Skocz do zawartości
cameeloff

Start akwarium juwel trigon 190

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chcialbym zaczac swoja przygode z akwarium morskim. Jestem nowicjuszem w tych klockach. Prosilbym o pomoc w zalozeniu mojej pierwszej solanki.

Mam akwarium juwel trigon 190 litrow. Chcem nauczyc sie troche tej sztuki. Planuje zrobic sumpa w szafce pod zbiornikiem. Moze ktos mi pomoze w doborze sprzetu.

Postaram sie krok po kroku zrobic ciekawy zbiornik. Cala moja prace bede dokumentowal i pokazywal calemu gronu.

Pozdrawiam i czekam na porady

Moje pierwsze pytanie Jaki sump? Ile litrow do takiego zbiornika i jaki sprzet?

Co sadzicie o takim odpieniaczu DT-2516, czy bedzie pasowal?

A moze H&S 150-F2001 bedzie pasowal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj cameeloff.

Jeśli chcesz zastosować w tego typu zbiorniku SUMP, powinieneś zacząć od wykonania komina przelewowego i wycięcia w narożniku tylnej części akwarium, dwóch a najlepiej trzech otworów. Jednego zasilającego na instalację 25mm, i dwóch spływowych na instalację 32mm, w jeden z nich zamontujesz sito spływu, drugi będzie służył jako awaryjny, wysokość tego drugiego zrób trochę poniżej lustra wody w akwarium. Sam SUMP powinieneś dopasować do sprzętu który zakupisz, wiadomo im większy SUMP tym lepiej, ponieważ w ten sposób zwiększysz nim litraż wody w obiegu. Dopasowanie odpowiedniego sprzętu jest dosyć trudnym tematem, nie wiem jaki masz przewidziany na to budżet, ale jedno co ci mogę doradzić, to że jakakolwiek próba oszczędzania jest na krótką metę i w efekcie końcowym się mści. Mogę polecić ci z czystym sumieniem sprzęt firmy AM, stosunek ceny do jakości dziesięć punktów na dziesięć możliwych, są to sprzęty bardzo ciche, super energooszczędne, i nie nagrzewają zbytnio wody. Zaczniemy od pompy obiegowej, najlepiej zastosuj AM Ocean Runner seria OR 2500 nadmiar mocy na pewno nie zaszkodzi, będziesz mógł go w przyszłości poprzez baypass wykorzystać do zainstalowania n.p. Biopellets lub innych polimerów. Odpieniacz AM Turboflotor Blue 1000 teoretycznie według producenta jest przewidziany na 500 litrów, ale tylko ,,teoretycznie,, więc jest idealnym rozwiązaniem do twojego zbiornika. Pompę cyrkulacyjną również AM NanoProp 5000, wydajność jej może być ręcznie regulowana w zakresie od 2000 do 5000 l/h. I doszliśmy do najważniejszego elementu twojego systemu filtracji, którym jest ŻYWA SKAŁA, każdy początkujący staje w tym miejscu przed dylematem czy zakupić żywą skałę, która wiadomo ile kosztuje, czy użyć czegoś innego do wystroju naszego akwarium. Żywa skała jest podstawą do tego żeby zbiornik prawidłowo funkcjonował, jest czymś w rodzaju serca akwarium, a najlepsza jest prosto z frachtu lub świeżo odgazowana, próba oszczędzania w tym przypadku jest czymś najgorszym co można zrobić.

Myślę że na początek wystarczy; zakup sprzęt, wykonaj prawidłowo instalację hydrauliczną, i powoli przygotuj się do drugiego etapu, t.z. zasalanie zbiornika, układanie skały, stabilizowanie parametrów i wprowadzania zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wskazowki.

Zaczynam sie przygladac produktom firmy Aqua Medic.

Moze znasz jeszcze jakies firmy dostepne na rynku niemieckim. Bo AM jest stosunkowo malo.

Oczywiscie planuje zywa skale, ale to dopiero pozniej tym sie zajme.

Najpierw musze dobrac i skompletowac odpowiedni sprzet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cameeloff witaj:waving

Na razie nie kompletuj sprzetu. Grubo na to za wczesnie. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Uzupelnij stopke i zobacz kto w Twojej okolicy ma akwarium morskie. Pojedz z piwkiem, podpatrz troche i wtedy zacznij myslec nad sprzetem.

Konfiguracje wrzuc na forum, koledzy pomoga dokonac ewewntualnych poprawek i wtedy dopiero kupuj sprzet.

zycze powodzenia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z systemem filtracjnym na zloze zraszane i biobale. Czy ktos tego jeszcze uzywa?:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 190l pociągnie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Peniek napisal, nawet ten H&S dla 400 l wystarczy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy co tam bedziesz trzymal i jakie sa wymiary zbiornika. Wtedydy latwiej bedzie pomoc z typem oswietlenia. Np korale twarde HQI plus jakas aktynika

Jak miekie to jak dasz T5 2x54w bedzie wystarczajaco.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche szkoda, ze pytales o odpieniacz H&S a kupiles taki niebieski. Roznica w wydajnosci jest kolosalna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu zalalem moj zbiornik solanka. Caly sprzet dziala odpowiednio, tylko z odpieniacza wylatuje duzo babelkow powietrza ktore to sie przedostaja do akwarium, czy to normalne? no i woda jest troche metna ale mysle ze jak wloze skale to sie wyklaruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęci, a bąbelki powietrza nie powinny dostawać się do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz wlozylem skale. Czy nie za malo? Woda strasznie zmulona. Czy teraz sypac piach i ile?

5943-sdc13709.jpg

5943-sdc13711.jpg

5943-sdc13712.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w sprawie oswietlenia, Mam na oku lampe Giesemann HQI 250W plus 2 x 9w. Czy to bedzie wystarczajaco?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piach wsyp jak skała się troszkę oczyści za jakieś dwa tygodnie ,lampę masz fajną na "oku" na pewno będzie wystarczająca,skały wystarczy jeszcze korale i ryby muszą się zmieścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuu wlasnie dzis wsypalem 20 kg piasku. Troche zamulilo, ale juz sie klaruje. Nie wiem tylko czy cyrkulacja nie za mocna bo zaspy sie robia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może lepszy byłby zakup 2 słabszych pomp niż 1 mocniejszej


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia ustawienie ,najlepiej tak by ładnie obmywała skale,,i nie było "martwych stref" pompa fajna nie kombinuj ,,teraz wszystko zostaw po miesiącu może jakiś test no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego widze to masz zwyklego turboflotra a nie blue. Daj mu troche pochodzic a na pewno przestanie sypac powietrzem. Z testow kup sobie testy saliferta alba seachem. Mozesz napisac jakie masz pudelko przelewowe i czy jest ciche??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrze juz prawie przestalo sypac. Testy juz mam saliferta. Wczoraj sypalem piach. Bylo strasznie. dzis juz widze skale. Ale jeszcze go pelno na skale i sciankach. Pudelko mam Tunze Overflow Box 1074/2. Jest w miare ciche, choc czasami slychac siorbniecie i troche wolno przelewa, nie moge pompy na maksa otworzyc, ale ona jest troche za silna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchaj skale sobie jakas mala pompka i po klopocie. Szkoda ze nie kupiles pompy z plynna regulacja bo bys sobie ja ustawil jak chcesz, zapytaj w sklepie moze Ci ja wymienia.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.