Skocz do zawartości
Kubaaas

1248l Projekt "Wielki Blekit"

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji pierwszej rocznicy akwarium wstawiam ponizej spis tresci watku:

1. Wstep i zalozenia

2. Szalone pomysly (na szczescie wybite z glowy)

3. Dyskusja o DSB

4. Glos rozsadku (ostatecznie tej wersji sie trzymam)

5. Akwarium i sump - ostateczna wersja

6. Sump uruchomiony / dyskusja Reaktor CA vs Balling

7. Przygotowywanie miejsca pod akwa / elektryka

8. Stelaz

9. Pomysly na aquascaping

10. Hydraulika

11. Wnoszenie baniaka

12. Rozdzielnia elektryczna szczegoly

13. Napelnianie zbiornika / maly wypadek...

14. Uruchomienie systemu i plan obudowy

15. Zasilacze HQI do akwarystkyki lub...

16. DZIEN 1 / Aquascaping

17. Dyskusja o dojrzewaniu

18. Dyskusja o obsadzie

19. Oswietlenie skonczone

20. Pierwsze korale

21. Pierwsze rybki

22. Sposob na Valonie

23. Pokolce trafiaja do baniaka

24. Walka z dino

25. Modernizacja filtrowni i porownanie przyrostow SPS

26. Porazka z pelletkami

27. Aktualizacja po kuracji Chemicleanem na cyjano

28. Day 1 Year 2

29. Aktualizacja po przebudowie skaly 03.04.12

Witam,

Chcialbym tym postem uruchomic dziennik planowania, budowy i rozwoju nowej solniczki. Po wielu miesiacach planowania i negocjacji w domu powstala koncepcja zbudowania akwarium 240x80x65 wzdluz tylnej sciany salonu. System bedzie wspierany przez filtrownie w oddzielnym pomieszczeniu. Akwarium ma byc przeznaczone dla SPS, LPS + Rybki oczywiscie.

Zalezy mi na tym aby poprzez ten watek dzielic sie planami i postepami oraz czerpac ze zbiorowego doswiadczenia Szanownego Forum :). Mysle, ze setki godzin czytania ksiazek, NR, RC, rozmow z morszczakami i przegladania dziennikow roznych solniczek dalo mi troche podstaw teoretycznych ale przyznaje sie bez bicia, ze z praktyka jest slabo.

To tyle tytulem wstepu. Zapuszczalem wczesniej na forum troche watkow dotyczacych przelewow, zywej skaly, oswietlenia, odpieniaczy, etc. Postaram sie tutaj to wszystko skonsolidowac.

Ponizej pierwsze szkice jak to wszystko ma byc rozmieszczone w domu.

1. Dzisiaj jest tak.

DSC_0068.jpg

2. Ma byc tak. :) Oczywiscie ladnie obudowane, etc.

akwa1.jpg

2. Polaczenie Salon -> Filtrownia

akwa2.jpg

akwa3.jpg

3. Praca nad filtrownia trwa. Ukladania kafli, kanalizacji i pradu.

DSC_0070.jpg

DSC_0069.jpg

Oczywiscie mam 100tys. pomyslow i pytan ale bede je dawkowal. :)

Chcialbym zaczac od hydrauliki. W tej chwili zakladam w planach centralny komin na tylnej szybie o wymiarach 80cm x 15cm i 3 przeloty po 32mm. (1 na pelnym syfonie, 2 durso do nadmiaru, 3 rewizja). Powrot 2x32mm przez boki komina - srednica powrotow bedzie zalezec od wybranych pomp. Chce w akwarium zainstalowac falownik Tunze. Ile cm od gornej krawedzi akwa powinien byc grzebien? 4-5cm?

Wychodzi mi z roznych kalkulatorow, ze uwzgledniajac opory w rurach powinienem miec przeplyw akwa->sump na poziomie 10,000-12,000 l/h. Do powrotu chcialbym wykorzystac 2 pompy po 8000l/h co powinno dac przeplyw do akwa tez w okolicach 10,000-12,000l. Zaworem bramkowym na rurce z pelnym syfonem ustawialbym optymalnie poziom wody.

Jest to oparte na koncepcji opisanej tutaj.

Czy takie rozwiazanie wg. Was ma sens? Jesli tak, to moze macie jakies sugestie co do pomp? W filtrowni bedzie Sump zlozony z dwoch zbiornikow po ok. 400l.

i jeszcze jedno. Czy lepej przeloty w kominie wiercic od dolu czy na tylnej szybie? Widzialem i takie i takie rozwiazania. Chyba przy przelotach w tylnej szybie powinno byc latwiej czyscic dno komina ale minusem jest to, ze bede musial bardziej odsunac akwa od sciany.

Rysunki filtrowni, plany aquascapingu, cyrkulacji, obsady, oswietlenia, etc. sa juz przygotowane i wkrotce je umieszcze tutaj ale chcialbym zamknac temat hydrauliki zeby jak najszybciej zamowic szklo.

