to plac budowy a wyglad bedzie taki jak chce za 12-18 miesiecy jak wszystko podrosnie (zakladajac, ze wszystko bedzie ok). Nie od razu Rzym zbudowano :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.