Skocz do zawartości
ACIT1

Jak pielęgnować akwarium o pojemności 5000 litrów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich uzależnionych.

W przyszłości chciałbym założyć akwarium o pojemności około 5000 litrów, jak często w takim akwarium trzeba robić podmiany wody, i ile procentowo jej trzeba wymieniać, zakładają że będzie to typowe akwarium rafowe.

Zacznę od początku, żeby uniknąć tekstów w stylu: (prowokacja) sory ale polityka mnie nie interesuje...

Przez dziesięć lat hodowałem pielęgnicowate w 800litrowym akwarium, wiosną 2009 roku postanowiłem zrobić gruntowną przebudowę swojego mieszkania. Ponieważ zawsze marzyło mi się morskie akwarium, postanowiłem korzystając z okazji, przebudować swój stary zbiornik. A że miałem już spore doświadczenie w hodowli ryb słodkowodnych, stwierdziłem że całe przedsięwzięcie będzie czysto kosmetyczne. Finalnie wygospodarowałem nowe miejsce na akwarium, również postanowiłem że mój zbiornik będzie, inny niż te z którymi się do tej pory spotkałem. Zrobiłem zbiornik pionowy, widoczny z trzech stron o wymiarach, 120cm wysokości 80cm głębokości i 60cm szerokości, z wewnętrznym kominem. Do wystroju akwarium użyłem dekoracji z starego zbiornika, dziurawca, korala kopalnianego i trochę martwych koralowców, to wszystko w kilku etapach skleiłem sylikonem, zasłaniając całkowicie komin, a dno zasypując martwym żwirem koralowym. Byłem dumny z swojej swojego dzieła, akwarium robiło ogromne wrażenie, wyglądało jak zbocze rafy koralowej. Po ukończeniu wszystkich prac związanych z wykończeniem obudowy zbiornika, zacząłem się dowiadywać jak prawidłowo wykonać system filtracji a następnie jak spreparować wodę (sami widzicie wiedze na temat akwarystyki morskiej miałem przeogromną hihi). Dowiedziałem się że w Świnoujściu jest (SMK) człowiek który ma akwarium morskie, postanowiłem że poproszę go radę. Opowiedziałem mu o moich planach i o tym co do tej pory już przygotowałem, kolega SMK patrzył na mnie z podziwem, kwitując moje dotychczasowe działania zwłaszcza dotyczące użytej do wystroju akwarium dekoracji. Usłyszałem że takie zestawienie nie ma szans na powodzenie, że co najwyżej uda mi się hodować niezbyt wymagające ryby, a o hodowli koralowców mogę zapomnieć. Również dostałem dużo bardzo cennych rady dotyczących jakiego powinienem użyć sprzętu. Niestety będąc wieloletnim hodowcą ryb słodkowodnych, zignorowałem większość rad, działając dalej intuicyjnie... Zakupiłem sprzęt, miedzy innymi; odpieniacz AM Turboflotor Blue 1000 i lampę HQI 150W, dwie chińskie pompy cyrkulacyjne, itp. zasoliłem wodę i po dwóch tygodniach wpuściłem kilka ryb, udało mi się również zdobyć od akwarysty z Szczecina kilka kawałków żywej skały (pięknie porośniętej ukwiałem MAJANO hihi). Ponieważ wszystko co do tej pory włożyłem do zbiornika miało się całkiem dobrze, po około miesiącu czasu od uruchomienia zbiornika postanowiłem że czas dołożyć trochę życia , udałem się do Poznania zakupiłem kilka korali miękkich i kilkanaście ryb. I od tego momentu zaczęły się moje problemy z zbiornikiem. Pierwszym problemem na jaki napotkałem było mocowanie koralowców, na prawie pionowej dekoracji , pomijając nawet fakt z utrudnionym dostępem do dolnych partii akwarium. Kolejnym problem na jaki napotkałem było nadmierne nagrzewanie się wody, od lampy HQI która przy tej głębokości zbiornika nie była go w stanie nawet dobrze doświetlić. W ciągu kolejnego tygodnia wszystkie koralowce obumarły... (bo po co są testy do wody) a w ciągu następnego tygodnia akwarium wręcz eksplodowało, zamieniając się w jedną wielką hodowlę glonów. Po tym zdarzeniu postanowiłem że bardziej sumiennie przygotuję się do dalszej przygody z akwarium morskim. Zakupiłem testy, wymieniłem oświetlenie na 100 watowy moduł LED, dołożyłem jeszcze jeden odpieniacz AM, i rozpocząłem dalszą nierówną walkę z swoim akwarium, w której byłem na pozycji przegranej. Niestety nabyte doświadczenie w hodowli ryb słodkowodnych tylko nawarstwiało popełniane w dalszych miesiącach błędy, zrobiłem chyba wszystko czego nie powinno się robić w akwarystyce morskiej i na temat skutków popełnianych błędów mógłbym chyba napisać leksykon. Długo by opisywać co przeżyłem przez następne miesiące próbując ustabilizować swój wizjonerski zbiornik, nie wspominając o kosztach. Finał był taki że całkowicie rozebrałem felerny zbiornik, a że moja pasja pomimo problemów jakie przerobiłem nie przeminęła, postanowiłem że zbuduję akwarium od podstaw na nowo w sposób książkowy. Słuchając cennych rad od doświadczonych morszczaków, zamówiłem akwarium o normalnych wymiarach 62cm wysokości, 80 cm głębokości i 100cm długości, praktycznie wymieniłem cały sprzęt, zastosowałem żywą skałę, i.t.p. Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z swojej decyzji, mój obecny zbiornik działa bez zarzutu, w końcu mogę się bez stresu cieszyć hobby jakim jest akwarystyka morska. W końcu doszliśmy do meritum mojego pytania, ponieważ w najbliższej przyszłości planuję budowę niewielkiego parterowego domku jednorodzinnego, w którym chcę żeby akwarium było punktem centralnym, żebym mógł cieszyć się widokiem solniczki, praktycznie z każdego pomieszczenia. Wiem już na pewno że nie chcę wysokiego zbiornika, a czy będzie on miał pojemności 5000 litrów, czy może będzie większy, a może będę musiał się zadowolić mniejszą pojemnością, będzie to zależało od wielu czynników, chociażby takich jak dalsze koszty eksploatacji. Dlatego zanim rozpocznę projektowanie domku, będę chciał uzyskać jak najwięcej informacji, jakich problemów może mi przysporzyć duży zbiornik, na co powinienem zwrócić uwagę a czego powinienem unikać?

