Skocz do zawartości
Kubaaas

1248l Projekt "Wielki Blekit"

Rekomendowane odpowiedzi

teraz tak zamontowalem pompy ze nic nie wydmuchaja :-)

reset zrobilem niecale 3 tygodnie temu


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych naradach z kolegami morszczakami, troszkę się projekt pozmienia ale na razie pozostaje przy DSB. Jeśli jest mocna cyrkulacja w akwarium i DSB jest pierwsze w kolejności po spływie, to jaka jest różnica gdzie się znajduje?

Zdecydowana za to zaleta DSB poza akwarium jest możliwość łatwej podmiany części w razie potrzeby nie mówiąc już o estetyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz... Różnica niby żadna, a jednak efekty zupełnie inne:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to kwestia powierzchni dsb i szybkosci przeplywu nad nim a takze niereguralnosci przeplywu i jeszcze pewnie wielu innych czynnikow


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb i krzysiek: prosze nie przyjmijcie tego negatywnie ale obie powyzsze wypowiedzi brzmia troche jak kobiece zale typu "Ty nigdy...". :) Sa absolutne, nie do podwazenia i bez mozliwosci dyskusji :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas to tylko subiektywne opinie pokrywajace sie :-)

skoro tak uwazam to tak doradzam, nie mialem doczynienia z dsb o tak duzej powierzchni jaka ty chcesz zrobic wiec powinno byc ok

a zal to mam tylko do tego ze mi zbiornik wylecial w powietrze jak bylem w dlugiej delegacji :-)

i słowa mojej kobiety:

pompy sie przestawily i troszke piach na korale przesypało


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza. Przeczytalem od deski do deski wszystko co bylo o DSB tutaj i na Reefcentral i ciagle nikt tak do konca nie wie co dokladnie sie dzieje w DSB i dlaczego czasami padaja. W pewnym momencie sie po prostu zapychaja. Bede kombinowal. W razie czego jest opcja na podmiany czesci lub odlaczenia calkowicie.

Przykro mi z powodu krachu zbiornika. Mysle, ze moglibysmy ulozyc niezly watek z tego typu tekstow... ja bym pare podal ale boje sie, ze kiedys to zostanie przeczytane ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas, miałem DSB w sumpie i działało aż za mocno,że wyjałowiłem wodę,ale nad nim miałem mała pompkę takze cyrkulacja było dobra,tak sie zastanawiam czy nie zasypac ponownie sumpa,tylko tym razem,zamiast wsypywac piach prosto do komory sumpa,nie umiescić tam takiego małego,niskiego akwarium jak dla żółwi z piaskiem,umożliwia to w razie W szybkie wyjęcie całego DSB :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303879 Kubaaas :

@seb i krzysiek: prosze nie przyjmijcie tego negatywnie ale obie powyzsze wypowiedzi brzmia troche jak kobiece zale typu "Ty nigdy...". :) Sa absolutne, nie do podwazenia i bez mozliwosci dyskusji :).

Widzisz, miałem dsb w zbiorniku i miałem w sumpie, u mnie różnica w działaniu była kolosalna, dlatego napisałem co napisałem, ale widzę że nie przyjmujesz żadnych opinii które są sprzeczne z Twoimi planami, ale luz, Twój baniak:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas,nawet w magazynie ,chyba 3 jest opisane fajnie działenie dsb gdziekolwiek by nie było,że cyt[możemy założyć,że dla filtra dsb wystarczy 25kg piasku o ziarnach nie wiekszych niz 2mm,aby skompensować tworzenie sie nitratu w 400 litrowym akwarium posiadajacym standardową ilosc ryb]

i ja tyle miałem i mi starczyło aż za bardzo :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb: Jak najbardziej przyjmuje wszelkie uwagi. Po paru wczorajszych rozmowach juz sie troche plany pozmienialy. Prosze nie traktuj mojego posta jako jakis atak. Mysle, ze masz racje o lepszym dzialaniu DSB w zbiorniku glownym. Chodzilo mi bardziej o argumentacje "nie powinno byc roznicy ale jest" :). Ja bede probowal z DSB w sumpie bo chce poswiecic troche wydajnosci na rzecz wiekszej kontroli i estetyki. Tylko tyle. Nie wiem czy sie uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas - a nie myślałeś o uproszczeniu systemu ?

wydajny odpieniacz - kulki - i w razie potrzeby coś do zbicie PO4

węgiel - wata

reaktor

dozujące

dolewka

gdzieś doczytałem, że chcesz dać słabszy (teoretycznie) odpieniacz - bo brak kasy - na piasek do dużego dsb wydasz fortunę - pewnie starczy na RS czy BK ..

filtr na kulki kupisz od forumowiczów DIY

dobra żywa skała - nie w minimalnej ilości

i powinno wszystko fajnie działać


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym całym DSB jest różnie.. zanim zacznie działać mija trochę czasu ale najgorsze jest że może nigdy nie zadziałać :)

Sporo osób tak miało, u mnie też tak było... pierwsze zasypanie zadziałało, później mała bomba, wymiana DSB i lipa....

