Skocz do zawartości
Tofik

Plaga glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę bardziej doświadczonych o pomoc bo już nie daję rady z glonami.

Sytuacja wygląda tak:

Od chyba 2tygodni jest w akwarium wsypany żywy piasek Instant Ocean Bio Aktive.

Na razie tylko 1 worek.

Wydaje mi się że od tamtego czasu akwarium jakby zaskoczyło.

Ale jedak i tak nadal nie miałem ataku zielonych nitek takich jak to opisują inni.

Ryby wpuszczone też chyba 2-3tygodnie temu.

Samo akwarium jak się nie mylę jutro skończy 2 miesiące.

W czym problem?

Dzień w dzień szoruję szyby taki mam wysyp glonów.

Pierwsze z nich to zielone takie coś jak pył, aczkolwiek twarde i ciężko je zdrapać.

Równocześnie z nimi atakuje mnie brązowy nalot na szybach.

Ten schodzi trochę łatwiej. Ale codziennie szorowanie 3 szyb jest koszmarem bo jak nawet doszoruję porządnie centymetr po centymetrze to na drugi dzień znowu to samo.

Wyszorowałem też tylną szybę prawie 95% bo robi się na niej wysyp właśnie brązowego glona.

Mało tego od kilku dni atakuje mi coś piasek - wydaje mi się że to okrzemki takie brązowe.

Odessę je częściowo z piaskiem.

I jest pięknie do następnego dnia, bo znowu wyłażą.

Generalnie nie pokrywają całego piasku tylko punktowo takie jakby plamy jak na krowie :)

Kilka dodatkowych informacji:

Zwierzęta:

1x błazenek

1x doktorek

1x hepek

1x rozgwiazda piaskowa (od tygodnia)

1x xenia pulsująca

1x calvastrea

Do tego ślimaki kraby i 2 krewetki.

Same zwierzęta czują się bardzo dobrze, żerują i pływają aktywnie, kolory wręcz jak z książki.

Karmienie: 2 kostki mrożonek, jedna godzina po zapaleniu się światła, druga godzinę przed zgaśnięciem, pokarm różnorodny.

Sprzęt:

oświetlenie: 150W HQI 14 500, 2x24W blau.

Czas oświetlenia: 10h - w tym t5 zapalają się godzinę przed i gasną godzinę po HQI

Cyrkulacja: 1x jvp 102, 1x tunze 6045.

Od pieniacz pracuje jak sobie chce czasem ni nie chce kilka dni robić a potem jak huknie to i pół kubka na dobę wywala.

kolor syfu ciemno zielony.

Sól: INSTANT OCEAN

Zasolenie 1023.

Podmiany: co 7-8dni 25L.

Co do wody:

Ro ma jakiś nie cały rok., DI kupiłem 2 miesiące temu.

Zdjęcia zapodam najwcześniej jutro bo nie mam kabla od aparatu.

Parametry:

Mg - 1250

Kh 9,6

Ph 8,0

Ca 350-370

No3 5

Pytania:

Co powoduje okrzemkni?

Co powoduje Zielony wysyp na szybach?

Co powoduje brązowy nalot na szybach?

Czy znacie jakieś leksykony glonów z opisami które jakoś mogą mi pomóc identyfikacji w walce?

W słodkowodnej takich było sporo a w morskim jak na razie się nie doszukałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dojrzewa


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewa....

No to już wszystko rozumiem aha....

No to ja wiem, że dojrzewa, ja się pytam co z tym robić, jak z tym walczyć.

Jak wykluczyć czynniki powodujące rozrost glonów, bo jak zostawię to samemu sobie to może przejdzie a może i zaszkodzi albo puszczone w samopas wymknie się z pod kontrolo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik.....węgiel :), a na serio to trzeba przeczekać ten okres. Jest to chyba najciekawszy i najcenniejszy czas akwarium dla akwarysty. Obserwacja, obserwacja i ...obserwacja. Nie kombinuj z chemią i innymi specyfikami. Możesz dodawać bakterie, ale nie za dużo. Akwarium musi się ustabilizować. Niestety to hobby jest dla cierpliwych...

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie swoje pytania odpowiedzi znajdziesz tu na forum.

Za dużo i za czesto podmieniasz wode, zbadaj RO/DI TDSem(okrzemki), jakie wartości dla no3 i po4?


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309408 remii :

Na wszystkie swoje pytania odpowiedzi znajdziesz tu na forum.

Za dużo i za czesto podmieniasz wode, zbadaj RO/DI TDSem(okrzemki), jakie wartości dla no3 i po4?

