Skocz do zawartości
Zabuza

Koszty utrzymania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do założenia akwa morskiego o pojemności ok 200L, wym. 100x45x50, oświetlenie 4x39 T5 na początek, odpieniacz deltec MC500, Obieg Eheim 1260, sump ok 60L itd.

Wobec tego mam pytanie zwiazane z kosztami miesięcznymi utrzymania tego akwa. Kaskę na start mam, nie jest to problem, bardziej interesują mnie koszty stałe tj. opłaty za prad, wode, pokarm, chemie, testy itp - nie wliczam tutaj kupowania życia.

Pytam ponieważ chce sobie zaplanować budżet a przyt kredycie hipotecznym dobrze jest posiadać plan wydaków (nawet uśredniajac je) :clowning.

Czy uważacie ze w 150 zł (średnio) miesięcznie zmieszcze się? Jeżeli nie to jaka wysokość kosztów prognozujecie w oparciu o wasze doświadczenia - Nie wliczam w to wymiany oświetlenia czy eksploatacji sprzętu ponieważ koszty takie powastają co pół roku lub rzadziej.

Pozdrawiam i życze wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzącego Nowego Roku !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mniej więcej tyle wydaję (jedzenie, chemia, prąd).


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 200L.

Światło 150W, HQI i 2x24W tp.

Do tego po podliczeniu wszystkich pomp wyszło mi coś około 47-50zl za sam prąd.

Wiadro soli 25kg koszt 200zl na rok Ci starczy to masz coś poniżej 20zl miesięcznie za sól.

Ale tego raczej tak się nie liczy bo to zakup jednorazowy.

Pokarmy? - zależnie ile ryb i ile karmić będziesz przyjmij że mrożonki kosztują 4zl i z 1-2 na miesiąc.

Wody raczej bym nie liczył bo to groszowa sprawa.

Generalnie do 80-100zl na lajcie powinieneś się zmieścić

PS. Co do chemii jeszcze w tym nie siedzę, ale baling to koszt około 150zl i starczy ci na dłuuugo.

Testy to koszt trochę ponad sto i też to Ci powinno starczyć na rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik,ale z Ciebie optymista.

A zywica do DI a prefiltry do osmozy a wymiana zarnika i swietlowek,a microelementy a ewentualny balling(jak dojda twarde korale) to nie koszty,a sklep masz kolo domu ze chodzisz na pieszo po zakupy,paliwo lub koszty przesylki tez nalezy liczyc,a wklady-wegiel,pochlaniacz fosforanow,testy-KH,Ca,MG,NO3,PO4

A ile kasy traci sie na nietrafionych zakupach to juz nie chce pisac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieniek, a czytałeś w ogóle o co chłopak pyta?

Przeczytaj jeszcze z 5 razy a zauważysz, że nie wliczać ma kosztów eksploatacji (czyli wymiany świetlówek, podmiany wody a co za tym idzie sól i ścieki)

A jak się uczepić ballinga to koszt 150zl na rok powinno aż aż starczyć więc przy miesięcznych wydatkach znikoma suma

Testy to zakup moim zdaniem raz na rok a więc też wydatek który mamy nie wliczać.

No i szczerze to kto znasz (oprócz ciebie) wliczałby koszta paliwa żeby dojechać do sklepu zoologicznego.

To są koszta "przy okazji" a nie stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek - Wymieniłeś dużo rzeczy, ale nie wszystkie sa kosztami stałymi w miesiącu typu: zarniki i świetlówki (nie wymieniasz ich co miesiąc). Interesują mnie, jak wposmniałeś, koszty typu testy, pokarm, energia. itd. Paliwa tez nie licze bo i tak jezdze autem po Łodzi za codziennymi sprawami, wiec po drodze moge zawitac do sklepu :clowning

Wobec tego Peniek jaki według Ciebie jest miesieczny koszt utrzyamania akwa bez paliwa, wymiany ekspluatacyjnych sprzetu, których dokonuje sie sporadycznie tj średnio co pół roku. Podobnie jest z kupnem życia to sa koszty których nie musze ponosić w danym miesiącu itp.