Moim zdaniem najlepsze będzie:

dobre pienidło

refugium

Purigen

Chemi Pure

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kris_77: Caly czas kombinuje jak uproscic system. Pare zmian juz jest tylko jeszcze nie update'owalem schematow. Jesli chodzi o sprzet to nie mam mocnego cisnienia na oszczedzanie. Nie chce wyrzucac kasy w bloto tam gdzie nie jest to potrzebne ale jesli konkretne urzadzenie ma przyczynic sie pozytywnie do zdrowia mojego systemu to nie bede sie zastanawial. Na razie mam upatrzony pewien BK250 i czekam na potwierdzenie.

Wczesniej zakladalem, ze przy duzej filtracji biologicznej wzialbym odpieniacz pod ten litraz a nie przewymiarowany tak jak ludzie czesto robia.

Jesli chodzi o kulki to szczerze mowiac ciagle nie jestem przekonany. Moze na razie przez moja niewiedze... :) Doczytam jeszce troche wiecej. Rozumiem, ze przy kulkach odpieniacz musi byc mocniejszy. Gdybym zrezygnowal z DSB i zrobil "normalnego" sumpa (ok. 400l - w sumie 1650l w obiegu) to przy typowej - nieprzesadzonej - obsadzie BK250 by to wszystko pociagnal (z kulkami)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że tak - BK 250 to już mocny sprzęt

co do kulek - wg mnie działają jak najbardziej - nie mam nic więcej w systemie po za kulkami i nie za mocnym BK mini 180 - a wszystko ładnie chodzi

ale widzę, też u innych - że jak najbardziej działają (mówię o tych NP...) bo PB nie używałem...

mieszkasz w Warszawie - masz tam fajne akwarium na kulkach z fachową wiedzą - podjedź - zobacz - pogadaj

przy kulkach nie ma nic do robienia - mega prosta sprawa - podejrzewam, że więcej znajdziesz baniaków wysadzonych przez DSB niż przez kulki

na pewno na start dałbym coś do zbijania PO4 - i jak już osiągniesz zadowalające wyniki to kulki pełną parą...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo, ze nic sie nie dzieje to maly update.

1. Odpieniacz nabyty droga kupna. BK250 w drodze.

2. Projekt szkla praktycznie skonczony. Komin zewnetrzny z boku akwa a nie centralnie zeby byl dostep. Splyw z komina 50mm plus 40mm rewizja. Powrot 2x32mm. Zamowienie powinno pojsc w tym tygodniu.

3. Filtrownia kazdego dnia coraz bardziej upraszczana. Jest juz o 1 pompe mniej na rzecz grawitacji i spora szansa, ze jednak zrezygnuje z DSB... i wstawie wiecej LR do sumpa.

4. Stelaz sie robi u jednego z naszych forumowych kolegow :)

Pytanie mam do Was apropos nastepujacych urzadzen:

Zakladajac ok 2000l w obiegu systemu, jaki byscie wybrali:

- Reaktor Ca

- Filtr do Wegla

- Filtr to ROWA

- Filtr do Kulek (gdybym sie na nie zdecydowal)

Nie chce wywolac kolejengo watku typu RED SKIM ale widzialem, ze Aqua Special zaczelo sprzedawac calkiem fajnie wygladajace filterki. Jakies opinie?

Czy jest sens do kazdego podlaczac niezalezna pompke czy nie lepiej machnac jedna mocniejsza i laczyc je na jednej "magistrali" za pomoca zaworow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze Ballingiem jest latwiej sterowac Ca, Mg i kH. Pompy dozujace Gro Tech TEC III, 10-cio litrowe kanistry i mozna dozowac co sie chce, ile sie chce i codziennie w malutkich dawkach. Pozostaje raz w tygodniu rozrobic plyny i po przetestowaniu wody zmniejszyc lub zwiekszyc dawke.

