Skocz do zawartości
Geralt

Cyrkulacja dla LPS-ow

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie w moim akwarium mam dwa Susuny 102. Niestety nie da się kierować ich przepływem, a jak mam włączone dwie to dźwigają mi piasek i euphylie nie pompują się. Próbowałem przeróżnych ustawień. W efekcie czego chodzi tylko jedna pompa. Boję się, że ta moja cyrkulacja może być za małą dla LPS-ów bo takie akwarium przewiduję.

Trochę czasu mi zajęło czytanie o różnych rozwiązaniach cyrkulacji. Vortech nie wchodzi w rachubę bo jest zbyt dużo złych opinii. Chińska technika jest OK, ale Resun czy pompy BoyU też jakoś mnie nie przekonują. Można powiedzieć, że w opiniach króluje Tunze. Obecnie najbardziej podoba mi się rozwiązanie ze sterownikiem Tunze Multicontroller 7096 i pompą Tunze Nanostream 6055. Przekonuje mnie wyposażenie: dioda imitująca fazy księżyca oraz czujnik trybu nocnego. Natomiast zastanawiają mnie dwie kwestie:

1. Czy kontroler będzie działał z jedną pompą?

2. Czy ktoś używa kontrolera Hydor z Koraliami?


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Multicontroler bedzie chodził z jedną pompą, ale z jedną to lepiej pojedynczy sterownik.

Dioda imitująca oswietlenie nocne?? napisz coś więcej bo nie słyszcłam

Czujnik trybu nocnego, mam ale jakoś nie stosuje...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt zapewniam Cie że złe opinie o Vortechach maja albo ci, którzy ich na oczy nie widzieli jak pracują, albo ci, których zwyczajnie nie stać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie z jedną. Docelowo kupię drugą, chociaż po to by mieć zapas :) . Jak zaczynałem z moimi pompami Susuna, to wszyscy pisali słabe. Więc kupiłem jedną 202 i dwie 102. Okazało się, że przy takiej cyrkulacji to wnet skałą by się przesuwałą. Więc teraz będę dozował. Później planuję dokupić drugą pompę lub Nano Wave Box-a.

A o diodzie czytałem w jednym z popularnych sklepów i na stronie producenta .

Coś bezpośredni link nie działa prawidłowo z silnikiem forum

http://www.tunze.com/index.php?id=149&L=6&C=PL&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter026

#310018 hampel :

Geralt zapewniam Cie że złe opinie o Vortechach maja albo ci, którzy ich na oczy nie widzieli jak pracują, albo ci, których zwyczajnie nie stać

Te wszystkie pompy tyle kosztują, że mnie chce trafić. A w tym wszystkim najgorsze jest to, że w żadnym sklepie nie możesz oglądnąć w pracy wszystkich pomp by móc samemu podjąć decyzję.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby nikt w kraju nie używał Hydor MakeWaver


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wavebox dla lps'ow bedzie idealny,widzialem w sklepie jak to wyglada,bajka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gerald chyba chodziło ci o wavemaker. Co do porównania pracy pomp w sklepie to jest takie miejsce Acropora Warszawa. Łukasz zaprezentuje ci różnice w pompach w pracy pomp ponieważ ma je wszystkie w swoich zbiornikach sklepowych i co więcej doradzi co będzie najlepsze do twojego zbiornika. Ja jakiś czas temu zmieniałem cyrkulację z Tunze na Hydora i to po wizycie w tym sklepie przekonałem się do takich pomp a nie innych a porównywałem ze sobą Hydora, Tunze i Vortecha.

Co do samego zestawu Wavemaker z koraliami to było już trochę pisane. Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312700 Borsi :

Gerald chyba chodziło ci o wavemaker. Co do porównania pracy pomp w sklepie to jest takie miejsce Acropora Warszawa. Łukasz zaprezentuje ci różnice w pompach w pracy pomp ponieważ ma je wszystkie w swoich zbiornikach sklepowych i co więcej doradzi co będzie najlepsze do twojego zbiornika. Ja jakiś czas temu zmieniałem cyrkulację z Tunze na Hydora i to po wizycie w tym sklepie przekonałem się do takich pomp a nie innych a porównywałem ze sobą Hydora, Tunze i Vortecha.

Nie nie chodziło mi o WaveMakera. To urządzenie jest bardzo dokładnie opisane na różnych forach, a na youtube można znaleźć wiele filmów. Mnie chodziło dokładnie o to o czym piszę o Wave Maker, ino sława przestawiłem - niechcąco :banghead.

