Skocz do zawartości
thomas kay

Czym wspierać korale sps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym mieć w baniaku kilka prostszych korali sps. To znaczy już mam 3 szt, montipore digitate, i dwie talerzowe (zielona i czerwona). Jaki preparat byście mi mogli polecić dla tych korali? Prostszym koralom na pewno jakiś suplement nie zaszkodzi a sps czuły by się lepiej. Zakładam że mogłoby to być coś na wapń, stront? głównie te pierwiastki się najczęściej wymienia przy temacie suplementacji sps? Możecie mi podać jakieś konkretne produkty? Na razie używam jbl plankton i grotech vitamino m. Pozdrawiam

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosujesz Balling'a ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz testow to podawanie czegokolwiek sobie daruj bo wiecej zepsujesz niz pomozesz.

Po prostu podmieniaj regularnie wode, to przy dobrej soli pozwoli uniknac bledow i moze wystarczy dla tych prostszych korali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam testy, no3 no2 po4 pk kh mg i ca, coś jeszcze powinienem miec? ballinga nie stosuje dopiero sie przymierzam do wchłonięcia kolejnej wiedzy. Czy polega to tylko na tym żeby parametry utrzymywać w normie, książkowej, chodziło mi bardziej o jakąś suplementację poza podstawowymi parametrami.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz wyniki tych testow to zobaczymy czego i co mozna dodawac :clapping:strutin

Mozna pomysleć nad aminokwasami - mi poprawilo kolory i to sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zanim zaczniesz stosować poczytaj trochę na ten temat. Dałem ci link w którym znajdziesz produkty A,B,C i powinno być jeszcze M Grotecha. Jest to przykładowy zestaw, firmy takie jak Kent, Knop, QFI i inne maja swoje odpowiedniki.

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=index&cPath=316_339&sort=20a&filter_id=159&alpha_filter_id=0


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim utrzymaj parametry "ksiazkowe" a PO4 ponizej 0,1 i NO3 miedzy 0,1 a 1 mg/l. Przy dobrym oswietleniu, po kilku miesiacach zaczna przy wiecznie stalych parametrach same rosnac i sie wybarwiac. Skoczy jakis parametr to znowu kilka miesiecy potrwa...:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieściśle te posty chyba napisałem, chodziło mi o suplementacje rzeczy których w soli jest za mało, a balling to chyba tylko wapń i magnez, tak? Szukam właśnie takich preparatów jak w tych linkach, z rzadszymi pierwiastkami. Parametry w miarę stabilne, mierzone przedwczoraj

No3 10 salifert

no2 0,1 salifert

ph 7,7 salifert

kh 10 salifert

ca 430 salifert

mg ok 1430 salifert

po4 niewykrywalne testami tropicMarin i seachem phosphate

i takie są mniej więcej na stałe

Chce zacząć ballinga więc praparaty na magnez i wapn mi raczej nie potrzebne, to wyrowna balling, bardziej reszta. Parametry coraz stabilniejsze chociaz w takim małym akwa skoki się zdarzają

pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek;

co sie rzuca w oczy to niepotrzebnie wysoki Mg. Moze przy okazji kH tez spadnie...

Nie wiem jaki masz odpieniacz, ale spore NO3 i niskie pH wskazuja, ze tu moze byc cos nie tak ? W zadnym wypadku nie uwazam tych parametrow jako ksiazkowe...Jesli to pH bylo mierzone wieczorem to masz spory problem.

NO2 to juz raczej blad testu.