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie

EDIT: spóźniłem się....Święte słowa Tofik :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, świetlówek nie wymieniasz co miesiąc, ale co 5 warto by, a że nie są za darmo to podbije ci wydatki stałe znacząco. Np przy 4x54w to daje rocznie 8 świetlówek po 60 zł czyli 432 zł. To podzielić na 12 miesięcy daje 35 zł miesięcznie !!! Ponad 1/5 tego co byś chciał wydać. A 200 Watów na 200 litrów to żaden kozak. A świetlówki po 60 zł to też nie topy. Facet słusznie mówi żeby liczyć wszystko to się go czepiliście. Idąc twoim tokiem myślenia wydasz 70 zł na prąd. Bo raz do roku kupisz sobie karton testów, ballinga, jedzenia i innych rzeczy, więc nie zapiszesz tego do wydatków miesięcznych, i wyjdzie że utrzymanie akwarium to pestka...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabuza

Tak jak mówiłem:

Dla mnie koszta miesięczne stałeto:

-prąd

-woda

-pokarm

Podaj mi ile watt mają twoje urządzenia i ile czasu będą palić się świetlówki i policzę Ci prąd co do grosza

-woda nie wiem czy jest sens liczyć bo miesięcznie zużyjesz 320L (zakładając częste podmiany - co 7 dni po 20L co jest już dużo według niektórych) Koszt jednego metra sześciennego wody zimnej czyli czyli jakiegoś 1000l to jest jak dobrze pamiętam nie więcej niż 1zl. a więc miesięcznie nie powinieneś przekroczyć nawet 0,5gr

Pokarm jak wspomniałem do 10zl na miesiąc.

Ps. Jak coś pochrzaniłem z wodą to poprawcie

PS.2 na co liczyć te rzeczy skoro Zubuza podkreślił że zdaje sobie z nich sprawę...

trzymajmy się tego konkretnie o co pyta. Jeszcze raz podkreślę - wymiany świetlówek to koszta "konserwacji" a tych mieliśmy nie sumować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie liczenie po części to d*pa nie liczenie i tyle.

Moje zdanie.

Edytka : Mam pełną świadomość jak zostało postawione pytanie, ale jak mówie, moim zdaniem postawione jest błędnie. Tak więc nie licz chemii, testów i pokarmu bo możesz sobie to kupić na cały rok z góry, i stałe koszty utrzymania wyjdą jeszcze mniejsze...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też myslałem że świetlówek nie ma co liczyc bo to co pól roku, przed świętami wymieniałem 8 i jeszcze masa innych zakupów potrzebnych do akwa trochę przez internet, jakis filterek, planowane kolejne nie małe wydatki na akwa i tak w kółko ale jak tak wieczorkiem się usiądzie to mimo plag:clowning jest fajnie...

nie ma co liczyc trzeba kupowac co potrzebne....


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa... Przyjdzie wymienić 4 świetlówki za 8 m-cy, kupić nowy test lub absorber a tu :clowning bo na inne wydatki poszło i w budżecie nie było zaplanowane. Chcąc na luzie prowadzić akwa nawet 200 l. należy 300 zł. miesięcznie posiadać:waving


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja powiem tak,

mnie utrzymanie zbiornika 500 litrów kosztuje 400 zł miesięcznie i są to tylko koszty podstawowe, miesięczne

prąd, woda pokarmy i kilka podstawowych drobnostek, ale często tę kwotę przekraczam :clowning

Dla przykładu sam prąd to około 250 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311267 DarekB30 :

Dla przykładu sam prąd to około 250 zł

a ja jade na taryfie budowlane wiec chyba X2 oczekuje listonosza z wyrównaniem:clowning


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#311268 adamus_23_as :
#311267 DarekB30 :

Dla przykładu sam prąd to około 250 zł

a ja jade na taryfie budowlane wiec chyba X2 oczekuje listonosza z wyrównaniem:clowning

Dostaniesz, nie martw się nie zapomną :clowning

ja w zeszłym miesiącu miałem 1300 zł wyrównania :cursin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uu, bbooolało


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że jednak dobrze by Kolega lub inni potencjalni akwaryści miał świadomość całkowitych kosztów utrzymania bo nie są małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale i tak żony wypadają znacznie drożej:clowning


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#311271 adamus_23_as :

uu, bbooolało

oj bbooolało :clowning

takie "kwiatki" chyba wszyscy dostajemy właśnie przed końcem roku :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311274 adamus_23_as :

ale i tak żony wypadają znacznie drożej:clowning

Moja musi na siebie sama zarobić:clowning. Inaczej nie postawiłbym 1000 l:waving.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#311277 Włodzimierz :

Moja musi na siebie sama zarobić:waving.

szczęściarz :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Tofik Tofik :clowning Kolega Peniek chcial ladnie doradzic a tu. ........

Takie liczenie miesieczne czesciowych wydatkow to strata czasu ktora najczescie prowadzi do pobodki z reka w nocniku. To tak jak przy planowaniu finansow rodzinnych i kredycie. Tyle mnie wynosi miesieczna rata po czym rada polityki pienieznej podnosi stopy procentowe i do konca roku place o wiele wiecej.

Chcac miec jasny obraz sytuacji liczy sie wszystko! To co idzie na miesiac, trzy, pol i rok i dzieli przez 12.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, doradzić chciał ale mnie osobiście denerwują takie posty w których odpowiada się wymijająco.

