Skocz do zawartości
Gotterdammung

Piece of Eden #375

Rekomendowane odpowiedzi

Hahahah, point for You!

Lepiej powiedz jak najlepiej i najszybciej zamordować glony w moim akwarium :) Stara metoda "węgiel na wstrzymanie?" :waving


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej stara metoda "szczoteczka i odsysanie". :)

Ale ja bym już wpuścił pokolca albo dwa - znaczy jeśli masz odpowiednie parametry, czyli 0 NH4 i 0 NO2. W końcu baniak ma 3 miesiące, więc już w miarę dojrzał. :waving

Możesz też dodać kraba Mithraculus sculptus i jakieś ślimaki (może nawet Dolabella auricularia, tylko trzeba ją wydać jak zje wszystkie glony bo zdechnie z głodu).

No i w końcu będzie pretekst do aktualizacji. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epizod 2 : Atak Glonów.

Koniec jęczenia, czas na działanie. Za radą Amnora zamówiłem dziś zwierzaki (albowiem parametry zezwalają). W poniedziałek zawitają do mnie :

-Dolabella - umowa o dzieło

-Mithraculus - pełen etat

-Ctenohaetus Strigosus - pełen etat

- Zebrasoma flanescens - pełen etat (nie chciałem jej, ale cholera ktoś mądry tu na forum kiedyś napisał że morskie zkwarium bez żółtka się nie liczy, mus to mus)

-Archaster Typicus - pełen etat

-Labroides dimidiatus - pełen etat (chciałem dwa, parkę w sensie ale pani w sklepie powiedziała że lepiej nie, to jak w końcu jest, lepiej nie jak mówi pani, czy lepiej tak jak mówi reeflex?)

Nie powiem nie mogę się doczekać, cholera, coś będzie pływało :waving

A wcześniej do akwarium trafiły 3 rybeny :

- Cryptocentrus cinctus - który zupełnie nie wygląda jak cintrus. W sensie, kształt, budowa ciała i wszystko wokół tego to jak najbardziej cintrus. Ale już nie ubarwienie, najbliżej mu do Cryptocentrus leptocephalus ale to też nie do końca to. Przez pierwszy tydzień siedziała w skałach i ani myślała się ruszyć, teraz już jest swobodniejsza, wychodzi do koryta i to by było na tyle, czasem w akcie złości wznieci mały tuman piasku, ale to sporadyki więc się o to nie gniewam. Ludzie lubią ją za jej bezczelnie zniesmaczony wyraz twarzy, pokazuje że ryba jest ogólnie na "nie" i nie ma opcji żeby ją jakoś usatysfakcjonować, dla przełamania widoku muszę sprawić sobie jakąś uśmiechniętą rybę...

- Pseudocheilinus hexataenia - miła dziewczyna, choć nieśmiała, pływa sobie między skałami nie wadząc nikomu. Miałem z nią śmieszną (po jakimś czasie) akcję. Wstając rano do pracy, lubię popatrzeć na akwarium "nocą", to zupełnie inny świat, inny zbiornik, etc. Otóż patrze sobie, a w takim załomie między skałami leży ryba, hexataenia właśnie. Ani ruchu ani dychu, leży i już. Myślę sobie - zdechła. Zacząłem bić pianę (nienawidzę jak mi zwierzęta zdychają, choćby to był ślimak nie lubię tego i już, traktuje to jako osobistą klęskę że nie potrafiłem sprostać wymaganiom i mam w związku z tym kaca moralnego) i cały dzień w pracy o kant d*py rozbił, byłem drażliwy, zaczepny i do bitki. Jak się okazało ryba sobie zwyczajnie spała, bo żyje spokojnie i pływa do dziś, lubię ją ponad stan.