Z góry dziękuję za wasza pomoc.

Nowe po 60dniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACIT1 witaj na forum.

Czy to akwarium 100L czy 500L czy 5000L zasada obsługi pozostaje ta sama. W zależności od potrzeb 10-15% podmiana. Częstotliwość ? 7-14 dni.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam,mysle ze zakladajac tak spore akwarium nie obejdziesz sie bez pomocy z zewnatrz...powiedzmy ze jako projektant wnetrz dasz sobie swietnie rade z estetyka ale pozostanie problem sprzetu i tu w zaleznosci od wiedzy akwarystycznej ocenisz co i kto Ci bedzie potrzebny...jesli jestes poczatkujacym,zlecilbym zrobienie zbiornika i osprzetowania fachowcom...nie koniecznie tym drogim z firmami ale jestem peien ze ludzie z forum pomogli by Ci juz z samej radosci patrzenia jak powstaje wielki zbiornik...a fachowcow tu niemalo...jedno jest pewne.Ciezko Ci bedzie zrobic to wirtualnie...radzilbym poznac ludzi w realu i z takimi omowic sprawe...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, proponuje przeczytać dział dla nowicjuszy a następnie rozwiać wątpliwości zadając konkretne pytania.

PS. Fajny zbiornik planujesz, może byś te plany trochę przybliżył by rozwiać podejrzenia jakiejś prowokacji.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież koleś was tanio podpuszcza a wy odpisujecie... xxxxx zwykły nic więcej.

thomas kay ostrzegam Cię - uprzejmie na razie.

Nie każdy nowy jest kłamcą.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304520 thomas kay :

Przecież koleś was tanio podpuszcza a wy odpisujecie... Troll zwykły nic więcej.

...a dowody...?...slowo honoru mnie nie wystarcza...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś uraziłem to sorry, nie to było moim celem. Za kilka dni, tygodni zobaczymy... A jeśli ten zbiornik powstanie to z chęcią zwrócę honor. Pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5000l to niezle szkielko,sporo kasy trzeba szykowac,mysle ze chyba trzeba byc milionerem zeby takie zalozyc i utrzymac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przy takiej ilości będzie rabat ale skała 5000x20%x37zł=37000 zł :]

prąd co miesiąc za samo oświetlenie 5000/1000x10x30x0,5zł=750zł

itd..


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe jest wszystko. Tu widac, jak duzo nam daje forum, zeby takie bledy omijac juz w fazie planowania.

