Skocz do zawartości
dusia

Mg i kh

Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie od zawsze mam problem z tymi dwoma parametrami. Pierwsze w 100l zbiorniku a teraz w 400. Od zawsze mam rowniez wysoki wapn 460-480. Panowie co z tym zrobic? Balling ? Jak to wyprostowac?

Parametry wody.

kh 7

ph zawsze bylo ok 7.8, ostatnio podalem bufor i obecnie mam 8

nh4 0,05

no2 0,05

no3 1

po4 0.01

sio2 0.4

mg 1020

ca 480

sol ostatnio TM Bio, od tygodnia Redsea

w sumpie purigen, chemi pure elit i absorber krzemianow

Akwa ok 2,5-3mc

od jakiegos czasu walcze z krzemianami a ostatnio z zielonym nalotem na szybach, ktory bardzo latwo schodzi.

Od pewnego czsasu ok 2-5% zoa nie otwiera sie, wczoraj eufilia stracila dwa polipy ehhh, reszta korali ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 3 miesięcznym akwarium amoniak i azotyny powinny być na zerowym poziomie i przede wszystkim tym się zajmij, czy wlewasz jakieś bakterie na ustabilizowanie ? Poziomem wapnia nie trzeba się martwić, bo lepsza lekka nadwyżka niż niedobór, ale poziom magnezu już jest stanowczo za niski. KH jest OK. Ja mam PH na poziomie 7.8 od początku i wszystko w akwa ma się dobrze, im mniej chemii tym lepiej dla systemu


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amoniak i azotyny wedlug jbl sa na najmniejszym mozliwym poziomie (pierwsze zabarwienie na skali) JBL nie przewidzial wartosci 0. Co do bakterii to podaje special blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wapń jest wysoki to balling odpada, pomyśl o preparatach na podnoszenie magnezu.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz sie zaopatrzylem. Podaje od 2 dni i powoli podnosze. Zastanawia mnie jedynie euphiloa ktora tak zle zareagowala. Moze to przypadek.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym właśnie podawał Ballinga zamiast sypać nie wiadomo co. Chlorek wapnia można podmienić całkowicie chlorkiem magnezu. 1g CaCl2 zamienia się na 1.75g MgCl2x6H2O. Wapń masz wysoki z podmianek, Ballingiem podniesiesz kH i Magnez.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309384 dusia :

amoniak i azotyny wedlug jbl sa na najmniejszym mozliwym poziomie (pierwsze zabarwienie na skali) JBL nie przewidzial wartosci 0. Co do bakterii to podaje special blend.

Witam

Tych testów jbl broń boże nie traktuj jak wyroczni. Mam je do mojego akwarium słodkowodnego i do takiego wystarczą... ale użycie ich do akwa morskiego to porażka! Dość powiedzieć że zrobiłem test testom, obu, jblowi i salifertowi i tam gdzie jbl pokazywał 0 tam salifert prezentowal sporą zawartość NO2, NO3, także na bank masz nie właściwe parametry tlyko o tym nie wiesz. Zrezygnuj może z dozowania bakterii, co już miało się zaszczepić to się zaszczepiło, a jak będzie żarełko to rozmnoża się same. Pozdr