Te 2 ryby to było bardzo dobre posunięcie, ja je karmię, a one w geście wdzięczności pokażą od czasu do czasu kawałek ogona, lub innej płetwy no i oczywiście niczym nie skrępowane podbijają mi NO2, ale jest im wybaczone, można się pobawić w "Gdzie jest cintrus-nie-cintrus vel hexataenia"

-Chrysiptera parasema czyli pierwsza ryba-którą-widać. Sprawa z zakupem dość śmieszna, była w arkadach wrocławskich czaaaaaas temu jakiś i jej się wzięło i zniknęło. Kiedyś byłem tam uratować ichnie Sarco ale niestety się nie udało, koralowce im padły (to miejsce to umieralnia - mam od nich 2 korale cholera jakimś zawodowcem nie jestem, ale po tygodniu ich wygląd zmienił się diametralnie, nabrały kolorów, objętości etc, kładą tam lache po całości na ten dział...). No ale widzę że pływa sobie taki mały klejnocik, to może warto by go przygarnąć. Oczywiście ryba jest nie na sprzedaż bo jeszcze nie wyceniona (sic!) ale trochę perswazji i się udało. Ryba miała może troszkę farta, bo pływała w jednym zbiorniku ze skrzydlicą co owocowało utratą połowy płetwy ogonowej i części grzbietowej. No ale w konsekwencji ryba ląduje u mnie w baniaczku i jest jej dobrze, pływa dziarsko, je z apetytem, płetwa grzbietowa jest już idealna, ogonowa odrasta sukcesywnie. Cieszę się nią bo pływając to tu to tam daje mi wiele radości. Ma ładne stolce (cha cha, to paranoja że bądź co bądź na stolce trzeba zwracać uwagę, bo można po nich wywnioskować że coś ze zwierzakiem nie tak)

Jak Hexatarenia z Parasemą się dogadują ? Otóż spodziewałem się unikania, może nawet lekkiej agresji, a dzieje się zupełnie odwrotnie. Co jakiś czas pływają razem, i mają się ku sobie. Krzyczę do szyby "tak nie wolno, to mezalians!" ale miłość jak widać nie zna granic gatunków, rodzajów, grup, królestw etc.

Poza tymi rybami ze zwierząt zwierzęcego wyglądu (ludzie mi nie wierzą że np Clavularia Viridis to zwierze, mówią że wierzą ale ich oczy mówią "wygląda jak trawa, więc to roślina") żyje sobie Ciliopagurus strigatus, przyjemny gość, łazi sobie po skałach skubiąc co nieco, i nie boi się spojrzenia i światła, nie jak ten burak Paguristes cadenati któremu bliżej do nietoperzy. Wyłazi ze swojej sekretnej nory po zmroku i puka mi w szybę po nocach napędzając mi stracha, "modlicha?!","pistoleros?!","AKWARIUM PĘKA???!!!". Jestem z niego bardzo niezadowolony, mam nadzieje że dojdzie to do jego szczypiec czy tam szczypiec i się zreflektuje.

Swoją drogą pistoleta też chyba mam jakiegoś, oczywiście wiem o tym tylko i wyłącznie po odgłosach. Z niej też nie jestem zadowolony, ale żyjemy razem jakoś pod jednym dachem, może jakoś to będzie...

Był też u mnie Turbo, ale niestety przewrócił się na bok i umarł - aż nie mogę w to uwierzyć że jest takie zwierze które może zabić leżenie na boku... Nie wiem, może coś mu u mnie zaszkodziło, ale Włodek kiedyś mi pisał że "ten typ tak ma" więc uspokajam swoje sumienie jego niezaradnością.

Aha jeszcze mam jednego Strombusa co nie wygląda zupełnie jak Strombus z reeflexa (żaden), zapłaciłem za niego ogromne pieniądze (40zł) ale coś tam kopie piasek(mimo wszystko myślę że zostałem zwyczajnie wydymany na niewiedzy...). Śmieszny jest jak leje żarcie rybom, pojawia się znikąd, i jest poważnie szybki, to on powinien nazywać się turbo...