Z kulkami bym sie na poczatku wstrzymal. Raczej zalal to wszystko, wrzucil absorber silikatow i ewentualnie fosforanow (to zalezy jaka czysta dostaniesz skale), wlaczyl odpieniacz, oswietlil tylko czescia docelowego swiatla, zwiekszajac co tydzien dawke i odczekal ze 2 miesiace, czasami testujac wode. Ballinga tez od razu bym podawal, bo nie kazda sol ma parametry jakie bysmy chcieli miec.

Bedzie dobrze.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz Stani. Generalnie tak mniej wiecej planuje uruchomic akwarium. Z 40kg skaly juz mi dojrzalo w innym zbiorniku i bede stopniowo dokupywal przez nastepne tygodnie zeby lagodnie wystartowac. Mysle o reaktorze bo tego Ballinga byloby bardzo duzo. Nie uzywalem wczesniej reaktora wiec nie wiem jak latwo jest kontrolowac parametry ale jesli Balling jest lepszy to nie mam z tym problemu.

Pytam sie teraz o filtry/reaktor bo chce odpowiednio zaplanowac miejsce w sumpie pod te urzadzenia. Jesli chodzi o sol to dotychczas uzywalem Kenta. Raz byl problem jak byla napowietrzona i zbrylona ale poza tym jestem zadowolony wiec pewnie nie bede zmienial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piekny projekt, ja za 2-3 dni bede miał u siebie juz reaktor - delteca, mam 1026l więc wypowiem sie na jego temat już wkrótce, balinga też bede lał (mniej) mimo tego że bedzie reaktor.


1056l + sump 400l + 100lwyr,Aqua Medic Ocean Light Plus :180cm3x150W+2x80W T5 Actinic,150kg skały,Osmolator Tunze, Odpieniacz Tunze Master Doc Skimmer 9440 , Deltec FR 509 + węgiel,pompa główna OceanRunner 3500, cyrkulacja tunze 6105 2szt, koralia 8 - 1szt, reef circulator 2600-2szt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny projekt, aż się łezka w oku kręci. Jakbym miał możliwości, to zastanowiłbym się jeszcze nad 2 aspektami.

1. Komin - nie zastanawiałeś się, czy nie obniżyć szyby po całej długości na tylnej ściance i zrobić wielki przelew? Mnie zainspirował TEN projekt. Ja bym tylko wziął przelew zrobił na zewnątrz. Aspekt szybkiego usuwania filmu białkowego mi się bardzo podoba, oprócz tego duże bezpieczeństwo w razie awarii/zapchania.

2. Mając takie fajowe pomieszczenie techniczne, ja bym pomyślał, o stworzeniu czegoś w rodzaju wielkiego bufora wodnego. Taki dodatkowy sump ze 3 tysiące litrów, najlepiej właśnie z plenum, podłączony w obiegu.

To taki mój, trochę szalony pomysł może, ale jak kiedyś będę miał warunki, to właśnie coś takiego u siebie chcę zrobić.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Premiero: Projekt moze fajny i jak najbardziej ciagne temat dalej chociaz juz pare razy zauwazylem, ze przekraczajac taka bardziej popularna granice 400-600 litrow wyszystko robi sie troche bardziej skomplikowane... i rozciaga sie w czasie... i drozeje :waving

Zastanawialem sie nad takim przelewem o ktorym piszesz. Niestety nie bede mial dobrego dostepu z tylu na calej dlugosci wiec komin bedzie troche inaczej rozwiazany. Jesli chodzi o bufor to obawiam sie, ze musialbym wtedy dostosowac caly osprzet do obslugi duzo wiekszego obiegu a wtedy koszty juz robia sie zaporowe.

W sumie dawno nie bylo zadnego update'u projektu wiec mala aktualizacja.

Szklo zamowione. Powinno byc za 3-4 tygodnie. Sporo czasu zajelo mi zeby dokladnie okreslic projekt i znalezc najlepszego wykonawce. Nie chce nikomu robic reklamy wiec jesli ktos jest zainteresowany szczegolami to na PM. Stanelo na zewnetrznym kominie (60cm x 15cm) z tylu po lewej stronie zeby byl dobry dostep. Przelewy na dnie komina pod srubunki 50 (glowny splyw), 40 (rewizja), 32 + 32 (powroty). Obieg bedzie na 2 pompach Aqua Special Silent Jet 8000l/h, ktore juz mam w posiadaniu. Akwarium 240x80x65 przod i boki z Opti. Zamowilem od razu czarna plekse na plecy.