Mnie jak pytają ile jest 2+2 to odpowiadam wprost że 4 a nie że to jest pierwiastek z 16 czy może pod uwagę należy wziąć czas i kierunek wiatru.

Konkretnie jak chłopu na miedzy powiedziałem jaki jest koszt miesięczny na rachunku bo o to mnie zapytał.

Ja zakładając akwarium policzyłem koszta miesięczne aby wiedzieć czy mnie w ogóle stać, bo ja rachunki płacę sam. A pracy nie mam tylko stypendium więc oszacowałem ze 50zl na rachunki i pokarmy dam radę, i jeszcze mi zostanie przyzwoite kilka stów na odkładnie na zwierzaki i konserwację cykliczną.

Tyle..

A dla zakończenia tematu jak już tak się upieracie:

Akwarystyka jest z góry droga/ No chyba że trzymać 4 gupiki w słoiku po miodzie...

Myślę, że każdy sobie zdaje sprawę że prąd i woda czy pokarm to nie koniec.

Ale my tu mówimy o rachunku na papierze, nie wliczając w to opłat za internet bo przecież czytanie tego forum też "kosztuje".

Żeby zakończyć temat i klarownie wyprostować:

Koszta miesięcznie dla 200L:

-prąd zależnie od cennika i dostawcy przy 200W i 10h światła wychodzi ci jakieś 30 kilka złotych

nie wliczam w to faktu że stateczniki się grzeją i ma się dodatkowe straty

-woda podałem wyżej około 300L przy częstych podmianach koszt poniżej złotówki

-pokarm jak wyżej czyli coś od 4 do 8zl zależy ile ryb i jakie zapotrzebowanie.

-pozostałe pompy i gadżety zżerają drugie tyle co światło

Koszta roczne:

-wiadro soli - 200zl i wyżej za 25kg (przy pierwszym zalewaniu połowa wiadra zejdzie)

-1L rowa - 50zl zależy ile dawkować (ja daję 100 miesięcznie)

-1L węgla - jak wyżej

-światło - zależy jakie źródło w przypadku HQI wymiana raz na rok-półtora koszt od 150 w górę, do tego jakieś rurki, powiedzmy 4-8co pół roku czyli jakieś 480 przy regularnej wymianie tych tańszych rzecz jasna.

I tyle w zasadzie.

Ja uznaję zasadę - zakup raz na rok całego kompletu a potem płacenie rachunków co 6 miesięcy bo co tyle je dostaję.

Zresztą ludzie, autor zaznaczył wyraźnie: koszta złożenia i konserwacji ma z góry przeliczone i dla niego to nie problem!.

Wprost zapytał o koszta jakich spodziewać się od listonosza a nie wywody na temat amortyzacji czy na co ma uważać.

Ps. Nie to, że się unoszę czy coś ale po prostu nie cierpię tych tasiemców w których aby się doczytać tego co chcę i tego dotyczy temat muszę przeczytać 20 storn.

Pieniek nie czuj się urażony bo nie miałem zamiaru tego robić.

Jak dla mnie temat zakończony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik wielkie dzieki masz u mnie bro :waving

I tak jak pisze Tofik, zdaje sobie sprawę ze na koszty danego "źródła powstawania kosztów" (patrz w naszym przypadku solniczka) składa sie ogrom rzeczy, ale: jak pisałem wymiana części sprzetu nie interesowała mnie w rachunku kosztów, ponieważ mam na to fudusze i mój budżet nie jest zapięty do końca. ..I pomimo, iż z zawodu jestem audytorem finasowym, to nigdy bym nie zaliczył i nikomu nie powiedział, żeby zastanowił się nad tym "drogim hobby" i wszystko przeliczył jeszcze raz uwzględniając przy tym koszty paliwa do auta, internet...zdrowy rozsadek nade wszystko !!!

Bardzo dziekuje wszystkim za udział w dyskusji.

PS: Mam jeszcze jedno pytanie nie przeraża was to, że po ok 2 latach opieki nad solniczką, jej łączne koszty utrzymania (wymianany sprzetu, pokarm itd) daje nam koszt założenia akwarium :clowning Pytam niezłośliwie, ale z faktu, iz moim drugim hobby są inwestycje i te 4-6 tys kosztów rocznie mogloby dac ladna sumkę do inwestycji :waving

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje ze niedługo dołącze do grona posiadaczy kawałka oceanu w swoim M !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

a ja jeszcze nie liczyłem ile wydaje na akwa i ile mnie to miesięcznie wynosi i nawet nie mam zamiaru liczyć - TO TYLKO HOBBY a poco mam rwać włosy z głowy

pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.