Z koralowców na chwilę obecną mam :

-2x Zoa - bezproblemowe

-Euphylia Ancora - j.w.

-2x Anthelia j.w.

-Pseudogorgonia -j.w.

-Galaxea fascicularis - jest genialna - na chwilę obecną mój ulubiony koralik

-Fungia - mogę patrzeć godzinami jak wcina, fenomenalny widok

-Favia speciosa - cudowna...

-Discosoma która kiedyś byłą czerwonawa powiedzmy,a teraz szaleje z kolorami, jest czerwono-seledynowo-jakaśtam. Ale się pleni :waving Mam małe discosomki w sensie.

Jedyną niegrzeczną dziewczynką w tym gronie jest sinularia która strasznie mi kaprysi, nie wypuszcza polipów, coś ją "szmyrnie" to się zamknie w sobie na jakiś czas, ale to byłą kwestia miejsca, przestawiłem ją 2 dni temu w nową lokację i jakby jej lepiej. Odpukać.

No i creme de la creme :

2x Lysmata Amboinensis - to jest masakra, łapczywość tych zwierząt jest okrutna, po wlaniu artemii depczą korale, skaczą, pływają, łażą, biegają, kradną, wydzierają i ogólnie sieją ferment. Ale fajne są, jak coś poprawiam w akwarium skaczą na rękę, śmieszne zachowanie. Raz mi tylko podpadły poważnie, otóż w momencie wpuszczania garbika, strasznie go molestowały, on uciekał, one za nim, ryba zestresowana, to było bardzo nie w porządku. Aha i raz mi masakrowały Anthelię, ale szybko jej odpuściły...

I to by chyba było na tyle... Czekam na przesyłkę ze zwierzakami, i na chwilę obecną odpuszczam wszelkie większe zakupy życia, chyba że trafi mi się jakieś ciekawe sarco.

Lutowa pensja idzie na szafkę + sump + konkretny odpieniacz i akcesoria do tego :)

Pozdrawiam

Gotter!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak skłamię że nie mam aparatu to ujdzie mi na sucho :waving


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj i nie gadaj ! Tyle opisu to aż wstyd fotką nie uzupełnić hehe :waving


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi glony zejdą choć troszkę :waving

Czyli około tydzień :waving


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Fajnie piszesz :waving Bardzo celny opis krewetek czyszczących :waving Fajne są, ale u mnie jest ten problem, że jak tylko lysmata mnie zobaczy to biegnie w moją stronę(oczywiście po najładniejszych zoa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie mógłbyś pisać codziennie. :waving

Fajnie że baniak zaczyna żyć. Na początku zawsze najwięcej się dzieje i wszystko jest cudowne. To chyba najbardziej ekscytujący okres - podglądanie pierwszego życia. Później następuje faza druga, czyli 'lekko pod górę', ale jak się przez to przebrnie znów jest pięknie. Życzę żeby w Twoim przypadku wystąpiły tylko etapy nieparzyste. :waving

Jako osoba z gruntu ufna, uwierzyłem bez zastrzeżeń w Twoje kłamstwo o nieposiadaniu aparatu, aczkolwiek będąc z natury wzrokowcem postulowałbym jednak o jakieś fotki - może poproś sąsiada. Glony też są fajne - szczególnie jak się ogląda ich zdjęcia po kilku miesiącach. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłem właśnie zwierzaki : żółtka, strigosusa, doktorka, piaskową rozgwiazde, mithraxa i dolabellę...

I cholera jasna kiepsko proszę Państwa... O ile rozgwiazda, dolabella i mithrax wydają się bardzo ok, o tyle rybki średnio, bardzo średnio... Żółtek lekka ospa, tak samo strigosus, a doktorek to wręcz straszna mizerota :) Chudy, obstrzępiony, jestem lekko tym podłamany. Ale nie załamany, może rybki się wyprowadzą na prostą, staram się jak mogę stworzyć im warunki...