Dzisiaj dostalem telefon, ze sump jest gotowy do odbioru. 200cm x 70cm. Mocno uproszczony w porownaniu do oryginalnego planu. Zrezygnowalem z DSB i roznych dziwnych kombinacji. Jako filtracje zastosuje duzo LR - sporo miejsca w sumpie jest na to przeznaczone, BK 250 i kulki - jeszcze nie wiem jaki fitr do kulek bedzie. Na poczatku na pewno wystartuje z RowaPhosem na jakims Deltecu 509 albo podobnym. Caly czas szukam odpowiedniego reaktora do Ca.

Ponizej plan sumpa. Przegroda z tylu jest przeznaczona na LR.

Sump_fin.jpg

Wielkie dzieki dla Roberta K, ktory pomogl mi przy projekcie sumpa i nie tylko. Nie wiem ile juz piw jestem Tobie winien za pomoc ale latwo nie bedzie tyle wypic :)

Filtrownia bedzie wyposazona w stelaz z kwasowki z 3 polkami - produkcji zlotej raczki Darka30B - gdzie beda zbiorniki na podmiany, kwarantanne i pare malych akwariow na wspolnym obiegu z glownym do trzymania osobnikow "nie-kompatybilnych".

Co do cyrkulacji caly czas zastanawiam sie czy 4xTunze 6105 wystarczy czy pojsc w 6205 plus oczywiscie 2x8000l/h z obiegu.

Kwestia oswietlenia spedzila mi bardzo duzo snu z powiek. Ostatecznie stanelo na 3 duzych kloszach Lumenarc III, balasty Lumantek 250/400 DIM. Nie dobralem jeszcze zarnikow ale prawdopodobnie beda to Phoenix 14,000K lub XM10 + T5 z przodu i tylu. Wybralem balasty Lumanteka gdyz pozwalaja na uzywanie zarnikow 250W lub 400W jesli w przyszlosci chcialbym takie miec. Kwestia tylko wymiany zarnikow i przelaczenia mocy na balastach.

Pozostaje jeszcze kwestia skaly. Czesc juz od paru miesiecy ladnie dojrzewa w 200l akwarium ale dokupic bede musial jeszcze +/- 180kg... chce ja wziac prosto z frachtu i odgazowac samemu w domu zeby miec pewnosc co do jej "historii".

To chyba byloby na tyle w tej chwili. Chcialbym przy okazji bardzo podziekowac kilku osobom z forum, ktore bardzo mile mnie goscili u siebie i odpowiadali na mase pytan. Ogladania pieknych dzialajacych akwariow, prowadzonych przez prawdziwych ekspertow nie da sie niczym zastapic... i jednoczesnie podnosi mocno poprzeczke oraz wymagania wobec samego siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy. Będziesz robił zabezpieczenie przed przelaniem wody z dolewki w przypadku awarii, gdyby elektrozawór albo któryś z pływaków się zaciął?

A co do bufora, to jedyne co musiałbyś zapewnić to dodatkową cyrkulację w nim i to wszytko. Reaktor i odpieniacz przecież będzie pod obsadę a nie pod litraż (w większym litrażu będą po prostu mniejsze wahania, na przykład wapń bez bufora spadnie ci 40 mg/l tydzień a z buforem 10 mg/l, ale sumarycznie musisz dostarczyć taką samą ilość wapnia z reaktora).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bufor rzeczywiscie jest ciekawym pomyslem ale na razie walka z podstawami :waving Na razie maly update dla sledzacych temat.

Po totalnie zwariowanym dniu w filtrowni stoi sump pelen skaly prosto z frachtu (ok 100kg). Nie wiem ile kg skaly przebralem zeby wyskubac te "perelki" ale jestem bardzo zadowolony. Nie mam zwyczaju reklamowania nikogo tutaj ale Tomek i Kuba z erybki maja duzego plusa ode mnie za super skalke i mila obsluge.

Teraz duzo podmian i pare tygodni "odgazowywania".

Caly czas mieszam wode zeby zamknac obieg bo ostatnia komora sumpa jeszcze pusta. Szykuje sie dluga noc. RO produkuje sie w tempie 13l/h a brakuje jeszcze ze 100 litrow.

Termin dostawy akwarium potwierdzony dzisiaj na 28.01 :waving

Fotki sumpa wrzuce jutro.

EDIT: siedze przy sumpie i slysze ciche strzelanie. Chyba pierwszy pasazer sie ujawnil...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezly projekt ktoremu kibicuje :waving Tym bardziej ze w niedlugim czasie chcialbym ruszyc ze swoja 864 l solanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.