Skocz do zawartości
Mateusz21

skała

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, czy wapień drążony da się "ożywić"? Skała jest dosyć porowata. Przywieziona z Hiszpanii(Walencja,Andaluzja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, da sie ozywic. Musisz z nia poleciec np. do Hurghady, wrzucic do morza i za kilka lat po nia przyjechac.

A powaznie: nie kombinuj, tyle Ci tylko napisze.

Skaly nie musi by nie_wiadomo_ile, popatrz np. na akwarium L. Boleslawskiego. Wazne tylko zeby to byla dobra porowata zywa skala a nie jakies wynalazki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w akwarium 60kg (po namoczeniu ok 100kg) suchej skały rafowej i ok 20 kg żywej skały z 4 róznych żródeł. Ponoć po pół roku skała jest ożywiona, a po roku nie ma różnicy. Mój zbiornik działa od 2 miesięcy i już widać jak organizmy zasiedlają martwą skałę. Kiełży i tych małych pimpków które zżera mandaryn jest na niej tyle samo co na żywej, zaczynają się pojawiac kropki glonów wapiennych i inne stworki, małe ślimaki, rozgwiazdy i wieloszczety traktują ją, tak samo jak żywą, jako miejsce swoich wycieczek. pewnie i bakterie lęgną się w środku, no bo niby czemu miałyby tego nie robić. Jest oczywiste, że część mikroorganizmów z żywej skały nie utrzyma się w warunkach akwariowych, gdzyz nie będą mogły się rozmnażać, inne rozmnażając się zasiedlą wolną przestrzeń na martwej skale. Po jakimś czasie nie będzie różnicy, to oczywiste.

Ale ja kupiłem skałę rafową, czyli o strukturze i składzie chemicznym identycznym z żywą skałą.

Na pewno nie bez znaczenia, sa koszty, bo uwzględniając różnicę wagową, martwa skała jest dużo tańsza. Mną głównie powodowała możliwośc swobodnego ukształtowania i sklejenia zabudowy przed zalaniem zbiornika.

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja powiem wam że moje doświadczenia są takie:

wsadziłem kilka kawałków wapieni martwych do baniaka i po roku okazało sie że dwa są ze sobą zrośnięte poprzez taka gąbczastą formę wapienną na tyle mocno że się ze soba trzymają (trzymały bo rozbiłem żeby zobaczyć środek)

myśle że to zależy od teho jak będziesz ja traktował - na pewno nie będzie to odpowiednik zywej po 2 miesiącach ale po 2 latach pewnie tak - tylko czy wytrzymasz tak długo?

:)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kivi jeśli możesz napisz mi jak sie ma waga twojej skały do objętości na sucho, np. ile waży skałka 30cm na 30cm, moja jest dosyc ciężka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam wagi poszczególnych skałek, masz na fotce zabudowę, skały było dokładnie 58kg (bez tego kawałka tufu, który zresztą wywaliłem) zbiornik ma 160 x 45 x 45 cm

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-cale-f.jpg


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem pare kilo suchej skaly za 15zl/kg. Jesli chodzi o wage to sucha skala jest troche cieza od pumeksu. taki kwiekszy kawalek wazy kolo 1-1.5 kilo.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kivi masz troche słabo doświetlony ten zbiornik.czy to pełna moc twojego światla?


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz: ja w swoim zbiorniku mam troche tufu kupionego jako ekologiczna zywa skala...jesli musisz szukac oszczednosci to mozesz probowac ale traktowalbym to tylko jako podstawe do ulozenia zywej skaly.

Lepiej Ci wyjdzie kupienie suchej skaly + zywej. Sucha skale kupowalme z siren.pl ale mieli jej malo. Swirlej dawal jakies linki gdzie kupic w Niemczach. Marx niedawno sprzedala czesciwo ozywiona...czyli musisz szukac! ale warto. U mnie po miesiacu juz powoli widac glony wapienne na suchej skale. Jesli tak daje pojdzie to w ciagu pol roku bedzie miala akceptowalny kolor.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błażej na tej fotce jest włączone 2x54W T5, do tego jest jeszcze 70W HQI z możliwością rozbudowy do 2x70W słup wody 39cm, więc do miękkich powinno być ok.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tm hqi na pewno lepiej będzie wyglądać.gdzie kupiłeś swoją martwo skale


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.