Peace!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem kiedyś, że na ospę dobry jest czosnek do jedzenia podawać czy tam smarować...


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, ale sprawa czosnku jest głębsza, nawet niedawno było że czosnek poważnie obciąża wątrobę ryby. Nie chciałbym katować tak zwierzaków, mam pełną ekipę czyszczącą (labroides + lysmata). No i z doświadczenia w słodkim akwarium wiem (tak tak, morskie to nie słodkie :) ) że samo trzymanie dobrych warunków w akwarium bardzo pomaga rybom wyjść z choroby. Zobaczymy co będzie jutro, kulorzęsek postępuje błyskawicznie, więc jeśli stan pogorszy się poważnie, będzie trzeba poczosnkować... Walka trwa!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym remedium na wszelkie rybie przypadłości jest spokój. Przeprowadzka do nowego baniaka to wielki stres, wiec nic dziwnego że ryby wysypało. Jak już się przyzwyczają do nowego lokum i trochę uspokoją, to powinno im się zacząć poprawiać. A tym czasem daj im dobrego jedzonka i powstrzymaj się na jakiś czas od mieszania rękami w baniaku. :)

Jeśli jednak nie będzie poprawy to podaj czosnek - wyciśnij i nasącz pokarm przed podaniem. Najlepiej podawać go rano/w dzień, bo faktycznie obciąża wątrobę, a w nocy metabolizm spada i jest jeszcze gorzej.

Możesz też nasączyć jedzenie jakimiś witaminami - np. Sera Fishtamin albo Tropic Marin Lipovit.

Będzie dobrze! :)

Powodzenia!


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękował! Sera Fishtamin już była podana, mimo że wiele osób pisze, że u nich podawanie nic nie zmieniło, ja daję mimo wszystko... Co do czosnku, jutro kupię, będę miał w pogotowiu.

Obiecuję że nie będę mieszał łapami, w zasadzie to i boje się podejść do akwarium, obserwuje je z około 4 metrów haha. Będę karmił wzorowo, daję mix solowca, krylu drobnego ze szczyptą Hikarmi Marine A i Hikari Marine S, oczywiście parę kropel rzeczonego Fishtamin od Sery i muśnięcie jajami kraba :) (hahahha, popłakałem się ze śmiechu na myśl o tym że potrawa jest "muśnięta jajami kraba")

A Ty Amnor jesteś tu cholera moim aniołem stróżem :) Siedzę Ci za pomoc dobrą flache, mówię serio :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25.01.2011

Zagubiony doktorek się znalazł!!!!:):):)

Na żółtku i strigosusie wysypka praktycznie zniknęła :), więc na chwilę obecną odpuszczam czosnek, nie chce jak już wcześniej pisałem obciążać wątroby(ryb i swojej :) ). Dolabella za to jakaś dziwnie nieruchawa, choć od rana przeszłą zdrowy kawałek drogi, to teraz jakoś średnio daje znaki życia, ale czekam i obserwuję. Rozgwiazda jak na piaskową przystało w piasku, mithraxa nie uświadczył...

Pozdrawiam,

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest napisane w Piśmie "Błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli" ?

No ale jedno foto moge dać, i tak niewiele na nim widać...

werqwerqwreqwer.jpg


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrywaj, przynajmniej NO3 i PO4 spadna.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę będę :) Ale na chwilę obecną dostałem od Amnora bana na wkładanie rąk do zbiornika :)

Edytka :