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz podał Ci co trzeba zrobić


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli robie roztwor

1. 199,5g MgCl2x6H2O na 2l

2. 168g NaHCO3 na 2l

3. Sól bez NaCl - czy ten jest niezbedny? podawac do podmian cz wogole z niego zrezygnowac?

Teraz najwazniejsze. Jak to zaczac podawac? Rozumiem ze w razie potrzeby mozna MgCl2x6H2O podmieniac na CaCl2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Czytalem artykul ze wiekszosc problemow typu KH,Mg i Ca oraz Ph sa spowodowane zlym odczytem...wiadomo ze nie ma dealnych testow a ich odczyt zalezy od wielu czynnikow...majac duzo boratow w wodzie test latwo przeklamie Kh a ze mierzenie kazdego parametru np.Kh jest praktycznie niemozliwe...dlatego stosuje sie zasade ze np. jezeli w wodzie morskiej Ca wacha sie pomiedzy 380-450,powinnismy wyposrodkowac to...podobnie z innymi parametrami...w artykule tym byla mowa o akwarystach,ktorzy chcieli podbic jeden z parametrow czy dwa,myslac ze bedzie lepiej a tak naprawde zawalili sprawe...ruszyli cos co nie bylo zle samo w sobie...wbrew temu co pisze,mysle ze jezeli podbijesz Kh do 8-9,Ca zejdzie do 450 i choc to troche duzo to juz miesci sie w granicach rozsadku...Za Ph bym sie absolutnie nie bral,logicznie majac dobre Kh,Ph tez bedzie dobre...jezeli juz chcesz koniecznie poprawic Ph to raczej otwieraj okna na noc,zaloz wezyk na odpieniacz z zewnatrz...to lepiej zrobi systemowi niz krotkotrwaly buffer...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie. Sól bez NaCl powinieneś podawać - zapobiega ona rozjechaniu się równowagi jonowej, oraz przy okazji dostarcza mikroelementy - czy codziennie, czy przy podmiance - chyba nie ma znaczenia, zrób jak Ci wygodnie. Zacznij dozować po 50 ml dziennie i sprawdzaj kH. Podnieś je do ok 9-10 co pozwoli na podniesienie Mg. Może sie okazać że dawka jest za mała do podbicia kH, to wtedy zwiększ do np 100 ml. Wszystko odczytasz z testów - ale uwaga - gdy kH podbijesz do założonego poziomu, to trzeba dawkę zmniejszyć, aby po prostu tylko kH utrzymywać na stałym poziomie. Gdy magnez Ci dojdzie do 1300-1350 na pewno zacznie spadać Ci Ca, gdyż wreszcie zacznie się jego konsumpcja. Wtedy r-r Mg zamień na standardowy czyli CaCl i ok 10% Mg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na razie nie bede kombinowal. Po nowym roku kuoie testy saliferta i porownam wyniki. Po tym tescie zaczne dzialac .... lub nie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemów cd.

Przez pewien czas podawalem roztwor do podbicia KH i MG - parametyry powoli wrocily do normy, natomiast niektore korale nie wygladaly na szczesliwe (np cladiela pozostawala zwinieta, clavularia tez nie wygladala najlepiej). Ostatnio zaprzestalem podawania owych roztworów, zrobilem podmiane a opisywane wyzej korale powoli zaczynaly sie pompowac.

Teoretycznie wszytko wygladalo pieknie, natomiast ostatnio zauwazylem ze mimo ze cladiela, clavularia maja sie corac lepiej to juz goniopora i turbinaria podupadaja na zdrowiu i pojawiaja sie miejsca obumierajace.

Zrobilem testy i znowu d*pa.... Wapn 440 Magnez 1140 Kh 5, Od dwoch dni leje Kh i MG i znowu to samo - cladiela pozwijana, clavularia bez rewelacji.

Co robi nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz Kh bardzo niskie...

generlanie miekkie, korkowce moga wlasnie tak zareagowac na podbicie Kh...

Twoim problemem jednak sa zbyt czeste, i w krotkim czasie zmiany parametrow, IHMO wrozy to katastrofe...

jak parametry doszly do ladu to lac Ballinga bylo i utrzymywac... po co zaprzestawac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek jego test nie pokazal 0 tylko ponizej 0,02 bo taka jest tam o ile dobrze pamietam skala (tez sprawdzam czasami hanka wyniki jbl) ... :)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda dobowe max. i min. pH? Jak nocą dojdzie dodatkowa pula CO2 to może być z nim niewesoło. A wtedy organizmy raczej na pewno zareagują i to nie tak jakbyś sobie życzył.Jak na moje wyczucie zająłbym się podniesieniem/wyrównaniem do przyzwoitego pozimu Mg bo bez niego nadal będziesz miał wysoki wapń i to nie przyswajalny. Na zbyt niskie pH zastosuj dłuższy cykl świetlny.

Raczej nie polegam na testach kolorymetrycznych w 100%. Jak dla mnie obiektywna jest elektroda pH. Zmiany dobowe pH naprawdę sporo mogą powiedzieć o tym co się dzieje w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.