I mówi to osoba której nawet nie chce się doczytać mego posta do końca.

Za dużo podmieniam? 10% co 7 dni?? Oj chyba nie.

Dlaczego mam badać wodę po DI skoro mam nową żywicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie że tak.Większość pokarmu ląduje w akwarium i dokarmiasz nim glony.Zgadzam się również z remii że za czesto robisz podmiany,wystarczy w zupełnosci co 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309413 Tofik :I mówi to osoba której nawet nie chce się doczytać mego posta do końca.

Za dużo podmieniam? 10% co 7 dni?? Oj chyba nie.

Dlaczego mam badać wodę po DI skoro mam nową żywicę.

Tofik, nie rozumiem po co w ogóle pytasz, skoro osobom które chcą Ci pomóc zarzucasz zaraz lenistwo czy nieudolność, a sam wiesz lepiej? I to w sytuacji, gdy na sporo pytań odpowiedzi znajdziesz bez problemu po kilku kliknięciach (np. co powoduje okrzemki). Spuść z tonu, bo zniechęcasz do siebie ludzi.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu się nie unoszę ale irytują mnie takie odpowiedzi...

Myślicie że nie szukałem?

Szukałem ale bez sensu takie szuanie skoro każdy ma inne parametry, inne światło inne Ro.

Jest dużo zmiennych, mało tego w 80% tematów nie ma odpowiedzi co spowodowało ustąpienie.

Albo po prostu od tak się urywa...

Myślisz że nie czytałem tych głupawych odpowiedzi w stylu wszystko zależy od światła?

No ale jakoś nigdzie nie znalazłem odpowiedzi o co chodzi dokładnie z światłem.

A myślicie że nie czytałem, że wymienił ktoś całe RO i DI i światło a i to nie pomogło?

Ja nie zarzucam nikomu lenistwa ale takich "mądrych" co piszą że znajdę tu odpowiedź na forum a szukam i szukam od tygodnia i nie ma to co to twoim zdaniem mądre jest?

Proszę o rzeczowe odpowiedzi czy to tak dużo?

Też wpadłem na to żeby zmierzyć TDS-em ale nie mam go jeszcze a wydaje mi się że jak mam nową żywicę to raczej nie tędy droga....

Ktoś mi zarzuca że sam sobie mam poradzić i poszukać coś czego nie ma a nawet nie zwraca uwagi na to w czym teki problem to to jest mądre? Moim zdaniem nie

Czy ja proszę o tak dużo?

Konia z rzędem jak znajdziesz mi konkretne rozwiązanie na tym forum z cytatem i linkiem które zadziała u mnie.

PS. wpisz sobie tyle co ja wiem:

brązowy glon / brązowe glony

znajdzie Ci mnóstwo tematów z czego większość nie dotyczy glonów, nawet jak zaznaczysz że ma szukać w plagach.

Moim zdaniem wina leży po tej stronie że użytkownicy nie sumiennie podopisują tematy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remii napisał Ci, co zrobić - sprawdź wodę po RO/DI TDSem, na NO3 i PO4 - będziesz wiedział co wlewasz do baniaka z podmianami. Zirytowało Cię to? Bo Twoja odpowiedź jego pewnie tak.

Morszczyzna to nie jest prosta bajka, jeżeli jakiś problem jest wałkowany przez ileś tematów, to najwidocznie jednego cudownego rozwiązania nie ma. Trzeba kombinować, szukać źródła problemu (to kluczowa sprawa) i nie zrażać się, gdy odpowiedzi nie ma na tacy.

Moim zdaniem wina leży po tej stronie że użytkownicy nie sumiennie podopisują tematy

Tutaj masz sporo racji. Podpisują tematy np.: Stopniowe podniszenie zasloenia - i odszukaj sobie coś takiego potem w wyszukiwarce. Jak widzisz nikt nie jest idealny.

Napisałem Ci, jakie odczucia mam czytając Twoje wypowiedzi (nie bazując bynajmniej na jednym temacie). Na tym forum naprawdę jest sporo osób z dużą wiedzą i chętnych do pomocy, ale odwarkując w taki dość opryskliwy sposób zniechęcisz je do pomocy. Czy weźmiesz to sobie do serca, czy olejesz ciepłym...Twoja sprawa.

Pozdrawiam i powodzenia w walce.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie dlaczego mi tutaj urabiacie kompletnie

Nie mam do Was złego nastawienia, pytam się po ludzku i po ludzi proszę o ludzi odpowiedź a nie znajdź se...