Ufff, po ciężkim dniu (a nadchodzą wielkimi krokami dużo cięższe) mogę coś więcej skrobnąć. Tak sobie obserwuję akwarium z bezpiecznej odległości, co by ryb nie płoszyć. A ryby spłoszone nie są i żyją własnym życiem. I tu dzieje się coś dla mnie absolutnie fenomenalnego, widzę właśnie jak Labroides dimidiatus pływa wokół Zebrasomy flavescens czyszcząc ją z pasożytów, żółtek pręży wszystkie płetwy ułatwiając doktorkowi zadanie, a ten uwija się jak szalony. W międzyczasie Ctenochaetus strigosus zaparkował przy Lysmata Amboinensis (sexy nurse hahaha), te wariatki rzuciły się na niego i również go czyszczą, ale chyba nie dość delikatnie bo pokolec co jakiś czas się wyrywa. Nawet sobie nie wyobrażacie ile cholera jasna radości czerpię z takich widoków, mógłbym patrzeć na takie sceny czyszczenia dosłownie godzinami. Takie obrazki mówią jasno jak piękny i dopracowany jest świat przyrody, wszystko zaplanowane, wszystko dopracowane. W moim akwarium oczywiście tego nie będzie widać,a le na zdjęciach często pokazana jest na przykład murena a między jej szczękami buszują wargatki sanitarniki, fenomenalna umowa między zwierzętami, murena teoretycznie mogła by zjeść taką małą rybkę ale wie (czuje? myśli?) że to zły pomysł na dłuższą metę, heh to prawie jak myślenie perspektywiczne... Z innej beczki, świetnym widokiem jest dla mnie również sposób w jaki pływa strigosus, bardzo dużo operuje płetwami piersiowymi, w mojej amazonce ryby tak nie pływały :) Początki, które oczywiście jeszcze trwają, ogólnie okrutnie mnie stresują, na przykład dzisiaj cały dzień w pracy zastanawiałem się czy po powrocie do domu zobaczę doktorka pływającego po akwarium czy raczej nie (wczoraj zaszył się w mgnieniu oka). Jednak możliwość klepnięcia sobie przy zbiorniczku, nawet tak obleśnym (i mówię tu nie z fałszywą skromnością, a zwyczajnie stwierdzając suchy fakt) jak mój wynagradza każdy stres, każdą wydaną złotówkę i każdą spełnioną godzinę. Fajna sprawa takie akwa :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, to ja wyrwałem chwasty, zlikwidowałem "mostek" i na akwarium zaczęły spadać klątwy.

-Nie wiedzieć jak i skąd pojawiło się w wielu miejscach aiptasii.

-Wyskoczyło mi cjano

-Zebrasoma bardzo poważnie cierpi na ospę

-Chryspiera również cierpi na ospę

-Pojawiło się bryopsis

-Pojawiły się wirki

Aż dziw że duchy uczyniły to wszystko w jedną noc...

Jakoś walczę, czytam forum, stosuje wasze metody. Co bardzo miło mnie zaskoczyło ludzie odzywają się na PW radząc jak powinienem postąpić, to poważnie dodaje masę otuchy.

Przynajmniej koralowce mają się świetnie. Dzisiaj będąc w sklepie ( HAHA! ) nie kupiłem purigenu (dzięki kapuhy :nono ) za to zobaczyłem taką bidulę... :

ratunku.jpg

Jako że moja Euphylia ma się całkiem nieźle, postanowiłem kupić ją i odratować. Po kilku godzinach wystawia polipki choć mizernie to wygląda jeszcze :) Kilka tematów o ratowaniu koralowców i ryb przeczytałem i były na tyle inspirujące że sam postanowiłem spróbować. Choć wiem że ze względu na poziom mojej wiedzy nie będzie to takie proste. Ale chyba i tak większa szansa na przeżycie nić w sklepowym baniaczku :)

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jaka bidulka, będę za nią trzymać kciuki. Ale gloniska te obok to będziesz wyrywał od czasu do czasu, czy obawiasz się klątwy Mintaja?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, ale, na psa urok! Oko traszki, krew nietoperza, czerwona wstążka, splunięcie za ramię i z pomocą pokolców może zredukuję do zera gloniska :nono Zresztą, stary, i tak wycięły około 75% tego co miałem więc nie stresuję się na chwilę obecną glonami ... Przynajmniej niektórymi z nich :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebane z szuflady ;] jeszcze zanim wyskoczyl :nono

w6xffm.jpg


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudo, piękny żółtek, mój przy nim wygląda jak duch :nono Ale walczymy!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Data ostatniej aktualizacji - 3 Luty 2011, 4 miesiące, ładnie...

