Skocz do zawartości
nika

Skok napięcia-komputerowcy pomóżcie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy, może ktoś mądry pomoże mi z komputerem. Sprawa dosyć wazna, bo to komputer synka, więc... :D

do rzeczy, od dwóch dni co jakiś czas, na kilka minut wszystko się "wiesza" i mamy komunikat o skoku napięcia na porcie koncentratora, że urządzenie USB przekroczyło limity zasilania swoje portu. Wtedy nie działa ani mysz ani klawiatura.... ech...

to co zrobiłam:

1. sytuacja się powtarza, bez względu, na to do którego USB podłaczam mysz i klawiaturę,

2. sytuacja nie zmieniła się gdy sprawdzałam inną mysz i inną klawiaturę,

3. Sterowniki są zaktualizowane,

3. menedżer urzadzeń nie pokazuje żadnych "odchyleń" - wszystko działa poprawnie. oczywiście to mogę zobaczyć dopiero jak się "odwiesza".

4. próbowałam wyłączać i włączać główny koncentrator magistrali (chyba z elektroda.pl pomysł) - nic się nie zmieniło.

5. zmieniłam listwę zasilającą-nic się nie zmieniło.

Co ważne, żadne dodatkowe urzadzenia z USB nie były montowane, komputer chodzi dobry rok bez udziwnień. A raczej chodził....

odnoszę wrażenie, że ciut szybciej się nagrzewa, chociaż tem. rdzenia nie przekracza "normy" , ale wyraźnie, problem się pojawia dopiero jak tem. wzrasta. takie mam przynajmniej odczucie...

czy jest coś co mogę zrobić/spróbować zrobić sama? mam śrubkokręty i odkurzacz :) ale nie wiem czy rozkręcenie (tam są chyba plomby) nie skasuje gwrarancji. Z drugiej strony może "odkurzenie" by pomogło...

a może coś jeszcze?

czy tylko do serwisu wycieczka?

będę wdzięczna za sugestie.

:D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może 5V w zasilaczu kuca? Chociaż klawiatura z myszą jakimś potężnym obciążeniem nie są. Może jakieś zwarcie w gnieździe?

Czy problem jest tylko z klawiaturą, czy z innymi urządzeniami również (pendrivy, dyski zew. itp.)?

Ew. jeszcze możesz spróbować podejrzeć np. w biosie monitoring napięć (nowsze płyty powinny mieć), odłączyć i podpiąć urządzenie USB i sprawdzić wskazania.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że nie mam jak tego sprawdzić-tego "kucania". Kamil i biosu to ja by wolała nie dotykać, kiedyś zdawało mi się, że jestem prawie informatyk, ale... tylko mi sie zdawało :)

co do innych urządzeń-tego nie sprawdzałam, młody ma tylko mysz i klawiaturę no i pada, ale jak się wiesza to nic nie działa, więc jak wtedy by sprawdziła np. pendrivy? tak jak pisałam z inną myszą i klawiaturą było to samo...

wydaję mi się że coś za szybko i za mocno się nagrzewa - dopiero wtedy pojawia się problem (po kilku godzinach pracy).

nic, chyba rozkręcę to pudło i poodkurzam, a potem pewnie będę dzwonić po fachowca...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się nagrzewa? Poodkurzanie jest dobrym pomysłem, jeśli jest na gwarancji to nie ma co się bardzo zastanawiać, a oddać. Jeśli chcesz podziałać, to odkurzacz we wszystkie otwory, głównie zasilacz. Jeśli nawet zerwiesz plomby to na każdą część z osobna masz 2 lata lub więcej.

Odkurz też porty usb z przodu i z tyłu.

ps: opis problemu za dokładny, na pewno jesteś kobietą?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311844 szarykruk :

ps: opis problemu za dokładny, na pewno jesteś kobietą?

Uwierz mi - jest kobietą :)

#311844 szarykruk :

Jeśli chcesz podziałać, to odkurzacz we wszystkie otwory

No z tej strony nie znałem kolegi :D

A przypadek Moniki to typowy "dramat debila". Może to być spowodowane jakimś małym zwarciem w jakimś urządzeniu USB lub coś na płycie głównej - może kondensator ?

Dokładnie 31 grudnia moja koleżanka mnie zawołała z pracy że wyskoczył jej komunikat o skoku napięcia na porcie USB. Przestała działać i myszka i klawiatura i tablet.

Komunikat pojawiał jej się od 3 dni (ale co tam :D ) - finał był taki że w stacji dokującej(bo to laptop był) poleciały porty USB.

