Skocz do zawartości
romania

Nikon D40 i Canon eos na sztywno

Rekomendowane odpowiedzi

Mam straszny problem z zrobieniem fotek swojego akwarium. Nie wiem czemu ale są nieostre, kolory nie odzwierciedlają rzeczywistości itd. Prosiłbym o podanie ustawień w trybie manualnym lub innym z których mogę rozpocząć poszukiwania ideału lub inne porady które mogą pomóc.

Fotka poniżej zrobiona eosem. Światło w pokoju wyłączone, świetlówki w akwarium to 2x15k i 2x blue plus. Wydaje mi się że w akwa jest za niebiesko ale na razie nic z tym nie zrobię. Aparat leżał na prowizorycznym statywie z samowyzwalaczem. Zdjęcie zrobione bez lampy. Reszty nastaw nie pamiętam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie ;) i podczepiam się do prośby kolegi (u mnie też Nikuś D40)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romania, jaki to EOS, jaki obiektyw, wartość przysłony, balans bieli i ISO?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) statyw żeby było ostro, a kolory.. balans bieli ustawiony ręcznie, albo zabawa w odłączanie i podłączanie świetlówek:) zrób na próbę foto tylko pod białymi..

jak coś możesz robi w RAWach (NEFach) fotki i później zmieniać balans bieli..

edit:

ustawienia nie znając obiektywu:P powiem np tak: f 1,8, 50mm, ISO 100, 1/100s

zdjęcie będzie ostre i ładne ;) tylko czy masz taki obiektyw?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306867 romania :

Mam straszny problem z zrobieniem fotek swojego akwarium. Nie wiem czemu ale są nieostre, kolory nie odzwierciedlają rzeczywistości itd. Prosiłbym o podanie ustawień w trybie manualnym lub innym z których mogę rozpocząć poszukiwania ideału lub inne porady które mogą pomóc.

Fotka poniżej zrobiona eosem. Światło w pokoju wyłączone, świetlówki w akwarium to 2x15k i 2x blue plus. Wydaje mi się że w akwa jest za niebiesko ale na razie nic z tym nie zrobię. Aparat leżał na prowizorycznym statywie z samowyzwalaczem. Zdjęcie zrobione bez lampy. Reszty nastaw nie pamiętam.

nie wiem o co Ci chodzi z balansem bieli. wrzucisz korale to zobaczysz ze pieknie wyjdzie przy tym balansie.

masz canona a do body dostales oprogramowanie. strzelasz zdjecia w RAW i tym prostym canonowskim programie wywolujesz foty o takiej temperaturze barwowej jak chcesz. wszystko jest bardzo proste w tym programie... tylko sie nie bac ruszac przesuwac krzywymi, suwakami. co do ostrosci. jesli masz live view nie boj sie ustawiac recznie poprzez ekran lcd (naciskac 2x lupe i ostrzysz w punkt lepiej niz AF)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw z eosa jest standard ale mam jeszcze jakiegoś tamrona. Wieczorkiem dam znać jak poszło i wkleje jakieś efekty prób. Pozdrawiam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foto zrobione 450D

Obiektyw zapewne kitowy

f10

migawka 1/13

ISO 400

nastaw obiektywu 27 mm

WB na manualu

całość ustawiona na Manualu

....

# Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/13 second ===> 0.07692 second

# Lens F-Number / F-Stop = 10/1 ===> &詊/10

# Exposure Program = manual control (1)

# ISO Speed Ratings = 400

# EXIF Version = 0221

# Original Date/Time = 2010:12:12 22:21:46

# Digitization Date/Time = 2010:12:12 22:21:46

# Components Configuration = 0x01,0x02,0x03,0x00 / YCbCr

# Shutter Speed Value (APEX) = 237568/65536

Shutter Speed (Exposure Time) = 1/12.34 second

# Aperture Value (APEX) = 434176/65536

Aperture = &詊/9.93

# Exposure Bias (EV) = 0/1 ===> 0

# Metering Mode = center weighted average (2)

# Flash = Flash did not fire, compulsory flash mode

# Focal Length = 27/1 mm ===> 27 mm

....

wydrukuj sobie z netu kartkę do sprawdzenia AF robisz jedno zdjęcie i wiesz czy dobrze ostrz czy nie.