A w tym czasie w akwarium zmiany goniły zmiany, sukcesy zamieniały się w porażki i vice versa. W zasadzie było tego tak dużo, aż ciężko mi sobie wszystko przypomnieć i choćby pobieżnie opisać, ale spróbujmy.

Po pierwsze : technika!

Akwarium jeśli chodzi o zaplecze sprzętowe w średniowieczu, to był tryb oszczędny, zupełnie mi się nie sprawdził.

Odpieniacz, sump :

Grzecznie zapytałem Skoczka jaki odpieniacz by mi polecił - ten odpowiedział "Darek", napisałem więc do Darka, i jestem szczęśliwym posiadaczem prawdziwego, porządnego pienidła, w zasadzie za grosze... Tak więc odpieniacz - jest!

A żeby tego było mało, Darek również dał mi za darmo piękny sump, heh, brzmi niewiarygodnie, ale tak było. Więc z mojej strony jeszcze zakup pudełka, pompki obiegowej, szafki pod sump (u mnie stoi z boku) i voila. Cięcie pokrywy, instalacja całego sprzętu - odpalanie i pełna radość. Gott uruchomił sump i wiedział że sump jest dobry.

Światło:

4x54w, fajne światełko, ale na amazonię - czarne wody a nie na akwarium morskie (choć są wyjątki). W każdym razie ja wiedziałem że rurek jest za mało i trzeba było coś z tym fantem zrobić. Szczęśliwie okazało się że kolega Hepatus1000 napisał do mnie z zapytaniem czy nie chciałbym kupić 3 stateczników (1x54W, 2x54W) i całej fury świetlówek, a cenę podał świetną. Nie byłem niestety w tym czasie przy gotówce, poprosiłem więc hepatusa o ty, czy mógłby poczekać z tym towarem te 3 tygodnie. Poczekał, rury kupione, zainstalowane. W tym momencie mam 7x54W W świetle, czyli w zasadzie idealny 1W/L, i wiem, nie jest to jakoś wiele, lecz moim koralom najwyraźniej wystarczy - w zasadzie nie posiadam SPSów. Gott dodał światła i wiedział że światło jest dobre.

Po drugie : parametry !

Glony cały czas się panoszyły ponad stan. No3 i Po4 zaczęły przyjmować niepokojące wartości, ale nowy odpieniacz zatrzymał tę niepokojącą tendencję. Po pewnym czasie postanowiłem zacząć stosować wódeczkę, i udało mi się zredukować je do powiedzmy znośnych poziomów. Międzyczasie zmieniłem sól na Reef Crystals, zacząłem stosować regularne podmiany wody (40l tygodniowo) wychodzi to niecałe 10%.

Parametry (uśredniając)

Temp - 26C

PH - 8.1

KH - 8

Ca - 400

Mg - 1200

Zasolenie - 1.025

No2 - 0

No3 - 2

Z temperaturą powoli zaczyna robić się problem, i powiem szczerze, troszkę się tego boję. Zwyczajnie nie stać mnie na chłodziarkę, niestety, więc skończy się na wentylatorze na sump i wkładaniu butelek z zamrożoną wodą. W słodkim to pomagało zbijać temp, mam nadzieję że w tym przynajmniej nie będzie rosła...

Po trzecie - karmienie!