A gdzie wina ? Zobaczymy co serwis powie - ale pewnie po prostu wyśle nowe i tyle.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak system się załaduje (o ile będzie chciał bez klawiatury - szczerze mówiąc nie pamiętam) można podłączyć pendriva i zobaczyć, czy ładnie się odmelduje czy wyskoczy znajomy błąd. Ale w sumie tak naprawdę zostaje opcja odkurzanie lub serwis - więc chyba szkoda czasu na zabawy :D

Skoczek, rotfl :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie podkręcony komputerro jest przypadkiem ?

może pada nie sprawdziłaś pod kątem winnego ?

pojawia się BSOD, czy klasyczny zwis ?

Skanowałaś kompa antyvirem ostatnio, adaware ?

nie masz jakiś urządzeń wpiętych jako USB, na przykłąd prosto do płyty głównej ? mi kiedyś błędy robił czytnik kart pamięci.

więcej pytań niż odpowiedzi :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy "rzut oka" to nie wygląda na błąd systemowy.

Może być uszkodzony zasilacz główny komputera. Jeśli masz inny (sprawny) to podmień i zobacz czy problem się powtarza.

Dobrze byloby w biosie sprawdzić napięcia. Nie bój się tam zajrzeć. Jak będziesz wychodzić z biosu to po prostu zapyta Cie czy zachować zmiany i wciśnij "N". Grzanie procka może być spowodowane kilkoma przyczynami: przeciążenie, uszkodzenie chłodnicy procka, overcloking, również wartość napięcia podawanego na procek.

Z tego co napisałaś ja bym się bliżej przyjrzał zasilaczowi i tam szukał przyczyn. Zobacz czy zasilacz się nie przegrzewa za bardzo, jak działa jego wiatrak. Może rzczywiście wystarczy odkurzyć wiatrak zasilacza.

Edit...

może Twoj synek sam podkręcił procka w biosie :)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki :)

dzięki za pomoc i sugestie... ile mogłam tyle zrobiłam... no jeszcze poodkurzam, bo co mi innego zostało, tak jak @szarykruk zalecił-w każda dziurka :D

no opis, cóż starałam się, tak to jest dyletantka udaje informatyka.

@kapuhy, Kamil ja nie wiem czy my się rozumiemy, ale jak on mnie się wiesza "ten system" to zastyga taki print scren się robi :D a po kilku min. wszystko wraca do normy, samodzielnie gra/film/net...a po 15min znowu wisimy :D i tak się zaczyna dziać już po 3h pracy, wcześniej pracował po 12h i nic, a teraz bardzo szybko i bardzo mocno się grzeje...

ja myślę, że to temperatura jest winna, tylko dlaczego teraz tak szybko rośnie...

@SzkoczekPL, dzięki Rafał za pomoc w przekonaniu kolegi@szaregokruka :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie przeczytajcie to co napisała Nika.

Zmieniała klawiaturę- więc błąd nie ma nic wspólnego z uszkodzoną klawiaturą bądź myszą

nie napisała też jeszcze skąd wrażenie że się nagrzewa.

Czyszczenie portów usb- zerknij czy czasem nie ma tam czegoś i profilaktycznie odkurzaczem je.

ps:

@SkoczekPL- głodnemu chlebek na myśli

@Nika- skąd myśl że zostałem przekonany?

edit: jeszcze jedna myśl- Linux live : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomekSz, no jakoś mnie to sprawdzenie zasilacza i bios przerasta. tym bardziej że nie mam zapasowego, zasilacza znaczy się, ale myślę, w tym kierunku jak Ty...

@SzoczekPL, Kochanie bo nie zakumałam "dramatu debila" :D kto jest debilem? ja??? zasilacz? USB? czy mysz?

no i Rafał, wszystkie USB jednocześnie raczej by nie padły... chyba...

ale może dziurkowanie, tzn.. odkurzanie :) pomoże...

edit:

Kruku, o.k. więc Cię poprzekonuję, jak tylko komputer będzie sprawny :D poza tym na linuxa jestem za tępa, za leniwa, za stara...

#311852 spirou :

A nie podkręcony komputerro jest przypadkiem ?

może pada nie sprawdziłaś pod kątem winnego ?

pojawia się BSOD, czy klasyczny zwis ?

Skanowałaś kompa antyvirem ostatnio, adaware ?

nie masz jakiś urządzeń wpiętych jako USB, na przykłąd prosto do płyty głównej ? mi kiedyś błędy robił czytnik kart pamięci.

...