Moim zdaniem nie musisz dla tych kilku Montipor absolutnie nic dodawac. Niczym nie zastapisz podmian wody ani nie znajdziesz takich "dodatkow" jakie sa w kazdej soli. Jak masz male akwarium to mozesz robic 10% podmiany, trzymac stale parametry, oswietlic to porzadnie i co miesiac ciac szczepki.:clapping

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312843 Stani :

Tomek;

Moim zdaniem nie musisz dla tych kilku Montipor absolutnie nic dodawac. Niczym nie zastapisz podmian wody ani nie znajdziesz takich "dodatkow" jakie sa w kazdej soli. Jak masz male akwarium to mozesz robic 10% podmiany, trzymac stale parametry, oswietlic to porzadnie i co miesiac ciac szczepki.:clapping

Pozdrawiam

po wielu wstępach w końcu skuteczne piękno prostoty. Pozdrawiam!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ph mnie martwi najbardziej, bo magnez to zazwyczaj jest niższy, testy były robione po 2 szybkich podmiankach, wczesniej wynosilo ok. 1370. Ile powinno wynosić żeby było najlepiej? No2 to chyba rzeczywiście błąd no3 najczęsciej poniżej 10 tak ok. 5 ale dochodzi do 10 więc tak napisałem. Odpieniacza nie mam, właśnie robię taki ze strzykawek, nie chcę nić już kupować ze sprzętu bo za 3 miechy nowe akwa to już nie inwestuje w nic co mi się na dłuższą mętę nie przyda. Czy kh nie jest skorelowane z ph? Pewnie mam jakieś luki w wiedzy ale wydawało mi się że w dużym uproszczeniu kh podąża za ph i spada gdy w akwa są jakieś psujące" czynniki?? Jak podnieść ph bo rano to jest jakieś 7,5 czyli w sumie dramat, podmianki nic tu nie dają :clapping


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - czemu uważasz, że ten poziom MG jest za wysoki? Ja zaobserwowałem, że u mnie korale czuję się dużo lepiej gdy MG jest > 1400mg/l (tyle że ja mam głównie LPS-y, kilka miękkich i Montipory Digitata).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

im wyzsze kH tym wieksza rownowaga ph, ale to nie oznacza, ze pH tez "podnosisz".Ph jest uzaleznione od dwoch czynnikow; fotosyntezy i oddychania, czyli dostarczania CO2. Poniewaz nie masz odpieniacza (tu nawet brzeczyk by pomogl), to moze skieruj pompy bardziej w strone powierzchni wody, zeby sie marszczyla. To pomaga nieco wyrownac zawartosc tlenu i CO2 w wodzie z zawartoscia w powietrzu (stad wspominano o wietrzeniu pokoju). Wazne w nocy, gdy fotosynteza calkiem siada. Tu, duza pomoca, bylby filtr glonowy, oswietlony w nocy.

Premiero;

Korale nie wbudowuja Mg (no moze troche miekkie przy budowie swoich kalcytowych igielek). Do stabilizacji poziomu Ca, Mg nie powinno spadac ponizej 1200... Przewaznie ilosc przekraczajaca 1350 nie jest potrzebna i tylko osiada na skalach. Normalna wartosc przy 35 prom. wynosi 1310 (ale przy zasoleniu np: 32 , juz tylko 1200). Jednak podnoszac lekko ponad te 1310 mozemy ulatwic zycie glonom wapiennym a utrudnic zielonym. Nie bez powodu jest w oceanach 3 x wiecej Mg niz Ca mimo, ze w rzekach Ca jest wiecej. Po prostu w morzu Mg nie ma odbiorcow.

Jesli wapienne zostana zjedzone i pozniej wydalone przez jezowce, to caly Mg wraca do obiegu.

Jesli zaobserwowales, ze Twoim koralom sie z powodu podwyzszonego Mg lepiej wiedzie to tak zostaw choc mysle, ze przy 1350 byloby identycznie.:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowaną kaskadę o przepływie 250-570l na godzinę z dosyć silnym strumieniem naruszającym powierzchnię, także żadnego filmu ani nic, oczywiście chodzi całą dobę. Mam tam wkłady purigen i chemipure elite, poprzedzone warstwą fizeliny, i tak pomyślałem że ona nie wymieniana za często może być przyczyną wyższego no3, wymieniłem ją na świeżą, będę obserwował. Druga sprawa to to że tydzień temu kilowałem aiptasie kwaskiem. 6 szt. jej było także trochę kwasu poszło w akwa. Jeszcze jedna została zresztą ale w tej sytuacji się wstrzymam. Poobserwuję co dalej się będzie działo.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.