Czas najwyższy przyszedł na karmienie swoich podopiecznych - koralowców. Na chwilę obecną leję raz w tygodniu po zgaszeniu światła mixa składającego się z :

D-D H2OCEAN PRO+ LPS

Mikroplankton

Plankton zielony

Plankton czerwony

Reef Booster

Ikra morska

Czy to daje efekty? Nie wiem, ale korale mają się całkiem ok, więc nie mam zamiaru zarzucać tej opcji. Czasem, jak mnie najdzie chęć, dodam szczyptę H2Ocean do mrożonek dla ryb, ale to sporadyki.

Jeśli zaś chodzi o ryby - alleluja! Nareszcie zaczęły przyjmować pokarmy suche, teraz wcinają już wszystko co sypnę, a do akwarium, a sypię co następuje :

Algi Nori

Hikari Algae Wafers

Hikari Marine A

Hikari Marine S

Hikari Crab Cuisine

JBL Spirulina Premiom

JBL Krill Premium

Do pokarmów mrożonych regularnie dawkuję po kilka kropel Sera Fishtamin, dla spokojności.

Po czwarte : Nowe życie.

A przybyło tego do akwarium nie mało, bo i ryb nowych kilka, a i korali bez liku :) Aż ciężko mi tu wypisywać co doszło, ale w zasadzie większość :)

Na chwilę obecną w akwarium death ratio wynosi 2. Niestety padł Strigosus i Chrysiptera Parasemna. Wielka szkoda, padły na ospę, co najdziwniejsze, Strigosus wyglądał dużo lepiej niż Flavescens, a nie udało mu się, Żółtek zaś żyje i pływa do teraz, no i tuczy się. Parasemna zeszła momentalnie, zjadła ją Fungia, oczywiście garbik padł wcześniej sam, Fungia zwyczajnie, mówiąc brzydko, posprzątała... Reszta ryb ma się, mam wrażenie, świetnie, zachowują się prawidłowo, żerują chętnie, pływają energicznie. Nie mam kropek, plamek chrost i tego typu przypadłości.

Koralowce zaś żyją wszystkie, tu nie było jeszcze żadnej wtopy. Blisko było z Sarco, okazało się że podgryzał go dziki krab, krab już "mieszka" w sumpie i wcina Hikari Crab Cuisine. A Sarco, przeniesione w cień czuje się ok, tkanka się regeneruje, cóż rzec.

No i aktualny stan zwierzaków w akwarium :

Koralowce:

Grzybowieńce

Discosoma sp.

Ricordea florida

Gorgonie:

Pinnigorgia sp.

Miękkie:

Anthelia sp. 03

Clavularia viridis

Litophyton sp. 01

Sarcophyton sp.

Sinularia sp. 01

Zoanthusy:

Protopalythoa sp. 0

Zoanthus sp. x3

LPS:

Catalaphyllia jardinei

Caulastrea furcata

Euphyllia glabrescens x2

Favia sp. x3

Fungia moluccensis

Galaxea fascicularis

Goniopora stokesi

Lobophyllia hemprichii

Lobophyllia corymbosa

Symphyllia sp.

SPS:

Seriatopora caliendrum

Ryby :

Acreichthys tomentosus

Amphiprion ocellaris 1+1

Centropyge loricula

Cryptocentrus cinctus

Labroides Dimidiatus

Nemateleotris magnifica

Pterosynchiropus splendidus

Pseudocheilinus hexataenia

Salarias fasciatus

Zebrasoma veliferum

Zebrasoma flavescens

Inne:

Archaster angulatus

Calcinus sp. 2

Ciliopagurus strigatus

Nessarius x10

No i kilka fotek, wiem, sam widzę jakie są, powiedzmy że "poglądowe", robiłem kalkulatorem ;)...

img0367ie.th.jpg

img0368j.th.jpg

img0369nh.th.jpg

img0371q.th.jpg

img0372xy.th.jpg

img0373he.th.jpg

img0374c.th.jpg

img0375vq.th.jpg

img0376dx.th.jpg

img0378sc.th.jpg

img0379in.th.jpg

img0380j.th.jpg

caloscy.th.jpg


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.