Niecierpliwie czekam na Wasze komentarze :). Mysle, ze prawdziwa duskusja zacznie sie jak wrzuce swoj zwariowany pomysl na sumpa :).

Pozdrawiam serdecznie,

Kubaaas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas pięknota i marzenie wielu z nas :)

3mam kciuki za projekt. :kapelusz


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze od siebie dodał, że zdjąłbym po długości a podniósł w górę :) nie ma to jak 70-80 tafli w górę postawionej na niskiej lekkiej zabudowie :)

ehh może i mi będzie kiedyś dane założyć taki wątek!


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kris77. Przede wszystkim jestem wielkim Twoim fanem. :) Mam nadzieje, ze moje zwierzaki beda chociaz troche tak piekne jak Twoje.

Pytanie o przeloty z dolu czy z tylu w obu przypadkach zaklada, ze jest komin.

Z wysokoscia stelarzu i tafli jeszcze sie zastanawiam. Na poczatku planowalem 240x80x80. Stwierdzilem, ze moze byc ciezko w obsludze.

W tej chwili jest plan na stelarz 80cm i szklo 65cm. Nie ma problemu zeby zrobic wyzej. Czekam na razie na wycene akwarium. Moge wszystko jeszcze zmienic. Po to wlasnie zalozylem ten watek zeby posluchac dobrych rad.

EDIT: Wlasnie dostalem wycene szkla. Roznica pomiedzy 65cm a 70cm jest prawie dwukrotna bo trzeba robic z 15mm a nie z 12mm. Raczej zostane przy 65.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy 65 i stelazu 80 raczej nie siegniesz reka do dna, pomysl tez o tym.

Podloge wzmacniales?


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem kiedys malawi 250x70x60h i stelaz mial wlasnie 80cm h i mialem duzy problem z dostaniem do dna a nie mowiac juz o czyszczeniu szyby tylnej,wez to pod uwage bo inna sprawa jaby akwa byl dostepne z dwoch dluzszych bokow wtedy nie bylo by problemu,to moje sugestie ,oczywiscie projekt bajka czekam na relacje.

pozdrawiam grzes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoko, bedzie ciezko manipulowac, mam krawedz akwa na podobnej wysokosci i jest ciezko a niski nie jestem, chyba ze podstawisz laweczke w pokoju filtracyjnym :)


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za mile slowa.

@macieks: filtrownie robia ludzie, ktorzy rok temu remontowali nam dom. Pytalem sie ich dzisiaj o wytrzymalosc. Akwarium bedzie stalo na wylewce, ktora stanowi fundament domu. Beton ma minimum 50cm i jest zbrojony. Na podlodze jest gres. Oni stwierdzili, ze bez problemu wytrzyma.

@gregor.rr: Dosyc dlugo zastanawialem sie nad wysokoscia. Taka wydaje sie optymalna. Mam 187cm wzrostu i w razie czego bede poslugiwal sie stolkiem :). Bedzie tez dostep do obydwu bokow. Tylna szybe chyba pozostwie naturze. Inaczej musialbym z boku lub ze spodu czyscic. Zakladam, ze pomiedzy akwarium a tylna sciana bedzie 10-15cm w zaleznosci od hydrauliki.

Pozostaja otwarte pytania:

Chce w akwarium zainstalowac falownik Tunze. Ile cm od gornej krawedzi akwa powinien byc grzebien? 4-5cm?

Czy lepej przeloty w kominie wiercic od dolu czy na tylnej szybie?

i czy plan przeplywow + pomp ma rece i nogi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co nie zrobisz przy tej wielkości akwarium będzie ładnie :) ja zawsze posługuje się stołeczkiem jak muszę tylną szybę poczyścić .. nie jest to aż tak kłopotliwe

osobiście jestem mocno wyczulony na tylną czystą szybę - jeśli zdecydujesz się nie zostawiać naturze i będziesz miał 10-15 cm od ściany to nie robiłbym tła i czyścił czyścikiem (choć na 240 cm pewnie reki zabraknie :) wtedy była by fajna głębia - a jak już ściana by była ciemna.... :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sie jakos specjalnie nie zastanawialem nad czyszczeniem tylnej szyby. Patrzac na akwarium Krzysztofa widze sens trzymania jej czysto. Zawsze mozna wykombinowac jakas przedluzke do czyscika. W planie aquascape'u mam minimum 15 cm pomiedzy skala a szyba. A tak naprawde to bedzie 80cm, komin, 80cm wiec jakos sobie poradze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny projekcik się szykuje! Trzymam kciuki, co do czyszczenia tylnej szyby skrobaczek na jakimś w miarę elastycznym trzonie powinien załatwić sprawę (za skałą przecież nie musisz czyścić :) )


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jop - piękny projekcik :) ale przy takim rozmachu łatwo popełnić błędy, nawet dzisiaj po zebraniu doświadczeń, zaprosiłbym na browara kolegów bardziej doświadczonych, żeby rzucili okiem na żywo na to przedsięwzięcie :) Konsultacja wskazana :)

Życzę powodzonka.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto pogadac z kims, kto rzeczywiscie buduje duze akwaria.