To moze byc piekny projekt ! Oczywiscie, ze bedzie kosztowal proporcjonalnie do pojemnosci zbiornika. Z uwagi na wygode obslugi nie szedlbym wyzej niz 65 cm chyba, ze dojscie bedzie z kazdej strony i masz dlugie rece, to 70. Takie akwarium w srodku pomieszczenia z centralnym kominem i duza przestrzenia miedzy tym kominem a szybami marzy sie chyba kazdemu. Wiekszosc nas tego nie ma ze wzgledu na brak miejsca no i te nieszczesne koszty. Przy tym litrazu nie mozna ryzykowac z byle jakim sprzetem.

Zycze powodzenia:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Acit1, kolego zanim się rozpędzisz w zamiarach przebrnij chociażby przez ten wątek na reef central http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1811725 . Bardzo majętny człowiek z Kanady założył akwarium/basen o podobnym litrażu. Zobacz jak wyglądały jego przygotowania/sprzęt/nakład pracy własnej i na jakie problemy się natknął w tym czasie. Tam znajdziesz chyba wszystkie odpowiedzi na swoje pytania. Powodzenia!

Korekta linka:)

PS. Qlfon, bez "u":)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qulfon,coś twoj link nie dziala.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Rafał, właśnie tego szukałem żeby koledze podkleić.

BTW: jeden z moich ulubionych wątków na RC.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może jeszcze jeden dla podgrzania atmosfery: całkiem niedaleko bo w Rumunii ale nie takiej o jakiej myślicie. Mnie sam design mieszkania rozwalił a zbiornik jest w budowie, wątek tez zapowiada się ciekawie: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1827226

PS> Skoczek: odpieniek jest?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, proponuję zacząć od końca, mianowicie jakie koszty założenia oraz utrzymania zbiornika były by dla ciebie akceptowalne. Znając odpowiedź na to pytanie łatwo będzie dobrać wielkość zbiornika.

Pozdrawiam


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką miałeś grubość szyby przy wysokości 120cm ?


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos pieknego :) tym o to zdjeciem zapewniles sobie wlasnie brak komentarzy w temacie :) hehehe. Moim zdaniem akwarium morskie zaczyna sie od metra szesciennego wody. Wszystko co mniejsze powinno byc karane grzywna za meczenie zwierzat a te <150l to w ogole wiezieniem w podobnym metrazu :/ niestety tak to juz jest ze im ktos ma mniej do powiedzenia tym wiecej mowi :)

Osob z akwariami o podobnym rozmiarze jest kilka. Chyba na palcach jednej reki mozna ich policzyc. I moim zdaniem na tym forum ciezko Ci bedzie znalezc odpowiedzi na pytania dotyczace takie litrazu. Bo kazdy z nas by chcial - ale nikt niestety nie moze :D

Im wieksze akwarium tym wieksze szanse na procesy podobne do procesow wystepujacych w naturze. A cala sztuka bedzie takie dobranie rozwiazan i sprzetu by jak najbardziej im pomoc.

Moim zdaniem musisz znalezc kogos kto operuje w podobnym rozmiarze :) bo tutaj co najwyzej uslyszysz ze musisz kupic 5000w swiatla, tone skaly i robic 750 litrow tygodniowo podmiany co okaze sie w praktyce totalna bzdura.

Trzymam kciuki i mam nadzieje ze pokazesz nam efekty jak projekt ruszy.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304937 chodi :

Cos pieknego :) tym o to zdjeciem zapewniles sobie wlasnie brak komentarzy w temacie :) hehehe. Moim zdaniem akwarium morskie zaczyna sie od metra szesciennego wody. Wszystko co mniejsze powinno byc karane grzywna za meczenie zwierzat a te <150l to w ogole wiezieniem w podobnym metrazu :/ niestety tak to juz jest ze im ktos ma mniej do powiedzenia tym wiecej mowi :)

Osob z akwariami o podobnym rozmiarze jest kilka. Chyba na palcach jednej reki mozna ich policzyc. I moim zdaniem na tym forum ciezko Ci bedzie znalezc odpowiedzi na pytania dotyczace takie litrazu. Bo kazdy z nas by chcial - ale nikt niestety nie moze :D

Im wieksze akwarium tym wieksze szanse na procesy podobne do procesow wystepujacych w naturze. A cala sztuka bedzie takie dobranie rozwiazan i sprzetu by jak najbardziej im pomoc.

Moim zdaniem musisz znalezc kogos kto operuje w podobnym rozmiarze :) bo tutaj co najwyzej uslyszysz ze musisz kupic 5000w swiatla, tone skaly i robic 750 litrow tygodniowo podmiany co okaze sie w praktyce totalna bzdura.

Trzymam kciuki i mam nadzieje ze pokazesz nam efekty jak projekt ruszy.