@spirou, komputer w ogóle nie podkręcany, od początku chodzi w pierwotne konfiguracji, do przedwczoraj chodził bez zastrzeżeń, antyvir jest oczywiscie, komputer czysty.

nic mi nie wiadomo o jakiś wpięciach w płycie-jeśli są, to były od nowości. akurat tego komputera do tej pory nie rozkręcałam, bo ma te cholerne plomby.

a co masz na myśli pisząc o winie pada? w jakim kontekście?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikuś tak się mówi - broń boże nikogo nie chciałem obrazić - ani Ciebie, ani zasilacza, ani portu USB, ani myszy.... nawet pana serwisanta :D

Co do padniętych portów USB to był ino przykład :)

A czy Twoja myszka jest na USB czy na baterie ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piszesz, że: "komputer chodzi dobry rok bez udziwnień. A raczej chodził...." i, że "ale nie wiem czy rozkręcenie (tam są chyba plomby) nie skasuje gwrarancji"

Wniosek 1. - od roku nie rozkręcałaś kompa

Wniosek 2. - jest tam od kolery kurzu, który mógł znacznie spowolnić wiatrak na radiatorze procesora

Pierwsze co zrób to: rozkręć kompa i przyłóż lufę odkurzacza do wiatraczka procesora (przy wyłączonym komputerze :)). Niech dobrze wyssie cały kurz z radiatora i samego wiatraka. To samo zrób z wiatrakiem zasilacza.

Wbrew pozorom Twoj problem może mieć podłoże w przegrzewającym się procesorze.

Edit...

WOW !!! Nie czuje jak rymuje..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kruku, nie denerwuj się - poniedziałek dopiero za 1,5h :D

Monika, możesz zerknąć, czy kręci się wentylator w obudowie zasilacza? Ew. inne wentylatory, jeśli je widać? Może któryś ducha wyzionął i przegrzewa się zasilacz lub któryś element na płycie głównej (procek, bios itp.).

Coś mi się wydaje, że z naszymi poradami to na bank skończy się w serwisie :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuhy czy ja się denerwuję :cursin czy ja się denerwuję?!?!?!?!?!? :crusin

linuks nie gryzie, co najwyżej dziobie

Ps: capuhy nie rysowałeś kiedyś komiksów o dresie? edit: aj nie gościu miał inną ksywkę ale wrzucę tysięczny post w Trochę śmiechu

A tak co do problemu stawiam na brud albo na zasilacz : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomekSz, bardzo ale to bardzo bym chciała obyś miał rację! łudzę się troszę, jak to blondynka, ze właśnie ten kurz napsuł. Pytanie czy tylko oczyścić, czy coś przy okazji się spaliło... no tak, rok nie otwierałam, bo plomby .. ech.....

jutro poodkurzam no i kilka godzin poczekamy i pobserwuję temperaturę.

Mam takie trójkąciki na wyświetlaczu obudowy (obis blondynki :D) przy tem. i są cztery: pierwsze dwa żółte i zazwyczaj niezaleznie ile komp działał były tylko te żóte, trzeci jest czerwony-bardzo bardzo rzadko go widywałam, ale... od dwóch dni, już po kilku godzinach pojawia się i ostatni-czwarty trójkąt i wtedy właśnie mam "printscren" :)

@SkoczekPL, Rafał myszka zwykła-USB

edit:

Kamil w obudowie to ja nic nie widzę... a i słuchowo cienko, bo i ja przygłucha i ten kompyter cichutki od początku, co w sumie dziwne jest. bo jeśli byłby zakurzony, to powinien być duuużo głosniejszy. chyba że spaliło się co miało się spalić i tyle.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szarykruku - oj nie, ja i rysowanie...w kaligrafii chyba tylko jestem gorszy :)

Nika, od razu trzeba było zacząć od tych trójkątów. Albo komputer się przegrzewa, albo zaczynacie oglądać na kompie filmy dla dorosłych :D


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tego pewnie nikt nie przebije

4343-brud.jpg

Co ważne ten komp żył, tylko trochę się nagrzewał.

Co do trójkącików- to mówią, że odkurzanie potrzebne, lub awaria wiatraczka


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311873 kapuhy :

...

Nika, od razu trzeba było zacząć od tych trójkątów. Albo komputer się przegrzewa, albo zaczynacie oglądać na kompie filmy dla dorosłych :D

kurcze, chciałam mądrze koncentratory itp :D, ale od początku pisałam o temperaturze. pytanie dlaczego sie nagle zaczął tak nagrzewać, ale dowiem się po odkurzaniu.

i nie nie ogladamy filmów dla dorosłych, bo wtedy byłyby i kółka :D a są tylko trójkaciki :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szarykruku tak to wyglądał mój komputer już po 3 miesiącach, w komputerze nie odkurzanym przez rok mieszkają już Gremliny :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie mój, ale aż się boję jutro go rozkręcić :)

2142-komp.jpg


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kmirko, praktyczny i pouczający link :)

mam pytanie bo z fotki niedowidzę, po czym poznać uszkodzony kondensator?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest uszkodzony- jest płaski, uszkodzony wybrzuszony (no i jeszcze masa innych zmiażdżony, wyrwane nóżki, ale Ty raczej nie pytasz o mechaniczne uszkodzenia )

ps: @Nika, do dzisiaj uważałem że jesteś kobietą, tak się zwracałem do Ciebie, to dzisiejszy post wprowadził drobną niepewność : )


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.