Tu uwaza sie za odwaznych tych, ktorzy w tak duzych szybach robia dziury jak w dnie komina. To jest jednak spora roznica.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu mailach na Priv widze, ze wiekszosc sugeruje komin zewnetrzny. Bede jutro sprawdzal mozliwosci, koszty, etc. Duzymi plusami takiego rozwiazania sa: niezagracanie zbiornika, lepsza cyrkulacja i brak otworow w dnie akwarium. Czy ktos ma moze jakies foty takiego rozwiazania u siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak otworow w dnie akwarium to nie plus. Natomiast otwory w bocznych szybach to minus.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303330 Stani :

Brak otworow w dnie akwarium to nie plus. Natomiast otwory w bocznych szybach to minus.:)

czemu?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie chodzi o naprezenie i w pewnym sensie oslabienie materialu przez otwory, dno sie nie wygina, szyba moze, o milimetry ale zawsze moze.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak - jak dasz z 10 szyby - ale jak dasz z 15 z porządnymi wzmocnieniami to już raczej ryzyko się minimalizuje... kwestia zdrowego rozsądku ..

choć przyznać muszę, ze te baniaki, które mi się podobają i są tak wykonane - są z akrylu :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Po wielu, wielu otrzymanych mailach wczoraj do pozna w nocy i paru rozmowach - dzieki wszystkim za porady - ostateczna wersja to wewnetrzny komin centralny na tylnej szybie z 3 przelotami po 40mm i 2 przelotami 32mm w bocznych szybach komina do pomp powrotowych z sumpa. Rurki powrotowe beda wchodzily do komina z zewnatrz od gory.

Sporo prywatnych komentarzy dostalem dot. jakosci wykonania zbiornikow przez poszczegolne firmy. Nie bede tutaj ich przytaczal ale dzisiaj jeszcze odwiedze jedna firme po wycene. Wyglada na to, ze jest jedna polecana przez praktycznie wszystkich. :)

Wavebox przy takiej dlugosci i glebokosci akwarium nie powinien robic duzej fali wiec komin bedzie 5cm ponizej krawedzi gornej akwarium.

Wyglada na to, ze kwestie glownego zbiornika sa juz mniej wiecej zamkniete. Stelaze pod akwa i sumpy juz zaprojektowane przez jednego z Forumowiczow. Czas na serce systemu - filtrownia.

-------------------

Planujac filtrownie mialem kilka zalozen:

1. Ma byc latwo i przyjemnie. :)

2. Bezpiecznie, spora redundancja systemow.

3. Duza elastycznosc dodawania/przelaczania roznych metod filtracji.

W tej chwili trwaja prace wykonczeniowe pomieszczenia. Glowne prace to: orurowanie wody i sciekow, wykladanie kaflami podlogi i sciany za sumpami, podciagniecie i rozszycie 2 niezaleznych szafek elektrycznych, zainstalowanie zlewu, pomalowanie scian i zainstalowanie oswietlenia. Pomieszczenie to wczesniej bylo totalna graciarnia :).

Planujac sumpa, rozrysowalem sobie wczesniej schemat logiczny poszczegolnych etapow. Jestem bardziej przekonany do filtracji i ogolnego funkcjonowania systemu bardziej prowadzonego w oparciu o biologie i nature niz chemie i sprzet. Z tego powodu chce rozdzielic filtracje na 2 sciezki co powinno byc widoczne na rysunku ponizej. Sciezka "Nature" i sciezka "Chemia".

SUMP.jpg

Przy przeplywie akwa->sump na poziomie ok 10,000l/h zakladam, ze ok 30-35% przejdzie przez odpieniacz/reaktory a 65-70% przez LR/DSB/Glony. Grubszy detrytus bedzie filtrowany w pierwszej komorze skarpeta i grawitacyjnie. Grzalki w komorze za odpieniakiem. Sondy w komorze przed pompami zwrotnymi. Top off oczywiscie przy pompach.

2 zbiorniki na gorze do podmian wody po ok. 150l. Do prawego odprowadzenie wody zaworem z pompy do dsb i spuszczanie prostu do sciekow. Po lewej zbiornik do swiezej solanki z grzalka i cyrkulacja. Zasilany prosto z RO/DI.

DSB podzielone szklem na 3 komory po 20cm. Planuje co ok. 9-12 miesiecy wymieniac jedna komore. Jedyna czesc sumpa z oswietleniem to oczywiscie makroalgi.

Wiem, ze to dosyc mocno pojechany projekt ale prosze Was o merytoryczna ocene koncepcji plus uwagi/komentarze co moze dzialac, co nie lub co mozna zmienic/dodac. Rysunek jest niedokladny jesli chodzi o rury, etc. ale chodzi bardziej o logike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.