Tutaj jest sporo ludzi z wiedzą?

To dlaczego mnie nie nakierują. Przecież grzecznie pytam. A wy z założenia już od razu że jestem opryskliwy.

Weź Kapuhy nie odzywaj się wcale jak tak masz pisać.

Wcale nie neguję waszych odpowiedzi a ty jakieś swoje teorie wymyślasz.

robisz jak większość pro zamiast konkretnie pomóc odsyłasz do wyszukiwarki bo uważasz że coś tam znajdę a sam nie jesteś w stanie pomoc.

No3 5 to twoim zdaniem wysoko??

Przecież to nie jest wyniki rzędu dajmy 25 - 50.

Węgiel stosuję rowa też.

Ale jasne wymyślacie sobie jakieś bzdury na mój temat zamiast się skupić na pomocy

A ty remi byś sobie darował ten ostatni post.

Szanuje wasze zdanie ale przecież nic z niego nie wynika praktycznie.

Jestem początkujący a wy zakładacie że jak nie ma na tacy to trzeba samemu szukać. NO TO SZUKAM! I ZERO POMOCY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik, ja bynajmniej nie próbuję zaliczać się do "pro", od tego poziomu dzielą mnie lata doświadczeń. Ale odpowiedź na swoje pytanie już mam.

Mimo wszystko napiszę Ci jeszcze raz, zanim się niepotrzebnie spienisz postaraj zrozumieć:

Sprawdź wodę po RO/DI TDSem, na NO3 i PO4. Będziesz wiedział, co wlewasz do baniaka (możesz sprawdzić dla pewności także wodę już posoloną). Jak Ci się nie chce - wariant Brzydziego. To hobby dla cierpliwych.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę zatem jak piszesz.

Ale dalej nie rozumiem jednego:

Jaki sens jest sprawdzać wodę skoro żywica jest nowa

Proste pytanie!

Czy jest możliwe że nowa żywica już się wyczerpała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj kolego bo święta coraz bliżej, a Ty zdaje się sam nie wiesz o co Ci chodzi. Po pierwsze w archiwum naprawdę znajdziesz wszystko. A po drugie to w zasadzie odpowiedź juz dostałeś tylko olałeś, bo łatwiej Ci było zj...bać gościa który Ci zwrócił uwagę na błąd niż pomyśleć. Kapuhy zwrócił Ci uwagę, że tu prostych recept nie ma i to prawda. A wcześniej Remii najprawdopodobniej trafił w dychę - przy 200 litrach w zbiorniku podmieniasz 25 litrów tygodniowo - co daje nam 50% wody miesięcznie. To powiedz mi jak zbiornik ma się niby ustabilizować skoro złośliwie mu na to nie pozwalasz? Chyba nie chce mi się dalej pisać bo wydaje mi się że i tak masz to w d...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką żywicę kupiłeś?,z jakiego żrodła?Przy tak częstych podmianach nie powinno być takiego wysypu glonów no chyba że przy wymianie dostarczasz pożywek dla glonów.Jakiej soli używasz?Inna sprawa ze zdecydowanie za dużo karmisz,po takim obżarstwie ekipa czyszcząca pewnie nie ma siły "na pracę".Czyszczenie mechaniczne glonów jeszcze bardziej je pobudza do wzrostu.Jak już czyścisz to przed podmianą.Możesz tez trochę krócej oświetlać hqi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica to MB-20

była w komplecie z filtrem DI

Używam soli INSTANT OCEAN co również było w pierwszym poście ba, nawet pogrubiłem.

Zatem jaki miernik kupić? Ten za 50zl czy ten za 120?

ten

Czy ten TEN

Domyślam się że tym drugim nie będę miał możliwości mierzenia solanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik tds Ci może nie pomóc jeśli masz w wodzie krzemiany. Jeśli chcesz mieć spokój to kup test na krzemiany i zbadaj wodę RO-DI. Dla ciekawości powiem, że kiedyś kupiłem żywicę MB-20 z tzw pewnego źródła i na tej świeżej tds pokazywał mi 003 .


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem okrzemki na piasku. wymieniłem filtry ro i di i już ich nie mam. wiec słuchaj kolegów wiedzą co mówią...

tds pokazywał mi 001 przed wymianą więc nie jest on wiarygodny tylko orientacyjnym kontrolerem...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds nie wykrywa krzemianów. Przynajmniej jeśli te są w niewielkich ilościach


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływowy. (koszty między 120-150) w zależności od sklepu.

TAKIE COŚ


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.