Skocz do zawartości
szarykruk

Stomatella varia

Rekomendowane odpowiedzi

Przed momentem zobaczyłem 4 mm okaz stomatelli, zanim złapałem aparat to schowała się między skałami. Ale dorosłe osobniki też widuję od święta. Obserwuję teraz miejsce gdzie widziałem ostatnio łobuza, a w międzyczasie dzielę się odkryciem na forum : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) szarykruku, ja swoim fotek nie robiłem, ale są i rosną. Moje stomatelki, wyłażą nocą, w dzień widać je sporadycznie.

150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się powoli robi ślimaczarnia : ) jeszcze turbo mi brakuje


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to podziel się co tam rozmnaża się u Ciebie.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same morskie paskudztwa :)

a ślimaków to 4 gat.z nazw jestem cienki może fotki wstawię póżniej


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhm, na reflex nie znalazłem tego gatunku : )

ps: ktoś się pisze na stomatelki bądź columbelle?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4343-stomatella.jpg

i dopadłem jakaś małą sztukę : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie byłem światkiem pięknego spektaklu w moim baniaku.

Patrze co tak dymie strasznie. Patrze a tu stomatella dymi

15 cm powyżej samca samica ładuje w toń wody tysiące jaj, ktore wpierdziela ze smakiem ocelaris :D

p.s. jaja wielkosci ziarnka mąki :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem, wielokrotnie. Korale szczęśliwe, ślimaków przybywa... ale do czasu. Populacja zredukowała mi się praktycznie do kilku sztuk, a w szczycie było ich setki.

a co bylo przyczyna tak drastycznej redukcji populacji?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewając lekko temat aby nie spamować niepotrzebnie na forum...

Czy Stomatelle mogą w jakiś sposób zaszkodzić baniakowi? Mam na myśli ich większą populację w baniaku.

Czym tak właściwie żywi się Stomatella? Od kilku dni zauważyłem, że jeden z moich ślimaków (ten dobrze upasiony) zabiera się za wyższe glony nitkowate niczym turbo. To naturalne czy z racji wielkości te proste gloniki już mu nie starczają.

Nie żebym narzekał ale żeby się później czasami na zoaski nie przestawił ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mogłyby zaszkodzić zbironikowi. Stomatelle to glonożercy i tacy zostają :) Jeśli chodzi o ich większą populację, to z historii kilku zborników wszędzie zaobserwowałem to samo - jak krewetki wyczają, że są jadalne, to w ciągu kilku miesięcy potrafią przetrzebić całą populację.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma ktoś na zbyciu Stomatelli czarnej i szarej? Chętnie bym wziął kilka sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stomatella to bardzo pożyteczny ślimak, ze względu własnie na to, iz nie składa jak tylko wypuszcza je do wody = doskonały pokarm dla korali i ryb. No i jak wspomniano, stomatella nie potrafi sie w całości schować do muszli i przeważnie krewetki je zjadają do ostatniej sztuki, a szkoda...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.