Pozdrawiam

lukasz

z litością patrzę na takie komentarze :) każdy chce mieć kawałek oceanu w domu. zachowując umiar/zdrowy rozsądek można mieć i 20 litrów czy Ci sie to podoba czy nie. Dla mnie niedopuszczalne jest np.trzymanie w bloku harta, husky czy innego wielkiego psa, ktore potrzebuje przestrzeni. tyle offtopu.

w temacie myslę, że jednak znajdą się osoby na tym forum, które mają odpowiednie doświadczenie w podobnej wielkosci litrażu. takze dobrze ze autor tematu wysłał sygnał w eter. Znając poważnych ludzi w tej bajce najczęściej odzywają się za kulisami, oszczędzając sobie ewentualnych szarpanin na forum publicznym.

co do zdjecia baniaka w pionie - wygląda na dosyć nieżyciowe ze względu na obsługę oraz stosunek głębokość/światło. ktoś sobie zafundował spory "kłopot".

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie masz sumienia trzymac huskiego w bloku a masz sumienie trzymac rybe w 80l wody? To zwierz z klaustrofobia, ktora moze go zabic i to. Dziwne troche :/

Zaraz mnie za oftopa zjedza :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pełen szacunek jeżeli na słowach się nie skończy....

Skalkulowałeś, że na samo zasolenie zbiornika potrzeba będzie z 8wiader soli?

I przy najmniej 2 wiadra soli miesięcznie do podmiany i to uwzględniając podmianę co 14 dni po 10%?

:)

Jak na razie tylko się uśmiecham - nie nie śmieję ale uśmiecham. :)

Jednak wydaje mi się że nic z tego nie będzie...

Do rachunku dolicz zestaw do nurkowania, bo nie wyobrażam sobie odmulać dna tradycyjną metodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik ale to wlasnie o to chodzi. W takich zbiornikach nie podmienia sie wody jak w naszych sloikach. Wode sie uzdatnia. Nie wiem na jakiej zasadzie sie to odbywa - dlatego zasugerowalem kontak z ludzmi 'odpowiedniego rozmiaru' :)

Wiem np. Ze duzy zbiornik oceanarium deep sea world w stolicy szkocji ma pojemnosc ponad 2 mln galonow i jest w nim podmieniane ok 7% wody rocznie. Reszte zalatwia natura wspomagana technika.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304939 luft :Dla mnie niedopuszczalne jest np.trzymanie w bloku harta

Mały offtop - to co napisałeś jest niestety oklepaną bzdurą. Chart jest sprinterem, którego śmiało można trzymać nawet w małym mieszkaniu. Ma dużo mniejsze wymagania, niż choćby większość terierów - ale do znudzenia podawany jest jako przykład męczenia zwierząt małym metrażem...

ACIT1, wybrałeś mało popularny litraż :) i faktycznie warto byłoby poprzeglądać zagraniczne fora - polskie realia i wymogi finansowe, jakich wymaga taki zbiornik, niestety często się gryzą :) Na pewno trzeba określić jakiś budżet, w którym chcesz się zmieścić, a poznając istniejące rozwiązania, potrzebny sprzęt i nakłady skorygujesz sobie litraż - pomniejszysz lub powiększysz :yes


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304973 kapuhy :
#304939 luft :Dla mnie niedopuszczalne jest np.trzymanie w bloku harta

Mały offtop - to co napisałeś jest niestety oklepaną bzdurą. Chart jest sprinterem, którego śmiało można trzymać nawet w małym mieszkaniu. Ma dużo mniejsze wymagania, niż choćby większość terierów - ale do znudzenia podawany jest jako przykład męczenia zwierząt małym metrażem...

ACIT1, wybrałeś mało popularny litraż :) i faktycznie warto byłoby poprzeglądać zagraniczne fora - polskie realia i wymogi finansowe, jakich wymaga taki zbiornik, niestety często się gryzą :) Na pewno trzeba określić jakiś budżet, w którym chcesz się zmieścić, a poznając istniejące rozwiązania, potrzebny sprzęt i nakłady skorygujesz sobie litraż - pomniejszysz lub powiększysz :yes

(kończąc o psach w tym temacie z mojej str. nie podejmuje dyskusji nt. wielkości mieszkania bo nie o to tu chodzi. pewnie masz racje. pies to i w ciepłej budzie wygodnie sie wyśpi. ja natomiast na mysli mam możliwość wybiegania się psa w mieście, zwłaszcza ras stworzonych do ciągłego ruchu, pracy, komend, zadań. ja takich miejsc w zwartej zabudowie znam niewiele. natomiast widze wielu ludzi prowadzacych na smyczy wielkie psy z domu na kupe, maly spacer i do domu. sam kocham psy, ale tez wiem ze nie miałbym dla niego czasu)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.