@Borsi jeżeli wybrałeś z trzech Hydora (a widzę też w opisie co wybrałeś) to napisz co Cię przekonało do tego wyboru. Chyba nie urok sprzedawcy :clapping


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim szeroki i zdecydowanie delikatniejszy strumień niż tunze co więcej bardzo fajny sterownik i bd wykonanie. Amerykańska technologia mnie nie przekonała ze względu na ograniczone możliwości kierowania strumienia oraz głośniejszą pracę. Co do cen wszystkie wypadały podobnie więc cena niemiała wpływu na moją decyzję.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zakupiłem pompę Tunze 6055. Mogę porównać ją do Susunów, które dotychczas używałem.

No to lecimy:

Głośność

Susun wymaga cierpliwości, w końcu "dotrze" się i będzie cicha. Generuje mocne wibracje i trzaski. Tunze po prostu nie słychać, trzeba ucho przyłożyć do magnesu by słyszeć lekkie buczenie.

Wydajność

Różnica jest prawie niezauważalna, ale Tunze troszkę lepiej dmucha. Kiedyś mierzyłem domowym sposobem wydajność JVP 102 i wyszło ok 5000 l/h.

Jakość strumienia

Strumień w obu pompach jest stosunkowo wąski, ale kultura zasysania wody i jej wypychania znacząco jest lepsza w przypadku Tunze. W miejsce JVP 102 włożyłem Tunze. Zawsze tam miałem problem z ustawieniem chińczyka tak by nie dźwigał mi piachu lub robił wir i bulgotał. Tunze mogę przesuwać, obniżać, podnosić, ani nie robi tak ogromnych wirów, ani nie podnosi piasku.

Mocowanie

Ten element postanowiłem wziąć pod uwagę bo z nim miałem ogromny kłopot. W okresie docierania między szybę a magnez musiałem włożyć DIY podkładkę silikonową zmniejszającą drgania. Podkładki musiałem używać do wszystkich trzech pomp jakie miałem. W Tunze producent sam pomyślał o takich rozwiązaniach. Dalej idąc sam magnez chińczyka jest niestabilny. Pompę można łatwo niechcący przestawić, a to już jest irytacja bo znowu dźwiga piach lub bulgocze. Tunze, no cóż trzeba się przyłożyć by ją przestawić ręcznie, a czyścikiem to jest chyba niewykonywalne.

Przyjazność

Nie wiem jak to nazwać, ale Chińczycy w swojej oszczędności poszli na całego. Więc żeby się nie rozpisywać w Tunze kabla wystarczy na większość zbiorników, wszystkie elementy pasują do siebie jak w klockach Lego. Nic dodać nic ująć.

Podsumowanie

Generalnie obie pompy przepychają wodę, różnice w cenie są znaczące, żeby nie rzec ogromne (moja Tunze kosztuje tyle co 8 JVP 102). Wydaje mi się, że Niemcy podobnie jak Chińczycy z tym kablem, to oni z tą ceną przesadzili. I to jest znacząca wada Tunze.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze do wyboru AquaEl Reef Circulatot 10000 z regulacją wydajności. Za te pieniądze stosunek cena/jakość rewelacja:googleye


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt, miałeś okazję zobaczyć jak działa hydor podobnej wydajności? Myślę że powinieneś się zastanowić bo szerszy strumień znaczy nadal duży przepływ ale delikatniejszy co dla LPS jest wskazane. Dodam jeszcze że hydo ma swojej ofercie takie ułatwiacze życia jak kabel przedłużający do pomp czy wszystkie wtyczki wodoszczelne, co więcej jakość wykonania znacznie lepsza od tunze co ułatwia wydanie tak sporej kasy na cyrkulację.

Pozdrawiam


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak hydora o podobnej wydajności widziałem. Niestety pompa Hydora jest dużo większa i to przeważyło mój wybór. Jakoś na pewno jest lepsza od Chińczyka, ale słuchałem pompy w sklepie w akwarium i jest ona cicha jednak poziom hałasu jest zbliżony do moich JVP-102. No a to, że wszystkie elementy są hermetyczne to wiedziałem, ale u mnie nie jest to najważniejsze. Kable przedłużające są także w Tunze, ale te co daje producent są ponad 2m długości. Jak dla mnie mistrzostwo. Hydora nie skreśliłem i na pewno zastąpi moje JVP-102, ale jeszcze nie teraz.