Kitowe obiektywy maja to do siebie ze po jakimś czasie (np. 1,5 roku w sony a200) robią się nieostre.

ale przy f10 wszystko powinno być ostre, wiec spróbuj ustawić ostrość ręcznie.

co do kolorów - jak na razie robisz zdjęcie piasku który odbija światło świetlówek więc nic dziwnego że wychodzi zbyt niebieskie ;)

ja mając 550D mam zawsze WB na automacie i ładnie wszystko wychodzi, później przy wywoływaniu rawów możesz sobie zmienić trochę WB, kontrast, jasność itp by fotka była taka jaka być powinna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostrość regulowana również ręcznie ... efekt podobny. Można prosić o jakiś programik do podrasowania zdjęć w formacie RAW. Z góry dzięki.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306873 Sienki :

edit:

ustawienia nie znając obiektywu:P powiem np tak: f 1,8, 50mm, ISO 100, 1/100s

zdjęcie będzie ostre i ładne ;) tylko czy masz taki obiektyw?

Ha. Kombinuję na 2/58, ISO 100 czas 1/150s, a i tak wychodzi kiszka :). Inna sprawa, że ten obiektyw to manualny ruski Helios ;) - choć w innych zastosowaniach IMO sprawuje się bardzo dobrze. Mam zamiar kupić właśnie tą pięćdziesiątkę Canona, choćby z racji autofokusa, ale czy jakościowo zdjęcia będą lepsze - tego nie wiem ;)

3PIOTR4 - dobrze Ci działa ten RAW Therapee? U mnie zalicza nieoczekiwane crashe - tzn. wychodzi bez ostrzeżenia do pulpitu i cześć, zwłaszcza gdy przerabiam kilka zdjęć naraz, wtedy na 90% będzie crash. Szkoda, bo program bardzo fajny, sprawdzałem i wersję stabilną, i betę, to samo, niezależnie od Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wiem skąd macie takie ładne akwaria :waving. Jestem pod wrażeniem różnicy w jakości matryc w laptopie toshiba tecra i monitora samsung syncmaster p2250. Fotka na laptopie wygląda po prostu kiepsko. Monitor to już inna bajka.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306873 Sienki :

edit:

Ha. Kombinuję na 2/58, ISO 100 czas 1/150s, a i tak wychodzi kiszka :waving. Inna sprawa, że ten obiektyw to manualny ruski Helios :) - choć w innych zastosowaniach IMO sprawuje się bardzo dobrze. Mam zamiar kupić właśnie tą pięćdziesiątkę Canona, choćby z racji autofokusa, ale czy jakościowo zdjęcia będą lepsze - tego nie wiem :)

canon 50/1.8 to zadna rewelacja. 50/1.4 o niebo lepszy ale dzieli je 1000 zl roznicy. w ciemno bralbym heliosa 58/2. Do tego pierścienie macro i rządzisz na dzielni za grosze :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy, z pierścieniami makro żeby ostrość złapać, to dopiero jest jazda :waving. 1.4 nie kupię, wrodzone skąpstwo mi nie pozwoli wydać 1500 zł za kawałek plastiku i parę szkiełek :). Helios jest w porządku, tylko czasem ogniskowa za duża, teraz poluję na jakiś przyzwoity i niezbyt drogi w okolicach 28 mm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306873 Sienki :

:waving statyw żeby było ostro, a kolory.. balans bieli ustawiony ręcznie, albo zabawa w odłączanie i podłączanie świetlówek:) zrób na próbę foto tylko pod białymi..

jak coś możesz robi w RAWach (NEFach) fotki i później zmieniać balans bieli..

edit:

ustawienia nie znając obiektywu:P powiem np tak: f 1,8, 50mm, ISO 100, 1/100s

zdjęcie będzie ostre i ładne :) tylko czy masz taki obiektyw?

co do parametrów to kolega... trochę "pojechał" ;-), że tak powiem...