@Borsi ciężko znaleźć dobre opinie o Hydorze, a o Tunze jest ich mnóstwo. Mam nadzieję, że nie będę sobie pluł w brodę. :googleye


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313845 Włodzimierz :

Jest jeszcze do wyboru AquaEl Reef Circulatot 10000 z regulacją wydajności. Za te pieniądze stosunek cena/jakość rewelacja:googleye

AquaEl-a odradził mi ktoś kto reklamował uszkodzoną oś w nowej pompie i reklamacja nie była uznana. Więc dla mnie żenada, że producent woli się kłócić o pierdołę.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydor jest krócej na rynku od tunze i pewnie dlatego jest mało opinii. Co do rozmiaru to prawda są duże ale ja swoje tunziaki wymieniłem na koralie i szczerze mówiąc zrobiłbym to ponownie. Tunze to teraz służa mi mieszaniu solanki. Miałem dosyć kiepskich mocowań a co do głośności to koralia 8 faktycznie trochę ją słychać ale mam jeszcze wave boxa którego tez słychać a pompa w nim jest podobnej wydajności do tunze. Nie będe cię namawiał na tunze ale skoro jest tak mało informacji na temat porównania tuze z hydorem pomyślałem że warto by było to rozwinąć dla innych użytkowników.

Pozdrawiam


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Borsi pisz, pisz bo w ogólnym rozrachunku Hydor wychodzi trochę taniej. Jeżeli znalazło by się w tym wątku jeszcze ze trzech takich jak Ty pewnie kupił bym Hydora. Wave box-a nie można do końca porównywać do samej pompy bo jego konstrukcja zwiększa wytwarzane dźwięki.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Nano Wave boxa i u mnie chodził cicho . Coś tam na pewno było słychać i nie mówię tu że był bezszelestny . Z własnych obserwacji muszę powiedzieć że jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla lps-ów.:googleye


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313901 Geralt :
#313845 Włodzimierz :

Jest jeszcze do wyboru AquaEl Reef Circulatot 10000 z regulacją wydajności. Za te pieniądze stosunek cena/jakość rewelacja:googleye

AquaEl-a odradził mi ktoś kto reklamował uszkodzoną oś w nowej pompie i reklamacja nie była uznana. Więc dla mnie żenada, że producent woli się kłócić o pierdołę.

Nie wiem jak jest z serwisem, ponoć rewelacyjny według niektórych ale za 360 zł. nie dostanę innej pompy 10000 l. z regulacją wydajności. A popsuć każda się może:bump1


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodku można kupić jeszcze Resun-a i BouY w cenie podobnej. Tego pierwszego widziałem w akcji i nie powalił mnie na kolana. O BouY czytałem różne opinie, ale generalnie mało pozytywnych. Jak zacząłem myśleć o falowniku to AquaEl był moim faworytem. Może źle zrobiłem, że uwierzyłem innym. Czas pokaże, ale sam używasz też pomp Tunze :googleye więc pewnie są dobre.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze kupiłem kiedyś, 3 lata temu. Cenowo do akwa 400 l. jeszcze można zapłacić za Tunze. Ale obecnie stawiam 1000 l. i Tunze trochę by mnie kosztowały. Miałem Resun Wawe Maker 15000 ale to porażka. Po pierwsze nie miała na pewno 15000 l/h, po drugie kobyła straszna. Kup AquaEla i pewnie nie pożałujesz. W nowym baniaku chodzą u mnie 4 szt. na max. i ich nie słychać, nawet szumu:strutin. Jeszcze 2 dokupię. I regulację mają:googleye


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było gdyby ludzie byli bardziej wyleni co do urządzeń z których korzystają w swoich zbiornikach. Już kilka razy chciałem znaleźć informacje na temat jakiegoś sprzętu i nic sensownego nie znalazłem. Przykładem są pompy hydor których nie brałem nawet pod uwagę. W sklepie już miałem płacić za zestaw tunze ale zapytałem czy mogę zobaczyć jak hydor działa, sprzedawca powiedział niema problemu. Jak tylko uruchomił koralie od razu zmieniłem zdanie. Dodał jeszcze że serwis tej marki jest w Polsce więc i dla mnie i dla niego jest to dość komfortowa sytuacja. Kolejnym sprzętem jaki chciałem kupić i nie mogłem znaleźć żadnych sensownych informacji był reaktor Adua care. W końcu kupiłem go ciemno ryzykując wiele ale na szczęście nie mam czego żałować. Kończąc ten off top dodam że jestem zwolennikiem opisów swoich zbiorników w stopce. Nie chodzi tu o przechwałki ale o to że jak ktoś zobaczy z jakich urządzeń dany forumowicz korzysta może do niego napisać z prośbą o opinię czy pomoc.

Pozdrawiam


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób posiadających zbiorniki LPS'owe - jak radzicie sobie z wydmuchiwaniem syfku ze skał ? U mnie cyrkulacja tego nie załatwia. Jaki macie patent ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed podmianą , przedmuchuje skały pompą cyrkulacyjną .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podpialem multicontroler sporo syfu ze skal sie podnioslo. Mam tryb nocny, gdy pompy dmuchaja normalnie a w dzien faluje. Takie zmiany dobrze robia w baniaku - zniknal mi syf nawet z naroznikow przy przedniej szybie a wczessniej bylo go tam sporo


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.