przy przysłonie 1.8 i 50mm głębia ostrości będzie bardzo mała to po pierwsze... po drugie by używać takiej przysłony obiektyw powinien być sporo jaśniejszy... czyli posiadać przynajmniej możliwość ustawienia dziury 1,4f. każde szkło posiada optymalny zakres pracy przy którym jest powiedzmy "najostrzejsze" i należy wiedzieć jaki to zakres od jakiego f do jakiego... co do najniższych i najwyższych wartości to od razu można przyjąć, że nie są one optymalne...

uwaga co do czasów naświetlania - to już bardziej skomplikowane i nie powiedziałbym, że przy 1/100 będzie zawsze ostre. zależne jest to w dużej mierze od ogniskowej... stara teoria mówi, że czas naświetlania powinien być odwrotnością długości ogniskowej w grę wchodzi tu tez wartość ISO im wyższe tym ostrość mniejsza bo generowany jest szum...

no i ostatnia inf - zdecydowanie lepsze optycznie są obiektywy tzw stałki (stałoogniskowe) gorsze optycznie będą i były tzw zoomy.

no i nie proponuję do wykonywania zdjęć używać szerokiego kąta chyba, że "świadomie" (w główniej mierze ze względu na zniekształcenia, przerysowanie, itd...)

wg mnie dobrym pomysłem są tzw obiektywy makro o odwzorowaniu 1:1, najlepiej stałe w okolicy 100mm o np świetle 2.8 te zazwyczaj przymknięte do 3,5-5,6 są już naprawdę ostre i możemy się cieszyć "detalami"

koledzy polecali heliosa... no cóż jeśli mogę zauważyć to obiektyw raczej portretowy i nie jest to potęga ostrości... jest w mojej ocenie raczej "miękkim" szkłem, do makro jeśli już z M42 to Industar tzw naleśnik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306890 Natan :

Kitowe obiektywy maja to do siebie ze po jakimś czasie (np. 1,5 roku w sony a200) robią się nieostre.

ale przy f10 wszystko powinno być ostre, wiec spróbuj ustawić ostrość ręcznie.

a niby skąd ta opinia o tym, że się robią nieostre... ??? nie mogę tego stwierdzić i wsród innych posiadaczy soniakowych kitów tego nie słyszałem... co innego to fakt, że SAL1870 to nie "potęga" wśród obiektywów... i one fabrycznie są "mydlane" co do przysłony f10 dla soniakowego kitu to już poważna przesada :waving tu 8 to jest optymalną przysłoną...

co do ustawiania ostrości ręcznie to jednak powiedziałbym - trzeba mieć doświadczenie... i spaprać wiele ujęć by się nauczyć dobrze to robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#307813 ZenonPL :

Hyhy, z pierścieniami makro żeby ostrość złapać, to dopiero jest jazda :waving. 1.4 nie kupię, wrodzone skąpstwo mi nie pozwoli wydać 1500 zł za kawałek plastiku i parę szkiełek :). Helios jest w porządku, tylko czasem ogniskowa za duża, teraz poluję na jakiś przyzwoity i niezbyt drogi w okolicach 28 mm :)

przyzwoity i niezbyt drogi - nasuwa się tylko M42 i takie twory jak np samyang - wietnamska firma, która trzęsie rynek swoimi szkiełkami. Jeśli szukasz legend m42 o szerszym zakresie to tez znajdziesz... ale w cenie zbliżonej do canona 50/1.8.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o M42, ale Samyanga akurat na tym mocowaniu ciężko kupić - myślę bardziej o jakiejś Tokinie czy Auto Chinon - to, z tego co wyczytałem, całkiem udane obiektywy w niskiej cenie (okolice cenowe centropygi :waving). Do legend zaufania nie mam, miałem kiedyś Takumara i był przeciętny, a już szeroko "rozlegendowane" obiektywy Carl Zeiss Jena są IMO niżej niż przeciętne (nie tylko M42, także te starsze, pod Pentacon Six) - może takie mi się trafiły, a może po prostu mój Helios (bo do niego je porównywałem) to wyjątkowo udany egzemplarz. W każdym razie wszystkie poszły na sprzedaż, a Rusek trwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kombinowałem z Raw Therapee, i wydaje się, że gdy ustawię koligację (affinity) na tylko jeden rdzeń procesora to przestaje się wieszać - oczywiście, może byc i tak że dzisiaj złośliwie działa, a jutro i tak się sypnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.